Тема. Цілісність форми і декору, симетрія та рівновага.«Дерево життя» у


Назва Тема. Цілісність форми і декору, симетрія та рівновага.«Дерево життя» у
Дата 15.04.2013
Розмір 48 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Інформатика > Документи
5 клас. Урок 22. Розділ 1. Скульптура. Декоративно-прикладне мистецтво.
Тема. Цілісність форми і декору, симетрія та рівновага.«Дерево життя» у

декоративно - ужитковому мистецтві. Композиція «Вазон».
Мета: Ознайомити учнів із символами в орнаментах, історією їхнього виникнення,

композиційною побудовою «Дерева життя», розширювати знання про

побудову симетричних композицій.

Розвивати зорову пам’ять, спостережливість, інтерес до традицій народу.

Учити дотримуватись основних принципів композиції, гармонійно

підбирати колірну гаму. Удосконалювати прийоми роботи з кольоровим

папером.

Виховувати любов до природи; виховувати в учнів почуття прекрасного,

розуміння народного декоративного мистецтва та любов до національної

художньої спадщини.
Тип уроку: комбінований

Техніка виконання: аплікація, витинанка

Методи навчання: інформаційно-рецептивний (пояснювально-ілюстративний),

демонстративний,

Форма організації: урок, виконання вправ та творчої роботи – фронтальна та індивідуальна робота.

Терміни і поняття: Давньогрецький меандр – найпоширеніший орнаментальний

мотив, який часто можна зустріти на вазах, зброї, килимах.

Обладнання:

для вчителя : комп’ютер

для учнів: білий та кольоровий папір, картон, простий олівець, ножиці, клей ПВА.

Візуальний ряд: презентація, репродукції творів відомих художників(М. Павлова

«Півники - друзі», Ф. Васильєва «Квіти», П. Глущенко «Квіти у червоному

вазоні», навчальні роботи минулих років з методичного фонду вчителя (зразки

композиції «Вазон»);

матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи,

репродукції різних видів образотворчого мистецтва (Т.Г.Шевченко «Дівчинка з

собакою», К. Білокур «Квіти за тином», М. Семенюк «Писанки», В. Павленко

«Дивоцвіт» ).

План уроку

I. Організація класу ( 1 хв.)

II. Актуалізація опорних знань ( 4 хв.)

Бесіда на тему: « Декоративно-ужиткове мистецтво»

III. Оголошення теми уроку (1 хв.)

IV. Вивчення нового матеріалу (5 хв.)

Розповідь вчителя

V. Практична робота (30 хв.)

Виконання композиції « Вазон»

VI. Підсумок уроку (3хв.)

VII. Домашнє завдання (1 хв.)

Хід уроку

I.Організаційний момент.

Встаньте діти всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене.

Посміхніться ви до себе.

Привітайтесь: « Добрий день»
Створення емоційної атмосфери

Вправа «Очікування»

- Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?
II.Актуалізація опорних знань і умінь

Бесіда.

- Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

- Який вид образотворчого мистецтва називають декоративно-ужитковим?

- Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?

- Де використовують твори декоративно-ужиткового мистецтва?

(Учитель пропонує учням із декількох репродукцій різних видів образотворчого мистецтва визначити твори декоративно-ужиткового мистецтва, назвати, в якій техніці їх виконано.)
III. Оголошення теми уроку

- Сьогодні на уроці ми будемо створювати декоративну композицію « Вазон».
IV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя

Ми часто зустрічаємо речі, прикрашені орнаментальними мотивами, зміст яких нам незрозумілий. Це - мова символів наших далеких предків, для яких кожна лінія, кожна геометрична фігура мала змістовне значення: сніжинка в орнаменті символізує зиму, квітка - весну, ягода –літо.

Найпоширеніший орнаментальний мотив, який часто можна зустріти на вазах, зброї килимах, називається давньогрецьким меандром. (Слайд 2)

У рослинному орнаменті безкінечна хвиляста лінія називається безкінечник . А замкнена рівна лінія навколо вінця керамічного виробу символізує побажання : «Щоб посуд завжди був наповнений по вінця».

Більш складним і найбільш яскравим символом у народному декоративному мистецтві є «Дерево життя», « Вазон» (Слайд 3). Він складається з 3 частин: верхня символізує сферу богів, середня –життя людей і всього живого на Землі, а нижня – це коріння, тобто основа і початок світу. Основним елементом є деревце з квітами у вазі або горщику, а доповнюють його зображення птахів. Кожен символ має певне значення: дерево символізує життя, квіти - покоління людей, птахи – душі людей. «Дерево життя» можна побачити на різних виробах декоративного мистецтва.

(Слайди 4- 12)

Композицію «Вазон» виконують в різних техніках

* аплікація

*витинанка

*розпис
V. Практична робота

Виконання композиції « Вазон»

- Сьогодні ми виготовимо вазон у техніці багатобарвної аплікації та витинанки.

(Учитель демонструє зразки виконаної роботи)

( Слайди 14-15)

Етапи виконання роботи:

(Слайд 13)

  1. Тонкими лініями на аркуші паперу намітьте ескіз композиції відповідно задуму.

  2. Композиція буде симетричною щодо вертикальної вісі симетрії. Для цього намітьте вісь олівцем або складіть аркуш паперу уздовж осі навпіл. Виріжте основу рослини.

  3. Намалюйте необхідні вам елементи (квіти, ваза, птахи) на кольоровому папері.

  4. Щоб елементи, що повторюються, були однакові, складіть папір кілька разів і виріжте їх.

  5. Однакові елементи будуть розташовуватися ліворуч і праворуч від осі.

  6. Після знаходження місця кожному основному елементові наклейте їх.

  7. Підібравши гармонічні кольори дрібних деталей, виріжте та наклейте їх на силуети основних елементів.


Індивідуальна робота за творчим завданням.

Вчитель слідкує за виконанням практичної роботи та надає індивідуальну допомогу.
VI. Підсумок уроку

Фронтальна демонстрація виконаних робіт. Створення виставки « Дерево життя» та аналіз виконаних робіт.
VII. Домашнє завдання

Завдання на наступний урок: принести фарби, пензлі, папір.

Підготувати інформацію про Петриківський розпис та знайти зразки такого розпису.

Список використаної літератури:

1.Рубля Т. Є. , Федун С. І. Образотворче мистецтво, 5 клас. – К.: Перун. 2005

2. Рубля Т. Є. , Федун С. І. Уроки образотворчого мистецтва у 5 класі загальноосвітніх навчальних закладів. Методичний посібник для вчителів.

– Вінниця. 2006

3. Климова Л. В. Образотворче мистецтво 5 клас. Плани-конспекти. - Х. : Ранок.2006

4. Бєлкіна Е., Поліщук А., Фесенко Л. Образотворче мистецтво, 5 клас. – К. : Промінь. 2005







Схожі:

Урок №22 Урок №22 Тема: Цілісність форми і декору, симетрія, рівновага,...
Навчальна: навчити дітей аналізувати форму, виявляти ознаки гармонічної єдності форми і декору, ознайомити із символами в орнаментах,...
Урок образотворчого мистецтва по темі «Прикладна діяльність. Створення...
Тема: Прикладна діяльність. Створення декоративної композиції «Дерево життя» в техніці петриківського розпису
Тема уроку : Козацька Україна Мета уроку
З давніх-давен людям відомо „дерево життя” – це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок символ минулого часу, другий...
Росте в полі дерево Тонке і Високеє
Бо що ти маєш, чого не отримав би і що є твоє життя, як не та трава і всяка слава людини наче цвіт трав’яний
Тема: «Почуття і емоції»
У здоровому організмі існує рівновага між спокусою і забороною; людина відчуває себе вільною у вираженні своїх почуттів і імпульсів,...
Домашня робота №6. Тема «Громадянське суспільство»
Структура суспільства — це внутрішня його будова, що відтворює багатогранність та взаємодію складових суспільства, забезпечує його...
Тема. Родина Мета
Обладнання: підручники, роздавальний матеріал, дерева родоводу, дерево родина-школа, аудіозапис
Тема: Природа і ми. Нежива природа
Річка, Земля, Сонце, дерево, парта, школа, тополя, хмара, веселка, камінчик, муха, машина, хліб, повітря, сніг
Основні показники, що характеризують стан поводження з твердими побутовими...
Ах досягають 330-380 кг/рік відповідно і мають тенденцію до зростання. До складу ТПВ входять такі основні компоненти: харчові відходи...
Поняття, походження держави. Функції та форми держави
Поняття і види форми правління, форми державного устрою і форми державно-правового режиму
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка