Тема. Подовження м'яких приголосних звуків і позначення їх на письмі
Мета: ознайомити учнів з позначенням подовжених м’яких приголосних на письмі, правилом переносу слів з подовженими м’якими приголосними, закріплювати знання про приголосні і голосні звуки і букви, формувати навички грамотного письма, розвивати вміння досліджувати та аналізувати, фонематичний слух, пізнавальну активність, виховувати любов до природи, тварин
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Психологічна настанова На дошці «Девіз творчих та винахідливих»
Вчитель пропонує дітям перед початком роботи промовити такі слова:
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!
II. Перевірка домашнього завдання
1) Фронтальне опитування.
а) – На які дві групи поділяються звуки? (голосні і приголосні)
- Які бувають приголосні? (тверді-м’які, глухі-дзвінкі)
- Які голосні звуки вказують на м’якість приголосних? (я,ю,є,ї)
- Яка ще буква вказує на м’якість приголосного? (ь м’який знак)
б) - Що вчили на минулому уроці?
(вживання м’якого знаку після букви ц)
- Коли в словах пишемо –ць?
(коли чуємо м’якийзвук [ц’] в кінці слів)
- Назвіть слова з [ц’] в кінці.
(Ранець, молодець, стілець, олівець, заєць, папірець, промінець тощо.)
- Що будемо писати в кінці цих слів? (-ць)
в) перевірка виконання домашнього завдання.
-взаємоперевірка
Які слова з –цьв кінці слова були в реченнях?
в) Запис у зошитах:
Шосте листопада
Класна робота
Подовження м’яких приголосних звуків
2) Малюнковий диктант
- А зараз запишемо малюнковий диктант
На дошці малюнки:
Вовк, ведмідь, лисиця, їжак, заєць, олень.
Перевірка словникового диктанту
Назвіть слово, у якому звуків більше, ніж букв.
Назвіть слова, в яких усі приголосні звуки тверді. (вовк, їжак)
Назвіть слова, в яких є м’який [ц’] (лисиця, заєць)
Що вказує на м’якість ць?
(я, ь)
3) Хвилинка каліграфії
- зараз буде незвичайна хвилинка каліграфії, запишемо буквосполучення з двох однакових букв: сс, дд, тт, нн, лл, чч
(вчитель пише на дошці, діти в зошитах)
Хто зможе назвати слова з такими буквосполученнями?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ТА АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
а) На дошці малюнок обличчя дитини.
- Що зображено на малюнку? (дитина, обличчя)
- Який запис правильний? (на дошці слова обличча, обличчя, обличя) (вибирають)
б) Порівняйте вимову (виділення подовжених м’яких приголосних)
гілка – гілля
колос – колосся
камінь – каміння
промінь - проміння
3. – Що цікавого помітили? (у другому стовпчику дві однакові букви, а звуки [л’] [с’] [н’] - подовжені)
- Які це звуки – тверді чи м’які? (м’які)
Тема уроку
Сьогодні ми будемо вчити подовження м’яких приголосних звуків і позначення їх на письмі.
ІУ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.
1. Визначення букв на позначення подовжених звуків.
Доповніть вірш словами
Словничок:
Гудіння, щебетання, шелестіння
На траві й квітках росинки
____________________й гомін гілки,
____________________ й пісня пташки,
скрип жука, ___________ бджілки
Назвіть букви, якими позначаються на письмі подовжені м’які приголосні
(Нн – дві букви «ен»)
На дошці написано транскрипцію слова гудіння
[г у д і н’:а]
Пригадаємо, як позначаються подовжені м’які приголосні у звуковому запису
Повернемося до нашої хвилинки каліграфії і зробимо звуковий запис написаних букв.
[с’:] [т’:] [ч’:] [л’:] [д’:]
2. Робота за підручником
а) виконання вправи 96 стор. 38 (підібрати слова за зразком, підкреслити подовжені м’які приголосні)
суд – суддя
колос –
волос –
навчати – навчання
читати –
писати –
б) гра «Перекладач»
Дібрати пару до слів з російської мови, порівняти вимову
статья –
колосья –
волосы -
Висновок: в російській мові немає подовження приголосних, в українській мові наявне.
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання правила переносу слів з подовженими приголосними.
(правило записано на дошці).
а) знайомство з правилом, розбір прикладів
б) виконання вправи 97 стор.38
Записати слова, зробивши їх перенос.
Запитання, змагання, взуття, оповідання, коріння, обличчя, знаряддя, Запоріжжя
(Діти працюють біля дошки та у зошитах, використовуючи два способи переносу слів)
Як переносяться слова з подовженими приголосними?
в) робота над словом взуття
(на дошці звуковий запис слова взуття [в з у т’: а])
Скільки звуків?
Чому букв більше, ніж звуків?
Так як же на письмі позначаємо подовжений м’який приголосний?
(один звук- дві однакові букви)
г) творча робота (на дошці малюнок сонечка та паучка в павутинці, під малюнком текст:
Крізь гі(л,лл)я сонечне промі(н,нн)я завітало в гос(т,тт)і до павучка. Замилувалося сонечко срібним мереживом павути(н,нн)я. А павучок потер со(н,нн)і оченята і привітався з сонечком.
Завдання.
Розгляньте малюнок, прочитайте текст, спишіть, розкриваючи дужки. Дайте відповідь на запитання: Чим сонечку сподобалось павутиння?
В яких словах відбулося подовження приголосних?
У. ПІДСУМОК УРОКУ
а) На дошці правило: подовжені м’які приголосні на письмі позначаються двома однаковими буквами
(діти повторюють правило)
б) відгадування загадок:
1. Висить сито павуками звито. (павутиння)
2. З «в» на голові росте, з «к» - я в полі золоте. (волосся - колосся)
3. Носять мене дівчатка, і ніколи — хлоп'ятка. (плаття)
4. Я у кожній є рослині: у кущі і вдеревині. Я не листя, не насіння. Люди звуть мене ... (коріння)
в) Оцінювання.
УІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 39. Вправа 99, вивчити правила.
|