| Урок 
 з українського читання
 
 в 6 допоміжному класі
 
 Тема: Ольга Кириченко.
 
 «Український віночок»
 
 Розробила: вчитель вищої категорії спеціальність: «українська мова
 
 та література» Ліскова В.Б.
 
 м.Ізяслав
 
 2013 рік
 
 Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями українського віночка, розширити кругозір про Україну, формувати усвідомлення своєї приналежності до держави, розвивати у дітей прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом, бажання вивчати та примножувати державні і народні традиції, виховувати повагу і любов до природи, розвивати мислення, увагу, пам'ять, викликати інтерес до обговорюваної теми опануванням інформації за допомогою технічних засобів навчання.
 
 Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, комп'ютер, картки з індивідуальними завданнями, підручники, малюнки, ілюстрації національного одягу і віночка.
 
 Тип уроку:
 
 ХІД УРОКУ:
 
 І. Організаційний момент:
 
 Станьте діти всі рівненько,
 
 Посміхніться всі гарненько.
 
 Привітайтесь: добрий день!
 
 Посміхніться вчителю, гостям, один одному. Будьте уважні і доброзичливі. Гарний настрій і володіння собою допоможуть вам бути активними на уроці. Говоріть чітко, ясно, красиво. Не бійтеся помилитися. Ми всі – партнери. Кожна ваша думка важлива для мене. Продемонструйте пам'ять, увагу, досвід. Я бажаю вам усім успіхів!
 Девіз нашого уроку:
 
 Не просто слухати, а чути,
 
 Не просто дивитися, а бачити.
 
 Не просто відповідати, а міркувати,
 
 Дружно й плідно працювати.
 ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок:
 
 Перш, ніж приступити до роботи, давайте трішки попрацюємо над артикуляційним апаратом.
 
 
            Робота з чистомовкою:
 
 Лі-лі-лі – відлетіли журавлі,
 
 Ли-ли-ли – дні осінні прийшли.
 
 Ні-ні-ні – листки тендітні та сумні,
 
 То-то-то – летять, кружляючи крилато.
 
 
 
 
            Робота з скоромовкою:
 
 Рано-вранці в середу
 
 Погнав Прокіп череду.
 
 А корови в череді –
 
 Білі, чорні та руді.
 ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
 
 
            Слово вчителя (на фоні пісні у виконанні К.Бужинської «Україна» йде презентація державних символів, національного одягу, українського віночка): Діти, вочевидь, кожен з вас не замислюючись дасть відповіді на запитання:
 
 
            Як називається країна, де ми живемо?
 
Яку назву має народ нашої держави?
 
Як зветься наша мова?
 
 Україна – це отча земля, рідний край, де ви народилися. Це широкі й чарівні простори. Буйною зеленню шумлять на них ліси. Чарівними запашними квітами квітнуть поля, луги, гаї.
 
 Природа і Вітчизна – невіддільні. У кожного з нас залишився в серці добрий куточок, де минуло дитинство: луки з пахучою скошеною травою, сосновий сонячний ліс або гай з суничною галявиною, широке пшеничне поле, де так легко і солодко дихати, або ж стежина, обабіч якої ростуть волошки, мак, ромашки, чебрець, м'ята.
 
 А який красивий в українців національний одяг!
 
 
 
            Як ви думаєте, що характерне для українського вбрання? (Вишита сорочка і віночок на голові у дівчат)
 
 Плетуть і прикрашають ним себе дівчатка здавна. Барвистий пасує він до личка свіжого, молодого дівочого. Починали носити віночок дівчатка з трьох років. Перший для трирічної доньки сплітала мама з чорнобривців, барвінку, ромашок, незабудок. У чотири роки плівся інший вінок, а для шестирічної доньки у вінок уплітали ще й мак. Для семирічної дівчинки плели віночок із семи квітів. Ось такий він український віночок.
 
 А чи знаєте ви, що український віночок – не просто окраса, а й оберіг? А що таке оберіг? Звернімося до словничка (зачитують).
 
 Що ж важить вінок у житті українського народу? Виявляється, надзвичайно багато: це і елемент одягу, і оздоба, і символ. Давайте з'ясуємо, що ж таке символ (зачитують).
 
 Ми говоримо сильний, як ведмідь, гарна, як квітка, хитрий, як лис. Тут ведмідь виступає як символ сили, лис – хитрості, квітка – краси і вроди. Завдяки символам можна одним словом чи якимось знаком сказати дуже багато. Ось і віночок, який має форму замкнутого кола, символізує нескінченність життя, нескінченність поколінь. Коли ж ми завели мову про символи, то, можливо, пригадаєте, а які державні символи ви знаєте?
 
 Так, діти, герб, прапор і гімн – це державні символи. Саме за ними впізнаємо нашу державу серед інших країн.
 IV. Оголошення теми і мети уроку.
 
 Сьогодні на нашому уроці ми розглянемо, що ж символізує кожна квітка в українському віночку. Оповідання називається «Український віночок», яке написала Ольга Кириченко.
 
 А ще ви поповните свої знання про рослинні символи нашої держави, розширите знання про український віночок, розкриєте секрети його плетіння.
 
 Окрім того, я хочу вірити в те, що після нашої розмови ви з обережністю і любов'ю будете відноситись до природи, збережете звичаї і традиції нашого народу і передасте їх у спадок своїм дітям та рідним.
 
 То ж приступаємо.
 
 Текст ми будемо читати комбінованим способом.
 
 Працюючи над текстом оповідання, ви уважно слухайте, вникайте в його зміст, а саме: які квіти будуть зустрічатися в ньому, що вони символізують, їх місце в українському віночку. При відповідях чітко вимовляйте слова, дотримуючись інтонації речень і усіх пауз.
 
 
            Читання тексту.
 
Корекція зору:
 
 Хвильку відпочинемо. Закрийте очі. Відкрийте їх, подивіться, не повертаючи голови, вліво, вправо, вверх, вниз. Обведіть очима коло, трикутник, квадра, цифру 3.
 
 
            Аналіз первинного сприймання.
 
 
            Назви яких квітів зустрічаються в оповіданні?
 
Чи зустрічалась кульбаба в тексті?
 
Скільки всього квіточок вплітається у віночок?
 
Кому належало найпочесніше місце у вінку?
 
Хто наймолодший за віком у віночку?
 
Назвіть, діти, квіти, які дарують здоров'я і силу людям.
 
Що символізує жовта стрічка у віночку?
 
Що символізує голуба стрічка?
 
А що символізує світло-коричнева?
 
Що на вашу думку означає «землі-годувальниці»?
 
А зараз поміркуйте і скажіть: чому український віночок є символом України?
 
 А щоб краще зрозуміти це, давайте послухаємо казку. Будьте уважні!
 
 (Прослуховування казки «Про Україну»)
 
 
            То з ким у казці порівнюється Україна?
 
Чому український віночок є символом України?
 
 
            Вибіркове читання.
 
 
            Діти, відшукайте у тексті оповідання і зачитайте, ким були у минулому любисток і васильки?
 
Зачитайте, ким була колись ружа?
 
Ким були для ружи мальва і півонія?
 
Що вишивали на білій стрічці?
 
 Молодці, гарно відповідали.
 
 
            Практична робота + фізкультхвилинка.
 
 Діти, раніше на Україні плели віночки тільки з живих квітів. Тепер, коли багато наших рослин занесені до Червоної книги, (а це основний документ, в якому занесені рідкісні або такі, що знаходяться під загрозою зникнення, види рослин і тварин, наприклад, це підсніжник білий, зозулині черевички, ряст, сон-трава, лісова лілія і багато інших) не варто захоплюватися живими квітами. А до віночків з штучних квітів варто ставитися з повагою.
 
 То ж давайте зараз з вами спробуємо навчитися плести віночок з штучних квітів.
 
 Вийдіть, будь-ласка, до мене. Сідайте в коло. Уявіть собі, що ви на лісовій галявині, де щебечуть пташечки, біжить струмочок (на фоні щебетання птахів у лісі учні плетуть віночок).
 
 Молодці! У вас все вийшло! Дуже добре!
 
 Але я знаю, що готуючись до нашого уроку, ви вивчили вірш про український віночок. Вам слово.
 
 УКРАЇНСЬКИЙ ВІНОЧОК
 
 У віночку нашім
 
 Різнобарвні квіти –
 
 Символ України
 
 І Дарунок літа.
 То ж усім на нього
 
 Подивитись любо:
 
 Гілочку зелену
 
 Узяли у дуба.
 Квіточку любистку,
 
 Щоб усіх любили,
 
 І барвінку листя,
 
 Аби довго жили.
 Чорнобривців квіти,
 
 Щоб чорніли брови,
 
 Кетяги калини –
 
 Для краси й любові.
 
 У вінок вплітають
 
 Колосочки жита,
 
 Щоб могли багато
 
 І в достатку жити.
 А в червонім маку,
 
 Що цвіте у полі,
 
 Кров людей пролита
 
 У боях за волю.
 Є ще різні квіти
 
 В нашім ріднім краї,
 
 Їх веселе літо
 
 У вінок вплітає.
 Молодці! Сідайте! Гарно попрацювали!
 
 
            Робота з прислів'ям.
 
 А зараз будьте уважні. Чи зможете ви прочитати, що тут написано? Розділіть слова і прочитайте. Так, вийшло прислів'я: «Тримай хатиночку, як у віночку».
 
 Як ви розумієте його зміст?
 
 Темі українського віночка присвятили свої твори багато поетів, письменників, художників, композиторів. Ось одна із пісень називається «Сонячний віночок».
 V. Підсумок уроку.
 
 Ну ось і підходить до завершення наш урок.
 
 Давайте пригадаємо ще раз, як називається оповідання, над яким ми працювали? Хто його автор?
 
 Продовжте речення:
 
 В український віночок вплітають…
 
 Цвіт яблуні – символ …
 
 Лікувальні властивості мають …
 
 Дуже добре! Молодці!
 
 Що нового ви дізналися на уроці?
 
 Що найбільше сподобалось?
 
 Що було складним для вас?
 Діти, український віночок, як і український рушник є часточкою батьківської оселі, промінчиком тепла материнських рук. Нехай цей оберіг виховує у вас почуття єднання з великим нашим народом, з нашою святою і щедрою землею.
 
 Пізнавайте славну історію нашого народу, вивчайте традиції і звичаї своїх прадідів, бо це є природна потреба, зв'язок поколінь, ім'я якому – український народ.
 Подяка уроку:
 
 Діти, у нас був урок звичайний,
 
 та вчить багато вас чому.
 
 Хай буде він для вас повчальний,
 
 За це подякуєм йому!
 VI. Оцінювання учнів.
 
 VIІ. Домашнє завдання.
 
 Індивідуальні завдання на картках-квіточках.
 |