Тема 7. Виконання ескізів орнаментальних композицій
Реальні образи можна насищати орнаментами. Це теж додає декоративність композиції.
Можна свідомо підкреслити структуру розрізаних фруктів і овочів, фактуру раковин, оперення птахів, шерсть тварин і все це перетворити на орнамент. Важливо, щоб при цьому орнамент підкреслював структуру об'єкта. Цікавих декоративних ефектів можна досягти різноманітним поєднанням всіх перерахованих вище прийомів в одній роботі.
Познайомимося з деякими методичними рекомендаціями по виконанню ескізу тематичної декоративної композиції.
Спочатку подумаємо про те, як же найкращим чином в ескізі розкрити зміст теми. Наприклад, створюючи декоративну композицію на тему "Народне мистецтво", перш за все необхідно поклопотатися про відбір матеріалу і розробку задуму. Радимо стриматися від зображення всіх виробів традиційних народних художніх промислів, всіх орнаментів. Навіть якщо провести відбір і включити в композицію тільки два-три промисли, наприклад, то можна не досягти успіху. Механічне об'єднання таких різних по стильових особливостях творів ще не вирішує проблему. Необхідний не тільки суворий відбір основного матеріалу, але і пошук загальної ідеї, цілісність і лаконічність. Для втілення задуму треба піднятися на рівень художнього узагальнення, "пережити тему".
Позитивні результати дає не тільки суворий відбір головного, але і деяка недомовленість, асоціативність емоційно-образного рішення теми. Необхідно виконати велику творчу роботу по виявленню типового і характерного для предмета або явища. Наприклад, придумати орнамент, що включає різні види традиційних розписів. Такий узор може бути символом народного мистецтва. Можна яку-небудь одну народну іграшку розмістити в центрі композиції, а інші промисли представити орнаментально. Шрифт, розфарбований різними народними орнаментами, гідно представить тему "Народне мистецтво". Варіантів безліч.
Коли зміст композиції буде певним, потрібно поклопотатися про розміщення її елементів: визначити, що буде в центрі, чи буде він виділятися, що буде головним, а що другорядним. Загалом тут діють загальні композиційні закономірності розміщення орнаментальних зображень в квадраті, прямокутнику, крузі. В тематичній декоративній композиції може бути чітко виділена широка або вузька облямівка. Декоративна композиція може складатися з декількох фрагментів, що повторюються. Простір може розчленовувати абсолютно довільно або в чіткому ритмічному порядку.
В тематичній декоративній композиції можливе домінування орнаменту над сюжетними зображеннями або окремими частинами, але може бути і навпаки - орнамент тільки доповнить сюжет, а образи будуть домінувати.
Корисно виконати не один, а декілька варіантів колірного рішення однієї і тієї ж тематичної композиції: в теплій гаммі, в холодній, побудованою на контрастах або нюансних поєднаннях та ін. На цьому етапі бажана імітація техніки і художнього матеріалу, у якому буде втілена композиція (батік, гобелен, вітраж, колаж та ін.).
Ще один приклад.
Передбачимо, що слід створити декоративну композицію на тему "Ярмарок". Робота буде успішною при певній мірі узагальнення і знаходженні необхідних символів. Творчих композицій на тему "Ярмарок" може бути скільки завгодно, важливо зрозуміти, що емоційно-образне рішення повинне відповідати поставленим цілям і задуму автора. Як правило, сама тема підказує художнику правильне рішення. Припустимо, треба створити панно для прикраси великого торгового павільйону. Тут підійде фризове побудова композиції на сильно витягнутому в довжину форматі. Колорит панно повинен гармоніювати із загальним колірним рішенням інтер'єра, його освітленістю. Доцільно показати довгу процесію торговців з різними товарами, можливі і інші підходи.
В іншому випадку зажадати створити гобелен на тему "Ярмарок" для ігрової кімнати дитячого саду. Тут більш доречною буде прямокутна або квадратна композиція у всю стіну з чіткими, цільними і легко пізнаваними чинами. Колірна гамма гобелена повинен бути добре згармонійована і передавати радісний, святковий настрій.
В третьому випадку знадобиться композиція "Ярмарок" для вітальної листівки. Невеликі розміри, певна форма і призначення виробу підкажуть необхідний формат і найбільш вдале композиційне рішення. Формат листівки може бути будь-яким: витягнутий по горизонталі або вертикалі, звичайний, квадратний, фігурний та ін. На листівці теж можна розмістити круг із зображенням Ярмарку. Композиція може бути вирішена як в реалістичній, так і в абстрактній манері, головне - передати відчуття ярмаркових веселощів.
Створення декоративної композиції з реальним або абстрактним пейзажем має свої особливості. Процес трансформації реальних образів в декоративні може бути як тривалим, так і швидким. Відмова від лінійної перспективи і світлотіні, деформація форми і простору, поєднання різночасних і різнопросторових моментів в одній композиції допоможуть досягти декоративного рішення теми.
Знання певної послідовності роботи і прийомів декорування поверхні сприяє успіху в створенні тематичної композиції для декоративних виробів. Окрім цього, дуже важливо, щоб художник володів яскравою творчою індивідуальністю і великим запасом знань в різних областях культури, оскільки його особистість завжди буде проектуватися на його творчість.
|