Урок №2 Тема. Взаємодія заряджених тіл. Електричне поле


Скачати 69.83 Kb.
Назва Урок №2 Тема. Взаємодія заряджених тіл. Електричне поле
Дата 08.07.2013
Розмір 69.83 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Фізика > Урок
Урок №2

Тема. Взаємодія заряджених тіл. Електричне поле.

Мета: закріпити й поглибити знання учнів про електричні заряди та їх взаємодію; ознайомити із найпростішим приладом для дослідження заряджених тіл; виявити провідність електричних зарядів різними тілами; встановити наявність навколо заряджених тіл електричного поля та залежність величини взаємодії від величини заряду та відстані між ними;

розповісти про вплив електричного поля на живі організми; викликати допитливість та показати важливість фізики; продовжити уміння учнів спілкуватися, працювати в група; розвивати спостережливість та уважність.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: скляна та ебонітова палички, клаптики хутра й шовку, електроскопи, провідники та діелектрики, комп'ютер та мультимедійні засоби.

Перебіг уроку

I. Організація класу

Добрий день! Сідайте.

Усе в житті, як кажуть, із малого.

Із зерен хліб, з промінчика зоря.

Учіться, прагніть до вершин нового,

Хай легко буде вам завжди і всюди.

Сьогодні, завтра чи то в майбутті.

Нехай колись з вас люди гарні будуть!

Нехай вам добре буде у житті!

ІІ.Актуалізація опорних знань

Допоможіть Алладіну

Аладдін глибше прикрив поли свого єдиного шовкового халата, обмотався своїм єдиним вовняним шарфом і опустився в холодне підземелля, де знайшов дивну лампу: одна її частина була скляною, а інша - зроблена з бурштину. На лампі були написані дивні символи: лампа (+) > добрий джин > три бажання

лампа (-) > злий джин

Що повинен зробити Аладдін?

Демонстрація домашніх дослідів.

ІІІ. Постановка навчальної проблеми (показ слайдів із проявами електризації)

Згадайте як волосся під час розчісування „тягнеться” за пластмасовим гребінцем навіть на відстані (немов ......)

Ми бачили на дослідах, що заряджені тіла взаємодіють між собою, причому вони можуть взаємодіяти на певній відстані. Чому та як це відбувається?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

(Демонстрація дослідів учнями та їх пояснення (мозковий штурм), учні отримують від 1 до 6 балів)

Дослід.

До незарядженого султанчика підносимо заряджену паличку, паперові смужки тягнуться до неї.

Яким чином відбувається взаємодія?

Відповідь на це запитання дали у своїх роботах англійські вчені Майкл Фарадей та Джеймс Максвелл.

Наелектризоване тіло спричинює певні зміни в просторі навколо себе. Електричний заряд завжди оточений електричним полем.

Електричне поле - це особливий вид матерії, який виникає навколо заряджених тіл і діє з деякою силою на інші заряджені частинки або тіла.

Дослід.

Якщо до султанчика поступово наближати наелектризовану паличку, то можна помітити, що...

Чим менша відстань між паличкою та султанчиком, тим сильніша дія електричного поля.

(Правильні та цікаві висновки оцінюються).

Електризація може бути небажаною, як її позбутися?

Повідомлення учнів:

організм людини та електричні заряди

електризація літаків;

електризація бензовозів;

блискавка,

як поводитися під час грози;

поради лікаря, якщо вдарила блискавка;

як «захиститися» від електричного поля.

За повідомлення та оригінальність презентації отримуєте від 4 до 6 балів.

V. Проведення тренінгу

Я усе знаю й розумію!

Я досягну успіху!

У мене все вийде!

VІ. Закріплення нового матеріалу

(мікрофон)

1. Як можна виявити електричне поле?

2. Чи буде відбуватися взаємодія заряджених тіл у вакуумі?

3.Що встановили англійські вчені Фарадей та Максвелл і як на основі цього відбувається взаємодія між зарядженими тілами?

4. Що таке електричне поле?

5. Чи будуть порошинка та куля взаємодіяти на Місяці, де відсутня атмосфера?

6.Як уникнути шкідливого впливу електризації?

7. Як захиститися від електричного поля?

8.Коли електризація корисна?

Відповідь оцінюється від 1 до 4 балів.

VІІ. Підсумок уроку

Перевір себе :

1. Які частинки, що входять до складу атомного ядра, мають позитивний заряд?

а) тільки протони; б) тільки електрони;

в) тільки нейтрони; г) протони й нейтрони.

2. У якому випадку нейтральний атом перетворюється на позитивний йон?

а) якщо атом втрачає один або кілька протонів;

б) приєднує один або кілька нейтронів;

в) приєднує один або кілька електронів;

г) втрачає один або кілька електронів.

  1. На рис. зображено три пари легких кульок, підвішених на шовкових нитках. На якому з рисунків зображено кульки, заряджені однойменними зарядами?

а) 1; б) 2; в) 3; г) такого рисунка немає.

  1. У ядрі атома Літію втримується 7 частинок, навколо ядра рухаються 3 електрони.

Скільки в ядрі цього атома протонів і нейтронів?

а) 3 протони та 4 нейтрони; б) 4 протони та 3 нейтрони;

в) тільки 7 протонів; г) тільки 7 нейтронів.

5. Ебонітова паличка, потерта об натуральне хутро, заряджається негативно й починає притягувати легкі клаптики паперу. Чим це пояснюється?

а) клаптики паперу заряджаються негативно;

б) клаптики паперу заряджаються позитивно;

в) під дією електричного поля на ближчих до палички частинах

клаптиків паперу утворюється позитивний заряд;

г) під дією електричного поля на ближчих до палички частинах клаптиків паперу утворюється негативний заряд.

Оцініть свою відповідь, якщо за кожну правильну відповідь отримуєте 0,5 бала.

Висновки. Ми з’ясували, що однойменно заряджені тіла відштовхуються, а різнойменно заряджені притягуються, виявили, що навколо зарядженого тіла чи частинки виникає електричне поле. Пригадайте як поводитися під час грози та

поради лікаря, якщо вдарила блискавка.

VІІ. Оцінювання знань

Обговорення та підрахунок балів, які отримали за урок учні, оцінювання роботи за кількістю балів.

ІХ. Домашнє завдання

Прочитати § 1, підготувати по групах повідомлення: електризація літаків; електризація бензовозів;блискавка, як поводитися під час грози; поради лікаря, якщо вдарила блискавка; як захиститися від електричного поля.
Додаток до уроку №2

(Демонстрація дослідів учнями та їх пояснення (мозковий штурм))

Дослід.

До незарядженого султанчика підносимо заряджену паличку, паперові смужки тягнуться до неї.

Яким чином відбувається взаємодія?

Дослід.

Якщо до султанчика поступово наближати наелектризовану паличку, то можна помітити, що...

Чим менша відстань між паличкою та султанчиком, тим сильніша дія електричного поля.

Хвилинка-цікавинка
Це цікаво (повідомлення учнів)

Через тертя об повітря електризується обшивка літаків. Тому перед посадкою їх розряджають за допомогою металевого троса, який опускають на землю.

Під час перевезення бензину заряджаються стінки цистерни, тому за бензовозом тягнеться землею металеве коло, а за легковими автомобілями – смуги з провідної гуми.

Як боротися?

З небажаною електризацією в побуті та в промисловості борються, підвищуючи вологість повітря в приміщенні, натираючи підлогу й стіни антистатичною мастикою.

Практично не електризуються одяг із природного волокна – бавовни та льону.

Як використовувати?

Статична електрика використовується людиною:

для лікування органів дихання спеціальними електроаерозолями;

для очищення повітря від пилу й сажі за допомогою електростатичних фільтрів;

в електрокопіювальних пристроях (наприклад, у ксероксі);

для фарбування тканин у фарбувальнях;

для копчення риби на спеціалізованих комбінатах (у спеціалізованих камерах контейнер з рибою заряджають позитивним зарядом, а електроди – негативним, що значно прискорює процес копчення).
Перевір себе (тест) :

1. Які частинки, що входять до складу атомного ядра, мають позитивний заряд?

а) тільки протони; б) тільки електрони;

в) тільки нейтрони; г) протони й нейтрони.

2. У якому випадку нейтральний атом перетворюється на позитивний йон?

а) якщо атом втрачає один або кілька протонів;

б) приєднує один або кілька нейтронів;

в) приєднує один або кілька електронів;

г) втрачає один або кілька електронів.

  1. На рис. зображено три пари легких кульок, підвішених на шовкових нитках. На якому з рисунків зображено кульки, заряджені однойменними зарядами?

а) 1; б) 2; в) 3; г) такого рисунка немає.

  1. У ядрі атома Літію втримується 7 частинок, навколо ядра рухаються 3 електрони.

Скільки в ядрі цього атома протонів і нейтронів?

а) 3 протони та 4 нейтрони; б) 4 протони та 3 нейтрони;

в) тільки 7 протонів; г) тільки 7 нейтронів.

5. Ебонітова паличка, потерта об натуральне хутро, заряджається негативно й

починає притягувати легкі клаптики паперу. Чим це пояснюється?

а) клаптики паперу заряджаються негативно;

б) клаптики паперу заряджаються позитивно;

в) під дією електричного поля на ближчих до палички частинах

клаптиків паперу утворюється позитивний заряд;

г) під дією електричного поля на ближчих до палички частинах клаптиків паперу утворюється негативний заряд.

Схожі:

Урок №5 Тема. Закон Кулона
Кулона; формувати вміння та навички розв’язування типових задач; закріплювати вміння застосовувати одержані на попередніх уроках...
Тема Взаємодія заряджених тіл. Електричний заряд. Два роди зарядів
Тема Взаємодія заряджених тіл. Електричний заряд. Два роди зарядів – 6
Закон Кулона
Електричне поле — одна зі складових електромагнітного поля, що існує навколо тіл або частинок, що мають електричний заряд, а також...
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА: «Електричне поле зарядів у вакуумі»
Електричне поле створюється у вакуумі (діелектрична проникність ) зарядом, який розподілений
Уроку п/п № розділу § пункту ТЕМА Зміст навчального матеріалу
Силові лінії електричного поля. Накладання електричних полів. Електричне поле точкових зарядів
Уроку п/п № розділу § пункту ТЕМА Зміст навчального матеріалу
Силові лінії електричного поля. Накладання електричних полів. Електричне поле точкових зарядів
Уроку з теми «Взаємодія тіл» 8 клас Тема уроку
Обгрунтуватиіснуваннятискув рідинах і газах на основі молекулярно-кінетичних уявлень, пояснити механізм передавання тиску рідинами...
Закон Кулона. Увести поняття точкового заряду, роз’яснити учням фізичний...
Домашнє завдання сплановано згідно підручника «Фізика. 9 клас: Підручник/ Ф. Я. Божинова, М. М. Кірюхін, О. О. Кірюхіна. – Х.: Видавництво...
Уроку з теми «Взаємодія тіл» 8 клас Тема уроку
Обладнання: дві скляні трубки,сполучені гумовою трубкою з затиском; сполучені посудини різної форми; вода; гас
Уроку з теми «Взаємодія тіл» 8 клас Тема уроку
Обладнання: мультимедійний проектор,мультимедійна дошка, прозора посудина з піском, дерев’яна дошка із вбитими на краях металевими...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка