СВІТОМ ЛИНЕ НАТАЛЧИНА ПІСНЯ…


Скачати 73.75 Kb.
НазваСВІТОМ ЛИНЕ НАТАЛЧИНА ПІСНЯ…
Дата09.02.2014
Розмір73.75 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Філософія > Документи
СВІТОМ ЛИНЕ НАТАЛЧИНА ПІСНЯ…

(пісні в творі І.Котляревського ,,Наталка-Полтавка”)

Не забуавй того, хто сміло,

Із ясним сміхом розбудив

І розгорнув ширококрило

Понад землею рідний спів”.

(М.Рильський)

Вступне слово учителя.

Пісня! Невіддільна від життя, звичайна прикмета народного побуту, як квіти біля хати, як зорі на небі, задушевна, милозвучна, проста; як усе геніальне, вона полонить серця людей.

Чиста і прекрасна, добра і щедра душа народу промовляє з пісень, у яких відобразилися високі моральні ідеали. У піснях, за словами Добролюбова, ,,вилилася вся доля, увесь справжній талант України…”

До цього часу полонять слухачів своєю чарівною мовою та мелодіями пісні безсмертної ,,Наталки-Полтавки” І.Котляревського. саме Івн Петрович, за висловом М.Рильського,

,,...розгорнув ширококрило

Понад землею рідний спів”.

Бо ж і до цього часу линуть над нашою землею ніжні та задушевні пісні Наталки, веселі та такі, що беруть за душу, Миколині та Петрові пісні, пісні, що викликають посмішку так це ж пісні самого пана Возного!

Саме в піснях розкриваються національні характери героїв, розкриваються високі моральні цінності.

Отже, тема нашого уроку ,,ПІСЕННА ДУША НАРОДУ.
Перевірка домашнього завдання (потрібно було виписати всі назви пісень та

ім’я їх виконавця).

ЗРАЗОК:


№ пісні

Назва пісні

Виконавець

1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.22.

1.Скільки пісень звучить у творі? Хто їх виконує?

(відповіді учнів).

2.Дослідницький проект над спостереженням за піснями твору.

- Про що рохповідають нам пісні?

- Що вони перед нами розкривають?
А. ПІСНІ НАТАЛКИ.

-,,Віють вітри, віють буйні”.

-,,Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву”.

-,,Ой, мати, мати”.

-,,Чого ж вода каламутна”.

-,,Підеш, Петре, до тієї, яку тепер любиш”.

-,,Ой я дівчина Наталка”.

Головна героїня п’єси Наталка не тільки словами, а й піснями розкриває свою вдачу, вроду, долю. Пісня ,,Ой я дівчина Наталка” – це ліричний портрет героїні, простої україеської дівчини, що подобається хлопцям своєю красою, веселою та жартівливою вдачею і душевною вірністю. Доповнює портрет і пісня ,,Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву” , з якої ми дізнаємося, що Наталка небагата, проста, але чесного роду, не соромиться шити, прясти і носити воду.

Образ Наталки романтизований. Серце дівчини сповнене сумом і тривогою за коханим. Саме цей стан душі героїні яскраво передає пісня ,,Віють вітри, віють буйні”. Вона про те, як ,,тяжко жити без милого і в своїй сторонці”. Однак у дівчини ,,болить серце, а сльози не ллються”, бо, хто ,,щасливим був часочок, по смерть не забуде”.

Рішучість дівчини в боротьбі за щастя звучить у пісні ,,Ой, мати, мати”. Нею вона звертається до матері. Наталка вважає, що ,,лучче умерти, як з немилим жити, сохнути з печалі, щодня сльози лити”.

З початку 19 століття долітають до нас Наталчині пісні, буйні і ніжні, зігрівають зворушливою дівочою вірністю наші серця.

Безсмертна, вічно юна пісня Наталки! Вийшлп ти із зеленої білостінної Полтави 1,5 століття тому і досі ходиш од хати до хати. Завжди тобі відчиняють двері. Скрізь тебе зустрічають то ласкавим усміхом, то закоханим поглядом, то чистими сльозами. Як хочеться вірити сьогодні в òî åñòü, що давні та вічно молоді пісні Наталки знатимуть наші хлопці та дівчата.

