| З А Т В Е Р Д Ж У ЮНачальник ПДПЧ-36
 
 капітан служби
 
 цивільного захисту В.В. Ніколайчук
 
 « » травня 2010 р.
 
 План-конспект
 
 для проведення занять по медичній підготовці з начальницьким
 
 скдадом Жовтневого РВ ГУ МНС України в Миколавській області .
 
 Тема № 4.1.4 „Травматичний і опіковий шок. Основні правила надання першої медичної допомоги”.
 Навчальна мета: Вивчити питання надання першої медичної допомоги.
 Час: 1 година.
 Місце проведення: навчальний клас.
 
 Метод проведення: семінар
 
 Навчально-матеріальне забезпечення: плакати, стенди, наочні приладдя.
 
 Література:
 
 
            Анатомія людини, том 1,2 – 1993.
 
„Мала медична енциклопедія” в 6 томах (1991-1996р.).
 
„Енциклопедичний словник медичних термінів” в 3 томах (1982-1984р.).
 
Популярна енциклопедія „Перша медична допомога” (2000р.).
 
 
 
 
 Порядок проведення занять.
 
 
 
            Організаційний момент – 2 хв.
 
 
            перевіряю присутніх;
 
повідомляю тему, мету занять, питання, що будуть розглядатися при вивченні теми.
 
 
 
 
 
            Контроль знань - 3 хв.
 
 
 
 
 
            Виклад матеріалу теми - 25 хв.
 
 
 Питання, які вивчатимуться:
 
 
            Шок, причини та його види, травматичний та опіковий шок.
 
Ознаки шоку.
 
Перша медична допомога в разі виникненні шоку.
 
 
 
 
            
            
            
              | Питання та їх короткий зміст.
 
 | Методичні вказівки.
 
 |  
              | Шок, причини та його види, характеристика травматичного та опікового шоку.
 
 Шок — важка загальна реакція організму, що гостро розвивається в результаті впливу екстремальних факторів (важкої механічної або психічної травми, опіку, інфекції, інтоксикації й ін.). Основу шоку складають різкі розлади життєво важливих функцій систем кровообігу і подиху, нервової й ендокринної систем, обміну речовин.
 
 Кардіогенний шок — особлива важка форма серцевої недостатності, що ускладнює течію інфаркту міокарда. Кардіогенний шок визначається падінням артеріального тиску, частішанням пульсу і порушенням кровообігу (бліда, синюшна шкіра, липкий холодний піт), часта утрата свідомості. Необхідне лікування в умовах відділення кардіореанімації.
 
 Септичний (інфекційно-токсичний) шок розвивається при важких інфекційних процесах. Клінічна картина шоку у цьому випадку доповнюється підвищенням температури тіла, ознобами, наявністю місцевого гнійно-септичного вогнища. У цьому стані хворої потребує спеціалізованої допомоги.
 
 Емоційний шок виникає під впливом сильної, раптової психічної травми. Може виявлятися станом повної нерухомості, байдужності — потерпілий «ціпеніє від жаху». Цей стан може тривати від декількох хвилин до декількох годин. В інших випадках, навпаки, настає різке порушення, що виявляється криками, безглуздим метушінням, утечею, нерідко в напрямку небезпеки. Відзначаються виражені вегетативні реакції: серцебиття, різке збліднення або почервоніння шкіри, пітливість, понос. Хворого, що знаходиться в стані емоційного шоку, необхідно госпіталізувати.
 
 Найбільше часто зустрічається травматичний шок, що розвивається при великих травмах голови, грудей, живота, таза, кінцівок. Різновидом травматичного шоку є опіковий шок, що виникає при глибоких і великих опіках.
 
 У початковій фазі, безпосередньо після травми, звичайно відзначається короткочасне порушення. Потерпілий у свідомості, неспокійний, не відчуває ваги свого стану, метушиться, іноді кричить, підхоплюється, намагається бігти. Обличчя його бліде, зіниці розширені, погляд неспокійний, подих і пульс прискорені. Надалі швидко настає байдужність, повна байдужість до навколишнього, знижується або відсутня реакція на біль. Шкіра постраждалого бліда, із землистим відтінком, покрита холодним липким потом, руки і ноги холодні, температура тіла знижена. Відзначається прискорений, поверхневий подих, пульс частий, нитковидний, іноді не прощупується, з'являється спрага, іноді виникає блювота.
 
 При недостатності компенсаторних механізмів і при тривалому зниженні артеріального тиску гостра крововтрата переходить у необоротній стан (геморрагічний шок), що триває годинами. Необоротний стан в результаті тривалої крововтрати за багатьма показниками відрізняється від гострої крововтрати і зближається з термінальною стадією шоку іншого походження (травматичним шоком).
 
 Для значної крововтрати характерні бліда, волога із сіруватим відтінком шкіра, бліді слизові оболонки, змарніле обличчя, запалі очі, частий слабкий пульс, знижений артеріальний і венозний тиск, часте дихання, у важких випадках періодичне — типу Чейна — Стокса. Відзначаються запаморочення, слабість, потемніння в очах, сухість у роті, сильну спрагу, нудоту, затемнення або втрата свідомості. При повільній утраті крові навіть значна кровотеча може протікати з неясно вираженими як об'єктивними, так і суб'єктивними симптомами.
 
 Перша допомога полягає в припиненні впливу на постраждалого фактора, що травмує. Для цього потрібно звільнити його з-під завалу, погасити палаючий одяг і т.п. При зовнішній кровотечі необхідно прийняти міри до його зупинки — накласти стерильну пов'язку, що давить, на рану або (при артеріальній кровотечі) накласти вище рані кровоспинний джгут або закручення з підручних матеріалів. При підозрі на перелом або вивих варто забезпечити тимчасову іммобілізацію кінцівки. Порожнину рота і носоглотки потерпілого звільняють від блювотних мас, крові, сторонніх тіл; при необхідності проводять штучне дихання. Якщо потерпілий без свідомості, але подих і серцева діяльність збережені, для запобігання затікання блювотних мас у дихальні шляхи його укладають на живіт, а голову повертають убік. Потерпілому, що знаходиться у свідомості, можна дати усередину болезаспокійливі засоби (анальгін, пенталгін, седалгін). Важливо без зволікання доставити потерпілого в лікувальну установу.
 
 | 
 
 Нагадати
 
 
 Під запис
 
 
 Під запис
 
 Під запис
 
 
 |  
 4. Закріплення вивченого матеріалу – 5 хв.
 
 1. Які причини виникнення шоку.
 
 2. Які бувають види шоку.
 
 3. Які ознаки шоку.
 
 
            Яку першу медичну допомогу необхідно надавати в разі виникненні
 
 шоку.
 
 5. Підведення підсумків – 5 хв.
 
 
            указую на питання, які вимагають підвищеної уваги;
 
повідомляю оцінки;
 
відповідаю на питання.
 
указую на питання, які необхідно відробити на самопідготовці:
 
 
 
 План-конспект склав:
 
 Начальник 4-го караулу ПДПЧ-36
 
 ст. лейтенант служби цив. зах. О.В. Якименко
 
 “ ____ “ ________ 2010р.
 |