Брейн-ринг "СВІТЛО ВЕЛИКОГО ЗАКОНУ"
Тема. Періодичний закон, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Мета. — Навчальна: закріпити і розвинути знання учнів з питань, що стосуються періодичного закону, періодичної системи, розширити поняття про фізичний зміст періодичного закону, залежність властивостей елементів від періодичної зміни електронних структур атомів, перевірити рівень вміння використовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях;
Розвиваюча: формувати в учнів пізнавальній інтерес і творче мислення, сприяти розвитку в учнів логічного мислення на основі аналізу причинно-наслідкових зв'язків;
Виховна: формувати в учнів новітній науковий світогляд, виховувати бережливе ставлення до природи.
Методи: словесні (розповідь, бесіда, повідомлення); гра — змагання; наочні ілюстрування, демонстрування).
Обладнання: періодична система хімічних елементів, показові речовини, необхідні для дослідів (, НС1 конц.), скляні палички, (NН4)2 сухий спирт, сірники, демонстраційний столик.
Ведучий. Отже, якщо команди готові, то ми розпочнемо перший тур.
Питання № 1. Який хімічний елемент V групи названий іменем героя давньогрецької міфології? (Тантал.)
Питання № 2. Якби існував приз за активність, то атомам якого металу ви б його присвоїли? (Цезій.)
Питання № 3. Назва якого хімічного елемента III групи співзвучна з прізвищем датського вченого, який створив теорію атома? (Бор).
Питання № 4. Який хімічний елемент алхіміки зображали за допомогою вигнутої догори змії з відкритою пащею? (Арсен).
Ведучий. Тепер дамо можливість нашому журі оцінити відповіді команд, а тим часом переглянемо кілька дослідів.
Арбітр 1. На Менделєєвських "середах" часто велись суперечки про науку, мистецтво, літературу. Іноді для розрядки напруженої ситуації Д. І. Менделєєв показував цікаві досліди. Одного разу він оголосив, що збере у скляну банку цигарковий дим. Коли Ілля Рєпін закурив цигарку і випустив клубок диму, Менделєєв накрив скляною покришкою банку, що стояла на столі. Яким же було здивування присутніх, коли банка справді наповнилась димом! Менделєєв запропонував Рєпіну понюхати зібраний "цигарковий" дим. Той одразу ж закашлявся і схопив носову хустинку, бо вдихнув суміш аміаку, хлороводню і хлориду амонію. На підтвердження моїх слів учениця 9 класу добуде дим без вогню.
Учениця виконує дослід: вмочивши одну скляну паличку у нашатирний спирт (NН4ОН), а іншу — в пробірку з конц. НС1 вона наближає їх, добуваючи дим.
Два учні 9 класу виконують дослід "Чарівний вулкан" — на залізну пластинку гіркою насипають біхромат амонію (NН4)2 , яскраво оранжевого колюру, всередину ставлять шматочок сухого спирту і підпалюють.
Арбітр 1. Прошу тишини! Що ви чуєте? (Шипіння, потріскування.) Так з шумом горить біхромат амонію, а що ви бачите? Виділення теплоти та енергії, полум'я оранжевого кольору, виділяється зелена речовина і перетворюється на гірку, подібну на вулкан з кратером. Тому її називають "Чарівний вулкан".
Арбітр 2. А тепер нам потрібен один доброволець із залу. Ми виконаємо операцію без рани. Спочатку змажемо руку однією речовиною, подібною на йод, потім проведемо по руці тильною стороною ножа, змоченого іншою речовиною. І що ж ми бачимо? Залу показують руку — на руці криваво-червоний слід. А зараз протремо руку ватою, змоченою третьою речовиною — слід зникає.
Ведуча. Дуже вдячні за чудові досліди, а тепер слово нашому журі, котре оголосить суму балів за перший тур. Продовжимо нашу гру.
Питання № 5. Назва якого хімічного елемента походить від назви півострова? (Скандій.)
Питання № 6. Які хімічні елементи названі на честь частин світу? (Європій, Америцій.)
Питання № 7. Без допомоги періодичної системи відтворіть 7-му групу хімічних елементів.
Питання № 8. (Арбітри роздають командам набір хімічних елементів та цифр.) З готових знаків відтворіть формулу найпоширенішого природного мінералу, що складається із атомів Са, С, О так, щоб її мали змогу бачити глядачі. Для цього ви можете вставати і перемішувати. (СаСО3)
Ведуча. Цій формулі відповідає крейда, мармур. А тепер даємо командам відпочити. А щоб наші уболівальники не нудьгували, проведемо для них конкурс. Уболівальники можуть заробляти для улюблених команд додаткові бали. Тож при відповіді називаєте себе і команду, за яку уболіваєте. Розпочинаємо.
Питання 1. Нестача якого елемента в організмі призводить до карієсу зубів? (Флуор.)
Питання 2. Назвіть елемент, назва якого співпадає з назвою соснового лісу. (Бор.)
Питання 3. Із назвою яких структурних елементів ядра клітини співзвучна назва хімічного елементу? (Хромосома — Хром.)
Питання 4. Назва якої акваріумної рибки ідентична назві хімічного елемента? (Неон.)
Питання 5. Яким хімічним елементом багата морська капуста — ламінарія? (Йод.)
Питання 6. Сполукою якого елемента отруїли Наполеона? (Арсен.)
Питання 7. Яка природна суміш газів складає земну атмосферу? (Повітря.)
Питання 8. Назва якого хімічного елемента в перекладі з німецької означає "вовча піна"? (Вольфрам.)
З кожної команди вибиріть по одному учаснику. Необхідно пройти сцену крок за кроком, називаючи хімічні елементи, не повторюючи попередніх. Журі слідкуватиме за ходом змагання.
А зараз журі оголосить нам оцінки і загальні бали за даний конкурс. Журі оголошує бали і оцінки.
Ведуча. Сподіваємось, що наші команди вже відпочили. Розпочинаємо III тур.
Питання 9. Відкинувши перші 3 букви у назві хімічного елемента з родини лантаноїдів, отримаєте назву сильної наркотичної речовини, що використовується у медицині як знеболюючий засіб. (Європій.)
Питання 10. Елемент, проста речовина якого є основною складовою частиною найбільш поширеного в природі газоподібного розчину. (Нітроген.)
Питання 11. Якщо вірити стародавньому історику, то під час походу Олександра Македонського в Індію офіцери його армії хворіли шлунково- кишковими захворюваннями рідше, ніж солдати. їжа і напої були однаковими, а металічний посуд — різним. З якого металу був цей чудодійний посуд? (Срібло.)
Питання 12. Замінивши першу букву в назві металу І групи, отримаєте надмірно зволожену земельну ділянку. {Золото — болото.)
Арбітр 1. У 1889 році, коли Менделєєв був у Лондоні, йому на знак подяки за видатні досягнення місцеві хіміки подарували ваги, одна шалька яких була зроблена із золота, а інша ... З якого металу була зроблена? Який метал у 19 столітті прирівнювали до золота? Не повірите, але це був простий алюміній, тому що лише в 1825 році датський вчений Ганс Хрістіан Ерстур одержав цей метал.
Ведуча. А зараз — капітанський конкурс. Просимо всіх інших учасників звільнити стіл. Арбітри роздадуть капітанам картки із завданнями, котрі ви мусите рішити. Тож до роботи. А тим часом журі оголосить нам результати попереднього конкурсу. (Журі оголошує результати 111 конкурсу).
Завдання на картках:
Розставте коефіцієнти у реакціях і визначте умови їх проходження:
Питання 13*. Мідний купорос = вода і купрум (II) сульфат;
Питання 14*. Водень + Хлор = ?
Питання 15*. Кальцинована сода = вода і натрій карбонат;
Питання 16*. Флуор + Вода = ?
Ведуча. Максимальний бал за конкурс капітанів — 4. А тепер 4 тур!
Питання 17. Відкинувши першу букву від назви елемента з ряду актиноїдів, отримаєте українське чоловіче ім'я. (Кюрій — Юрій.)
Питання 18. Назва якої найважливішої сполуки у рослин є співзвучною із назвою хімічного елемента? (Хлор — хлорофіл.)
Питання 19. Метал — основа основ сучасної аерокосмічної династії, і Алюміній.)
Питання 20. Який хімічний елемент утворює найтвердіший природний мінерал? (Карбон — алмаз.)
Ведуча. Для підведення підсумків надаємо слово журі:
Журі оголошує загальні результати конкурсу і нагороджує переможців призами і заохочувальними іменними грамотами.
Ведуча. Дякуємо всім учасникам і вболівальникам за участь у нашому хімічному Брейн-ринзі!
ДО НАСТУПНИХ ЗУСТРІЧЕЙ!
|