Вслухайтеся в прекрасну мелодію Наталки і хоч на хвилинку загляньте в її душу

Звучать пісні Наталки.
Давайте хоч на мить уявимо, що дівчина побралася з Возним. У них родина. Що ж чекає дівчину в щлюбі?

Сама Наталка говорить, що такий пан як Возний щирим другом не стане і до самої смерті. Він буде дивитися на бідну жінку з презирством, з неповагою. Для вона була і залишиться наймичкою.
А якою ж повинна бути родина?

Вона повинна будуватися на коханні, допомозі, взаємоповазі чоловіка і жінки. Головне в родині - ,,згода, мир і тиша”. саме в творі і звучить така пісня.

І слова цієї пісні стали крилатими, бо дісно, ,,де згода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона”.
Звучать пісні ,,Де згода в сімействі…”.
Б. ПІСНІ ПЕТРА. Пісенний портрет Петра.

Сирота без роду, Петро сумує, що немає в нього ,,ні хатини, нема щастя, ані жінки”, ,,не орано і нічого не сіяно”, бо він ,,один в світі”. У той час, як у сусіда ,,і хата біла, і жінка мила, і всі сусіда виглядають, всі сусіда поважають”. (,,У сусіда хата біла”).

Одначе бідний парубок багатий душею, своєю наполегливістю, добротою та вірністю в коханні. Нарікаючи на свою злу долю, він словами пісні ,,То йшов козак з Дону” каже: ,,Не спасибі долі, коли козак в полі,

Бо коли він в полі,

Тогді він на волі”.

Широко, розлого виливається в пісні волелюбна душа героя, його козацька вдача.

Образ хлопця оповитий мінорною гамою почуття кохання у його найрізноманітніших виявах – вірності, стражданні, самопожертві. У пісні ,Сонце низенько” парубок всьому світові зізнається у своєму широкому та вірному коханні. Пісня передає не лише настрій хлопця, а й його прагнення скоріше побачитися з Наталкою, з якою ось уже 4 роки, як розлучився.

Отже, у піснях Петра розкривається його характер і погляди на життя.
В.ПІСНІ МИКОЛИ. Пісенний портрет Миколи.

Микола, що теж ,,без роду, без племені, без талану і без приюту”, - весела та добра душа. Слова його пісні ,,Гомін, гомін по діброві”, де бувалого хлопця знають і орда, і ляхи, і турчин, свідчать про мандрівний, безкорисливий характер героя. Пісні його сповнені почуття національної гордості за славних прадідів великих, які вміли хоробро відстоювати рідну землю і обороняти її від ворога, як видно, імпонують настроям і почуттям бурлаки Миколи. Він збирається разом із козаками-чорноморцями ,,тетерю їсти, горілку пити і черкес бити”.

То який же МИКОЛА? – Волелюбний, розумний, дотепний, добрий. Про це розповіли нам його пісні.
Г.ПІСНІ ВОЗНОГО. Пісенний портрет Возного.

Говорять, що пісня – дзеркало душі. Саме таким дзеркалом звучать сатиричні пісні пана Возного, у яких розкривається його характер, вдача, натура.

У виконанні Возного звучать такі пісні:

,,От юних літ не знал я любові”.

,,Ой доля людськая”.

,,Всякому городу нрав і права”.

У піснях цього героя як ні в кого іншого дійсно розкривається його душа, по-простому – відзеркалюється. У сатиричній пісні ,,Всякому городу нрав і права” втілено художньо-образне втілення філософії возного-крутія і хабарника. Філософії, що виправдовує соціальну нерівність (,,всякий, хто вище, той нижчого гне”), підлеглість бідного багатому (,,бідний багатого певний слуга”), хабарництво (,,всяк, хто не може, то дуже скрипить”), хижацтво (,,всякого манить к наживі свій біс”) і т.д.

Найвдалішим і найдійовішим засобом розкриття образу Возного є його мова. Це суміш канцеляризмів, сиарослов’янізмів, казенно-судової лексики. Прості та ясні думки він так закручує, що і важко зрозуміти їх простому народу.

У творі звучить 22 пісні, які можна поділити на 4 групи:

1 – власне твори автора;

2 – оброблені Котляревським народні пісні;

3 – перероблені літературні пісні;

4 – народні пісні.
ВІКТОРИНА
1.Назвати авторські пісні.

-,,Віють вітри, віють буйні”.

-,,Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву”.

-,,Ой, мати, мати”.

-,,Чого ж вода каламутна”.

-,,Підеш, Петре, до тієї, яку тепер любиш”.

-,,Ой я дівчина Наталка”.

-,,Де згода в сімействі”.

-,,Начинаймо веселиться”.

2.У яких фольклорних збірниках надруковані пісні з п’єси?

- М.Максимович, ,,Малороссийские песни”;

- П.Метлинський, ,,Народные южнорусские песни”.

3.Назвати авторів музики до пісень п’єси.

О.Барсицький, А.Едлічка, О.Маркович,

М.Васильєва, М.Лисенко.

4.Автор опери ,,Наталка-Полтавка?

М.В.Лисенко

5.Назвати 2 співаків світової слави, що дуетом виконували одну з пісень

п’єси. Цій події присвячено художню картину. Хто автор, яка її назва?

-Іван Козловський і Поль Робсон, ,,Сонце низенько”.

-Художник О.Хмельницький, картина ,,Дует І.Козловський і

П.Робсон виконують пісню ,,Сонце низенько”.

6.Хто з видатних артисток виконував пісні Наталки?

М.Заньковецька, О.Петрусенко, Вольгемут,

Зоя Гайдай, Б.Руденко.

7.Назвати народні пісні п’єси.

,,Ой під вишнею, під черешнею”.

,,Гомін, гомін по діброві”.

,,То йшов козак з Дону”.

,,У сусіда хата біла”.

,,Дід рудий, баба руда”.

8.У якому творі І.П.Котляревського порівняно із соловейком України?

Хто автор?

Т.Г.Шевченко, ,,На вічну пам’ять Котляревському”.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Схожі:

1. Культурологія як наука. Етапи становлення
Своїм завданням культурологія вважає дослідження всіх процесів взаємодії людини зі світом природи, світом соціуму і світом фізичного...
1. Культурологія як наука. Етапи становлення
Своїм завданням культурологія вважає дослідження всіх процесів взаємодії людини зі світом природи, світом соціуму і світом фізичного...
Тема. Коли пісня жартує
Музичний матеріал: українська народна пісня «Сіяв мужик просо»; українська народна пісня «Господарство»; українська народна пісня...
Використання українських ігор з елементами співу та музичного супроводу в дитячому садку Вступ
Навіть без слів, є чимось вимріяним, подаманою красою, вартісною самою в собі, чимось ідеальним, абстрактним і абсолютним. А вже...
21009, м. Вінниця вул. Червоноармійська, 5 Виховна година
Обладнання: комп’ютерна презентація, відеоролік про СНІД, пісня Ф. Меркурі, пісня О. Білозір «Свіча», червоні стрічки, паперові долоньки,...
Музика в нашому житті
А ось звучить наспівна, тихенька монотонно-одноманітна колискова пісня та урочисто-святкова весільна, глибока, яскрава, завжди молода...
Урок української літератури 10 клас Тема. «Лісова пісня». Проблема...
«Лісова пісня» — прекрасна казка про любов і зраду, про силу лісову та водяну. Вона приваблює людей глибоким філософським змістом,...
Український рушник – символ праці і краси
«Хата без рушників – родина без дітей», «Рушник на кілочку – хата у віночку», «Не лінуйся, дівчинко, вишивати – буде чим гостей шанувати»....
Тема. Алкман «Сплять ус і верховини г і рськ і ». Й. В. Гете «Нічна пісня подорожнього». Мета
Тема. Алкман «Сплять усі верховини гірські». Й. В. Гете «Нічна пісня подорожнього»
Психофізіологія як наука
Психофізіологія досліджує фізіологічні процеси в структурі активної, психічно опосередкованої взаємодії людини зі світом
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка