ВСТУП
8 грудня 2011 року в групах ОА-307, ОА-308 (ауд.509) відбулася відкрита лекція з навчальної дисципліни “Банківські операції” на тему: “ Операції банків із обслуговування платіжного обороту. Операції банків з готівкою. Операції банків з пластиковими картками ”, яку провів к.е.н., в.о.доцента кафедри фінансів суб’єктів господарювання Олейнюк Р.Є. Відкрите лекційне заняття було проведено за допомогою мультимедійних засобів.
У відкритій лекції брали участь не лише студенти обліково-економічного факультету, а й викладачі кафедри фінансів суб’єктів господарювання (завідувач кафедри фінансів суб’єктів господарювання, д.е.н., професор Васьківська К.В., заступник завідувача кафедри фінансів суб’єктів господарювання з навчально-методичної роботи, к.е.н., доцент Ясіновська І.Ф.), методист навчально-методичного відділу Пастушенко О.І. та усі бажаючі.
З усіма перевагами, особливостями, недоліками та зауваженнями щодо методики проведення даної лекції можна ознайомитися у Витязі з протоколу засідання кафедри фінансів суб’єктів господарювання (№5 від 27.12.2011 р.)
“ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ ІЗ ОБСЛУГОВУВАННЯ ПЛАТІЖНОГО ОБОРОТУ. ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ З ГОТІВКОЮ.
ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ З ПЛАСТИКОВИМИ КАРТКАМИ”
1. СЕП НБУ її завдання та функції.
2. Система міжнародних платежів SWIFT.
3. Банківська пластикова картка - інструмент безготівкових розрахунків.
4. Засоби безпеки при безготівкових розрахунках.
Метою проведення лекції є:
ознайомлення із суттю системи СЕП НБУ;
розкриття технології пересилання коштів електронними засобами в Україні і в світі;
ознайомлення із картковими платіжними системами;
елементи захисту безготівкових платежів;
пошук шляхів підвищення ефективності функціонування безготівкових розрахунків.
У сфері міжпредметних зв’язків слід зазначити, що деякі розділи, можуть в майбутньому доповнюватись розділами навчальних дисциплін, до яких належать: основи ЗЕД, валютний ринок, валютні операції, фінансовий ринок, бюджетна система, та інші навчальні дисципліни, які викладаються в ЛДФА.
Це дає підстави підтвердити важливість, значущість та актуальність дослідження проблем безпечності і ефективності безготівкових розрахунків в Україні.
Мотивацією знань, отриманих студентами під час проведення лекції є:
всеохоплююче розуміння суті, потреби, обґрунтованої необхідності у вдосконаленні і зростанні безготівкових розрахунків;
отримані знання є основою для підвищення кваліфікованого росту студентів;
підвищення інтелектуального та фінансово-економічного рівня майбутнього спеціаліста за набутими знаннями у сфері передових технологій грошових розрахунків.
СПИСОК РЕКОМЕНДАЦІЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1. Закон України "Про банки і банківську діяльність" № 2121-III від 07.12.00 (з урахуванням змін).
2. Закон України "Про Національний банк України" № 679 - XIV від 20.05.1999 (з урахуванням змін).
3. Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" № 2664-ІІІ від 12.07.2001 (з урахуванням змін).
4. Постанова Правління НБУ № 368 від 28. 08. 2001 "Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні" (з урахуванням змін).
5. Постанова Правління НБУ № 118 від 26.03.1998 "Про затвердження Положення про відкриття та функціонування в уповноважених банках України рахунків банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях" (з урахуванням змін).
6.Банківський менеджмент. Навчальний посібник за редакцією О.А., Кириченка "Київ Знання – Прес" 2002р.
7. Банківська справа: Підручник / За ред. P.I. Тиркала. - Тернопіль: Карт-бланш, 2001.-316с.
8. Банківські операції; Підручник / A.M. Мороз, M.I. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін.; за ред. д-ра екон. наук, проф. А. М. Мороза. - К.: КНЕУ, 2002.
9. Міжбанківські розрахунки через СЕП НБУ у 2006 році // Вісник НБУ. - 2007. - №3.
10. Савченко А. Івченко І., Михайлова В. Система електронних платежів нового покоління // Вісник НБУ.-2007. -№2.
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
Офіційний сайт Національного банку України - http://nbu.gov.ua/
Офіційний сайт Верховної Ради України - http://www.rada.gov.ua/
Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг
України - http;//www.dfp.gov, uа/
Офіційний сайт Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - http ://www. ssmsc. gov. uа/
Офіційний сайт Державної податкової адміністрації - http:www. sta.gov.ua
Офіційний сайт Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України - http://www. me.gov. uа/
Офіційний сайт Міністерства фінансів України - http://www.minfin. gov.ua/
http://news.fmance.ua/
1.Завдання та функції СЕП НБУ
Нормальне функціонування економіки важко уявити без системи розрахунків між суб'єктами господарської діяльності, забезпечення надійності та своєчасності платежів. У розрахунках і платежах, які здійснюються установами банків, відображаються практично всі види економічних відносин у суспільстві І все це неможливо без розрахунків між банками. Для забезпечення міжбанківських розрахунків створюються спеціальні платіжні системи. Платіжні системи міжбанківських розрахунків різних країн організовані по-різному, і у світі не існує єдиної платіжної моделі, однак є загальні принципи і характеристики, які визначають функціонування національних платіжних систем.
Розлад у платіжній системі тієї чи іншої країни часто є одним із найперших і безпосередніх проявів зародження фінансової кризи. В Україні у 1992-1993 рр. розрахунки між банківськими установами проводилися за допомогою паперових платіжних документів протягом трьох тижнів, а в деяких випадках - місяця і більше. Кожний день відстрочки створення системи обертався значними збитками для підприємців внаслідок зростання темпів інфляції та фінансових втрат від розкрадань за підробленими платіжними документами. Розуміючи важливість цієї проблеми, НБУ в 1992 р. розробив Концепцію електронного грошового обігу в Україні, яка була розглянута банками і затверджена Правлінням НБУ.
Програмне забезпечення і засоби захисту інформації були розроблені фахівцями НБУ і вперше передані учасникам системи міжбанківських розрахунків в липні - вересні 1993 року. 5 серпня 1993 року розпочалася пробна експлуатація системи, учасниками якої були три комерційні банки Києва, а з жовтня 1993 року в усіх регіонах України розпочалося впровадження СЕП у промислову експлуатацію.
Впровадження СЕП дозволило з 1 січня 1994 року повністю відмовитися від використання поштових і телеграфних авізо і значно підвищити швидкість, якість і надійність проведення платежів, безпеку і конфіденційність банківської інформації. Система електронних платежів дозволила значно підвищити швидкість обігу грошей.
Систему високо оцінили її користувачі, а також зарубіжні фахівці, провідні міжнародні інститути. Аналогів СЕП немає не тільки в жодній країні колишнього СРСР, але і в більшості країн світу.
Рис. 1. Маршрутизація проходження платежів в СЕТІ.
1. Комерційний банк в регіоні А підготував початкові електронні документи для розрахунку з клієнтом банку в регіоні Б та з допомогою АРМ-НБУ формує и передає в РРП НБУ файл типу $А.
2. РРП НБУ, з допомогою АРМ-2, приймає отриманий файл типу $А, виконує його обробку та надсилає комерційному банку файл типу $Т про негативний або позитивний результат обробки. У випадку негативного результату обробки транзакція не приймається, а у випадку позитивного процес продовжується далі.
3.Після позитивного результату обробки АРМом-2 файлу типу $А в РРП
корегується технічний кореспондентський рахунок КБ та файлом типу $К надається інформація в банк про поточний стан коррахунку. В даному випадку коррахунок буде зменшуватись тобто дебетуватись.
4. РРП регіону А передає пакети платіжних документів, що адресовані в комерційні банки регіону Б, РРП регіону Б, як вхідні документи для АРМ-2 файлом типу $С.
5. РРП регіону Б, черговим сеансом обміну, передає на АРМ-2 РРП регіону А
повідомлення про результат прийняття пакетів електронних платіжних документів файлом типу SR.
6. АРМ-2 РРП регіону Б у випадку отримання файлу типу $В для свого
комерційного банку, кредитує його коррахунок на суму платежу та пересилає
електронний документ у банк для обробки на АРМ-НБУ.
7. АРМ-НБУ комерційного банку після оброблення отриманого файлу типу $В
надає РРП регіону Б файлом типу $S результат прийняття платіжного документа.
8. АРМ-2 РРП регіону Б після отримання файлу типу SS, про результат прийому файлу типу $В комерційним банком, передає файл типу $К про зміну стану технічного коррахунку КБ Саме ця процедура призведе до кінцевого квітування файлу типу $В.
9. АРМ-2 РРП регіону А передає на АРМ-1 ЦРП інформаційні повідомлення
(технологічні та службові) щодо функціонування АРМ-2 регіону А.
10. АРМ-1 постійно контролює правильність та коректність роботи РРП регіону А щодо здійснення міжбанківських розрахунків.
11. АРМ-1 постійно виконує захист системи від несанкціонованого доступу в цілому та на регіональному рівні АРМ-2 регіону А.
12. АРМ-1 постійно контролює правильність та коректність роботи РРП регіону
Б щодо здійснення міжбанківських розрахунків.
13. АРМ-1 постійно виконує захист системи від несанкціонованого доступу в цілому та на регіональному рівні АРМ-2 регіону Б.
14. АРМ-2 РРП регіону Б передає на АРМ-1 ЦРП інформаційні повідомлення
(технологічні та службові) щодо функціонування АРМ-2 в регіоні Б.
2. Система міжнародних платежів SWIFT
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, англ. Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій; українською мовою вимовляється СВІФТ) - міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів. Засновано в 1973; співзасновниками виступили 240 банків з 15 країн.
SWIFT - кооперативне товариство, створене за бельгійським законодавством і належить його членам - 8300 учасників з 208 країн (на березень 2010). Головний офіс знаходиться у Брюсселі.
Кожен банк, який підключено до системи, має свій унікальний SWIFT код. Теоретично для здійснення платежу в Європі достатньо знати SWIFT код банку та IBAN код отримувача.
У день через SWIFT проходить більше мільйона транзакцій, що включають грошові перекази, міжбанківські платежі, цінні папери, дорожні чеки на загальну суму більше мільярда євро.
Становлення цивілізованої фінансової системи в Україні неможливе без швидкого, точного, безпечного і контрольованого обміну фінансовими документами. Системи, що традиційно використовуються для обміну фінансовими документами, мають ряд недоліків та не можуть у повній мірі задовольнити всі вимоги. У той же час наведене завдання у світовому масштабі вирішене компанією S.W.I.F.T.
Сьогодні S.W.I.F.T. є провідною міжнародною організацією у сфері фінансових телекомунікацій, що забезпечує оперативну, безпечну і абсолютно надійну передачу фінансових повідомлень по всьому світу.
S.W.I.F.T. отримав підтримку світового фінансового співтовариства, а запропоновані та реалізовані ним концепція, формати та правила передачі фінансової інформації набули статус стандарту де-факто.
S.W.I.F.T. Не тільки є найбільшою світовою мережею передачі інформації, але і надає спеціальне обладнання та програмне забезпечення для роботи у мережі.
Основні переваги S.W.I.F.T.
S.W.I.F.T. приймає на себе фінансову відповідальність за точну, повну та вчасну доставку повідомлень. Жодна інша організація, що надає мережу для передачі даних, не може цього гарантувати.
Комбінування фізичних та логічних заходів по безпеці, а також застосування різноманітних видів шифрування попереджає можливість зміни повідомлення у процесі його передачі по мережі S.W.I.F.T. Ніхто окрім відправника та одержувача повідомлення не може вважати його зміст.
Доставка повідомлень виробляється за декілька секунд, причому їхня перевірка та підтвердження справжності здійснюється цілком автоматично.
Стандарти та технологія S.W.I.F.T. Надають можливість створювати прикладні програми для автоматичної обробки повідомлень. Завдяки цьому збільшується продуктивність та зменшуються витрати на ручну обробку повідомлень.
Головною метою, що реалізує система, є забезпечення технологічного комунікаційного сервісу серед усіх фінансових структур через банки, що є учасниками системи, таким чином, щоб вигідно задовольнити потреби як самих банків так і їх клієнтів.
Основними функціями системи S.W.I.F.T. є:
Забезпечувати партнерське співробітництво з членами задля забезпечення конкурентоздатного фінансового комунікаційного сервісу найвищої якості та надійності з високим ступенем інтеграції.
Сприяти комерційному успіху учасників за допомогою безперервного транзакційного процесу з високим ступенем автоматизації, основаному на компетентності у встановленні фінансових стандартів та надсиланню повідомлень та на світовій комунікаційній мережі.
Отримувати прибуток з статусу міжнародного зразка.
Прагнути набути та підтримувати статус безперечного світового лідеру.
|