Урок на тему: „ Економіко географічна характеристика Німеччини.”


Скачати 92.75 Kb.
НазваУрок на тему: „ Економіко географічна характеристика Німеччини.”
Дата28.10.2013
Розмір92.75 Kb.
ТипУрок
bibl.com.ua > Економіка > Урок
Курс „ Економічна і соціальна географія світу” 10 клас.

Розділ II. Регіональна географія.

Урок на тему:

Економіко – географічна характеристика Німеччини.”

Мета:

 • Сформувати в учнів систему знань про особливості економіко – географічного та політичного положення, населення й господарства Німеччини, визначити актуальні проблеми її соціально-економічного розвитку.

 • Розвивати аналітичне мислення учнів, вміння аналізувати історичні події, робити висновки, розвивати пізнавальну активність учнів.

 • Виховувати толерантне ставлення учнів до культури інших країн, самоповагу та взаємоповагу.

Обладнання: політична карта Європи; фізична карта Європи ; атласи; мультимедійна презентація країни

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.

Епіграф:

Від чорного минулого через криваве

теперішнє – до золотого майбутнього.
I ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Вітання,запрошення до співпраці.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.

Асоціативний диктант.

 1. Головні країни, ВВП, число,науковий потенціал… ( «Велика сімка»)

 2. Країни, частина світу, захід, 25 держав…( Країни Західної Європи )

 3. Західна Європа, ВМW, центр,II Світова війна, рейхстаг ( Німеччина )

 4. Народ, педантичність, пунктуальність, якість… ( німці )


III МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Вступне слово вчителя( відео презентація найяскравіших картин Німеччини)

Отже, як ви уже зрозуміли, на сьогоднішньому уроці мова піде про Німеччину.

„Злагода будує дім”, - каже німецьке прислів’я. Сьогодні Німеччина – постіндустріальна держава, одна з найрозвинутіших країн світу( четверта за обсягом ВНП ), країна міських агломерацій. За територією і кількістю населення це одна з найбільших країн у Європі.

На сьогоднішньому уроці ми спробуємо виявити причини економічного розвитку Німеччини і ті чинники, які визначили його успіх.

Німеччина пройшла через складну і довгу історію формування своєї території. Це були нескінченні війни, де німці були ініціаторами воєнних дій, зокрема двох світових війн, в обох зазнали поразки, причому після другої Німеччина була поділена на дві частини: східну – НДР і західну – ФРН, господарство яких було однаково зруйноване. Об’єднання Німеччини у 1990 р. 3 жовтня стало найвидатнішою подією, днем, коли виповнилася багаторічна мрія німецького народу.
IV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Пригадайте план економіко-географічної характеристики країни( прийом „Не розірви ланцюжок” учні мають дати план вивчення країни, не порушивши послідовності, швидко і не повторюючись.)

План.

 1. Економіко-географічне положення.

 2. Природні умови та ресурси. Господарська оцінка природних ресурсів.

 3. Населення. Структура зайнятості. Урбанізація.

 4. Загальна характеристика господарства. Структура. Географія галузей.

 5. Зовнішньоекономічні зв’язки.

 6. Екологічні проблеми.

Розповідь учителя.

Німеччина – федеративна парламентська республіка, до складу якої входить 16 земель. Глава держави – федеральний президент, який виконує представницькі функції. Глава уряду – федеральний канцлер – є першою особою в країні. Законодавчий орган – бундестаг. Органи представництв земель – бундесрати. Німеччина – четверта за обсягом ВНП країна світу.

Розглянемо візитну картку країни (презентація на інтерактивній дошці)

 • Столиця – Берлін.

 • Площа – 357 тис.км.кв.

 • Населення – близько 82 млн.

 • Державна мова – німецька.

 • Грошова одиниця – євро.


ЕГП і ПГП Німеччини.

Робота з атласом. За допомогою карт атласу визначте:

 1. Із якими державами межує Німеччина? Який рівень їх розвитку? Наскільки вигідне це сусідство?

 2. Якими морями омивається Німеччина?

Висновки:

 • Розташована в центрі Європи (перетинаються численні шляхи сполучення)

 • Вигідне „сусідське” розташування.

 • Вихід до морів.

 • Переважання помірного клімату і рівнинного рельєфу.Природно-ресурсний потенціал.

Робота з атласом. За допомогою карт атласу визначте, родовища яких корисних копалин є на території Німеччини.

Розповідь учителя.

 • Лідер в Європі за запасами кам’яного і бурого вугілля.( Рурський, Саарський, Ахенський, Лаузицький і Сереньонімецький басейни)

 • Є запаси нафти і природного газу( мінеральні ресурси виснажені)

 • Є поклади солей калію і магнію.

 • Рельєф країни різноманітний: рівнинний на півночі, на півдні дещо підвищується.

 • 1\4 території – ліси.

 • Клімат помірний, перехідний від морського до континентального.

 • Має густу річкову мережу (Рейн із притоками Майн, Мозель; Емс, Везер, Ельба,Дунай ), підземні джерела, мінеральні води.

 • Підзолисті і бурі лісові грунти.

Висновок: природно-кліматичні умови Німеччини цілком задовільні для ведення господарської діяльності й комфортного життя її мешканців.
Населення.

Найчисельніше в Європі – близько 82 млн. осіб за середньої густоти 234 особи \ км. кв. Темпи приросту 0,4 % на рік. Загальна кількість населення зростає за рахунок притоку іммігрантів. Урбанізація – 90%, найбільшою міською агломерацією є Рурська. Найбільші міста: Гессен, Франкфурт, Берлін, Гамбург, Мюнхен, Кельн. Національний склад корінного населення однорідний: Понад 95 % населення країни складають німці, але також проживають італійці, поляки, греки, чехи, хорвати, словаки, турки. Переважаюча релігія – християнство, на півдні й заході – католицизм, на іншій території – протестантство. Середня тривалість життя чоловіків – 76, жінок – 79 років. Німеччина завжди славилася високим рівнем освіти населення та її якістю. У 1348 р. було засновано перший німецький університет в Празі, потім – університети в Гейдельберзі (1386) та Кельні (1388). Сьогодні відомі у світі університети Мюнхена, Берліна, Бонна, Гамбурга, Мюнстера. Німеччина дала світові цілу плеяду видатних вчених, діячів мистецтва, письменників: Мартіна Бехайма, Олександра Гумбольдта, Вільгельма Рентгена, Георга Ома, Макса Планка, братів Гримм, Генріха Гейне, Томаса Манна, Людвіга Фейхтвангера, Бертольда Брехта, Іоганна Себастьяна Баха, Георга Генделя та інших.

Господарство.

Завдання. За допомогою карт атласу і тексту підручника визначте і назвіть основні галузі промисловості Німеччини і їх розміщення. Заповніть таблицю.


Галузі господарства.

Міста, промислові райони.
 • Країна є одним зі світових лідерів із виробництва й експорту виробничого обладнання, автомобілів, хімічної продукції.

 • Економіка дуже орієнтована на експорт.

 • Економіку Німеччини представляють відомі фірми: «Даймлер Бенц»,»Фольцваген», «Сіменс», «БМВ», «Ауді», «Мерседес», «БАСФ»

 • Численні малі та середні підприємства.

 • Основна форма власності в сільському господарстві – селянські родинні ферми. Провідна роль – тваринництво.

 • Пивоваріння (ячмінь, хміль). Виноробство.

 • Німеччина є високорозвиненою країною, що за обсягами товарного виробництва поступається лише Японії та США. ВВП за секторами економіки поділяється наступним чином: сільське господарство дає 0,9 %, промисловість – 30,1 %, сфера послуг – 69 %. На душу населення у 2008 р. він складав 34 800$.

 • Після об’єднання у 1990 р. ФРН і НДР Німеччина стала країною з найбільшим економічним потенціалом у Європі. Об’єднання Німеччини дало нові можливості для розвитку економіки.

 • Висока роль держави в економіці була характерна для Німеччини у всі часи. Модель соціального ринкового господарства є компромісом між економічним зростанням і рівномірним розподілом багатства. «Рейнський капіталізм» – особливість економічного розвитку країни. Він характеризується значною роллю банків у економіці країни. Високий рівень соціальних гарантій привів до того, що 40 % чистого прибутку німецьких компаній іде на оплату праці, відрахування до соціальних фондів. Із 100 євро чистої заробітної плати в середньому на відрахування до соціальних фондів іде 81 євро.

 • З 2003 р. Німеччина стала провідним експортером світу, потіснивши навіть США. Явище «надіндустріалізації» характерно для сучасної потужної економіки Німеччини. Це означає, що частка промисловості у виробництві ВВП достатньо велика у порівнянні з багатьма іншими розвиненими країнами світу. Тільки Японія, Ірландія й Португалія є більшою мірою індустріальними, ніж Німеччина. Це невипадково, оскільки спеціалізацією Німеччини в світовій економіці є виробництво промислової продукції, головним чином продукції машинобудування(Його підприємства розташовано майже у всіх містах ФРН, серед яких найбільшими центрами є Берлін, Мюнхен, Нюрнберг, Франкфурт, Кельн, Гамбург, Кіль, Лейпциг, Дрезден, Штутгарт, Вольфсбург. Третину промислової продукції складає автомобілебудування: концерни «Даймлер», БМВ, «Фольксваген», МАН)


Таблиця.
Місце Німеччини у світі за виробництвом продукції.

ВНП – 4

Пиво - 2

Виробництво:

Масло - 3

Електроенергія – 4


Цемент - 7

Вугілля - 4

Сир - 3

Газ – 14

Газети - 7

Алюміній - 8

Папір - 4

Сіль – 3

Автомобілі - 3

Олово - 13

Радіо - 11
Телевізори - 7


Транспорт.

 • Розвинені всі види транспорту.

 • Довжина залізничної мережі – 90 тис. км.,автодоріг – 500 тис.км.

 • Велика морська держава. Головні порти: Гамбург, Бремен, Росток, Бременгафен.

 • Аеропорт світового значення – Франкфурт-на-Майні.Зовнішня торгівля. Туризм.

 • Експортує: електротехнічні вироби, автомобілі, оптика, обладнання, прилади, хімічні продукти, вироби легкої промисловості, продукцію деревообробної промисловості, продовольство.

 • Імпортує: енергоносії і сировину: нафту і продукти нафтопереробки, природний газ, залізну руду і руди кольорових металів.Вироби промислового призначення, продовольство та напої.

 • Основні зовнішньоторгівельні партнери: країни Європейського Союзу, США, Росія, Угорщина, Чехія, Україна.

 • Розвинений міжнародний туризм ( 15 млн.туристів щороку )

 • Територія колишньої НДР тривалий час була інтегрована з соціалістичним країнами, тому тут тільки формуються зовнішньоекономічні зв’язки, орієнтовані на світовий ринок. Частка ФРН у світовому імпорті – 9 %, в експорті – 11 %.  Близько 3/4 зовнішньоторговельних операцій припадає на економічно розвинуті країни, особливо країни – ЄС (половина всіх торговельних обмінів) та США.

 • Останніми роками розширюються зв’язки з постсоціалістичними країнами Центральної Європи. У країни, що розвивається, Німеччина постачає  машини та обладнання, а одержує звідти сировину та напівфабрикати.  

  Товари, що експортуються: верстати, автомобілі, хімікати, метал і сталепрокат, продукти харчування, текстиль. Основні партнери по експорту - країни ЄС - 56,4% (Франція 11,1%, Великобританія 8,6%, Італія 7,4%, Нідерланди 6,8%, Бенілюкс 5,7%), США 9,4%, Японія 1,9%.

 • Імпорт становить 505 млрд. доларів. Товари, що імпортуються: верстати, автомобілі, хімікати, продукти, метали, текстиль. Країна значною мірою залежить від імпорту сировини, напівфабрикатів і деяких видів промислових товарів. Імпорт здійснюється із країн ЄС - 52,2% (Франція 10,5%, Нідерланди 7,6%, Італія 7,4%, Великобританія 6,9%, Бельгія/Люксембург 5,6%), США - 8,1%, Японія - 4,9%.

 • Значне місце у зовнішніх зв’язках Німеччини посідає діяльність на ринку капіталу, причому серед інвестицій переважають капіталовкладення в економічно-розвинуті західноєвропейські країни і США. До самої Німеччини традиційно інвестують капітал США (до 30 % всіх іноземних інвестицій). Близько 20-25 % промислової продукції країни виробляється на підприємствах з участю іноземного капіталу.V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.

Бесіда.

1.Який державний устрій має Німеччина?

2. На які природні ресурси багата ФРН?

3. Що ви можете сказати про особливості населення цієї країни?

4. Назвіть основні галузі спеціалізації ФРН?

5. У яких галузях господарства, на вашу, думку, Україна та Німеччина можуть співпрацювати?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ.

Назвати факти, які свідчать про Німеччину як високорозвинену країну( ВВП складає 22 400 дол. На душу населення, висококваліфіковані трудові ресурси, висока продуктивність праці, велика частка населення зайнята у сфері послуг, значна частка наукомістких галузей промисловості, висока якість продукції та ін.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

  1. Опрацювати текст підручника ( пар.28 )

  2. Позначити на контурній карі кордони Німеччини; підписати назви країн-сусідів, найбільших промислових центрів.

  3. Створити за допомогою комп’ютера рекламний буклет „Мандрівка Німеччиною”

Схожі:

Економіко-географічна характеристика Півдня США
Територія Сполучених Штатів Америки ділиться на три великих економічних райони: промислова Північ, що була рабовласницький Південь...
Урок в 10 класі Тема: Федеративна Республіка Німеччини
Мета: сформувати в учнів систему знань про економіко-географічні особливості Німеччини
Економіко-географічна характеристика Великобританії
Мета: сформувати в учнів систему знань про основні економіко-географічні характеристики Великобританії; вдосконалити практичні навички...
Японія. Історико-культурні особливості. Економіко-географічна характеристика
Формувати в учнів систему знань про специфіку японської історії і культури, основних рис сучасного стану і розвитку економіки країни;...
Японія. Історико-культурні особливості. Економіко-географічна характеристика
Формувати в учнів систему знань про специфіку японської історії і культури, основних рис сучасного стану і розвитку економіки країни;...
Урок прес конференція
Тема. Фізико – географічна характеристика природного комплексу Чорного моря. Проблеми використання і охорони його вод
Урок прес конференція
Тема. Фізико – географічна характеристика природного комплексу Чорного моря. Проблеми використання і охорони його вод
Економіко-географічна характеристика кольорової металургії
Для народного господарства має велике значення. Це все залежить від того, що не вистачає руд кольорових металів. А в умовах НТП (науково-технічного...
Урок 24. Тема: Федеративна Республіка Німеччина
Мета: ознайомити учнів з основними етапами складання комплексної економіко-географічної характеристики світу; сформувати систему...
Урок на тему: Франція розвинута держава
Сформувати в учнів систему знань про економіко-географічне положення Франції, передумови й причини високого рівня розвитку господарства...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка