Урок №2
Тема.Тварини рідного краю
Мета:формувати природничу компетентність учнів, розширити і доповнити знання дітей про тварин, зокрема тварин рідного краю, вчити класифікувати, аналізувати, систематизувати, робити висновки; прищеплювати любов до тварин і прагнення бережливо ставитися до них.
Обладнання: презентація до уроку, малюнки із зображеннями тварин рідного краю, картки для групової роботи.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І.Повторення вивченого матеріалу
1.Бесіда
- Які рослини називають культурними? Чому?
- Як називають рослину соняшник? Чому?
- До якої групи рослин вона належить?
- Що виготовляють із насіння соняшника? А що з олії?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Чому рослини вважають об'єкти живої природи?
- Що є спільним у тварин і рослин?
- Чим відрізняються між собою тварини і рослини?
- То чому ж тварини - частина живої природи? (слайд 1)
2. Гра " Не завершене речення"(повторення понять про диких і свійських тварин) (слайд 2)
3. Гра "Розподіли по групам: дикі тварини, свійські тварини".(слайд 3)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ми вже чимало знаємо про тварин, та чим більше ми будемо вивчати їхню поведінку, місця проживання, способи живлення, тим більше дізнаємося про тварин, і зокрема про тварин рідного краю.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми згадаємо вивчені групи тварин, їхні характерні ознаки. Вести мову будемо про тварин рідного краю.
V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда
- Які групи тварин ми знаємо?
- Назвіть характерні ознаки звірів.
- Які звірі водяться в рідному краю?
- Які комахи мешкають у нашому краї?
- Назвіть птахів нашого краю.
- Які риби плавають у водоймах рідного краю?
2. Розгадування кросворда. (слайд 4)
Загадки
1. Тук-тук-тук, тук-тук-тук,
лине лісом перегук.
Телеграми всім завзято
відправляє з пошти...(Дятел)
2.Господар по стежці повзе,
На собі хатинку везе.
Друзі кличуть його Павлик
Звісно, це рогатий...(Равлик)
3. На дні річному проживаю,
Я небезпечні клешні маю,
Довгі вуса, чорні очі,
А вперед іти не хочу!(Рак)
4.В'ється стрічечка невеличечка
де пісочок, де травичка.
Ви її не зачіпайте,
стороною обминайте.(змія)
3. Розповіді дітей
Сьогодні ми з вами побуваємо у лісі рідного краю і дізнаємося багато про тварин, які там живуть.(слайд 5)
Діти розповідають про тварин . Повідомлення про них вони підготували.
Білка (слайд 6)
Заєць (слайд 7)
Лисиця (слайд 8)
Дятел (слайд 9)
Вовк (слайд 10)
Синиця (слайд 11)
5. Фізхвилинка (слайд 12)
Йшов по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок,
Ніс багато грушок,
Аж болів йому бочок.
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Зупинивсь відпочивати!
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок,
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять, дев'ять, вісім, сім!
Грушки ці ніс він їм!
6.Розповідь учителя з елементами бесіди
А зараз ми здійснимо подорож по луках. Це краса рідного краю і домівка для тварин (слайд 13)
Зелений коник (слайд 14) Дрібна гусінь, метелики є кормом для нього.
-А чому він такий зелений?
Кріт (слайд 14) Кріт чемпіон з риття підземних ходів. Це комахоїдна тварина все своє життя проводить під землею. Лапи у нього як лопати. Коротка м'яка шерсть дозволяє йому рухатися і в перед, і назад.
Сірий журавель (слайд 15) підчас перельоту зустрічається по всій Україні.
Жаба (слайд 16) живиться комахами, дощовими черв'яками. Здобич допомагає утримувати липкий язик.
Сонечко (слайд 17) полює на попелиць. Хоча комаха і яскравого кольору, але виділяє рідину, яка для птахів може бути отруйною
Махаон (слайд 18) Найкрасивіший рідкісний метелик.
VI. Закріплення й осмислення знань
1. Робота з підручником
- На які групи поділяються тварини за ознаками?
- За малюнками підручника назвіть тварин рідного краю.
2. Робота в групах (слайд 19)
І група. У яких казках зустрічаються ці тварини?
ІІ група. Назвіть тварини до якої групи тварин належить кожна?
ІІІ група. Яка тварина зайва? Чому?
IV група. Підбери кожній тварині ім'я.
VII. Підбиття підсумків уроку
1. Дидактична гра "Лисиці, їжачки, зайчики"
Кожна дитина вибирає тварину, яку вона буде зображувати за допомогою жестів та міміки. Показує цю тварину. Діти відгадують яка це тварина.
2. Гра "Мікрофон". На уроці мені сподобалося ... .
Список використаних джерел
Навчальні програми для загальноосвітніх навч. закл. із навчанням
українською мовою. 1-4 класи. –К. : Видавничий дім “ Освіта ”, 2011.
2. Калька Н.М., Макаренко С.С. Вправи для розвитку пізнавальної активності молодшого школяра: Методичні рекомендації. – Львів ; ЛОІППО, 2002.
3. Компанієць Н. М. Дидактичні ігри в системі ігрового інтерактивного навчання. – К . ; ЗМОГА , 2003
4. Пометун О. І . Енциклопедія інтерактивного навчання . – К. , 2007.
5. Природознавство : підруч. для загальноосвіт. навч. закл . : 1-й кл . /
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К . : Генеза, 2012.
6. Сиротенко Г.О. Сучасний урок : інтерактивні технології навчання . –Х.; Основа, 2003.
|