|  | 
            Скачати 93.78 Kb.
           
 | 
| Міністерство освіти і науки Херсонська облдержадміністрація Нововоронцовська ЗОШ №1    Підготували і провели: В.М.Топчій Т.Л.Крепчук 2010р Т  ема: У царстві каталогів і картотек. Мета: Ознайомити з поняттями «каталог», «картотека». Розширити світогляд учнів. Стимулювати пізнавальну активність. Виховувати любов до книги. Закріпити правила користування нею. Обладнання: книжкова виставка, таблиці, аудіозаписи. Хід уроку Вступ Учень 1. В кожнім домі, в кожній хаті, У містах і на селі Хто навчився вже читати, Має книгу на столі. Учень 2. Дружба з книгою – це свято, Не було б його у нас, – Ми не знали б так багато Про новий і давній час. Учень 3. Книги, книги на полицях, Завше тихо поміж них. Та яку ти не розглянеш – То й легенда в кожній з них. Учень 4. То в одній синіє море, В іншій криється тайга, А ось в тій – Північний полюс, Де морози і пурга. Учень 5. Все, що серце і що розум Вік творили не один, Повизбирувало людство В  книги – перли із перлин Учитель. Все життя книга допомагає нам вчитись, працювати, жити. Книга збагачує нас знаннями. Ось чому ми цінуємо книгу і радіємо кожній зустрічі з нею. Сьогодні у нас свято книги. Його назва «У царстві каталогів і картотек». Проходити воно буде у формі подорожі. Тож вирушаємо у путь. І зупинка І. Гімн книзі. Назвіть прислів’я і приказки про книгу. 
 І  І зупинка «Загадкова» 
 І дорослим, і малим, Всіх я розуму навчу. А сама завжди мовчу. (Книга) 
 не ручка, а пише, не фарба, а малює. (Крейда) 
 Всяк за нього хапається (Рушник) 
 Я все терплю і всім добром плачу. (Земля) 
 На терезах не зважиш. (Знання) 
 Перевозить у трюмі знання. Після плавання цей корабель Повертається в рідний портфель (Книга) Цікавинки для читачів. Чи знаєте ви, що… 
 ІІІ зупинка «У книгарні» Учениця. Скільки книг в оцій книгарні! Книги різні, дуже гарні. От краса, якби ти зміг, Прочитати, друже, їх! Покупці стоять юрбою, Шарудять по сторінках… Мила книго, що з тобою? Чом ти дивишся з журбою І тріпочеш у руках? Лячно книгам: Хто їх купить? Р  аптом купить, Хто не любить? Той у книжку, – от порода! – Запихає бутерброда… Той, – чи є бруднулі гірші? – Залива компотом вірші… Бідні ви, прозаїки, Бідні ви, поети! Невідомо, у які Попадеш лабети… Недарма на продажі Книги ледь зажурені: Хоч би не потрапити В руки мацапурині. Виходить лікар Айболить. 
 
 З книжковою виставою знайомлять учнів книголюби. 
 І скільки б не читав, іще хочеться, все б життя читав. 
 Ж  оржини цвітуть М.Познанської, Птиця-слава. Небувале – буває. С.Олексієва. Оце книжки. Як є вільний час – обов’язково читаю. 
 З них дізнаєшся і про себе, і своїх ровесників багато цікавого. У царстві каталогів та картотек. Вбігає Незнайко: Ой лишенько, ой біда, Знову заблудився я Ну і маю ж я мороку – Як знайти собі дорогу? С  кільки всюди гарних книг Як розібратися у них? Прочитати хочеться багато, Та часу все малувато. Вчитель. Підожди, Незнайку, не спіши. Не одна людина не може прочитати всі книги, що видаються. Вміти читати – справжнє мистецтво, якому можна і необхідно вчитися. Кожна бібліотека відкриває читачам свої скарби за допомогою каталогів і картотек. Каталог – це перелік всіх творів, які є в бібліотеці. Каталожна карточка: Хоч я карточка маленька, В каталозі я важненька, Я про книжку все знаю Й  залюбки розповідаю. Про автора й назву Скажу вам одразу. Це казка чи повість – Читаємо потім. Хто малюнки малював, Коли, хто книгу видавав – Все розповім вам я, Бо балакуча вся моя сім'я. Учитель. Найбільш зручний у користуванні алфавітний каталог. Всі книги подаються тут за алфавітом прізвищ авторів або назв книг, якщо автор відсутній. (Виходить група дітей з буквами у руках і стає в алфавітному порядку.) 
 Знаю все тут на зубок – Які є книги в бібліотеці І де їх місто на полиці. 
 Всі стоять в один рядок. Найбільше я люблю порядок – Тут алфавітний розпорядок. 
 Гарненько тут поставлені. Якщо уважно прочитаєш – Про книгу ти багато взнаєш. 
 Лиш обережно полистай І найцікавіші книжки Собі у зошит запиши. Ґ  Коли прийдуть нові – Буде поповнення мені, На кожну з них напишуть картку Й поставлять в каталог на згадку. 
 Тому книга гарно служить. Той у книжковому морі Не заблудиться ніколи. Учитель. Є ще систематичний каталог, в якому картки розставлені в залежності від змісту книги – по розділах. Наприклад: мистецтво, географія, математика. Розділи відокремлюються каталожними роздільниками. На яких вказано назву відділу. Зацікавившись книгами на якусь тему, потрібно у відповідному ящику каталогу переглянути всі картотеки і відібрати потрібні. А для нас з вами існує тематична ілюстрована картотека. Тут картки розставлені за роздільниками, на яких вказано назву теми. Н  езнайко Недавно дуже дивно Здавалося мені І як шукають діти Потрібні їм книжки? І навіть на полицях Я впоратись не міг. Шукаю й не знаходжу Що до душі мені. Я потім, як на диво Знайшов я каталог Як все тут просто, вміло, Картки стоять в рядок. Я все знайшов швиденько «Незнайку» і казки Подякував чемненько І вже зібрався йти. Але я хочу, дітки, У вас щось запитать Мені цікаво. Скільки Ви змогли запамятать? Б  ібліотекар учням дає запитання: 
 Всі учасники виконують пісню. 1. Хто з книгою щиро дружить, Тому вона вірно служить. І в житті допомагає Уму-розуму навчає Приспів: Я ж тебе, я ж тебе обгортаю, Я ж тебе, я ж тебе доглядаю. Ти для мене вірний друг, Бо відкрив світ навкруг 2. Я люблю казки чарівні, Де є гномики й царівни, І закинула ляльки, Бо читаю я книжки. П  риспів. 3. Каталоги й картотеки – Гордість це бібліотеки. Ви із ними подружіться – Це в житті вам пригодиться. П  риспів. 4. Я добре все тут знаю, Картотеки розрізняю. Ще трішечки підросту – До інституту я вступлю. Підсумок. 
 Як зірок у горі, Як листви у гіллі Стільки книг на землі! 
 Є легкі і важкі, На полицях, в столі – Наші друзі книжки. 
 Кращої не знаємо, Доброї і вірної, Подруги дітей! 
 Чесну, добру, сміливу І дівчатка. Й хлопчики Хочуть всі читать 
 Всі нас доброму навчать – Працювати і учитись, І Вітчизну шанувать. Учитель. Як ми вас любим, мудрі книги – Прекрасних душ химерний світ, Із світла й тьми, з вогню і криги, Із сміху й сліз чудесний спліт! Померли ті, що вас писали, Потлів їх мозок і серця. А ви живі, і не вмирали, І вік ваш буде до кінця! Крепчук Татяна Леонідівна вчитель вищої категорії Нововоронцовської ЗОШ №1 смт.Нововоронцовка Херсонської обл. та Топчій Валентина Миколаївна завідуюча бібліотекою Нововоронцовської ЗОШ №1 смт.Нововоронцовка Херсонської обл. | 
| Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився Леся Українка «Біда навчить» Мета Обладнання: портрет Л. Українки, презентація «Леся Українка», картки для індивідуальної роботи, книжки з казками, кросворд | Книга буде цікава професіоналам-кінознавцям, кіноредакторам телекомпаній,... Книга рекомендована до видання вченою радою Харківського державного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського (протокол №11... | 
| ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ ДОЛИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ Книга – одвічний супутник людства. І з’явилася вона, в результаті прагнення людини пізнавати та ділитися досвідом, передавати власні... | Книга ключ до знань. Книги читати усе знати. З книгою подружишся... Країни Знань. Я загадаю вам загадку, якщо ви правильно її відгадаєте, то зрозумієте про якого друга йдеться | 
| Книга перша Книга друга В змінених формах тіла. О боги,- бо ж од вас переміни,- 3] Задум співця надихніть: відтоді, коли світ народився | Книга перша. Фарисеї за роботою Наводиться чимало маловідомих або і зовсім невідомих фактів щодо майже половини народних депутатів України від БЮТ та вождів цієї... | 
| Чому потрібно берегти книгу? Книга — це чудо цивілізації. Життя без книги уявити собі неможливо. Хоча, на жаль, є люди, які так не вважають. Але не про них мова... | Книга призначена науковцям, викладачам, аспірантам і студентам філологічних... ... | 
| Книга про Гайдамаччину ХХ століття Книга є збіркою радіопередач авторського циклу Романа Коваля “Отамани Гайдамацького краю”, який в 2000 – 2001 роках прозвучав на... | Чи зможе Інтернет замінити телебачення, книги або театр? На мою думку книга залишиться назавжди, але зміниться її формат та доступ до неї. Вже існує багато електронних бібліотек у тому ж... |