Тема: «До перлин зоряного неба!»


Скачати 73.37 Kb.
Назва Тема: «До перлин зоряного неба!»
Дата 24.02.2016
Розмір 73.37 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Астрономія > Документи
Позакласний захід з фізики та астрономії,
присвячений річниці першого польоту людини в космос

Тема: «До перлин зоряного неба!»
Мета: ознайомити учнів з історією освоєння космічного простору; розкрити роль вітчизняної науки та українських вчених у створенні теоретичних основ космонавтики; показати визначальну роль астрономії у формуванні наукового світогляду людини, співробітництво України з іншими країнами світу в галузі освоєння космічного простору; розвиток життєвих компетенцій; виховання патріотизму, гордості за своїх співвітчизників
Актуальність: Україна давно і по праву вважається космічною державою планети. Тому знання того, що на українській землі народилися, вчилися, жили й творили багато з тих, кого сьогодні називають першопрохідцями космосу, є актуальним, адже практичне освоєння космосу для людей планети Земля назавжди буде пов'язане з іменами наших співвітчизників
Вступне слово вчителя

12 квітня 2011 року виповнюється 50 років з дня, коли стартував перший у світі космічний корабель «Восток», пілотований першою людиною-космонавтом Ю.О. Гагаріним. Ця подія схвилювала весь світ. Усі з нетерпінням чекали повернення Гагаріна з космосу. І лише після завершення 108-хвилинного тріумфального польоту та успішного приземлення люди всієї планети урочисто аплодували першому польоту людини в космос.
Ведучий 1

Дорога в космос!

О жага століть;

Ще з того дня,

Як напівдикий пращур

У небо кинув каменем із пращі,

Вона живе, і манить, і болить.
Ведучий 2

З давніх-давен зоряне небо зачаровувало людей своєю незбагненною красою й таємничістю, вабило їх у свої неосяжні далі. Тому не дивно, що чудова мрія про польоти до Місяця й зір зародилися в людей ще в ті часи, коли вони не знали, якою є їхня планета, і навіть не підозрювали, які відстані відділяють Землю від небесних світил.

Ведучий 1

Минули століття. Зусиллями вчених багатьох поколінь було встановлено справжнє місце Землі в Сонячній системі та визначено масштаби нашої Галактики. Основоположниками теорії космічних польотів були:

Засядько Олександр Дмитрович,

Кондратюк Юрій Васильович,

Ціолковський Костянтин Едуардович,

Кибальчич Микола Іванович,

Янгель Михайло Кузьмич,

Глушко Валентин Петрович,

Челомей Володимир Миколайович,

Корольов Сергій Павлович
Ведучий 2

Після запуску в СРСР першого штучного супутника Землі та тріумфального польоту Юрія Гагаріна навколо нашої планети розпочалася нова, космічна ера в історії людства.

Перегляд презентації «Син Землі»
Доповідь учня «Юрій Гагарін – перший космонавт»

12 квітня 1961 року планету облетіла новина: «Людина в космосі». Багатовікова мрія людей полетіти до зірок здійснилася. Сонячним ранком велика ракета вивела на орбіту космічний корабель «Восток» з першим космонавтом на Землі — громадянином Радянського Союзу Юрієм Гагаріним на борту. З орбіти він доповідав: «Політ відбувається нормально. Бачу горизонт Землі. Такий красивий ореол!» Голос його із космосу звучав спокійно, впевнено.

Дитинство Юрія Гагаріна проходило в селі Клушино на Смоленщині. Хлопчик був допитливим та спритним. Батько був майстром на всі руки. Так і син, дивлячись на майстерність свого батька, й собі майстрував іграшкові літаки. Але в спокійне дитинство увірвалася війна, її страхіття Юра відчув на собі. Загарбники вигнали сім'ю Гагаріних з дому, і він разом з батьками, братом та сестрою змушений був жити у землянці. Після війни сім'я переїхала в місто Гжатськ. Тепер воно носить ім'я Гагаріна.

Коли Юрію виповнилося 15 років, він поступив у ремісниче училище в підмосковному місті Люберці. Згодом було навчання в індустріальному технікумі в Саратові, аероклуб, стрибки з парашутом. Захоплення небом привело його в Військове авіаційне училище в Оренбурзі. Після його закінчення служив в авіації, літав на надзвукових літаках, оберігаючи північні кордони Радянського Союзу.

Ю. Гагарін був сміливим, рішучим, винахідливим. А ще турботливим і веселим чоловіком. Рідко сердився, як згадувала його мати Ганна Тимофіївна, й не любив сварок, а навпаки, жартом та сміхом примирював усіх. У 1960 році Ю. Гагарін почав готуватися до польоту в космос у Центрі підготовки космонавтів. Сьогодні цей Центр носить ім'я Ю. Гагаріна. Він вперто працював, з повною віддачею сил, витримкою.

Ю. Гагарін був відмінно підготовлений фізично, уважним до своїх товаришів. Завжди допомагав їм, а ті, в свою чергу, йому. Кожен горів бажанням полетіти в космос першим. Але, коли обговорювалось це питання, вибір випав на Юрія Олексійовича Гагаріна. І 12 квітня 1961 року в момент старту пролунало знамените гагарінське «Поїхали!»

Здійснивши на кораблі повний оберт навколо нашої планети за 108 хвилин,

Ю. Гагарін у той же день повернувшіся на Землю. Космічна ера розпочалася. Цю подію люди сприйняли як радісне свято. Першому космонавту присвоїли звання Героя Радянського Союзу.

Проклавши дорогу в космос іншим, Гагарін радів успіхам товаришів, мріяв про нові польоти, готувався до них, закінчив Військово-повітряну інженерну академію імені Н.Жуковського. Та, на жаль, трагічна смерть під час польоту на тренувальному реактивному літаку обірвала його коротке, але яскраве життя.

Слід його назавжди залишився і на Землі, і в космосі.
Лунає пісня «Знайте, каким он парнем был»
Ведучий 1

З 1961 року в космосі побували 460 людей із 38 країн світу, з яких 48 жінок. 100 космонавтів з СНД, серед них космонавти-українці: Попович П.Р.,

Береговий Г.Т., Шонін Г.М., Ляхов В.О., Добровольський Г.Т., Жолобов В.М., Попов Л.І., Кизим Л.Д., Волков О.О., Арцебарський А.П., Маленченко Ю.І., Каденюк Л.К.

Ведучий 2

Багатьма таємницями космос поступився перед людством. Телерепортажі з Місяця ведуть автоматичні станції, зелений вимпел вже доставлено на планету Венеру, радіохвилі зондують далекий Юпітер, автоматичні міжпланетні станції досліджують комету Галлея, радіотелескопи вловлюють радіовипромінювання давністю в мільярди років.

Україна – космічна держава. У світі відомі її найпотужніші повітряні лайнери «АН». Багато ракет СНД оснащено двигуном «Моторсіч».

Ведучий 1

Україна бере участь більш ніж у 100 міжнародних космічних проектах. Починаючи від 1990 року, Україна є членом комітету ООН з мирного освоєння космічного простору.

Основні здобутки українських учених – автоматичні системи керування польотами і власні ракети-носії («Космос», «Циклон», «Зеніт» та інші).

Перегляд презентації «До перлин зоряного неба!»
Доповідь учня «Екологічні аспекти розвитку космонавтики»

Розвиток авіації та космонавтики тісно пов'язаний з питаннями екології. Надзвичайно важливою економічною проблемою в наш час є руйнування озонового шару планети, виникнення та швидке розширення зони аномально низької концентрації озону континентом Антарктиди, утворення так званої «озонової дірки». Зазначимо, що нині нема єдиної думки щодо небезпеки «озонової дірки»: одні вважають, що ніби нема жодної небезпеки, бо в природі буває подібне, але відхилення нормального стану тривають недовго, от і озонова діра існує тільки обмежений час протягом року, а при зміні активності Сонця вона зникає зовсім. Інші вказують на те, що вже нині лікарі Нової Зеландії помітили незначне підвищення кількості випадків утворення раку та інших новоутворень на шкірі жителів цієї країни.

Фахівці попереджають, що зменшення кількості озону призводить до зниження врожаїв тощо. Обґрунтовується можливість майже миттєвої загибелі людства від порушень мозкової діяльності у тому випадку, коли різко зменшити кількість озону на великих висотах над поверхнею Землі.

Учені доводять, що основними причинами руйнування озонового шару є виробництво фреонів, польоти надзвукових літаків на великих висотах, ракет на твердому паливі, які виносять на орбіту космічні кораблі, викидаючи в озоносферу хлорні сполуки. Так, при кожному запуску штучного супутника Землі утворюється дірка на кілька кілометрів, яка затягується не так вже швидко. При кожному рейсі в космос з твердоплавних бокових прискорювачів викидаються в озоносферу хлорні сполуки і багато інших шкідливих речовин.

Вже нині вводяться певні обмеження щодо використання ракет на твердому пальному. Радянські конструктори врахували цю обставину, й у найновіших ракетах використовується зріджений водень, при цьому у повітря викидається водяна пара, а не хлорні сполуки.

Перспективою розвитку надзвукової авіації передбачається у вигляді пального використовувати зріджений водень. Нині у нас уже створено експериментальний літак з двигуном на водневому пальному.

Певний час значну небезпеку для озоносфери становили окисли азоту, утворені при випробуванні ядерної зброї у атмосфері. Встановлено, що серія потужних вибухів на початку 60-х років не лише розпорошила велику кількість радіоактивних ядер, але й через утворення азотних сполук знизила на 36 % кількості озону в Північній півкулі. Шкода від цих випробувань була настільки очевидною, що головні винуватці — СРСР та США досить швидко домовились про припинення випробувань ядерної зброї у повітрі, воді та космосі. З того часу ця небезпека для озоносфери зникла.

Навколоземний простір засмічується уже нефункціонуючими космічними апаратами. Побічнадія космічної техніки відчувається не лише на земних орбітах, а й у навколишньому космічному просторі (забруднення атмосфери Місяця вихідними газами при вивченні навколомісячного простору). Так, занесення земних мікроорганізмів в планетну середовище інших планет (Марс, Венера) може призвести до зміни їхньої поверхневої оболонки і стати фактором перешкоди для об'єктивного вивчення природи цих планет і навіть існування життя на Землі. Варто сказати, що поряд з негативними наслідками космічних досліджень, космонавтика дає значний позитивний екологічний ефект. Штучні супутники Землі застосовуються в багатьох галузях народного господарства. За їх допомогою виявляють лісові пожежі і швидко попереджують спеціальні служби. Це допомагає врятувати тисячі гектарів лісових насаджень.

Неоціненною є роль штучних супутників Землі у визначенні та оцінюванні степеня забруднення міст і сіл; вони з великою точністю визначають фізичні та хімічні властивості води, передають на Землю кольорові фотографічні зображення шельфу.

Дані супутники є джерелами найточніших прогнозів погоди, стану магнітного поля Землі. Вивчення Сонця з допомогою штучних супутників Землі, пізнання змін, які відбуваються на його поверхні, дає змогу попереджувати землян про радіаційну небезпеку та сонячні спалахи, до дії яких так чутливі живі організми нашої планети.
Учитель

Проте космос ще приховує від нас безліч невідомого. Та немає такої таємниці, яку б не подолали людський розум, людська праця.

Настане час - і земляни освоюватимуть нові планети.
Вперед! До перлин зоряного неба!
Дроник Ю.Д. вчитель фізики Васловівської ЗОШ






Схожі:

Урок – дослідження
Обладнання: портрет письменниці, збірка її творів, картина І. Репіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану», ілюстрації до твору;...
1. Початок зоряного шляху
Орієнтовні скорочення ПЗ – практичне завдання, СПР – самостійна пошукова робота, ХП – художній проект
Досвід роботи Кривий Ріг
Серед численних перлин, що надають мові образності, гнучкості та експресивності, передають найменші порухи нашого серця, виділяють...
Який сюжетний елемент відрізняє поему «Одіссея» від «Іліади» Гомера?
«Землю на нім він зобразив майстерно, і небо, море, сонця невтомного коло, і срібний у повені місяць, і незліченні сузір’я, що неба...
Історія ідеї прав людини Теорія трьох поколінь прав людини
Космосу, «неба». І хоча за часів рабовласництва і феодалізму панувала ідея про права «вільних» людей (Аристотель, Платон та ін.),...
Кажуть, що заглядати у майбутнє означає спокушати долю, але чи так це?
Але чи не марна це справа — будувати плани, не знаючи, здійсняться вони чи ні? Мабуть-таки не марна, тому що жодні блага не можуть...
Звучить дуже гучно і пафосно. Таке враження, що це щось таке надзвичайне,...
Ро сенс мого життя, я б сказала одне слово – Щастя. Я так готова була відповісти колись, і зараз моя думка не змінилась. Але колись...
ВЕЛЬМОЖНИМ ЇХНІМ МИЛОСТЯМ ПАНАМ АРЦИБІСКУПУ МИХАЙЛУ І БІСКУПАМ ПОТІЮ,...
ЕЛЬМОЖНИМ ЇХНІМ МИЛОСТЯМ ПАНАМ АРЦИБІСКУПУ МИХАЙЛУ І БІСКУПАМ ПОТІЮ, КИРИЛУ, ЛЕОНТІЮ, ДИОНИСІЮ ТА ГРИГОРКУ* ІОАНН, ЧЕРНЕЦЬ З ВИШНІ,...
ТЕМА ПРОГРАМИ: «Основи роботи на ПК.» Тема уроку
Тема уроку: «Побудова та форматування таблиць. Створення діаграм. Робота з колонками.»
УРОКУ ТЕМА ПРОГРАМИ: Технології комп'ютерної обробки інформації
ТЕМА УРОКУ: Тема уроку: Створення, завантаження та збереження файлів-документів. Введення, редагування та форматування інформації....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка