“З А Т В Е Р Д Ж У Ю”
Начальник ДПЧ-21
ВзОНПР на закритих об'єктах
підполковник вн. сл.
О.В.Мартинов
" " грудня 2004 року.
П Л А Н - К О Н С П Е К Т
для проведення занять з технічної підготовки
з особовим складом 1-го караулу ДПЧ-21
ТЕМА 4.2.4.: Пожежні рукава і рукавна арматура.
УЧБОВА МЕТА: Вивчити з особовим складом пожежні рукава та обладнання.
ВИХОВНА МЕТА: Формувати у особового складу інтерес до вибраної професії, почуття дбайливого відношення до пожежно-технічного обладнання.
ТРИВАЛІСТЬ: 1 година (45 хв.).
МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ: семінар.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: учбовий клас.
МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: плакати,ПТО.
ЛІТЕРАТУРА: 1. "Пожежно-технічне обладнання" під видавництвом А.Ф Іванова.
2. "Пожежно-технічне озброювання" під видавництвом Н.А. Мінаєва.
.
1. Організаційний момент -5хв.
- перевірка особового складу;
- оголошення теми заняття, питання, які вивчатимуться.
2.Контроль знань -5хв .
3. Викладення матеріалу теми -25хв.
Питання, які вивчатимуться :
1. Призначення пожежних рукавів та їх класифікація.
2. Рукавне обладнання.
3. Призначення пожежних стволів та їх класіфікація.
Питання та їх тезисний склад
|
Вказівки
|
1.Призначення пожежних стволів та їх класифікація.
Пожежні стволи приєднуються на кінці напірних рукавних ліній. Вони призначені для формування і направлення компактного і розпиленого струменя вогнегасячих засобів, а також для перекриття потоку при закінченні подавання його в осередок пожежі. При цьому компактні струмені повинні бути круглими в січенні, без ознак розслоювання і розпилення, а розпилені струмені повинні рівномірно розподіляти окремі краплинки води по конусу факела струменя. Пожежні стволи у залежності від виду подаваємої вогнегасячої речовини поділяються на водяні і повітряно-пінні, а в залежності від пропускної здібності і розмірів - на ручні і лафетні.
2. Ручні пожежні стволи.
У залежності від виду, форми і розмірів утворюваних струменів пожежні стволи поділяють на два типи: 1 - для отримання компактних струменів і 2 - для отримання розпилених струменів.
Пожежні стволи РС-50, РС-70 для отримання компактних струменів мають однакову конструкцію і відрізняються тільки геометричними розмірами.
Вони складаються із з'єднувальної головки, корпусу конічної труби, в середині якої встановлений заспокоювач, змінної насадки (сприск) і ременя для переноски ствола. Зовнішня поверхня корпусу має оплетіння для термоізоляції корпусу і для зручного утримання стволу при роботі. Також для РС-70 передбачена насадка НРТ-5, вона призначена для подачі води у великій кількості в розпиленому виді.
Стволи РС-50 входять у комплект пожежної техніки, що надходить в сільське господарство, а також внутрішніх пожежних кранів, стволи РС-70 входять в комплект пожежних автомобілів і причіпних мотопомп, що знаходяться на охороні промислових об'єктів.
Із комбінованого ствола РСК-50 подають як компактні так і розпиленні струмені. Стволи цього типу входять в комплект тільки пожежних автомобілів. При положенні ручки (5) пробкового крана (1), подовж осі корпусу (6), потік рідини проходить через центральний отвір центробіжного розпилювача (4) і далі виходить із насадка у виді компактного струменя. При повороті ручки на 90 градусів центральний отвір перекривається і потік рідини із порожнини пустотілої пробки крана через отвори (2) і (3) надходить в канали. Далі в центробіжний розпилювач і виходить з нього закрученим потоком, який під дією центробіжних сил при виході з насадка розпилюється, утворюючи факел з кутом розкриття 60 градусів.
Технічна характеристика ручних пожежних стволів.
ПОКАЗНИКИ РС-50 РС-70 РСК-50
Робочий тиск, атм. 6 6 4
Діаметр насадка 13 19 14
Розхід води, л/с 3 7,4 3,7
Довжина струї, м:
компактної 28 32 30
розпиленої - - 12
Довжина ствола, мм 312 450 412
Маса, кг 1 1,8 2,2
3. Лафетні стволи
Лафетні стволи застосовують для отримання потужних водяних або пінних струменів при гасінні крупних пожеж у випадку недостатньої ефективності ручних пожежних стволів.
Лафетні стволи поділяють на переносні, возимі і стаціонарні. Переносні лафетні стволи входять в комплект пожежних автонасосів.
Переносний лафетний ствол ПЛС-20П складається з напірних патрубків, прийомного корпусу, фіксуючого пристрія, рукоятки керування. В прийомному корпусі є зворотній шарнірний клапан, який дозволяє приєднати і замінити рукавні лінії до напірного патрубку без припинення роботи ствола. В середині корпусу труби ствола встановлений чотирьох лопастний заспокоювач, на корпусі можуть встановлювати водяні насадки різних діаметрів (22, 28, 32). Поворотні з'єднання ущільнені кільцевими гумовими манжетами. Для подання повітряно-механічної піни водяний насадок на корпусі труби замінюють повітряно-пінним (СППЕ).
Технічна характеристика ПЛС-20П
ПОКАЗНИКИ НАСАДКИ
Діаметр насадка, мм 22 28 32
Робочий тиск, атм 6 6 6
Розхід води, л/с 19 23 30
Розхід піни, м.куб/хвл. 12
Довжина струменя, м :
Вода 61 67 68
піна 32
Маса, кг 27 27 27
|
Роз’яснити.
Під запис.
Під запис, привести приклади з практичної роботи.
Під запис.
|
|
2. Призначення пожежних рукавів та їх класифікація.
Пожежні рукава являються гнучкими трубопроводами які з'єднуються в рукавні лінії для подачі вогнегасючих засобів до місця гасіння пожежі. В залежності від призначення рукава поділяють на всмоктувальні і напірні.
Всмоктувальні рукава призначені для підведення води від вододжерела до всмоктувального патрубку насоса. Всмоктувальні рукави виготовляють двох груп: Всмоктувальні (1-ша група) для роботи при розрідженні від відкритого вододжерела.
Напірно-всмоктуваьні (2-га група) для роботи як від відкритого вододжерела так і під тиском від вододжерела (гідранту).В залежності від подачі і конструкції насоса всмоктувальні рукава бувають різних діаметрів і довжин.
Устрій всмоктувального рукава:
1 – Проволочна спіраль, 2 – гумової прошарки, 3 –прогумована тканина, 4 – манжета, 5 – клеймо.
Гумові прошарки забезпечують герметичність внутрішньої порожнини рукава, а також його гнучкість та еластичність. Проволочна спіраль 1 попереджає деформацію рукава при розріджені під час його використання при заборі води з відкритого вододжерела. Прошарки прогумованої тканини 3 збільшують механічну стійкість рукава від розтягуючих зусиль і захищають гумові прошарки 2 від стирання. На кінцях всмоктувальних рукавів є м'які (без спіралі) манжети 4 для установки і закріплення з'єднувальних головок, які кріпляться при допомозі стяжних металевих стрічок. На поверхні манжет кожного рукава ставлять клеймо 5 на якому вказано завод виготовлювач, номер стандарту, групи, типу, внутрішнього діаметру, довжини і дати виготовлення, а також робочого тиску (для рукавів 2 групи). Для рукавів з морозостійкою гумою (до 45 градусів) додатково ставлять букву М.
Основні технічні дані всмоктувальних рукавів:
Внутрішній діаметр, мм 65 75 100 125 150
Довжина, м .......... 4 4 4 4 2
Вага, кг..............
без арматури.... 9 12 18 25 32
з арматурою..... 12 14 21 30 38
Напірні рукава підключають до напірних патрубків насоса для подачі по ним під тиском вогнегасячих засобів до місця пожежі.
Чохли напірних рукавів тчуть або в'яжуть із ниток натуральних (льон, конопля і т.п.) або штучних (капрон, лавсан і т.п.) волокон на спеціальних станках. Ткані чохли отримують переплетенням ниток під кутом 90 градусів. Повздовжні нитки називають основою, поперечні – уток.
В пожежогасінні застосовують рукава довжиною 20 + - 1 м, діаметром 26, 51, 66, 77, 110 і 150 мм. В залежності від матеріалу тканини чохла, конструкції і робочого тиску рукава поділяють на групи і види.
Для відрізнення по групам стійкості на поверхні льняних рукавів по всій їх довжині роблять кольорові смужки: одна кольорова смуга – нормальні, дві кольорові смуги – посилені, три кольорові смуги – спеціальні.
Непрогумовані напірні рукава широко застосовуються в пожежній охороні. Сухі чисті льняні рукава легкі, а скатки малогабаритні. При подачі води по таким рукавам зовнішня поверхня зволожується, що підвищує термостійкість в умовах пожежі. Однак підвищена схильність до гнильних процесів, а також дефіцит натуральних волокон робить виробництво неперспективним.
Напірні рукава з синтетичних ниток з гідроізоляційним внутрішнім і зовнішнім захисним покриттям групи стійкості не мають.
Рукава прогумовані з внутрішнім гідроізоляційним покриттям в зрівнянні з льоновими мають менший гідравлічний опір, більшу стійкість, практично не піддаються гниттю, а також дії хімічно активних речовин. Однак термічна стійкість тканини чохла синтетичних ліній порівняно низька; при температурі 140.....160 градусів нитки оплавляються і розвалюються.
Як гідроізоляційний прошарок в рукавах застосовують гумову трубку товщиною не менше 0,6 мм.
Наявність внутрішнього гумового гідроізоляційного прошарку робить прогумовані рукава більш тяжкими і жорсткішими в порівнянні з льоновими рукавами, що затрудняє роботу з ними.
.
2. Рукавне обладнання.
До рукавного обладнання відноситься: всмоктувальна сітка, з'єднувальні головки, розгалуження, водозбірник, ручні і лафетні стволи. Рукавне обладнання виплавляють із алюмінієвих сплавів АЛ-9В або АК-6 з послідуючою механічною обробкою.
З'єднувальні головки призначені для швидкого, герметичного і стійкого з'єднування рукавів, а також приєднання їх до рукавного обладнання. В залежності від призначення і способу кріплення на рукавах і рукавному обладнанні вони бувають різноманітних конструкцій. З'єднувальні рукавні головки з зовнішнім зачепленням складаються із втулки з кільцевою проточкою, в яку вставляють гумове ущільнююче кільце відповідно для всмоктувальної і на поверхні обойми всіх типорозмірів з'єднувальних головок d 77 мм і вище мають повздовжні виступи під спеціальний ключ, при допомозі якого ущільнюють рукавні з'єднання.
Пожежні напірні рукава d 89 мм і всмоктувальні d 150 мм. мають безпрокладочні вінтові з'єднувальні головки, які складаються з двох роз'ємних частин. Одна частина має ніпель з зовнішньою різьбою, на яку накручується гайка другої частини.
Муфтові і цапфові з'єднувальні головки накручуються на рукавне обладнання і водопровідну арматуру. Вони складаються із втулки, з одної сторони якої є різьба, з другої на торцевій кромці – канавки для ущільнюючого гумового кільця, а на зовнішній поверхні – два клики і спіральні похилі площадки. У муфтової головки на кінці втулки нарізана внутрішня різьба, у цапфової –зовнішня.
.Перехідні головки служать для з'єднання напірних рукавів або іншого рукавного обладнання різних діаметрів.
Головка – заглушка призначена для з'єднання з муфтовою головкою всмоктувального або напірного патрубка насоса для закривання при непрацюючому насосі.
|
Під запис.
Під запис з поясненнями.
Під запис, кодопозитив.
Під запис, кодопозитив.
Пояснити.
Прочитати.
.
Під запис з поясненням та приведенням прикладів з практичної роботи.
Прочитати.
.
|
|
4. Закріплення вивченого матеріалу – 5хв .
- Який устрій має всмоктувальний рукав ?
- Про що говорять кольорові смуги на напірних рукавах ?
- Що відноситься до рукавного обладнання ?
Які стволи є ?
Який розхід води?
5. Підбиття підсумків -5хв.
вказати на питання, які вимагають підвищеної уваги;
оголосити оцінки;
відповісти на запитання.
План-конспект склав:
Начальник 1-го караулу ДПЧ-21
капітан вн. сл. В.М.Тленко
„___” _____________2004р.
|