Затверджую:
Начальник 3-ЗДПО
полковник служби цивільного захисту
_____________В.В.Троян
“___” _________ 2010 року
План-конспект
на проведення заняття з технічної підготовки
з працівниками учбових груп підрозділів 3-ЗДПО
Тема: Пожежні ручні драбини.
Навчальна мета: Ознайомити співробітників учбової групи при заступнику начальника 3-ЗДПО з правилами роботи з ручними пожежними драбинами.
Час:1 година.
Місце проведення: Учбовий клас 26-СДПЧ
Навчально-матеріальне забезпечення: Конспект.
Література:
ДСТУ 3906-99 Техніка пожежна. Драбини пожежні ручні. Загальні технічні умови.
Наказ МНС України № 312 від 07 травня 2007 р. «Правила безпеки праці в органах та підрозділах МНС України.»
Порядок проведення занять
Організаційний момент – 2 хв.;
перевірка присутніх;
оголошення теми і мети заняття, питань, які вивчатимуться.
Контроль знань – 3 хв.;
Викладення матеріалу теми – 30 хв.
Питання, які вивчатимуться:
Робота з ручними пожежними драбинами. Загальні вимоги.
Випробування ручних пожежних драбин.
ТТХ ручних пожежних драбин.
Питання та їх короткий зміст
|
Методичні вказівки
|
Ручні пожежні драбини.
До ручних пожежних драбин належать висувна триколінна, драбина-штурмівка, драбина-палиця. Конструкція, їх розміри і вага повинні відповідати стандартам.
Під час роботи з ручними пожежними драбинами на заняттях, навчаннях чи на пожежі необхідно:
не допускати підйому та спуску більше одного чоловіка на драбину-палицю та драбину-штурмiвку, а також на одне коліно висувної пожежної драбини;
утримувати висувну пожежну драбину під час підйому чи спуску людей по ній, а також під час роботи на драбині зі стволом чи інструментом;
при роботі на драбині зі стволом, шанцевим інструментом закріплюватися за східці за допомогою карабіна;
при підйомі по висувній пожежній драбині з інструментом вжити заходів, щоб не допустити його падіння;
У разі підвішування драбини-штурмівки за підвіконня треба переконатися в надійності її зависання. При використанні драбини-штурмівки для пересування крутими скатами дахів гак драбини закріплюють за коньок даху, внутрішній кут якого не перевищує 90.
При проведенні занять з вивчення пожежниками роботи з драбиною-штурмiвкою та висувною пожежною драбиною, на майданчиках поверхів навчальної башти виставляються пожежники для надання допомоги тим, хто навчається.
Навчання з підйому на поверхи навчальної башти за допомогою драбин-штурмiвок можуть проводитися тільки після того, як керівник навчань особисто перевірить стан страхувального пристрою, запобіжної подушки навчальної башти та проінструктує людей, які виділені для страхування на поверхах.
Під час проходження пожежниками початкової підготовки їх робота з підйому на поверхи навчальної башти за допомогою драбини-штурмiвки без застосування страхувального пристрою не допускається.
Під час встановлення висувної пожежної драбини необхідно:
встановити драбину на відстані 2,5-2,8 м від стіни (кут нахилу до горизонту не повинен перевищувати 75). Опорна площадка має виключати сковзання чи відхилення драбини від заданого положення;
висувати коліна драбини рівномірно, без ривків, не допускаючи накручування мотузки (ланцюга) на руки;
тримати драбину під час висування за тятиви нижнього коліна, не допускаючи обхвату пальцями внутрішньої сторони тятиви;
підтримувати рівновагу драбини під час її висування;
перевірити надійність фіксації колін драбини;
встановлювати її в тих місцях, де вона у разі підйому, нахилу чи падіння не доторкнеться до ліній електричних чи радіомереж. Якщо така можливість відсутня, необхідно для встановлення та убирання драбини виділяти трьох чоловік, один з яких повинен залишатися для страхування тих, хто піднімається, і висунутої драбини від падіння. Якщо лінії радіомережі підвішені на опорах електроліній, то у разі знеструмлення об'єкта слід спочатку обрізати радіопровід, а потім провід електроліній;
встановлення драбин до металевої покрівлі об'єкта робити тільки після знеструмлення об'єкта (будівлі).
Підйом чи спуск по висувній пожежній драбині допускається після того, як драбина надійно притулена до будівлі (споруди) та підтримується за тятиву нижнього коліна пожежником.
У разі висування драбини не на повну довжину її встановлення має проводитися так, щоб верхній край драбини знаходився вище верхньої опорної поверхні на відстані не менше 1 м від неї.
Під час підйому (спуску) по драбині слід дивитися перед собою, охоплюючи щаблі пальцями.
|
Підкреслене дати під запис.
|
Випробування ручних пожежних драбин
Драбини мають піддаватися випробуванням 1 раз на 6 місяців та після кожного ремонту. Перед використанням їх на змаганнях на них надаються акти. Забороняється використовувати драбини, що мають несправності, пошкодження основних частин або що не пройшли випробувань.
Під час проведення зовнішнього огляду всіх типів драбин перевіряється стан тятив та щаблів. На поверхнях драбин не має бути тріщин, забоїн, вм’ятин та слідів корозії.
Крім того, у драбини-штурмівки перевіряється стан гака та страхуючих тросів дерев’яної драбини. Гак не повинен бути викривленим та хитатися. Страхуючий трос має бути цілим і знаходитися у пазах тятив.
У висувної драбини додатково перевіряється стан кріплення арматури, троса та мотузки механізму висування та фіксації колін.
Під час перевірки розкладання-складання драбина-палиця має легко розкладатися, вільно та щільно складатися.
Під час випробування на міцність драбина-палиця розкладається і встановлюється на тверду поверхню до стіни під кутом (755)0 до горизонталі. До середини щабля в середині драбини прикладається навантаження:
(1,20,05) кН ((1205) кгс) - для дерев'яних драбин-палиць;
(2,00,1) кН ((20010) кгс) - для металевих драбин-палиць. Драбина витримується під дією вказаного навантаження протягом (13010) с, після чого навантаження знімається.
Випробування на міцність драбини-штурмівки складається з двох частин: випробування тятив та гака.
Під час випробування на міцність тятив драбина-штурмівка підвішується на 2-3 зубах гака, розташованих ближче до тятив. До середини щабля в середині драбини прикладається навантаження (2,00,1) кН ((20010) кгс). Драбина витримується під дією вказаного навантаження протягом (13010) с, після чого навантаження знімається.
Під час випробування на міцність гака драбина-штурмівка підвішується за великий зуб гака. До обох тятив на висоті другого щабля знизу прикладається навантаження (1,60,05) кН ((1605) кгс). Драбина витримується при вказаному навантаженні протягом (13010) с, після чого навантаження знімається.
Випробування висувної пожежної драбини складається з двох частин: перевірка висування та фіксації колін і випробування на міцність.
Під час перевірки висування та фіксації колін висувної пожежної драбини має проходити плавно, рівномірно, без ривків та заїдань. Зсування колін драбин має проходити під дією власної маси. Фіксуючий пристрій повинен стопорити коліна драбини на будь-якій висоті, що кратна кроку щаблів. Обидва гаки фіксуючого пристрою мають входити до зачеплення зі щаблями коліна, що розташоване вище.
Під час випробування на міцність висувна пожежна драбина встановлюється на тверду поверхню, висувається на повну довжину і притуляється до стіни під кутом (755) 0 до горизонталі (на відстані 2-3,5 м від стіни). До драбини послідовно прикладаються такі навантаження:
(1,00,05) кН ((1005) кгс) - одночасно на кожне коліно посередині його довжини, яке прикладене до середини щабля;
(2,00,05) кН ((20010) кгс) - на друге коліно посередині його довжини, яке прикладене до середини щабля.
Драбина витримується при кожному зазначеному навантаженні протягом (13010) с, після чого навантаження знімається.
Мотузка драбини повинна витримати натяг у 200 кг без деформації і пошкоджень.
Після випробувань всі типи драбин не повинні мати залишкової деформації та пошкоджень деталей, що визначається візуально, драбина-палиця має легко розкладатися, вільно та щільно складатися, коліна висувної драбини вільно висуватися та зсуватися, драбина-штурмівка не повинна мати пошкоджень та тріщин гака.
Примітка: Під час випробування ручних пожежних драбин на міцність для створення навантаження можуть застосовуватись як вантажі, так і поліспаст та динамометр.
|
Підкреслене дати під запис.
|
ТТХ ручних пожежних драбин.
ТТХ драбини – палиці.
Довжина у складеному вигляді: 3400 мм
Довжина у розложеному вигляді: 3116 мм
Відстань між тятивами: 250 мм
Крок між сходинками: 310 мм
Вага: 10,5 кг
ТТХ драбини – штурмівки.
Довжина: 4100 мм
Ширина: 300 мм
Виліт гака: 600 мм
Відстань між сходинками: 340 мм
Кількість сходинок: 13 шт.
Вага: 10 кг
ТТХ висувної пожежної драбини.
Довжина в складеному вигляді: 4380мм
Довжина в розложеному вигляді: 10700мм.
Крок сходинки: 350 мм.
Довжина коліна нижнього: 4280 мм.
Довжина коліна середнього: 4010мм.
Довжина коліна верхнього: 4110 мм.
Вага: 45 кг.
Висота коліна: 220 мм.
Ширина коліна: 480 мм.
|
Підкреслене дати під запис.
|
Закріплення вивченого матеріалу – 5 хв.
Підбиття підсумків – 5 хв.;
вказати на питання, які вимагають підвищеної уваги;
оголосити оцінки;
відповісти на запитання.
План-конспект склав:
Помічник начальника 3-ЗДПО
майор служби цивільного захисту ______________________ І.М. Лопушнян
“___” ___________ 2010 року
|