Різноманітність птахів


Скачати 90.58 Kb.
Назва Різноманітність птахів
Дата 01.11.2013
Розмір 90.58 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Біологія > Документи


Тема. Різноманітність птахів

Мета: з’ясувати особливості, що відрізняють ряди кільогрудих птахів: соколоподібних, совоподібних, дятлоподібних, куроподібних, горобцеподібних;

ознайомити з представниками цих рядів птахів;

розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння працювати з підручником, порівнювати, робити висновки; працювати в технології «мозаїка», у парах, складати та аналізувати таблиці, схеми;

виховувати любов та бережливе ставлення до природи, відповідальність за доручену справу, естетичні смаки.

Тип уроку. Комбінований.

Методи. Робота з підручником, у парах, групах, за технологією «мозаїка»,

Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна

Обладнання: підручники, картки та фішки для роботи у технології «мозаїка», картки із фото та завданнями для закріплення і повторення, мультимедійне

Хід уроку

І Привітання

ІІ Перевірка домашнього завдання

Учень біля дошки складає схему таксономічного положення рядів птахів, які вивчалися на попередньому уроці.

Кпрямая со стрелкой 1прямая со стрелкой 2лас Птахи
Ппрямая соединительная линия 3прямая соединительная линия 4ідклас Безкільові Підклас Кільогруді
прямая со стрелкой 5прямая со стрелкой 13Ряд Страусоподібні Ряд Пінгвіноподібні

прямая со стрелкой 6прямая со стрелкой 12Ряд Нандуподібні Ряд Лелекоподібні

прямая со стрелкой 7прямая со стрелкой 11Ряд Казуароподібні Ряд Журавлеподібні

прямая со стрелкой 8прямая со стрелкой 9прямая со стрелкой 10Ряд Ківіподібні Ряд Гусеподібні

Розподільчий диктант (поставити знак «+» у відповідні колонки відповідно до номерів запитань):

  1. Ряд птахів, які мають кіль але літати не можуть (пінгвіноподібні).

  2. Ряд птахів до якого належить лиска (журавлеподібні).

  3. Ряд птахів більшість видів яких мають видовжену трахею, яка утворює петлі, що дає змогу видавати трубні звуки (журавлеподібні).

  4. Ряд птахів, що мають широкий сплющений дзьоб всередині на верхній частині якого є рогові пластинки (гусеподібні).

  5. Ряд птахів до якого належить трупоїд марабу (лелекоподібні).

  6. Ряд птахів, що мають вкорочені зсунуті назад ноги (гусеподібні).

  7. Ряд птахів, що мають ротовий апарат, який діє як насос, засмоктуючи воду з ракоподібними, дрібною рибою, головоногими молюсками (пінгвіноподібні).

  8. Нелітаючі птахи Нової Зеландії належать до ряду…(ківіпоібні).

  9. Ряд птахів у кістках яких немає повітряних порожнин (пінгвіноподібні).

  10. Ряд птахів до якого належить найбільший птах Землі (страусоподібні).

  11. Ряд нелітаючих птахів, який поширений у Австралії (казуароподібні).

  12. Ряд птахів до якого належить водяна курочка (журавлеподібні).




№ запит.

Безкільові

Пінгвіноподібні

Лелекоподібні

Журавлеподібні

Гусе-подіб.

1




+










2










+




3










+




4













+

5







+







6













+

7




+










8

+













9




+










10

+













11

+













12










+





ІІІ Повідомлення теми уроку

ІV З’ясування мети уроку

V Мотивація

Ми ознайомилися з вісьмома рядами птахів, сьогодні ми навчимося розпізнавати ще п’ять рядів класу Птахи і серед них є один ряд до якого належать 2/3 усіх представників цього класу тварин. Сьогодні ми дізнаємося до якого ряду належить група так званих співочих птахів, які зачаровують нас своїм співом і надихають на створення чудових мелодій.

Допоможе нам у цьому робота у технології «мозаїка», тож пам’ятайте про важливість активної роботи кожного з вас, бо від неї залежить результативність усього класу.

Об’єднайтеся у «домашні» групи за номерами фішок. Ваше завдання таке: опрацювавши підручник § 46, заповнити ряд «ознаки» відповідної колонки таблиці.

Наз-ва ряду

Соколо-подібні

Сово-

подібні

Дятло-подібні

Куроподібні

Горобце-подібні

Озна-ки

290 видів;

живляться майже виключно тваринною їжею;

активні вдень;

короткий гачкоподібний дзьоб;

міцні загнуті кігті;

швидко літають;

ширяють у повітрі; гострий зір

Живляться майже виключно тваринною їжею;

активні вночі; великі очі з розширеними зіницями; гачкоподібний дзьоб;

міцні загнуті кігті; оперення утворює лицьовий диск; оперення навколо слухових отворів; утворюють постійні пари

Спосіб життя пов'язаний з деревною рослинністю; 4 пальці ніг: 2 – вперед, 2 – назад; жорсткі стрижні рульових пер; кігті гострі, гачко-подібно загнуті; живляться комахами, насінням; прямий долото-подібний дзьоб, довгий загострений язик

Тіло масивне, а крила короткі; добре бігають і ходять; кігті товсті і вигнуті; живляться рослинною їжею та безхребетними; перелітні лише перепілка та сіра куріпка

Найчисленніший за кількістю видів ряд птахів – 5100; більшість живиться комахами; співочі птахи мають голосові звязки

Пред-став-ники

















У «експертних» групах (за кольорами фішок) заповніть решту колонок таблиці.

Зібравшись знову у «домашні» групи, поділіться отриманою інформацією, створіть загальне уявлення про ряди птахів, що вивчаються сьогодні.

Робота з інтерактивною дошкою. Завдання: заповнити ряд «представники» таблиці під час перегляду слайдів.

Презентація «Птахи».

VІІ Закріплення матеріалу

На кожну парту дається картка із запитанням чи фотографія. Учні повинні визначитися з приналежністю представників до певного ряду птахів та з тим якому ряду належать ознаки вказані на картці.

Ознаки:

  • Найчисленніший за кількістю видів ряд птахів представники якого становлять 2/3 видів класу Птахи (горобцеподібні);

  • Ряд птахів представники якого мають оперення навколо слухових отворів розміщене так, щоб спрямовувати звуки до барабанної перетинки (совоподібні);

  • Швидко літають, ширяють у повітрі, мають гострий зір (соколоподібні);

  • Мають 4 пальці: два з них розміщені вперед, два – назад (дятлоподібні);

  • Тіло масивне, а крила короткі, тому добре бігають, ходять і неохоче літають (куроподібні);

  • Серед представників цього ряду птахів є такі, що мають розвинені голосові зв’язки; їх об’єднують у групу співочих птахів (горобцеподібні).



Ворона чорна (горобцеподібні) Дрізд співочий (горобцеподібні)



Куріпка (куроподібні) Соловей (горобцеподібні)



Беркут (соколоподібні) Глухар (куроподібні)



Лунь польовий (соолоподібні) Чорний дятел (дятлоподібні)


Сова довгохвоста (совоподібні) Сова полярна (совоподібні)



Орел степовий (соколоподібні) Синиця вусата (горобцеподібні

VІІІ Застосування знань та умінь

Відповісти на фото-запитання:

1) Що спільного у цих представників? Чому розвинулася ця особливість?



Сип білоголовий Гриф чорний

(Обидва птахи трупоїди, тому мають голову і частину шиї без пір’я).
2) Що спільного у представників цих двох видів птахів, якщо зображено самку і самця цього виду?



Степовий лунь Фазан

(Самка має менш яскраве забарвлення, щоб бути непомітною під час насиджування кладки яєць. Це явище має назву «статевий диморфізм»).

3) Що спільного і відмінного між рядами птахів до яких належать дані представники?



Сова вухата Шуліка чорний

(Представники обох рядів живляться майже виключно тваринною їжею, мають гачкоподібний дзьоб і міцні загнуті кігті, але совоподібні полюють вночі, а соколоподібні вдень).
ІХ Домашнє завдання

Опрацювати § 46, підкреслити у таблиці назви видів птахів, занесених до Червоної книги України,

підготувати повідомлення (за бажанням) про одного-двох з них;

відповісти на запитання «Поміркуйте» на сторінці 219 підручника (бажаючі).
Х Підведення підсумків. Оцінки.

За кожну правильну відповідь біологічного диктанту по 0,75 бала (разом за 12 запитань – 9 балів),

+ по 1 балу за кожну відповідь оцінену фішкою,

+ 3 бали за відповідь на хоча б одне із трьох фото-запитань.

ХІ Релаксація

Прослуховування аудіо запису голосів птахів.

Схожі:

Конкурс на кращу годівничку
Свята зимуючих птахів та на кращу розробку заняття про зимуючих птахів. На конкурси було надіслано 112 світлин авторських годівниць,...
Роль птахів у природі та житті людини, їх охорона та приваблювання
Обладнання: охорона птахів (таблиця), малюнки: птахи Червоної книги України, будова яйця птаха, Карта України, малюнки-картини із...
Урок природознавства, 2 клас
Обладнання уроку: мультимедійна дошка, ілюстративні матеріали із зображенням перелітних і осілих птахів, люстерка, картки, таблички...
Урок №53 Дата: 18. 03. 2013 Тема уроку
Тема уроку: Значення птахів у природі та житті людини. Птахівництво. Охорона птахів
Тема: Тварини: комахи, птахи, звірі
Обладнання: папки з проектами, підготовлені дітьми: «Птахи», «Комахи», «Звірі», презентація, музика (спів птахів у лісі), годівничка,...
Ведучий. Дорогі друзі! Вітаємо вас із традиційним весняним святом...
Ведучий. Дорогі друзі! Вітаємо вас із традиційним весняним святом — Днем птахів. Починаючи з 1923 року воно святкується в усіх школах...
ОБЛАСНИЙ ДИТЯЧИЙ ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНИЙ ЦЕНТР
Синицю блакитну (Parus caeruleus). Акція проводиться з метою вивчення біологічних особливостей певного виду птахів даного виду, проведення...
Тема. Будова та різноманітність рослинних клітин. Поділ клітини....

Урок на тему: Різноманітність земноводних. Їх значення та охорона
Мета: розкрити різноманітність земноводних, пов’язану з пристосуванням їх до умов існування в різних середовищах, показати необхідність...
УГОДА ПРО ЗБЕРЕЖЕННЯ АФРО-ЄВРАЗІЙСЬКИХ МІГРУЮЧИХ ВОДНО-БОЛОТНИХ ПТАХІВ (AEWA)
Суть договору: Угода укладена в рамках і на виконання Боннської конвенції. Метою Угоди є збереження мігруючих водно-болотних птахів,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка