ПРИШКІЛЬНИЙ ТАБІР «ДРУЖБА» ВАТУТІНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №2 ІМ. М. Ф. ВАТУТІНА ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Скачати 456.16 Kb.
НазваПРИШКІЛЬНИЙ ТАБІР «ДРУЖБА» ВАТУТІНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №2 ІМ. М. Ф. ВАТУТІНА ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Сторінка1/4
Дата05.04.2013
Розмір456.16 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Біологія > Документи
  1   2   3   4
ПРИШКІЛЬНИЙ ТАБІР «ДРУЖБА»

ВАТУТІНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ № 2 ІМ. М.Ф. ВАТУТІНА ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Мусієнко Наталія Миколаївна, вчитель Ватутінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 ім. М.Ф.Ватутіна Ватутінської міської ради
Цикл бесід про здоров’я
Здоров’я – найдорожчий скарб людини”
ЯК Я СЛУХАЮ І ЧУЮ
Робота розпочинається з відгадування загадок.

Побратими - півкружальця на голівці
Звуки ловлять всі на світі.

(Вуха)

Подивіться один на одного і зверніть увагу на ваші вушка. Обговоримо: які вони? Для чого вони вам? Як чують вуха? Що чують вуха?

Як влаштовані вуха? Дивіться на вуха сусіда і слухайте, що я буду розповідати. Не торкайтеся до вух руками і нічого не засу­вайте всередину вуха.

У вухо веде невеличкий отвір, а там, далі, всередині вуха, є тонесенька плівочка, яка зветься барабанною перетинкою. Ви своїми оченятами не можете побачити, але завдяки перетинці ви чуєте всі звуки, які є навколо нас: шум дерев, двигун машини, голос мами, гуркіт трамваю, спів птахів. Що ви чуєте зараз? Барабанна перетинка дуже тонень­ка, її легко пошкодити. Тоді ви нічого не змо­жете почути. Пам'ятайте, що у жодному разі не можна засовувати будь-які предмети у вухо, особливо маленькі та гострі предмети. Якщо у вас заболить щось у вушку, то обов'язково скажіть про це мамі, самі нічого не робіть з ним.

Один хлопчик, який не послухався порад і крутив паличкою у вусі. Як ви вважаєте, що з ним могло трапитися після цього? Діти розповідають про наслідки поведінки хлоп­чика.

Що може статися з дитиною, коли вона засуне предмет у вушко? Ніколи не робіть цього.

ЩОБ МАТИ ХОРОШИЙ СЛУХ, СЛІД ДОТРИМУВАТИСЯ

ТАКИХ ПОРАД

  1. Завжди тримати свої вуха у чистоті (їх слід чистити щотижня, це треба робити спеціальною гігієнічною паличкою, на яку намотана вата). Після того, як вам мама, почистить вухо, а згодом ви самі зможете це робити, використану паличку слід викидати. Вушка потрібно мити щодня, коли вмиваєтеся вранці і ввечері.

  2. У прохолодні пори року, особливо коли надворі вітер, виходячи з дому, обов'язково потрібно одягати на голову капелюшок і стежити, щоб він завжди закривав вуха. Якщо ви цього не робитимете, можете застудити свої вуха й потра­пити до лікарні.

3. Щоб зберегти хороший слух, не слід голосно вмикати телевізор, магнітофон, радіо. Дуже високий звук може призвести до зниження гостроти вашого слуху. Тому звук має бути не надто гучним та не надто тихим, коли вам постійно потрібно напру­жувати свій слух, а нормальним.

4. Школярі дуже люблять купатися, плавати, пірнати, особливо влітку десь на річці, морі. Але під час купання, особливо пірнання, вода (а вона дорого ж часто буває брудною) може потрапити у вушко і спричинити біль. Тому, щоб цього уникнути, під час купання у вушко слід встав­ляти спеціальні ватні тампончики. Попросіть дорослих, щоб вони вам їх поставили.

Хто може доповнити поради?
Гра. Закрийте свої вушка руками. Навкруги тиша. Тепер відкрийте їх. Що ви чули із закритими вухами? А що чуєте тепер? Що можна почути в будинку, квар­тирі, де ви живете? Що можна почути на вулиці? В лісі?

Намалюємо на папері все те, що ми чує­мо вдома, в лісі, на вулиці. Намалюйте ті предмети, від яких іде якийсь звук.

Пригадати тварин, яких ви знаєте. Чи у всіх однакові вуха? Поміркуймо і скажімо, у яких тварин вуха найбільші (слон, вухас­тий собака, заєць та інші). У кого вони най­менші (комахи)? Прочитати вірш, розпові­сти казку про звірів та їхні вуха.

Впізнай за голосом. Учні стають у коло. Один із них виходить на середину кола і затуляє руками очі чи заплющує їх. Решта учнів рухаються по колу і співають пісні. За сигналом учні зупиняються, хтось із грав­ців промовляє (можна змінити голос): «Ти загадку відгадай, хто покликав, упізнай!». Ведучий розплющує очі і називає ім'я того, хто говорив.

Якщо ім'я назване правильно, той, кого назвали, стає всередину, і гра триває.

ДИВИТИСЯ І БАЧИТИ: ОЧІ-ОЧЕНЯТА

Дізнатися все про очі допоможуть загад­ки. Послухайте їх:

Одне одного не бачать,

Але можна і пробачить:

Нерозлучні довгі роки,

Хоч розбіглись в різні боки…

(Очі)

Заплющте очі. Що ви бачите? Що відчу­ваєте? А тепер розплющте. Що змінилося? Чи сподобалося вам сидіти із заплющеними очима? Коли краще: коли очі розплющені чи заплющені? Чому?

Міркуємо: очі в нас для того, щоб бачити все те, що відбувається навколо нас: світло чи темно зараз, розрізняти кольори навко­лишніх предметів, бачити якого вони роз­міру, відстань між ними — далеко вони від нас чи близько.

Для чого ще нам потрібні очі? Відповіді: «щоб впізнавати», «бачити, що можна їсти, а що ні», «щоб бачити, що малювати», «щоб не впасти на східцях і ні на кого не наштов­хнутися».

Очі виказують настрій. Я дивлюся на вас. скажу, який у вас настрій: радісний, сумний, байдужий, веселий.

Очі, як і вуха, теж слід доглядати і оберігати.
ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА ОЧИМА

1. Завжди тримати очі в чистоті, мити їх щодня вранці і ввечері чистою водою.

2. Не можна, навіть граючись, сипати пісок, землю, пил в очі іншим дітям та собі. Якщо в око потрапляє якийсь бруд чи маленька комаха, негайно треба звернутися до дорослого з проханням промити око і витягти комаху. Поплакати, щоб разом із сльозинками витік і бруд. Нічого не робіть самі з очима.

3. Не слід читати чи роздивлятись книги у темряві, за поганого освітлення, у тран­спорті. Читати не можна й лежачи. Слід робити перерви під час читання, малюван­ня, щоб ваші очі могли перепочити.

4. Не сидіти дуже близько біля телевізо­ра чи дивитись його в темряві. Це погано впливає на ваш зір.

5. Очі бояться прямого сонячного про­міння. Не можна довго дивитися на сонце, а влітку слід носити захист окуляри.

6. Граючись з іншими дітьми, не тикай­те пальцями, палицями в очі іншим. Виможете поранити свого товариша.

7. Слід регулярно відвідувати лікаря, який перевірятиме ваш зір і даватиме пора­ди щодо його збереження. Ваші очі— це помічник у навчанні. Через очі до мозку передаються знання.
Загадка: «Солоне, а не сіль, біжить, а не річка; блищить, а не золото. Коли б відгада­ти, та менше їх знати».

Так, це сльози. Чому така кінцівка у загадці? Звідки течуть сльози? На нижній повіці ока в куточку (внутрішньому) є мале­сенька дірочка. Це сльозова протока, в якій утворюються сльози і через яку вони виті­кають назовні. Не можна торкатися брудни­ми руками очей, щоб не забруднити око і сльозову протоку, інакше виникне запален­ня ока і вам доведеться лікуватись.

Сльози мають важливе значення для ока. Разом із сльозами з ока вимивається бруд. Але є ще одна частина ока, яка його оберігає й захищає. Це верхня й нижня повіки. Адже ви заплющуєте очі, коли вітер несе пил вам в очі, ви їх також заплющуєте, щоб не бризкала вода в очі, коли ви купає­тесь. Коли ви заплющуєте очі?
Тренінг очей. Лисонько, де діти? Учні стають у коло, ведучий — всередину. Потім вони відвертаються й заплющують очі. В цей час ведучий ходить по колу і непомітно заздалегідь визначеним дотиком призначає лисицю, інші — зайці. За сигналом усі роз­плющують очі, але ніхто не знає, хто ж лисиця. Ведучий спершу кличе: «Лисонько, де ти?» Лисиця не повинна видавати себе ані словом, ані рухом, так і другий раз, а тре­тій - лисиця відповідає: «Я тут» — і кида­ється ловити зайців. «Зайця», який присів на п'ятки, ловити не можна. Піймані «зайці» виходять з гри.
Піжмурки. З групи учнів обирається за допомогою лічилки ведучий, який жмурить­ся, відвертається і заплющує очі. Той, кому випало жмуритися, промовляє: «Раз, два, три, чотири, п'ять. Я йду шукати. Хто не заховався, я не винний». Коли він побачить учня, який погано заховався, кричить: «На гарячім місці!» - та біжить « застукувати ». Каже: «Друга курка – жмурка !» - тоді учень, якого застукали, йде жмуритися, а інші ховаються.


НОСИКИ - КУРНОСИКИ

Послухати уривок з однієї відомої казки (здогадатися, з якої) і правильно її закінчити.

«Якось тесля Джепетто захотів зробити дерев'яну ляльку. Не встиг він вистругати її з поліна, як лялька почала розмовляти й роз­махувати руками. А коли закінчив роботу, вона стала походжати кімнатою, як справ­жнісінький живий хлопчик.

Джепетто назвав його Пінокіо. Усе було б добре, та Пінокіо виявився хвальком та брехунцем. Щоразу, коли він брехав, у ньо­го довшав і довшав... (ніс)».

Діти, то що ж довшало у Пінокіо? Так, це ніс. Поговоримо про ніс. Погляньте один на одного. Які у вас носи? Вони всі різні: кир­патенькі, гострі, качечкою, картоплинкою, великі та маленькі, білесенькі та у веснян­ках.

А для чого потрібен ніс? Для того, щоб дихати. Через носові проходи повітря, яке ми вдихаємо, потрапляє в легені. В леге­нях повітря стає чистим і потрапляє через кров в організм. Проходячи через ніс, повітря очищується від пилинок: приди­віться до носиків сусідів і побачите неве­личкі волосинки всередині носика. Саме на них і осідає пил, який потрапляє разом з повітрям, що ми вдихаємо. Ніс забруд­нюється, і його слід чистити й мити. Для цього ви постійно повинні носити із собою носові хустинки.

Запам'ятати, що разом з повітрям і пилом, який є в ньому, до нашого носа, а потім в організм може потрапити небез­печна інфекція, яка викликає хворобу. Передаються хвороби дихання, грип, ангі­на, нежить. Ці інфекції потрапляють від іншої хворої людини, з якою спілкуємося. Під час спілкування хвора людина може кашляти, чхати і разом з краплинками, які потрапляють в повітря при чханні чи каш­лі, вдихаємо повітря. Коли ви захворіли на такі хвороби, слід залишатися вдома, щоб не заразити інших.

Корисно знати правила поведінки з хво­рою людиною. Тримати ніс у чистоті, не можна засувати в ніс сторонні предмети, наприклад, кульки, шпильки.

Яку ще функцію, крім дихання, виконує наш ніс? Допомагає розрізняти запахи. Назвати предмети, які поширюють запахи (квіти, парфуми, дим, гази, продукти харчу­вання).
Тренінг дихання. Кулька. Уявити, що надуваєте повітряну кульку. Покласти руку на живіт. Надути живіт, наче велику пові­тряну кулю. М'язи живота напружуються. Це напруження неприємне. Не будемо надувати велику кулю. Зробити спокійний вдих животом так, щоб рукою відчути неве­лике напруження м'язів. Плечі підводити не можна. Вдих — видих! М'язи живота роз­слабилися, зробилися м'якими. Тепер легко зробити новий вдих. Повітря саме легко потрапляє всередину і вдих вільний, ненапружений.

Промовляти:

Ось як кульку надуваємо!

А рукою перевіряємо (вдих).

Кулька лопнула, видихаємо,

Наші м'язи розслабляємо.

Дихаємо легко... рівно... глибоко...

Насос і м'яч. Один з учасників гри (може бути й дорослий) стає «насосом», інші — «м'ячами». Спочатку «м'ячі» сто­ять. Розслаблено тіло, напівзігнуті ноги. Корпус нахилений вперед, голова нахи­лена. Коли «насос» починає надувати «м'ячі», супроводжуючи свої дії звука­ми, учні випрямляються, надувають щоки і піднімають руки. «М'ячі» надуті. Ведучий витягує шланг «насосів» із «м'я­чів». Учні із силою промовляють звук «ш-ш-ш-ш», повертаються у початкове положення.

Учнів можна поставити парами, у яких один буде «насосом», а інший — «м'ячем». Ролі змінювати.

ЯЗИЧОК-СМАКОВИЧОК

Хто живе у роті? Відгадати про нього загадку: «Завжди в роті, а не проковтнеш». (Язик.)

Навіщо язик? Звичайно, не для того, щоб дражнитись і показувати його— це дуже негарно, і виховані діти так не роблять.

Язик потрібен для того, щоб ви могли розмовляти, жувати їжу, яку споживаєте. За допомогою язика ви відчуєте смак їжі: солодкий, гіркий, солоний, кислий.

Пригадаймо, який смак у полуниці, солі, лимона, перцю гіркого, чаю, цукерки, кави, щавлю, моркви, яблука.

Що, крім язика, є в роті? Відгадати допо­може загадка:

У лисички Любки

Дуже гострі... (Зубки.)

Скільки їх у вас? Порахуйте. Скільки їх у дорослої людини? Учні, що станеться із зубами, якщо за ними не доглядати?

ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА РОТОМ, ЯЗИКОМ ТА ЗУБАМИ

  1. Щодня вранці і ввечері чистити зуби та язик і полоскати рот. Для чищення зубів
    знадобиться зубна щітка, дитяча зубна пас­та або порошок. Необхідно чистити зуби,
    про язик не забути. Його теж слід легенько почистити щіточкою, адже на ньому, як і на зубах, залишається наліт від їжі, який зава­жає вільно дихати і розпізнавати смак їжі. Наліт на язику означає, що ви захворіли.

  2. Щоб зуби були здоровими, не можна їсти багато цукерок, тістечок. Цукор, який у них є, погано впливає на ваші зуби. Не можна пити надто багато газованої солодкої води, яку ви всі так полюбляєте. Частинки, які є у воді, руйнують емаль ваших зубів і призводять до захворювань. Починають боліти зуби.

Послухати вірш і сказати, чи насправді у хлопчика болять зуби. Чому він так вва­жає?

Ой, болить у мене зуб,

Бо не хоче їсти суп.

Хоче меду, хоче грушку.

Хоче теплую пампушку.

А як ще дасте сметани —

Вмить боліти перестане!

  1. Слід запам'ятати, що ніколи не можна брати пальці до рота, особливо коли вони брудні. Бруд, який є на ваших руках, може потрапити в рот, спричинити різні захво­рювання. Перш ніж сісти за стіл, необхідно з милом вимити руки, помити продукти хар­чування. Це слід робити, навіть якщо вам не терпиться швиденько з'їсти смачну полуничку, яблучко чи вишеньку.


ВПРАВИ ДЛЯ ЯЗИКА

Сердитий язик. Язик впирається у верх­ні зуби, потім опускається. Він намагається виштовхнути зуби назовні, потім розсла­бляється, неначе спить.

З язичком трапилося щось:

Він штовхає зуби!

Немов хоче їх за щось

Виштовхнути за губи!

Він на місце повертається

І чудово розслабляється.

Горошина. Язик притискається до щоки і натискає на неї, наче за щокою захована горошина. Язику незручно бути в такому положенні, і ви повертаєте його на місце. Він розслабляється, відпочиває.

Гірка. Утримуючи кінчик язика за нижніми зубами, вигнути його гіркою. Неприємно так довго тримати язик.

Спинка язика у нас

Стане гіркою в цей час!

їй розтанути звелю,

Бо напруги не люблю.

Язик на місце повертається

І чудово розслабляється!
Впізнай за смаком. У мішечку, який при­ніс учитель, є різні шматочки продуктів. Серед учнів обирають 2—3 особи, які вихо­дять до дошки, заплющують очі і відкрива­ють рот. Вчитель кожному кладе в рот по шматочку продуктів, а учні, не розплющу­ючи очей, називають, що вони з'їли і який у нього смак.

МОЯ ШКІРА-ЗАХИСНИЦЯ

— Діти, поговоримо про захисницю-шкіру, її ще називають оболонкою.

Подивіться на шкіру. Яка вона у вас? Гладенька, чистенька, рожева. Для чого шкі­ра?

Шкіра — це зовнішня оболонка, яка захищає увесь організм та його внутрішні органи від ушкоджень. Уявіть, що було б, якби не було у вас шкіри? Ви змогли б поба­чити всі кісточки (а їх у вас понад 200), всі органи — серце, легені, шлунок, мозок тощо. Чи красиво було б? Звісно, ні. Крім того, що шкіра робить вас привабливими, вона ще й оберігає: не пропускає всередину бруд, захищає від ударів, поранень, які можуть виявитися навіть смертельними.

Кожен має шанувати свою шкіру й доглядати за нею, тобто тримати у чистоті. Як хворіє шкіра? На ній можуть виникнути прищики, виразки, які дуже болять.

Запам'ятайте: щоб шкіра була красивою, ви повинні постійно доглядати її. Пам'ятайте прислів'я: «Чистота — запорука здоров'я».

За допомогою чого можна доглядати шкі­ру? У кожного з вас має бути своє мило, мочалка, шампунь, рушничок (окремо для обличчя, тіла та ніг), креми дитячі.
  1   2   3   4

Схожі:

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ МЕТОДИЧНИЙ...
«Інтегрування оптимальних педагогічних технологій та ефективних форм і методів роботи для створення ситуації успіху для кожного учня...
ВІДДІЛ ОСВІТИ ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ...
Мова, яку приємно вивчати, мова яку легко вивчати. Вивчати французьку, насамперед, означає отримувати насолоду від гарної, багатої...
СТАТУТ Учнівського самоврядування Черкаської загальноосвітньої школи...
Ити демократію в суспільстві, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попереднім, нинішнім та майбутнім поколінням...
Переможці III етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології, 2016 рік
Ватутінська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 ім. М. Ф. Ватутіна Ватутінської міської ради
Вчитель математики Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів...
Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Канівської міської ради Черкаської області
Овсієнко Наталія Іванівна, вчитель хімії, Черкаської загальноосвітньої...
Контрольна робота з теми: «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами»
Урок узагальнення і систематизації
Золотоніської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Золотоніської міської ради Черкаської області
ВАТУТІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
...
Виконавчий комітет Синельниківської міської ради
Синельниківської об’єднаної державної податкової інспекції, Дошкільного навчального закладу №11 “Дружба”, Синельниківської загальноосвітньої...
10-й (11-й) клас ЕТИКА ДІЛОВОЇ КОМУНІКАЦІЇ
Г. Р. Уперенко, методист методичного кабінету відділу освіти виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області; С....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка