Тема .ТЕКТОНІЧНА КАРТА УКРАЇНИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНИХ ТЕКТОНІЧНИХ СТРУКТУР. ВЗАЄМОЗВ`ЯЗОК ОСНОВНИХ ФОРМ РЕЛЬЄФУ З ТЕКТОНІЧНИМИ СТРУКТУРАМИ
Мета:
Сформувати в учнів поняття «платформа», «щит», «область складчастості» на прикладі тектонічної структури території України, формувати уміння називати та показувати на карті тектонічні структури в межах України.
Розвивати вміння аналізувати карти;
Виховувати вміння правильно висловлювати свою думку.
Тип уроку: формування нових знань, вмінь, навичок.
Обладнання: тектонічна та фізична карти України, шкільні учнівські атласи, проектор, ноутбук, мікрофон, контурна карта.
Опорні та базові поняття: платформа, щит, область складчастості, плита.
Географічна номенклатура: Український щит, Дніпровсько-Донецька западина, Волино-Подільська плита, Львівська западина, Донецька складчаста споруда, Скіфська плита, Західно – Європейська платформа.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Визначення мети і завдань уроку, основних видів та етапів роботи на уроці.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Прийом «Бліцопитування»
Розглянувши слайд – дайте відповіді на запитання
Що Ви знаєте про теорію дрейфу материків А . Вегенера?
Про що ми можемо дізнатися з карти будови земної кори?
Що таке літосферні плити?
Як на цій карті зображені сейсмічні пояси?
До чого вони приурочені?
Чим в рельєфі виражені платформи?
Які форми рельєфу розміщені на поясах складчастості?
Гори якої складчастості називають молодими?
Чи є молоді гори на материку Євразія?
Що таке докембрійська платформа?
Які платформи називають молодими?
Прийом «Гронування»
Вчитель на дошці підсумовує відповіді – малюючи схему.
IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Ви вже знаєте, що великі форми рельєфу є наслідком дії внутрішніх сил землі. Є наука яка займається вивченням наслідків дії внутрішніх сил землі – тектоніка. Саме ця наука допоможе нам виявити взаємозв’язок між тектонічними структурами та формами рельєфу в Україні, зрозуміти чому в деяких районах можливі землетруси, та чому в таких районах не можна будувати важливі інженерні споруди.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розглянувши слайд, пригадайте, що він зображує.
Прийом «Картографічний практикум»
Завдання 1. Розгляньте ,уважно, слайд - тектонічну карту України, вивчіть її легенду та дайте відповіді на запитання.
Що таке тектонічні структури?
Що таке платформа? Яку вона має будову? (див. мал.1)
Скільки платформ розміщено на території України?
Яку площу країни вони займають?
Чим відрізняється щит від плити?
На якій великій тектонічній структурі знаходиться основна частина України?
Які менші тектонічні структури виділяють на Східно – Європейській платформі?
Чи є на території України пояси складчастості?
Які тектонічні структури виділяють в межах цих поясів?
В межах якої тектонічної структури розташоване село Маркова ?
Завдання 2 . На контурну карту нанесіть назви основних тектонічних структур
3. Прийом « Творча лабораторія»
Відкрийте в атласі фізичну карту і порівняйте її з тектонічною картою України . Дайте відповіді на питання:
Які закономірності ви побачили?
Які форми рельєфу розміщені на платформі?
Що в рельєфі відповідає поясам складчастості?
Чи немає обернених структур? (Передкарпатська височина)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Мікрофон»
Які тектонічні структури виділяють на території України?
Що виділяють в межах Східно – Європейської платформи?
Які пояси складчастості представлені в Україні?
Що виділяють в межах Карпатської складчастої структури?
Які менші структури є в складчастій системі Криму?
Чим виражені ці структури в рельєфі?
«Робота в парі».
Завдання . Використовуючи текст підручника, порівнявши тектонічну і фізичну карти України – заповніть таблицю.(1 і 2 колонки)
Тектонічна структура
|
Форма рельєфу
|
Корисні копалини
|
Східно – Європейська платформа :
|
|
|
Український щит
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Скіфська плита, Добруджа
|
|
|
Західно – Європейська платформа
|
|
|
Карпатська складчаста система
|
|
|
Кримська складчаста споруда
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VI. Підсумок уроку.
Територія України має складну тектонічну будову, яка сформувалась протягом тривалої геологічної історії.
Тектонічні структури різні за розміром та віком.
Більша частина території України розташована в південно –західній частині Східно – Європейської платформи, крім того, на невеликій частці Західно – Європейської платформи та Скіфській молодій платформі.
Тектонічна будова значно впливає на розміщення форм рельєфу.
Неотектонічні рухи — це рухи земної кори, що відбувалися в неоген-четвертинний період.
Оцінювання учнів.
VII. Домашнє завдання.
Вивчити § 10
Проаналізувати карту корисних копалин та заповнити третю колонку таблиці, зобразивши корисні копалини відповідними умовними знаками.
Творче завдання. Розглянувши тектонічну карту світу, в атласі 7 класу,
подумайте, чому саме в Євразії знаходиться найвища вершина світу?
|