ТЕМА ГАРМОНІЙНОГО ЄДНАННЯ ЛЮДИНИ З ПРИРОДОЮ


Скачати 110.03 Kb.
Назва ТЕМА ГАРМОНІЙНОГО ЄДНАННЯ ЛЮДИНИ З ПРИРОДОЮ
Дата 07.02.2014
Розмір 110.03 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Туризм > Документи
Українська література, 8 клас

ЛЕСЯ УКРАЇНКА. «ДАВНЯ ВЕСНА».

ТЕМА ГАРМОНІЙНОГО ЄДНАННЯ ЛЮДИНИ З ПРИРОДОЮ

Мета: продовжити знайомити школярів з поетичною творчістю Лесі Українки, зосереджуючи увагу на вірші «Давня весна»;

з'ясувати його ідейно-художню цінність;

розви­вати культуру зв'язного мовлення, критичного мислен­ня, вміння виразно читати художні твори, аналізувати їх зміст, формувати естетичні смаки;

на прикладі життя і творчості Лесі Українки виховувати в учнів працелюб­ність, відчуття краси художнього слова.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Лесі Українки, її програмовий текст, учнівські малюнки до поезії «Давня весна», презентація.

ХІД УРОКУ

І Організаційний момент

ІІ Актуалізація

  1. Перевірка домашнього завдання.

Твір-пятихвилинка

Які переваги мають зірки над людьми?

В чому вбачає для себе щастя поетеса? Чому?

Слайд 1, 2 (епіграф, портрет Лесі Українки)

Слайд . Іван Грищенко «Весняний натюрморт»

--Про яку пору року ми будемо говорити сьогодні?

Стратегія «Асоціативний кущ»

--Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «весна»?

З чим асоціюється у вашій свідомості прихід весни?









Слово вчигеля про весняну пору року.

Весна — найжаданіша пора у житті людини, її завжди зустрічали радісно й урочисто. Після довгої зимової холоднечі та негоди всім кортить поспілкуватися з живою природою — власними очима побачити, як прокльовуються з-під землі ніжні списики зела, як прилітають птахи і лунають їх дружні співи.

Весна для Лесі Українки — це час, коли їй не так болить, це відчуття приливу сил, енергії, прагнення насолоджуватися, радіти від тих змін, які відбуваються в природі.

Дана поезія написана під час хвороби поетеси. Як же сприймає прихід весни поетеса? Це ми дізнаємося, ознайомившись із змістом поезії «Давня весна».
Оголошення теми і мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів
Для усвідомлення теми уроку нам потрібно з’ясувати значення слова «гармонія»

Технологія «Робота над поняттям»

1. Гармонія (див. словник)

2. подібні поняття 3. протилежні поняття

взаємовідповідність, злагода, погодженість дисгармонія: неспокій, невпевненість

4. переваги поняття 5. недоліки поняття

впевненість, комфорт, успіх (слабкі сторони) вразливість, важко

досягти, втримати

ІІІ Побудова знань

1. Ідсйню-художній аналіз поезії Лесі Українки «Давня весна»

Виразне читання твору. (Слайд «Портрет Лесі Українки»)

Стратегія «Запитання до автора»

Пояснення учням:

--в процесі читання ставити запитання автору;

--налагодити з ним зв'язок;

--зрозуміти, як цей текст був написаний;

--бути активними в процесі читання;

--більш глибоко розуміти зміст.




Запитання автору

Стосовно змісту

Як ви ставитесь до приходу весни?

Які зміни відбуваються в природі в цей час?

Що спричинило до того, що в цей час ви опинились самотньою?

Чому ви думаєте, що весна вас забула?

Якого дару ви від неї очікуєте?

Як саме весна винагородила вас?

Стосовно

дійових осіб

Якими засобами розкривається характер ліричної героїні?

Чи достатньо виписаний характер ліричної героїні?

Яким він був спочатку? Яким він став? Що призвело до змін?

Стосовно

ідеї твору

Чи явно виражена в тексті ідея?

Контрастною чи співзвучною до настрою ліричної героїні виступає природа в цій поезії? З якої причини?

В яких словах звучить основна думка?

Стосовно

точки

зору автора


Які почуття викликає у ліричної героїні природа?

За що лірична героїня вдячна весні?

Чому ви згадуєте про давню весну?

Стосовно символів

Чи використовує автор символи і якщо так, то чи в них міститься основна думка тексту?

Що символізує весна в цьому творі? Чому вона давня? (див. словник)

Що це означає для людства?


Матеріал для вчителя:

Тема: відтворення впливу приходу весни на хворобливий стан по­етеси.

Ідея: возвеличення краси весняної природи, за сприянням якої людина забуває про свою хворобу, самотність.

Основна думка:

Моя душа ніколи не забуде

Того дарунку, що весна дала.

Жанр: пейзажна лірика.
Слайд Іван Грищенко «Весняний натюрморт»

Робота в групах :
І Запитання і завдання з теорії літератури:

--За допомогою яких художніх засобів Леся Українка відтворила весну як живу істоту?

Художні засоби у творі.

Метафори, персоніфікація: «весна промінням грала, сипала квітки». «летіла хутко», «заглянули від яблуні квітки», «весна.. дарунки всім несе», «замиготіло листячко зелене», «прилинув вітер, заспівав», «прилинули пісні пташині», «гай свій відгук прислав…», «весна…дала», « весна… за вікном цвіла».

Порівняння: «летіла хутко, мов стокрила»

Риторичні оклики: «За нею вслід співучії пташки!» «Ні, не забула!» «Зелений шум, веселая луна!»

--На яких художніх деталях акцентує увагу читачів авторка в першій строфі?

--Випишіть із тексту всі метафори і поясніть, як вони впливають на змалювання поетичн6их картин?
ІІ скласти інформаційне гроно до образу весни.

«весела, щедра, мила...»

«Промінням грала, сипала квітки»

«Дарунки всім несе вона, ясна»

«...прилинули пісні пташині»

«...любий гай свій відгук.. прислав»

«Співало все, сміялось і бриніло»

«Все ожило, усе загомоніло

«...за вікном цвіла»
ІІІ с. 147 Робота з ілюстрацією Івана Грищенка «Весняний натюрморт»

--Які кольори і відтінки використовує художник для змалювання цвіту яблуні?

--Чому дуже вдалим є те, що розквітла гілка зображена на тлі відчиненого вікна?

--Чи передає ця картина зміст почуттів і настрій героїні вірша «Давня весна»? Чому ви так вважаєте?
ІV, V Розгадати кросворди.


По вертикалі: 1. Продовжте рядок: «Про весняу волю заспівав...» (Вітер)

По горизонталі: 1. Епітет, який використала Леся Українка, характеризуючи весну .(Весела) 2. Весна розсипала скрізь по землі.. (Квіти) 3. Приміщення, де перебувала лірична героїня твору (Хата) 4. Воля у творі названа... (Вес­няною) 5. Що надала весна, прийшовши на землю? (Дарунки)

По вертикалі: 1. Пора року, відтворена у поезії. (Весна)
По горизонталі: 1. Через що лірична героїня твору спостерігає за красою при­
роди. (Вікно) 2. Слово, за допомогою якого поетеса характеризує весну. (Ще­
дра) 3. Стан, в якому перебуває лірична героїня вірша. (Самотність) 4. Дере­
во, про квітки якого згадується в поезії. (Яблуня) 5. Істоти, що супроводжують рух весни. (Птахи) .
Виступи груп.

(Після виступу ІІ групи:

  • Якими звуками переповнена дана поезія?

/прослуховування музичного твору, співзвучного поезії/)
Слово вчителя.

Прилинув вітер, і в тісній хатині

Він про весняну волю заспівав,

А з ним прилинули пісні пташині,

І любий гай свій відгук з ним прислав.
--Які ключові слова цієї строфи? (воля, весна, пісня)

--Де ці слова повинні бути на нашому уроці?

(Додаємо їх до нашого асоціативного куща)

--Чому тут слово «пісня»?

(учень нагадує зміст поняття «пісня»)

Підготовлений учень читає напам’ять вірш «Хотіла б я піснею стати»

--Які бажання висловлює поетеса?

Підсумки уроку.

Яким пафосом пройняті поезії Лесі Українки? /життєстверджуючим/

(дописуємо до асоціативного куща слово «життя»)
Завдяки чому вона досягає гармонії? Чим для неї вона є?

/ Давня весна виникла і триває досі, кожного року неповторна, відроджує живе і дає надію на майбутнє, віру в добро, у можливість досягти певних вершин, жити у гармонії. А доцього треба прагнути, йти, працювати./

/ Людина добра, щира здатна досягти гармонії . Поетеса прагне жити на благо інших, дарувати радість і добро всім людям/.
Консолідація

ТВІР-П'ЯТИХВИЛИНКА

--Протягом п’яти хвилин напишіть:

*ключові поняття теми

* поняття, які вам стали зрозумілими;

* питання, на яке ви ще не знайшли відповіді
Домашнє завдання:

Вивчити напам’ять поезію Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати», прочитати твір «Давня казка»

* п. 1,2 с. 147 (усно завдання з теорії літератури )

АНАЛІЗУЄМО ЦЕЙ УРОК

МЕТОДИ:

«АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ»

В основу стратегії покладено схему, що складається на класній дошці або на великому листі паперу вчителем разом з учнями.

Така форма роботи дозволяє

вчителю:

  • створити ситуацію емоційного комфорту для учнів на початку уроку;

  • налаштувати учнів на творчість;

  • визначити, як учні розуміють основні поняття теми.

учням:

  • вільно і відкрито міркувати над темою;

  • активізувати свої думки;

  • навчитися виражати свої думки чітко й конкретно.


Щоб організувати діяльність:

  1. Напишіть ключові поняття теми на дошці та обведіть їх у коло.

  2. Запитайте учнів, які асоціації у них виникають у зв’язку з цими поняттями.

  3. За допомогою методу «мозкового штурму» запишіть всі слова, що вони пропонують, не оцінюючи і не перефразовуючи.

  4. Встановіть зв’язки між словами (гілки куща)

  5. Вкажіть аспекти, проблеми, де потрібна додаткова інформація.


«МОЗКОВИЙ ШТУРМ»

Метод, за допомогою якого можна генерувати багато ідей з будь-якої теми.

ОБҐРУНТУВАННЯ
Основне правило проведення «мозкового штурму» полягає в тому, щоб придумувати багато різних ідей і утримуватись від коментарів, поки учні не запропонують значну кількість різних ідей. «Мозковий штурм» може допомогти учням «звільнити свій розум» — у них можуть з'явитись ідеї, які за інших обставин не спали б їм на думку. Не всі ідеї, які в них виник­нуть, будуть однаково корисними, але, придумуючи безліч різних ідей, вони можуть знайти деякі цінні ідеї серед менш важливих. Учні, які беруть участь у «мозковому штурмі», часто починають продукувати більше ідей і мислити менш шаблонно й «жорстко».

КІЛЬКІСТЬ УЧНІВ У ГРУПІ

«Мозковий штурм» може проводитись учнями індивідуально, у парах, у малих групах або цілим класом.

РЕСУРСИ

Для проведення «мозкового штурму» потрібні тільки олівець і папір або дошка та крей­да — для того, щоб записувати ідеї.

НЕОБХІДНИЙ ЧАС

«Мозковий штурм» варто проводити протягом десяти хвилин або менше.

ХІД РОБОТИ

Крок 1: спочатку представте «мозковий штурм» усьому класу.

Крок 2: дуже чітко представте тему або проблему.

Крок 3: дайте учням обмежений час для вирішення проблеми.

Крок 4: заохочуйте їх висловлювати будь-які ідеї, якими б дивними вони не здавалися, — аби тільки були пов'язані з даною проблемою. Нагадуйте їм, щоб вони в жодному разі не критикували ідеї один одного. Заохочуйте їх спиратися на ідеї один одного. Не затримуйтеся довго на якійсь одній ідеї.

Крок 5: записуйте їхні ідеї в тій послідовності, в якій вони їх висловлюють.

Крок 6: пізніше можна пропонувати учням проводити «мозковий штурм» індивідуально або в парах.
Критичне мислення—це тип мислення, який характеризується аналізом всіх явищ, подій, процесів оточуючого і внутрішнього світу людини. Мстить у собі: синтез, обґрунтовану оцінку, визначення власної позиції, вибір рішення, дію.
Технологія «РОБОТА НАД ПОНЯТТЯМ»:

  1. Визначення поняття (підбір родового поняття, видові ознаки).

  2. Подібні поняття.

  3. Протилежні поняття.

  4. Визначення переваг поняття.

  5. Недоліки, слабкі сторони.

Ця вправа використовується для того, щоб бачити межі, рамки поняття.
Стратегія «ЗАПИТАННЯ ДА АВТОРА»

Стратегія передбачає організацію процесу читання тексту як розмову з автором.

Стратегія дає можливість

учителю:

--спонукати учнів до активної пізнавальної діяльностів процесу читання;

--ставити запитання, які спонукають учнів думати, а не просто шукати інформацію.

учням:

--в процесі читання ставити запитання автору:

--налагодити з ним зв'язок;

--зрозуміти, як цей текст був написаний;

--бути активними в процесі читання;

--більш глибоко розуміти зміст.

Щоб організувати діяльність, треба:

  1. Учителю попередньо прочитати текст і виділити ідеї, які можуть бути складними для розуміння.

  2. Спланувати зупинки в тексті у цих місцях.

  3. Сформулювати свої запитання на той випадок, якщо учні не зможуть цього зробити

  4. Задавати питання на розуміння тексту.

  5. Обговорювати відповіді всім класом.

  6. Запропонувати учням зробити припущення щодо подальших подій.







Запитання автору

Стосовно сюжету










Стосовно дійових осіб










Стосовно

ідеї твору










Стосовно точки зору автора










Стосовно символів











ТВІР-П'ЯТИХВИЛИНКА

Твір-п'ятихвилинка — це стисле письмове міркування (рефлексія) на задану тему, враження щодо теми уроку.

ОБҐРУНТУВАННЯ

Твір-п'ятихвилинка— це неформальний твір, мета якого полягає в тому, щоб зібрати та відбити думки учнів. У процесі бурхливого обговорення багато думок висловлюються поспіхом, і гарні ідеї можуть бути загублені, якщо їх не записати. «Твір-п'ятихвилинка» повинен бути неформальним — ідея полягає в тому, щоб зафіксувати думки учнів, не переймаючися стилем.

РОЗМІР ГРУПИ

Будь-яка кількість учнів.

НЕОБХІДНИЙ ЧАС

Для «твору-п'ятихвилинки» потрібно від п'яти до десяти хвилин. Його можна використа­ти на початку, у середині та наприкінці уроку.
Стратегія дає можливість

вчителю:

*визначити, що відбувалося на уроці, як учні засвоїли тему, що залишилося незрозумілим;

* скорегувати свою подальшу роботу над темою;

* визначити, на якому рівні учні засвоїли матеріал;

* оцінити свій урок ;

учням:

краще зрозуміти свої думки і почуття щодо теми уроку;

навчитися викладати думки стисло;

визначати, які запитання залишились без відповіді;

підбивати підсумки своєї роботи;

визначати, чи досягли вони мети, чку ставили на початку уроку
ХІД РОБОТИ

Крок 1: скажіть учням, щоб вони дуже стисло написали твір на тему, що ви їм запропону-вали, їхнє завдання — писати не зупиняючися протягом усього часу, що виділений на це завдання.

Крок 2: оголосіть тему.

Крок 3: зверніть увагу на час, коли учні почнуть писати. Може виявитись корисним дати їм до­даткову хвилину.

Крок 4: учні або залишають ці записи собі, або ж ви збираєте їх, щоб оцінити свій урок.

Схожі:

Гармонійного єднання людини з природою. 63
Образи драми-феєрії «Лісова пісня». Неоромантичне утверд- ження духовно- естетичної сутності людини, її творчих можли
Гармонійного єднання людини з природою. 63
Образи драми-феєрії «Лісова пісня». Неоромантичне утверд- ження духовно- естетичної сутності людини, її творчих можли
Леся Українка. «Давня весна». Тема гармонійного єднання людини з природою
Лесі Українки виховувати в учнів працелюбність, віру в себе та власні сили, прагнення до гармонії з собою та світом, любов до природи...
Тема: Незабаром літо. Спостереження за природою влітку. Мета
Мета: Вчити учнів робити висновки спостережень за живою та неживою природою, ознайомити з прикметами приходу літа та захопленням...
ЗАВДАННЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ З ПРИРОДОЮ
Сучасна методика ознайомлення дошкільників з природою вва­жає природу важливим фактором всебічного розвитку, а тому про­цес ознайомлення...
Гарна мова запорука всебічного та гармонійного розвитку дитини
Берегти, плекати мову треба змалку, бо добре відомо: чим багатший словниковий запас людини, тим краще її мовленнєвий розвиток
Методичні рекомендації щодо вивчення хімії у 2007-2008 навчальному році
Отриманні на уроках хімії знання повинні допомогти у самореалізації людини в житті, її соціальній адаптації, суспільній діяльності...
Богдан-Ігор Антонич. Основні відомості про поета. «Назустріч», «Весна». Єдність людини і природи
Мета. Ознайомити учнів з основними відомостями про Б.І. Антонича, з програмовими творами поета «Назустріч», «Весна», розкрити взаємозв’язок...
Всі процеси в біосфері взаємозалежні. Людство лише незначна частина...
Всебічне вивчення людини, її взаємовідносин із навколишнім світом призвели до розуміння, що здоров'я це не тільки відсутність хвороб,...
Урок в темі №2 ТЕМА УРОКУ. Коцюбинський. „Тіні забутих предків. Уславлення...
ТЕМА УРОКУ. Коцюбинський. „Тіні забутих предків. Уславлення світлого, здорового життя, яке перебуває в гармонії з природою
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка