ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по рятувальній підготовці з особовим складом ПДПЧ-36 та Жовтневого ЗМПО


Скачати 125.76 Kb.
НазваПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по рятувальній підготовці з особовим складом ПДПЧ-36 та Жовтневого ЗМПО
Дата29.05.2013
Розмір125.76 Kb.
ТипПлан-конспект
bibl.com.ua > Астрономія > План-конспект“ЗАТВЕРДЖУЮ”

Начальник Жовтневого РВ

ГУ МНС в миколаївський

області

майор служби ц.з.
А.С. Криворучко

"____"______________2008 р.

ПЛАН-КОНСПЕКТ

проведення заняття по рятувальній підготовці

з особовим складом ПДПЧ-36 та Жовтневого ЗМПО.

ТЕМА 4.5.6: Організація і порядок проведення рятувальних та інших невідкладних робіт при виникненні НС на водних об’єктах.

МЕТА: Ознайомити начальницький склад з організацією і порядком проведення рятувальних та інших невідкладних робіт при виникненні НС на водних об’єктах.

ЧАС: 2 години

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: учбовий клас, р. Інгул
МЕТОД ПРОВЕДЕННЯ: практично
НАВЧАЛЬНО-МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: конспект, АЦ-40(130)63Б.

ЛІТЕРАТУРА: Наказ № 76 від 07.02.08 “Про введення в дію тимчасового статуту НС.”, Наказ МНС України № 312 від 07.05.2007 року «Про затвердження Правил безпеки праці в органах і підрозділах МНС» “Рятувальні роботи пі час ліквідації НС “В.Г. Аветисян
Хід заняття.
1.Організаційний момент – 10 хвилин:

перевірка присутніх;

оголошення теми і мети заняття.
2.Контроль знань – 10 хвилин;

перевірка засвоєння раніше пройденого матеріалу.
3.Викладення матеріалу теми – 30 хвилин.

Питання, які вивчатимуться:

  1. Рятування потерпілих на льоду.

2. Рятування потерпілих на воді.
4. Практичне відпрацювання- 50 хвилин.
Питання та його короткий зміст

Методичні вказівки

Рятування потерпілих на льоду.
Надання допомоги людині, яка провалилася під лід, - надзвичайно небезпечне заняття, потребує зібраності та виваженості в діях.

Щоб допомогти людині, що терпить лихо, і не потерпіти самому, дотримуйтесь наступних правил:

1. Без потреби не виходьте на лід. Дійте продумано та швидко но обережно, щоб замість допомоги не погіршити становище.

2. Протягніть потерпілому драбину – палку чи драбину-штурмову або киньте пожежно рятувальну мотузку чи кінец “Олександрова”, при необхідності можна застосувати рятувальний пристрій “Соломинка”. Якщо вам усе-таки необхідно вийти на лід, то одягнить рятувальний жилет ляжте на лід і повзіть по поверхні, штовхаючи рятувальний засіб перед собою або кидаючи поперед себе.

3. При наданні допомоги будьте якомога далі від ополонки (краю крижини). Якщо вірьовка чи трос закріплені на березі і не вистачає довжини, то, міцно тримаючись за кінець вірьовки однією рукою, протягніть потерпілому другу руку.

4. Витягаючи потерпілого, попросіть його працювати ногами - так буде легше витягнути його з ополонки. Коли ви його витягли, не дозволяйте йому підійматись на ноги, нехай він повзе вслід за вами до берега.

5. Після того, як витягнете потерпілого на берег у безпечне місце, викличте “швидку медичну допомогу”, надайте йому першу допомогу, необхідну при охолодженні організму.

Перша допомога при гіпотермії (переохолодженні)

Ознаки гіпотермії:

  • тремтіння і озноб, які можуть бути відсутніми на пізніших стадіях;

  • оніміння;

  • втрата координації рухів;

  • зніяковіння, незвична манера поведінки;

  • температура тіла нижче 35 град. С.

Якщо в потерпілого одночасно спостерігаються ознаки відмороження і гіпотермії, в першу чергу надавайте допомогу як при гіпотермії. Цей стан може призвести до смерті, якщо людину терміново не зігріти. Але навіть у цьому випадку не варто залишати без уваги відмороження, яке при тяжкому ступені може призвести до ампутації пошкодженої частини тіла.

Гіпотермія належить до невідкладних медичних станів. Дотримуйтесь принципів надання першої допомоги і виконайте додатково спеціальні заходи при гіпотермії:

- викличте “швидку медичну допомогу”;

- поступово відігрійте постраждалого, загорнувши його в ковдри або сухий теплий одяг;

- не намагайтесь зігріти тіло потерпілого дуже швидко, не занурюйте його в теплу воду, швидке обігрівання може викликати серцеві проблеми;

- будьте надзвичайно уважними при поводженні з потерпілим; по можливості прикладіть до тіла теплий предмет (гарячу грілку, пляшки з теплою водою);

- дайте тепле пиття, якщо потерпілий при свідомості.

Найкраще, якщо відігрівання буде відбуватись з середини тіла (тепле пиття) одночасно з відігріванням з зовні.
Рятування потерпілих на воді:

Потопаючий

Потопати може людина, яка не вміє добре плавати, фізично ослаблена або стомлена, хвора або поранена, а також людина, яка опинилась в холодній воді або випадково впала у воду. Якщо не допомогти цій людині, вона може загинути.

Про те, що людині потрібна допомога, можуть свідчити такі ознаки:

- спроба плисти не призводить до просування вперед;

- на обличчі з’являється вираз відчаю;

- людина кличе на допомогу або махає руками, щоб привернути увагу;

- хвора або поранена людина може триматись однією рукою за уражену частину тіла;

- людина намагається наблизитись до берега або човна, хапається за пліт або борт човна;

- потопаюча людина хаотично махає руками, намагаючись висунутись із води, щоб набрати повітря, замість того, щоб намагатись плисти;

- подібні намагання мимовільні та продовжуються недовго;

  • тіло у воді перебуває у вертикальному положенні, ноги не виконують плавальних рухів.


Прийняття рішення

У такій ситуації особливе значення має правильний вибір способу надання допомоги потерпілому. Огляд місця події з метою виявлення реальної та потенційної загрози відіграє в такому випадку важливу роль. Слід розуміти, що потопаюча людина діє несвідомо та інстинктивно. Навіть якщо це дитина, ваш приятель чи близька вам людина, вони можуть учепитись у вас мертвою хваткою та будуть тягнути вас під воду навіть тоді, коли вони перебувають вже під водою, але ще не знепритомніли. У такому разі ви не тільки не допоможете, але й самі можете потонути. Ось чому, допомагаючи потопаючому, ніколи не підходьте до нього близько спереду. Слід наближатись до потопаючого спереду, тримаючи поперед себе рятувальний круг, жердину чи інший плавучий засіб (рятувальний жилет, рятувальний нагрудник і таке інше). Рятування також може здійснюватись за допомогою човна. Тому потрібно швидко оцінити обставини і прийняти найбезпечніше рішення.

Способи надання допомоги потопаючому

Завжди розпочинайте із самого простого, а в разі невдачі перед тим, як приступити до більш ризикованих дій, краще подумайте, як зменшити ризик.
Словесний метод

Перебуваючи у безпечному для вас місці, ясно, чітко та коротко скажіть потопаючому, що і як він має робити, підбадьорюйте його словами, намагайтесь заспокоїти його, тоді він швидше зрозуміє ваші поради.
Метод дистанційної подачі рятувальних засобів та витягання

Якщо поблизу вас є який-небудь плавучий предмет (краще рятувальний круг), киньте його так, щоб потопаючий міг за нього вхопитися. Краще, якщо встигнете прив’язати до нього вірьовку (пасок), за яку потім зможете підтягнути потерпілого до берега, на човен чи на мілину.

Якщо ви для рятування використовуєте вірьовку, то один кінець її закріпіть на плавзасобі або за береговий предмет, а інший - за рятувальний круг чи інший плавучий предмет, який ви подаєте потопаючому. Перед витягуванням потопаючого станьте так, щоб у вас була гарна опора або ухопіться за плавзасіб чи за береговий предмет, щоб ви самі не впали у воду і потопаючий не потягнув вас за собою.
Вхід у воду на мілководді

Якщо нещастя трапилось на мілководді, можливо ви зможете наблизитись до потерпілого вбрід, щоб подати рятувальний засіб, але тримайте рятувальний засіб так, щоб він був між вами та потерпілим. Міцно стійте ногами на дні, тримайтесь однією рукою за яку-небудь опору, наприклад причал (кущ, гілку дерева), та протягніть довгу жердину потерпілому. Якщо присутніх багато, утворіть живий ланцюжок, міцно взявшись за руки.
Використання човна

Спробуйте наблизитись до потопаючого на човні так, щоб кинути йому який-небудь плаваючий предмет або простягнути жердину. Якщо човен невеликий, подавати жердину треба з носа або з корми, щоб при підтягуванні потопаючого човен не перекинувся. Якщо човен такого розміру, що можна на нього взяти постраждалого, підходити до потерпілого також потрібно носом або кормою, щоб при втягуванні його в човен, човен не перекинувся.

Ніколи не стійте на човні на повний зріст під час рятування потопаючого.
Рятування уплав

При наближенні до потопаючого уплав слід тримати поперед себе будь який плаваючий предмет (краще рятувальний круг), щоб потопаючий хапався за нього, а не за вас, і подавати його на витягнутих руках, щоб потопаючий не зміг до вас дотягнутись. Підтримуйте з ним зоровий та голосовий контакт. Підбадьорюйте потерпілого, намагаючись примусити його працювати ногами в той час, коли за допомогою плаваючого предмета будете тягти його до берега чи до найближчої мілини.

Буксирування потерпілого


При буксируванні вплав потерпілий може бути не в змозі працювати ногами, щоб допомогти вам, але може вхопитись за вас руками. Тому потрібно буксирувати його на якомога більшій відстані від себе і бути готовим у будьякий момент ухилитись від його спроб вхопитись за вас руками. Спробуйте умовити його лягти на спину або перевернути його самому, якщо маєте такий досвід.

Якщо ви не маєте нічого під руками, намагайтесь підпливти до нього ззаду, попросивши когось на березі відвертати його увагу від вас. Коли це не вдасться, спробуйте розвернути його спиною до себе, схопивши його лівою рукою за ліву руку, якщо можливо, вище ліктя і різким рухом розвернути його спиною до себе і захопити його зігнутою в лікті лівою рукою під підборіддя. Утримуючи його лежачим на спині, буксируйте до берега або до найближчої мілини, одночасно спробуйте умовити його допомагати своїми ногами вам плисти. При цьому ніколи не забувайте про особисту безпеку. Якщо ви відчули, що втрачаєте контроль над своїми рухами або відчуваєте, що потерпілий ось-ось схопиться за вас руками, різко відштовхнувшись, тимчасово віддаліться від нього, а відновивши координацію своїх дій, спробуйте знову надати допомогу потерпілому.

Серцево-легенева реанімація


Утоплення - одна з форм механічної асфіксії, що розвивається в результаті попадання рідини в дихальні шляхи або внаслідок ларингоспазму і припинення дихання чи з зупинкою серця в результаті психічної (страх) і рефлекторної (удар об воду, холодовий шок) дії.

Невідкладна допомога повинна бути спрямована на якнайшвидше відновлення дихання і кровообігу.
Витягши потерпілого з води, необхідно:

- швидко очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей, для чого, ставши на праве коліно, покласти потерпілого вниз обличчям його черевом на своє ліве стегно, лівим передпліччям натиснути на спину, щоб вивільнити від води та предметів дихальні шляхи, одночасно пальцями правої руки вичищати порожнину рота від мулу, піску та водорослів;

- одночасно з очищенням ротової порожнини подразнювати корінь язика та глотку пальцями, щоб викликати блювання, яке прискорить відновлення життєвих функцій;

- покласти потерпілого на спину, щоб голова була відкинута назад для розправлення дихальних шляхів, для цього можна використати валик з одежі, дитячий рятувальний круг тощо;

- визначити наявність дихання протягом 5 секунд;

якщо воно відсутнє, почати робити штучну вентиляцію легень потерпілого способом “з рота в рот”;

- визначити наявність пульсу на сонній артерії протягом 10 секунд;

- за його відсутності водночас із штучним диханням виконувати непрямий масаж серця (на одне вдування робиться від п’яти до п’ятнадцяти масажних поштовхів на грудну клітину /на грудину між ребрами в районі серця/), і цей цикл повторювати до появи ознак дихання і серцебиття;

- разом з штучним диханням здійснювати нагрівання тіла розтиранням.

Добре тренований рятувальник починає робити штучну вентиляцію легенів методом “з рота в рот” або “з рота в ніс” під час доставки потерпілого до катера або на берег.

Одночасно з наданням допомоги необхідно викликати “швидку медичну допомогу” або якнайшвидше, не припиняючи реанімації, доставити потерпілого до лікарні.

Серцево-легенева реанімація


Прочитати

ВІК

Дорослий понад 8 років

Дитина1-8 років

Немовля до 1 року

ПОЛОЖЕННЯ

РУК

Дві руки на нижній половині грудини

Одна рука на нижній половині грудини

Два пальці на нижній половині грудини (на ширині одного пальця нижче сосків)

ГЛИБИНА

ПОШТОВХІВ

Приблизно 4-5 см

Приблизно 3 см

|Приблизно 2 см

ВДУВАННЯ

Повільно до підняття грудної клітини (протягом 1,5- 2 сек)

|Повільно до підняття грудної клітини (протягом 1-1,5 сек)

|Повільно до |підняття грудної клітини (протягом 1- 1,5 сек)

ЦИКЛ

15 поштовхів –

2 вдування

5 поштовхів –

1 вдування

5 поштовхів –

1 вдування

ТЕМП

15 поштовхів протягом приблизно 10 сек

5 поштовхів протягом приблизно 3 сек

5 поштовхів протягом приблизно 3 сек

РАХУНОК

1, 2, 3,..., 15 –

2 вдування

1, 2, 3, 4, 5 –

1 вдування

1, 2, 3, 4, 5 –

1 вдуванняПрактичне відпрацювання дій начальницького складу

під час надання допомоги потерпілим на воді рятувальними пристроями, які знаходяться на озброєнні підрозділа – 1 година.

Відпрацювання нормативу № 3.1.


В’язання подвійної рятувальної петлі з одяганням її на потерпілого.

Умови виконання вправи: Пожежний стоїть в бойовому одязі і знарядді в одному метрі від потерпілого, лежачого на спині. Рятувальна мотузка змотана в клубок і знаходиться в чехлі з лямкою, надітою через плече пожежного.

Початок: Подана команда.

Закінчення: Рятувальна петля зв’язана і надіта на потерпілого. Короткий кінець мотузки обв’язаний навколо талії потерпілого і закріплений на вузлі рятувальної петлі, довгий кінець мотузки намотаний на карабін пожежного.


Норма часу (сек.), оцінка

Бойовий розрахунок (чол.)

відмінно

добре

задовільно

1

21

25

30


ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
- вказати на недоліки та питання, які вимагають підвищеної уваги;

- дати загальну оцінку діям особового складу;

- відповісти на запитання.

5. Закріплення вивченого матеріалу - 10 хвилини
6. Підбиття підсумків – 10 хвилини

- вказати на питання, які вимагають підвищеної уваги;

- оголосити оцінки;

- відповісти на запитання.

План-конспект склав:

Ст. інспектор з реагування на НС та НП В.В.Єфремов

_____________________________________________________________________________


Схожі:

ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по функціональній підготовці з особовим...
ТЕМА: 14 Організаційний устрій та порядок функціонування цивільного захисту країни
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по технічній підготовці з водійським складом жовтневого ЗМПО
Навчальна мета: вивчити з особовим складом водіїв основні вимоги безпеки праці до пожежних машин
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по функціональній підготовці з особовим...
Навчальна мета: Довести вимоги Положення про територіальний устрій до особового складу
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по функціональній підготовці з особовим...
Конституції України, Закону України “Про правові засади цивільного захисту”, інших законів України, нормативних актів Президента...
ПЛАН-КОНСПЕКТ на проведення заняття по медичній підготовці з особовим...
ТЕМА №4 «Медичне оснащення аварійно-рятувального, пожежно-рятувального підрозділу»
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення занятть по рятувальній підготовці з особовим складом 4-го караулу
Навчальна мета: вивчення з особовим складом основних видів аварій, їх стисла характеристика
ПЛАН-КОНСПЕКТ на проведення заняття з безпеки праці з особовим складом...
ТЕМА №4 Вимоги Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (наказ Державного комітету...
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття по технічній підготовці з водійським складом Жовтневого ЗМПО
Навчальна мета: вдосконалити знання водійського складу та практично відпрацювати проведення технічного обслуговування карданої передачі...
ПЛАН-КОНСПЕКТ на проведення заняття з тактичної підготовки особлвим...
Навчальна мета: Закріпити знання особового складу караулу по ліквідації надзвичайних ситуацій на об'єктах з наявністю радіоактивних...
ПЛАН-КОНСПЕКТ для проведення занять з технічної підготовки з особовим...
Тема: 2 „ Правила дорожнього руху та транспортна дисципліна. Безпека керування автотранспортним засобом у складних погодних умовах...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка