Тема. Не з іменниками. Мета


Скачати 51.47 Kb.
Назва Тема. Не з іменниками. Мета
Дата 09.02.2014
Розмір 51.47 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Культура > Документи
Тема. Не з іменниками.

Мета: повторити вивчене про іменник, опрацювати правила написання не з іменниками; розвивати вміння правильно визначати морфологічні ознаки іменника, належність його до певної відміни, групи, використання відмінкових закінчень у мовленні, пояснювати орфограми, знаходити граматичні, лексичні помилки, стилістичні недоліки у вживанні іменників; виховувати розуміння творчих задатків, їх спрямування на удосконалення культури мови та мовлення.

Соціокультурна лінія: я і ми. Я як особистість.

Міжпредметні зв’язки: література, історія.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів на позначення осіб, предметів і явищ.

Граматика: запобігання помилкам у визначенні роду, відмінкових закінчень, синоніміка деяких відмінкових закінчень, творення самостійних і службових частин мови.

Культура мовлення: вимова і наголошення іменників, використання іменників-синонімів, омонімів.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь забезпечувати зв’язність тексту, вибір слова-іменника залежно від стилю і ситуації спілкування.

Тип уроку: комбінований (із використанням методів інноваційних технологій).

Обладнання: словники, підручник (О.Глазова, Ю.Кузнецов), навчальний посібник із орфографії, довідник для 6 класу, посібник «Мовний розбір», схеми, картки.

Форми, прийоми, методи роботи: орфографічний практикум, «Мовний двобій», проблемне завдання, колективне дослідження, лінгвістичне повідомлення, робота зі словником, індивідуальна робота із вправою «Влови помилку», робота в малих групах, фразеологічна п’ятихвилинка, «Я – редактор», «Що я знаю – що хочу дізнатися – що дізнався?», взаємооцінювання.
Перебіг уроку

1.Організаційний етап

ІІ. Перевірка виконання учнями домашнього завдання практичного характеру

  1. Пояснення вправи із підручника (1 учень працює біля дошки)

ІІІ. Перевірка, оцінка і корекція раніше засвоєних знань, навичок і вмінь

  1. Орфографічний практикум. Записати слова, визначити орфограми (картки із словниковими диктантами)

Лариса Косач, Марко Вовчок, Чумацький Шлях, гора Говерла, вулиця Петра Сагайдачного, стадіон «Металіст», бурею, площею, книжкою, надією, учителя, Києва, знаменника, палацу, валу, болю, жалю, журавлеві, кобзарем, урожаєм, добродієві, височінню, матір’ю, вістю, добриво, марево, павутиння, удосконалення, вогничок, краєчок.

  • Індивідуальна робота. Словотвірний розбір слів нещастя, недарма, негайний

(«Влови помилку»)


ІV. Відтворення і корекція опорних знань учнів

  1. Мовознавча розминка «Мовний двобій»

1)Що називається іменником?

2)Які з них є назвами істот, які – неістот?

3)Чому вони поділяються на власні та загальні назви?

4) Які належать до власних назв?

5) Які власні назви беруться в лапки?

6)Яка форма іменника є початковою?

7) Яким членом речення виступає найчастіше?

8)Чому іменникові властивий граматичний рід?

9)Як ми розрізняємо рід у назвах людей та тварин?

10)Як визначається рід у множині?

---------------------------------------------------------------------------------------

11) Які іменники належать до спільного роду?

12)Як визначається такий рід?

13)Які іменники належать до невідмінюваних?

14)Як у них визначається рід?

15)Які іменники мають лише форму однини або множини?

16)Які називаються збірними?

17)Як називаються зміна форми іменника?(відмінюванням)

18) Скільки відмінків?

19)Який прямий, які непрямі?

20)Які іменники не відмінюються?

---------------------------------------------------------------------------------------

21)За особливостями відмінювання іменники поділяються на…?(відміни)

22)Які не належать до жодної з відмін?(незмінювані, множинної форми)

23)Які належать до 1 відміни?

24)Як визначити групу іменників?

25) Які закінчення мають в орудному відмінку однини?

26)Які чергування відбуваються у давальному й місцевому відмінках однини перед закінченням –і?

27) Як змінюються у вимові шиплячі перед свистячими?

28)Які закінчення у кличному відмінку?

29) Які закінчення у родовому відмінку множини?

30)Які у місцевому відмінку множини?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

31) Які іменники належать до 2 відміни?

32) Які до твердої, м’якої, мішаної груп?

33)Як поділяються на групи іменники на –р?

34) Які іменники належать до ІІІ відміни?

35 Які – до ІV?

36. Незмінювані іменники?

37. Особливості відмінювання іменників множинної форми?

V. Повідомлення теми, мети і завдань уроку та формування мотивації учіння
VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

  1. Проблемне завдання

  • Чому слово недруг пишеться разом із не, а у сполученні не друг, а ворог – окремо?

  • Чи можна писати слова ненависть, нежить окремо із не?

  • Чому слова недовіра, недорід, недооцінка пишуться разом із не?

  1. Колективне вирішення проблемних питань:

  • учні читають матеріал підручника (с. 173);

  • по черзі висловлюють відповідь на питання;

  • виконують морфемний розбір запропонованих слів

  1. Підсумкове лінгвістичне повідомлення про написання разом і окремо (схема)

Разом Окремо

* слово не вживається * слово вживається

* утворюється антонім(заміна синонімом) * є протиставлення

* префікс недо- * не відн. до присудка
префікс; частина кореня частка

  1. Робота зі словником. Виписати слова, які починаються не…


VІІ. Осмислення, узагальнення і систематизація нових знань

  1. Робота в групах за підручником

1 – вправа 338

2 – вправа 339

3 – вправа 341

* Індивідуальна робота. Лексикологічний розбір слова неправда

(«Влови помилку»)


  1. Фразеологічна п’ятихвилинка (вправа 344)

  2. «Я – редактор». Зредагувати речення

Хлопчик втратив свідомість (знепритомнів).

У школі проведено ряд міроприємств (заходів).

Нам так і не випало пригоди(нагоди) поїхати в Карпати.

Словник стає в нагоді(пригоді) і вчителеві, і школяреві.

  • Індивідуальна робота. Синтаксичний розбір словосполучення поїхати в Карпати

(«Влови помилку»)
VІІІ. Підсумки уроку

  1. Заповнення таблиці (очікувані результати)

Що я знаю?

Про що хочу дізнатися?

Що дізнався?













  1. Взаємооцінювання


ІХ. Повідомлення домашнього завдання

  1. § 20, впр.343.

Схожі:

Тема. Прикметники твердої і мішаної груп. Відмінювання прикметників. Мета
На вивчення теми «Прикметник» відведено 15 годин. Це 6 уроків, через 8 уроків буде контрольний урок. Знання, які ви здобудете під...
Тема: Програми браузери. Мета
Мета: Познайомити з програмами перегляду веб-сторінок. Зробити огляд сучасних браузерів
ТЕМА: Кіммерійці та скіфи на території сучасної України. МЕТА
МЕТА: Ознайомити учнів із розселенням, заняттями та духовним світом кіммерійців та
Тема : Електричний електродвигун. Сучасні електричні прилади. Мета
Мета: ознайомити учнів з будовою, принципом дії та призначенням колекторного електродвигуна
Тема: Числівники кількісні й порядкові: прості, складні та складені Мета
Мета: навчальна – ознайомити школярів із кількісними та порядковими: простими, складними та складеними числівниками
Тема: Франція. Мета
Мета: ознайомити учнів з історією Франції другої половини XVII—XVIII ст в період найвищого розквіту абсолютизму, з ясувати причини...
Тема. Конструкційні матеріали та їх вибір. Мета
Мета: ознайомити учнів з деревиною та металами як конструкційними матеріалами; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів;...
Тема: Обслуговування дисків Мета
Мета: навчити учнів навичкам форматування, перевірки, дефрагментації, очистки дисків
Тема. Масштаб. Мета
Мета. Узагальнити поняття учнів про масштаб, спираючись на раніше опрацьований матеріал з географії та математики
Тема. Пробудження душі (творчість Л. Костенко) Мета
Мета. Ознайомити дітей з біографією та творчістю української поетеси Ліною Костенко
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка