Новоукраїнська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6
Новоукраїнської районної ради
Урок математики
на тему:
“ Вправи і задачі на засвоєння
таблиці множення і ділення.
Задачі з буквеними даними.”
З клас
Підготувала
вчитель початкових класів
Бондаренко Світлана Олександрівна
2013 р.
Тема. Вправи і задачі на засвоєння таблиць множенняі ділення. Задачі з буквеними даними.
Мета: закріпити знання таблиць множення і ділення;провести аналіз розв’язання задачі з буквеними даними; розвивати логічне мислення, увагу.
Обладнання: план уроку, таблиці для усної лічби, схеми задач, підручник М.Богдановича“Математика” 3 клас.
Хід уроку
Організація учнів до уроку.
На дошці записано епіграф до уроку:
Хто сказав, що математика – це нудна наука?
Математика – цікава і весела штука!
Девіз уроку:
Незвичайна цікава
Математика чудова!
Щоб добре все знати,
Ми будемо міркувати,
А також рахувати,
Свійрозум розвивати.
Обіцяємо бути: уважними, старанними, активними, дисциплінованими.
Сьогодні на уроці ми повправляємось у табличному множенні та діленні, що вже вивчили. Тож озбройтеся увагою, старанністю і вперед до знань.
Познайомтеся з планом роботи на уроці.
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
Математична розминка
Математичний диктант
Знаходження значень виразів
Розв’язування рівнянь
Самостійна робота. Розв’язування кругових прикладів.
Фізкультхвилинка
Робота над задачами
Задачі – жарти
Підсумок уроку
Домашнє завдання
Контроль, корекція і закріплення знань.
Перевірка домашнього завдання.
Задача № 376
8 ч. по 4 чол.
2 ч. по 6 чол. На ? чол.. >
4 * 8 = 32 (чол.) – на 8 човнах
6 * 2 = 12 (чол.) – на 2 човнах
32 – 12 = 20 (чол.) – на більше
Відповідь: на 20 чоловік більше на 8 човнах.
Про що дізналися в першій дії?
Про що дізналися в другій дії?
Про що дізналися в третій дії?
Зачитайте відповідь.
Задача № 377
Зачитайте приклади, в яких останньою виконується дія ділення, а тоді всі інші
40 : 5 : 2 = 4
32 : (8 : 2) = 8
32 : 8 : 2 = 2
32 – 8 : 2 = 28
(75 - 11) : 8 = 8
(72 - 9) : 7 = 9
47 + 47 = 94
80 – 41 = 39
Каліграфічна хвилинка
4 * 2 = 8
8 8
каліграфічнахвилинка цифра 8
У цифри 8 два кільця
Без початку, без кінця
Цифра 8 складається з двох елементів: верхнього і нижнього овалів. Починаємо писати від правого кута квадрата. Трохи нижче середини на правій частині квадрата описуємо лівий овал, який торкається верхньої частини клітинкиі записуємо до середини квадрата. Потім, не відриваючи руки, переходимо до написання правого великого овала, заокруглюємо ліворуч до початку написання цифри.
Математична розминка
полічіть шістками до 60;
полічіть вісімками до 80;
знайдіть половину від 16 (8);
знайдіть третину від 24 (8);
знайдіть восьму частину від 72 (9).
Математичний диктант
Запишіть числа, які діляться на 8.
10, 16, 54, 48, 15, 31, 24, 46, 64, 18, 32, 17, 34, 12, 72
Робота над складанням і обчисленням числових виразів.
Суму чисел 24 і 8 зменшити у 8 разів. (24+8) : 8 = 4
Різницю чисел 17 і 9 збільшити у 6 разів. (17-9) * 6 = 48
Частку чисел 64 і 8 збільшити на 32. 64 : 8 + 32 = 40
Число 70 збільшити на різницю чисел 40 і 15. 70 + (40 - 25) = 95
Фронтальна робота
Згадаємо, як називаються числа при додаванні.
Як знайти невідомий доданок?
Як називаються числа при відніманні?
Як знайти зменшуване?
Як знайти від’ємник?
Як називаються числа при множенні?
Як знайти невідомий множник?
Як називаються числа при діленні?
Як знайти ділене?
Як знайти дільник?
Розв’язування рівнянь. (Усно)
№ 379 Записати на дошці.
Х + 5 = 20 (15)
|
Х : 5 = 2 (10)
|
32 : Х = 8 (4)
|
30 – Х = 15 (15)
|
Х * 5 =45 (9)
|
Х – 10 = 40 (50)
|
Самостійне розв’язання кругових прикладів.
№ 383
8 * 8 + 8 = 72
|
48 : 8 + 30 =36
|
72 : 8 + 9 = 18
|
36 : 6 + 50 = 56
|
18 : 2 + 39 = 48
|
56 : 8 + 1 = 8
|
Оцінювання.
Які числа можна помножити, щоб отримати такі добутки
8*5=40
|
8*4=32
|
8*9=72
|
8*6=48
|
8*8=64
|
8*3=24
|
8*2=16
|
8*7=56
|
Фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка в нас незвична,
Вона сьогодні буде геометрична.
Вправи виконуй стільки разів,
Скільки фігура має кутів.
Вправа "Пташка"
Вправа
"Годинник"
Вправа "Ножиці"
Вправа "Вітрячок"
Розвиток математичних знань.
Фронтальна робота над задачею № 380
Число учнів у групах різне, тому краще працювала не та група, яка спекла більше пиріжків, а та, в якій кожна дівчинка зліпила більше пиріжків.
Задачу розв’язати діями з поясненням. Особливим в задачі є те, що відповідь не збігається з поясненням до останньої дії.
Задача № 380
І гр. – 4 д. – 24п
ІІ гр. – 5 д – 25 п
Яка группа працювала краще?
24 : 4 = 6 (п.) – одна дівчинка в І групі
25 : 5 = 5 (п.) – одна дівчинка в ІІ групі
Відповідь: краще працювала І група.
Чи можемо ми сказати, яка група працювала краще? (Ні)
Чому?
Що для цього нам невідомо?
Як знайти?
Що ще невідомо?
Як знайти?
Підготовча робота до задач з буквеними даними
а = 2
а 7 (14)
|
18 : а (9)
|
а + 3 6 (20)
|
60 – а (58)
|
19 + а (21)
|
(а + 3) 6 (30)
|
Перший доданок а, другий доданок в. Як записати суму? (а + в)
Якщо а = 3, в = 5. Як дізнатися, на скільки а менше за в? (5 - 3, в - а)
Зменшуване а, від’ємник в. Як записати різницю? (а - в)
Розв’язування задач з буквеними даними
Задача № 381
Жінок – k
Чоловіків - ?, у 6 раз > на ? <
Розв’язання
k – жінок,
k 6 – чоловіків,
k 6 – k – на менше
Відповідь: жінок працювало на k 6 – k менше, ніж чоловіків.
Давайте виконаємо задачу, в якій буде відоме k. k = 8
8 6 – 8 = 40 (ж.) – на менше
Відповідь на 40 жінок менше, ніж чоловіків.
Задача № 382
І к. – а л
ІІ к. - ?, на 3 л >
Розв’язання
а л – І к.
а + 3 – ІІ к.
а + (а+3) – надоїла від 2 корів.
Відповідь: доярка надоїла від 2 корів а + (а+3)
Самостійне розв’язання задачі
Задача
Господарка надоїла від кози 2 літри молока, а від корови – у 8 разів більше. Скільки літрів молока надоїла господарка від кози та корови разом?
К. – 2л
Кор. - ? л, у 8 р. > ? л
Розв’язання
2 8 = 16 (л) – надоїла від корови
2+16 = 18 (л) – разом
Відповідь: 18 літрів.
Природничі задачі:
Свійська свиня може прожити 8 років, а крокодил у 5 разів більше. Скільки живе крокодил? (40 років)
Учні заклали молодий парк. Посадили 9 рядів по 8 дерев у кожному. Скільки дерев посадили учні? (72 дерева)
Задачі жарти:
На дереві 6 гнізд було
По 8 пташок в них жило
Не полохайте Ви їх –
Полічите, скільки всіх (40)
Скільки ніжок у 6 кішок? (24)
48 карасів наловили ми усі.
А нас було усіх 6.
Скільки кожний із нас з’їсть? (18)
З однієї берези зірвали 24 груші, а з другої – на 10 менше. Скільки груш зірвали з двох беріз? (Жодної груші не зірвали)
Що важче : кілограм заліза чи кілограм пір’я? (Важать однаково)
Скільки кілограмів яблук у трьох ящиках? (Не можемо відповісти, тому що не знаємо, скільки кілограмів в одному ящику.)
Скільки метрів тканини у двох сувоях?
1 метр тканини коштує 4 грн.. Скільки коштує 8 метрів?
Підсумок уроку
Що найбільше сподобалось на уроці?
Усно розв’язати за зразком.
а
|
16
|
24
|
48
|
32
|
64
|
56
|
а:8+8*2
|
18
|
19
|
22
|
20
|
24
|
23
|
Домашнє завдання
С. 58 № 385, 386.
|