МЕТОДИЧНИЙ ПОСIБНИК
для проведення заняття з пожежно - стройової пiдготовки
з особовим складом чергових караулiв
ТЕМА: 2.1 вправа 6 Дії газодимозахисника при несправностях у протигазі. Надання першої долікарської допомоги газодимозахиснику під час нещасного випадку в задимленій зоні та чистому повітрі.
Відпрацювання нормативу № 5
вправи № 1, 2
НАВЧАЛЬНА МЕТА: вивчити з особовим складом можливі пошкодження в АСП-2 та надання ПМД при нещасних випадках.
ЧАС: 90 хв.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: Двір ДПЧ-13
МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: плакти, АСП-2
ЛIТЕРАТУРА:
-Настанова по ГДЗС /наказ МВС України № 657/,
-“Пожежно-стройова підготовка” В.А.Бушмін, В.І.Плеханок, А.Ф.Сафронов. М.Будвидат,1985р
- Бойовий статут пожежної охорони України.
Порядок проведення занять.
Питання, що вiдпрацьовуються
|
Короткий змiст
|
Методичнi
вказiвки
|
1.Органiзацiйний
момент.
2.Перевiрка
знань
3. Розминка
4. Вiдпрацювання
вправ
|
Шикування, доповідь чергового, перевірка бойового одягу і спорядження. Оголошення теми і мети заняття.
Питання повторення:
обов’зки постового на посту безпеки;
- послідовність проведення перевірки №1, бойової перевірки;
- техніка безпеки при роботі в ізолюючих протигазах;
Біг по колу в середньому темпі (4-6 кругів). Виконати 5-6 гімнастичних вправ з присіданням та нагинанням.
Питання якi вивчатимуться:
1.Дії газодимозахисника при несправностях в протигазі.
2.Надання ПДД.
3.Заміна балонів.
АСП-2
Вступ
1. Технiчна характеристика АСП-2
2. Улаштування АСП-2
3. Можливі несправності апарата, причини і способ їх усунення.
ВСТУП
Газодимозахисна служба призначена для ведення бойових дій підрозділами пожежної охорони в непридатному для дихання середовищі при рятуванні людей, гасінні пожежі, ліквідації наслідків аварій та надзвичайних ситуацій.
Основні задачі ГДЗС: рятування людей, проведення розвідки гасіння пожежі в непридатному для дихання середовищі, евакуація матеріальних цінностей, а також створення умов, які забезпечують безпечну роботу особового складу пожежних підрозділів, а також аварійно-рятувальних бригад.
ГДЗС створюється у всіх пожежних частинах , які мають чисельність бойового розрахунку чергових караулів - 5 чоловік і більше.
Для того, щоб успішно проводити рятувальні роботи, ліквідувати пожежу або аварію потрібне велике напруження моральних і фізичних сил пожежних, значне уміння та практичні навики роботи в ізолюючих протигазах. В таких умовах газодимозахисник повинен глибоко усвідомлювати свій службовий обов'язок, не повинен щадити своїх сил і життя для виконання бойової задачі по збереженню майна від пожежі та надання допомоги людям, які знаходяться в небезпеці.
Специфічні небезпеки виконання службових задач забов’язують особовий склад ГДЗС досконало оволодіти практичною роботою в ізолюючих протигазах, а також методикою навчання та тренування газодимозахисників.
Техніка безпеки
Нагадування для газодимозахисників правил техніки безпеки при роботі в ізолюючих протигазах в задимленому приміщенні:
- знати бойову задачу ланки ГДЗС, в ніякому випадку не залишати ланки, не допускати розмови через загубник протигазу в непридатному для дихання середовищі;
- постійно слідкувати за зміною обстановки, спостерігати за станом будівельних конструкцій;
- при виявленні несправностей в противогазі чи поганому самопочутті (головна біль, затруднення дихання) доповісти про командиру ланки ГДЗС і діяти по його вказівці;
- включатися і виключатися з протигазу тільки по наказу командира ланки ГДЗС;
- знати де розміщений пост безпеки чи контрольно-пропускний пункт; в задимленій зоні рухатись біля капітальних стін, двері відкривати обережно, закрившись полотном від можливого викиду вогню;
Вправа № 1
Правила безпеки праці при роботi в iзолюючих протигазах.
При заступленi на чергування iзолюючи протигази газодимозахисникiв (в тому числi i резервнi) чергового караулу, повиннi мати балони з киснем пiд тиском не меньш 160 атмосфер для КIП-8, а протигази на зжатому повiтрi - не меньш 180 атмосфер. Час роботи ланки в непридатному для дихання середовищi визначається по протигазу з найменьшим показником тиску кисню (повiтря) в балонах, або по найменьшому часу захисної дiї.
При проведеннi розвiдки пожежi, в непридатному для дихання середовищi,
ланка ГДЗС повинна складатися iз трьох чоловiк, включаючи командира ланки.
В метрополiтенах, або подiбних йому пiдземних спорудах, розвiдку необхiдно проводити ланкою iз п'яти чоловiк.
При роботi в iзолюючих протигазах виконувати вимоги викладенi в Настановi по ГДЗС:
- рухатись, як правило, вздовж капiтальних стiн, або стiн з вiкнами, до виявлення осередку пожежi;
- по ходу руху слiдкувати за поведiнкою несучих конструкцiй, можливiстю швидкого розповсюдження вогню i свої спостереження доповiдати старшому ланки;
- вiдкривати дверi з обережнiстю, захищаючись вiд можливого викиду вогню i гарячих газiв;
- входити в примiщення де розмiщенi установки пiд високою напругою апарати судини пiд високим тиском, або находяться вибуховi, отруйнi речовини, тiльки по узгодженню адмiнiстрацiєю об'єкту;
- забороняється входити з вiдкритим вогнем в примiщення де зберiгаються ЛЗР, ГР;
- при роботi в iзолюючих протигазах особовий склад забов'язаний перiодично, але не меньш як через 30 хв, промивати дихальний мiшок киснем (при роботi в КIП-8);
Вправа № 2
Для забезпечення контролю за роботою ланки ГДЗС в мiсцi входу в непридатне для дихання середовище виставляється пост безпеки. На посту безпеки необхiдно вести звiт роботи ланки: тиск кисню або повiтря в балонах, час включення, передача ланкою (ланцi) iнформацiї i розпорядження.
При входi в задимлене примiщення ланка ГДЗС повинна мати:
- iзолюючи апарати (одного типу);
- засоби зв'язку (переговорний засiб, переноснi радiостанцiї);
- засоби освiтлення (лiхтарi);
- засоби рятування i саморятування;
- iнструмент для вiдкриття дверей i вскриття конструкцiй;
При пересуваннi в задимленiй зонi необхiдно знати мiсце розташування посту безпеки, слiдкувати один за одним, вивчати i слiдкувати за навколишньою обстановкою (поведiнкою несучих конструкцiй, можливiсть розповсюдження вогню), запам'ятовувати пройдений шлях, бути уважним до рiзних сигналiв. Ланка ГДЗС в задимленiй зонi повинна пересуватися найкоротшим шляхом. Якщо план примiщення не знайомий, то потрiбно рухатися вздовж
капiтальних стiн, або стiн з вiкнами по правiй (лiвiй) сторонi. При пересуваннi по маршам сходинкових клiтин необхiдно притримуватись капiтальних стiн, при цьому газодимозахисники дотримуються один одного, або утримуються за рукавну лiнiю.
Рухатися i працювати необхiдно всiм разом, постiйно пiдтримувати один з одним зв'язок, довiдуватися про самопочуття самопочуття i про стан апаратiв, звертати особливу увагу на кiлькiсть кисню (повiтря).
До мiсця пожежi газодимозахисники пересуваються в колону по одному, ведучим е командир ланки, а замикаючим найбiльш досвiдчений пожежний. При поверненнi цим же шляхом, ведучим стає пожежний (якому командир ланки передає груповий лiхтар i полегшений лом), а командир ланки рухається замикаючим.
Для зручностi запам'ятовування пройденого шляху необхiдно фiксувати, якщо рухалися до мiсця роботи, доторкувалися стiн правою рукою, то при поверненнi повиннi дотримуватись лiвою рукою.
При роботi з стволом з задимленому примiщеннi потрiбно дотримуватись обережностi при виборi направлення струменi i ii компактностi. В примiщеннi де проходить довготривале горiння сильно нагрiваються стiни, стеля i негорючi предмети. Вода при попаданнi на розiгрiтi предмети швидко випаровується, пар миттєво заповнює примiщення, може визвати опiки частин тiла газодимозахисника i рiзко затруднює видимiсть. Крiм того, при необережностi керування струменем в диму, водою можна попасти на електромережi, або пристрої, якi знаходяться пiд струмом, збити струменем розмiщенi на полицях, лабораторнi пляшки
з кiслотами та iншими їдкими речовинами, що може призвести до небезпечних випадкiв.
Розрахунок повiтря для АСП-2
1. Очiкуваний час повернення ланки:
Р бал. - Р рез.
Р очiк.= ---------------- ;
5
Р очiк. - очiкуваний час повернення ланки;
Р бал. - тиск повiтря в балонi;
Р рез. - резерв повiтря;
2. Контрольний тиск повiтря при якому ланка повинна
виходити на чисте повiтря:
Р конт.= Р рез. + Р слiд. ;
Р слiд. - це тиск, який витратили при русi до
мiсця пожежi;
Р рез. - резерв повiтря;
Розрахунок кисню для КIП-8.
1. Визначаємо контрольний тиск, при якому необхiдно
виходити на свiже повiтря (Р вих):
Р вих.= 1,5 * Р слiд. + Р зал.;
Р слiд.- падiння тиску в балонi протигаза при пересуваннi газодимозахисника до мiсця роботи;
Р зал. - залишковий тиск в балонi, необхiдний для нормальноi роботи редуктора;
2. Визначаем залишок тиску для роботи в непридатному для
дихання середовищi(Р роб.):
Р роб.= Р бал. - (Р слiд. + Р вих.);
3. Визначити час роботи на мiсцi пожежi (Т роб.):
V кисн. V бал. * Р роб.
Т роб.= ---------- = ---------------- ;
Q кисн. Q кисн.
V кисн. - кiлькiсть кисню в балонi (л.);
Q кисн. - середня витрата кисню газодимозахисника (л/хв);
V бал. - емкiсть балона (л.);
Р бал. - залишок тиску кисню;
ВСТУП
При гасiннi пожеж лiквiдацiї аварiй особовий склад ПО працює в непридатному для диханнi середовищi ,високiй температурi, пожежнiй концентрацiї кисню, наявностi отруйних складових в продуктах горiння.
Для забезпечення безпечної роботи о/с на пожежi та при лiквiдацiї аварiй в пожежнiй охоронi використовуються груповi iндивiдуальнi засоби захисту.
До групових вiдносяться перемички , переноснi та причепнi димовсмоктувачi , продуктивнiстю 5 до 40 тис. м. куб./г., якими всмоктують чи нагнiтають повiтря.
З метою створення нормальних умов для роботи пожежних пiдроздiлiв використовуються вiконнi i двернi отвори , фрамуги i димовi люки, окремi конструкцiї будiвель i споруд, приточна та витяжна вентиляцiя за рахунок вiдкривання / вiдключення включення/ в яких знижується концентрацiя диму , газiв, та висока температура. Однак груповi засоби захисту мають ряд недолiкiв, якi негативно впливають на процес гасiння пожежi: при їх застосуваннi створюються умови для доступу свiжого повiтря до мiсця пожежi, завдяки чому посилюються горiння. Внаслiдок чого вони застосовуються рiдко.
До iндивiдуальних засобiв вiдносяться протигази якi захищають органи дихання та зору, забезпечують безпеку пожежних в задимленiй зонi, дозволяють проводити розвiдку , рятування людей , виконувати рiзнi роботи по локалiзацiї та лiквiдацiї пожежi, або створювати нормальнi умови для роботи оперативних вiддiлень.
По принципу роботи iзолюючi протигази дiляться на три групи:
-шланговi - з примусовою подачею повiтря по шлангам;
-регенеративнi - з вiдновленням видиху повiтря в регенеративному патронi /КIП-8; УРАЛ-1М, ЛУГАНСЬК-2/;
-повiтрянi – з подачею повiтря з балонiв стислим повiтрям /ВЛАДА; АСП-2;ЛАНА/;
На озброєнi ПО надходять протигази АСП-2; ВЛАДА-2, КIП-8, ЛАНА, ДРАГЕР.
Для забезпечення роботи о/с ПО в непридатному для диханнi середовищi в усiх частинах ПО МВС України маючи чисельнiсть бойового розрахунку чергового караулу бiльше 5 чоловiк органiзується ГДЗС.
Протигазами забезпечується весь о/с який виїздить на гасiння пожеж.
Протигази на стислому повiтрi не закрiплюються за однiєю особою, а передаються по змiнi.
Весь о/с газодимозахисної служби повинен досконально вивчити матерiальну частину протигаза, вмiти правильно включатись i працювати в протигазi, знати порядок його перевiрки, регулювання та
ремонт , а також порядок роботи ланок ГДЗС.
1. Апарат АСП-2 призначається для захисту органiв дихання людини при роботi в непридатному для диханнi середовищi, а при роботi пiд водою не глибше 20 м.
Апарат застосовується:
-в газорятiвнiй службi;
-в пожежнiй охоронi при гасiннi пожеж задимлених примiщеннях ;
-на флотi як газозахисний апарат, а також для виконання пiдводних
робiт;
Робота АСП-2 основана на принципi пульсуючої подачi повiтря для дихання /тiльки на вдох/ по вiдкритiй схемi з видохом у вiдкрите середовище.
Недолiки АСП-2:
-велика вага - 15,5 кг
-невеликий час захисної дiї /по технiчному опису-60 хв/, а якщо враховувати Настанову по ГДЗС, згiдно якої витрати повiтря 5 атм. за хв., то отримуємо , що час захисної дiї складає 40 хв.
2. Технiчна характеристика АСП-2
Об'єм балона-4л
Кiлькiсть балонiв-2 шт.
Робочий тиск-200 атм.
Запас повiтря - 1600 л.
Опiр на вдосi не бiльше 30 мм.вод.ст.
Опiр на видоху /визначається опором клапана видоху промислового протигазу /не бiльше 40 мм.вод.ст.
Час захисної дiї при роботi середньої важкостi в повiтряному середовищi 60 хв./40 хв./
Габарити-650х295х150 мм
Маса спорядженого протигаза-15,5 кг.
Температурний режим вiд -30 град. до +50 град.
Улаштування АСП-2
Апарат АСП-2 складається:
-двох балонiв з стисненим повiтрям
-з'єднувального колектора
-зарядного штуцера з заглушкою
-запiрного вентиля з вмикачем резерва
-фiксатора вмикача резерва
-манометра з запобiжним клапаном
-легеневого автомата з повiтряподаючим шлангом
-шлем-маски
-верхнього та нижнього хомутiв
-захищаючих дуг
-плечеві та пояснi ременi
-амортизатори
|
Час: 10 хв.
Час: 10 хв.
Час: 10 хв.
Проводити в колонi без включення в апарати.
Прочитати
Час: 25 хв.
Дати під запис
Час: 30 хв.
Час: 10 хв.
|
МОЖЛИВІ НЕСПРАВНОСТІ АПАРАТА, ПРИЧИНИ І СПОСІБ ЇХНІЙ УСУНЕННЯ
|
НЕСПРАВНІСТЬ
|
ПРИЧИНА
|
СПОСІБ УСУНЕННЯ
|
1. Запірний вентиль пропускає повітря в закритому стані.
|
Несправна вставка клапанна
|
Зашливовати вставку клапанна дрібною шкуркою або замінити.
|
2. Витік повітря через сальнікову прокладку запірного вентиля або ввім. «Р».
|
Спрацювалася сальнікова прокладка
|
Замінити сальнікову прокладку.
|
3. При знятій заглушці зарядного штуцера витік повітря через зворотний клапан.
|
Спрацювалася вставка клапанна.
Є забоіни на крайці сідла.
|
Зашливовати вставку дрібною шкуркою або замінити.
Притерти крайку сідла або замінити сідло.
|
4. При знятій заглушці зарядного штуцера витік повітря через різьблення сідла.
|
Спрацювалося кільце, що ущільнює.
Слабко затягнута заглушка.
Спрацювалася прокладка.
|
Замінити кільце, що ущільнює.
Затягти заглушку.
Відрегулювати.
|
5. Витік повітря під заглушку зарядного штуцера.
|
Слабко затягнута заглушка.
Спрацювалася прокладка.
|
Затягти заглушку.
Замінити прокладку.
|
6. Спрацьовує захисний клапан редуктора.
|
Неправильно відрегульований захисний клапан.
Високий вторинний тиск.
|
Відрегулювати.
Відрегулювати редуктор
|
7. Редукційний клапан не герметичний.
|
Несправна вставка клапанна.
Забоіни на крайці сідла сопла.
|
Зашливовати вставку дрібною шкуркою або замінити.
Зашливовати сідло дрібною шкуркою або замінити.
|
8. Пропуcк повітря в місці ущільнення сопла в корпусі.
|
Спрацювалася кільцева гумова прокладка.
|
Вивернути сопло і замінити гумову прокладку.
|
9. Пропуск повітря в місці з'єднання повітряного шланга до редуктора.
|
Спрацювалося гумове кільце, що ущільнює.
|
Замінити кільце, що ущільнює.
|
10.Клапан легеневого автомата пропускає повітря.
|
Засмічення клапанна.
|
Розібрати клапан і прочистити.
|
11. Не герметичність видихального клапанна лицьової частини або легеневого автомата.
|
Улучення сторонніх часток під клапан.
Негідний клапан.
|
Промити клапан чистою водою.
Замінити клапан.
|
12. Великий опір на вдиху.
|
Не цілком відкритий запірний вентиль.
Низький вторинний тиск.
Засмічено фільтр редуктора.
|
Відчинити вентиль до відмови.
Відрегулювати редуктор.
Очистити або замінити фільтр.
|
13. Великий опір на видиху.
|
Слипання клапанна лицьової частини або приліпання клапанна до сідла легеневого автомата.
|
Промити клапан і просушити.
|
14. Поява свисту в результаті автоколебаній.
|
Спрацювалося кільце на опорі.
|
Замінити кільце.
|
№1
№2
5. Пiдбиття пiдсумкiв.
|
Ходьба по вертикальній поверхні. Виконується в комплексі з впр. 2, швидкість руху 50-60 м/хв. Загальна тривалість вправи 4 хв. (без передиху).
Повільний біг по горизонтальній поверхні. Швидкість руху 110-120 м/хв. Після 4 хв. бігу 1 хв. хотьби, 1 хв. передиху. Загальна тривалість вправи 6 хв.
Норматив №5. Бойове розгортання на АЦ з подачею стволу «Б» на 2 та 3 рукави.
5 4 3
2 рукава 17 18 20
3 рукава 26 29 32
Дати оцінку рівня підготовленості особового складу караулу.
Відзначити приклади правильного виконання вправи.
Вказати на характерні помилки.
Оголосити оцінки.
Відповісти на запитання.
|
Час: 25 хв.
Час: 5 хв.
|
Начальник ДПЧ-13
підполковник вн.сл. С.В. Орлов
|