Державний стандарт України ДСТУ 2293-99 “Охорона праці. Терміни та визначення основних понять” регламентує такі тер­міни та визначення з питань охорони праці


Скачати 483.39 Kb.
Назва Державний стандарт України ДСТУ 2293-99 “Охорона праці. Терміни та визначення основних понять” регламентує такі тер­міни та визначення з питань охорони праці
Сторінка 2/3
Дата 23.04.2013
Розмір 483.39 Kb.
Тип Державний стандарт
bibl.com.ua > Право > Державний стандарт
1   2   3

Кодекс законів про працю

Важливі питання охорони праці передбачені в Кодексі за­конів про працю, окремі статті якого розглянемо нижче.

Стаття 153. На всіх підприємствах, в установах, організа­ціях створюються безпечні й нешкідливі умови праці. Забезпе­чення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.

Умови праці на робочому місці, безпека технологічних про­цесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів ви­робництва, стан засобів колективного та індивідуального захи­сту, що використовуються працівником, а також санітарно- побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів з охорони праці.

Власник або уповноважений ним орган повинен впроваджу­вати сучасні засоби техніки безпеки, які попереджають вироб­ничий травматизм і забезпечують санітарно-гігієнічні умови, що запобігають виникненню професійних захворювань праців­ників.

Власник або уповноважений ним орган не вправі вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпе­ку для життя, а також, якщо умови не відповідають законо­давству про працю. Працівник має право відмовитися від до­рученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небез­печна для життя чи здоров’я його або людей, які його оточують і навколишнього середовища.

У разі неможливості повного усунення небезпечних і шкід­ливих для здоров’я умов праці власник або уповноважений ним орган зобов’язаний повідомити про це орган державного на­гляду за охороною праці, який може дати тимчасову згоду на роботу в таких умовах.

На власника або уповноважений ним орган покладається систематичне проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної охорони.

Трудові колективи обговорюють і схвалюють комплексні плани поліпшення умов, охорони праці та санітарно-оздоров­чих заходів і контролюють виконання планів.

Стаття 154. Проектування виробничих об’єктів, розроб­лення нових технологій, виробів виробництва, засобів колек­тивного та індивідуального захисту працюючих повинні про­водитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Виробничі будівлі, споруди, устаткування, транспортні засоби, що запро­ваджуються в дію після будівництва або реконструкції, техно­логічні процеси повинні відповідати нормативним актам з охо­рони праці.

Стаття 155. Жодне підприємство, цех, дільниця, вироб­ництво не можуть бути прийняті й введені в експлуатацію, якщо на них не створено безпечних і нешкідливих умов праці. Введення в експлуатацію нових і реконструйованих об’єктів виробничого та соціально-культурного призначення без дозво­лу органів державного нагляду за охороною праці забороняєть­ся. Власник, який створив нове підприємство (з об’єктами під­вищеної небезпеки), зобов’язаний одержати від органів держав­ного нагляду за охороною праці дозвіл розпочати роботу.

Стаття 156. Виготовлення і передача у виробництво зраз­ків нових машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, а також впровадження нових технологій без доз­волу органів державного нагляду за охороною праці заборо­няється.

Стаття 157. Державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти з охорони праці — це правила, стандарти, норми, поло­ження, інструкції та інші документи, яким надано чинність правових норм, обов’язкових для виконання. Опрацювання та прийняття нових, перегляд і скасування чинних державних міжгалузевих та галузевих нормативних актів з охорони праці здійснюється органами державного нагляду за охороною праці за участю інших державних органів та інших професійних спілок.

Стандарти, технічні умови та інші нормативно-технічні до­кументи на засоби праці й технологічні процеси повинні вклю­чати вимоги щодо охорони праці й узгоджуватися з органами державного нагляду за охороною праці.

У разі відсутності в нормативних актах з охорони праці вимог, які необхідно виконати для забезпечення безпечних і нешкід­ливих умов праці на певних роботах, власник або уповнова­жений ним орган зобов’язаний вжити узгоджених з органамидержавного нагляду за охороною праці заходів, що забезпечать безпеку працівників.

Стаття 158. Власник або уповноважений ним орган зобо­в’язаний вживати заходів щодо полегшення умов праці праців­ників шляхом впровадження прогресивних технологій, досяг­нень науки і техніки, засобів механізації та автоматизації ви­робництва, вимог ергономіки, позитивного досвіду з охорони праці, усунення запиленості та загазованості повітря у вироб­ничих приміщеннях, зниження інтенсивності шуму, вібрації, випромінювань тощо.

Стаття 159. Працівник зобов’язаний:

  • знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці, правил поводження з машинами, механізмами, устат­куванням та іншими засобами колективного та індиві­дуального захисту;

  • дотримуватись зобов’язань щодо охорони праці, передба­чених колективним договором (угодою, трудовим догово­ром) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації;

  • проходити у встановленому порядку попередні та періо­дичні медичні огляди;

  • співпрацювати з власником або уповноваженим ним орга­ном у справі організації безпечних і нешкідливих умов праці, особисто вживати можливих заходів щодо усунен­ня будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров’ю людей, які його оточують, і навко­лишньому природному середовищу, повідомляти про не­безпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадо­ву особу.

Стаття 160. Постійний контроль за додержанням праців­никами вимог нормативних актів про охорону праці покладаєть­ся на власника або уповноважений ним орган.

Трудові колективи через обраних ними уповноважених, про­фесійні спілки в особі своїх виборних органів і представників контролюють додержання всіма працівниками нормативних актів з охорони праці.

Стаття 161. Власник або уповноважений ним орган роз­робляє за участю професійних спілок і реалізує комплексні за­ходи щодо охорони праці.

Стаття 162. Для проведення заходів з охорони праці виді­ляються у встановленому порядку кошти і необхідні матеріа­ли, витрачати які на інші цілі забороняється.

Стаття 163. На роботах зі шкідливими і небезпечними умо­вами праці, а також пов’язаних із забрудненням або здійсню­ваних у несприятливих температурних умовах працівникам видаються безкоштовно, за встановленими нормами, спеціаль­ний одяг, взуття та інші засоби індивідуального захисту. Поря­док видачі працівникам молока і лікувально-профілактичного харчування, мила, забезпечення працівників гарячих цехів газованою солоною водою, надання перерв у роботі для обі­грівання і відпочинку, проведення медоглядів та ін. регламен­тується КЗпП.

Закон України “Про охорону здоров’я населення”

Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні, соці­альні основи охорони здоров’я населення України. За Консти­туцією України кожен громадянин України має право на охо­рону здоров’я. Це право передбачає:

  • життєвий рівень, необхідний для підтримки здоров’я людини;

  • безпечне для життя і здоров’я навколишнє природне се­редовище;

  • безпечні й здорові умови праці, навчання, побуту і відпо­чинку;

  • кваліфіковану медико-санітарну допомогу, яка передба­чає також вільний вибір лікаря та медичної установи;

  • компенсування шкоди, завданої здоров’ю;

  • створення мережі закладів охорони здоров’я;

  • надання всім громадянам гарантованого рівня медико- санітарної допомоги;

  • здійснення державного нагляду у сфері охорони здоров’я;

  • встановлення відповідальності за порушення прав грома­дян у сфері охорони здоров’я.

Держава, згідно з Конституцією України, гарантує усім грома­дянам реалізацію їхніх прав у сфері охорони здоров’я.

Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”

Цей Закон регулює суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, ви­значає відповідні права і обов’язки державних органів, під­приємств, установ, організацій та громадян, встановлює поря­док організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.

Стаття 4. Права громадян. Громадяни мають право на:

  • безпечні для здоров’я і життя продукти харчування, пит­ну воду, умови праці, навчання, виховання, побут, відпо­чинок та навколишнє природне середовище;

  • участь у розробленні, обговоренні та громадській експер­тизі проектів програм і планів забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, внесення про­позицій з тих питань до відповідних органів;

  • відшкодування збитків, завданих їх здоров’ю, внаслідок порушення підприємствами, установами, організаціями, громадянами санітарного законодавства;

  • достовірну і своєчасну інформацію про стан свого здоро­в’я, здоров’я населення, а також про наявні та можливі чинники ризику для здоров’я та їх ступінь.

Стаття 5. Обов’язки громадян. Громадяни зобов’язані:

  • піклуватися про своє здоров’я, здоров’я та гігієнічне вихо­вання своїх дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;

  • брати участь у проведенні санітарних і протиепідеміоло- гічних заходів;

  • проходити обов’язкові медичні огляди та робити щеплен­ня у передбачених законодавством випадках;

  • виконувати розпорядження та вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійс­ненні ними державного санітарно-епідеміологічного на­гляду;

  • виконувати інші обов’язки, передбачені законодавством про забезпечення санітарного та епідеміологічного благо­получчя.

Стаття 6. Права підприємств, установ і організацій. Під­приємства, установи та організації мають право на:

  • одержання від органів виконавчої влади, місцевого та ре­гіонального самоврядування, а також відповідних органів і закладів охорони здоров’я інформацію про стан здоро­в’я населення, санітарну та епідемічну ситуацію, законо­давчі, нормативні акти з питань забезпечення санітарно­го й епідемічного благополуччя населення та санітарні норми;

  • відшкодування збитків, завданих їм унаслідок порушень санітарного законодавства підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Стаття 7. Обов’язки підприємств, установ і організацій.

Підприємства, установи та організації зобов’язані:

  • за пропозиціями посадових осіб державної санітарно-епі­деміологічної служби розробляти і здійснювати санітарні та протиепідемічні заходи;

  • у випадках, передбачених санітарними нормами, забез­печувати лабораторний контроль за виконанням вимог цих норм щодо безпеки використання (зберігання, транс­портування тощо) шкідливих для здоров’я речовин та матеріалів, утворюваних унаслідок їх діяльності викидів, скидів, відходів та чинників, а також готової продукції;

  • на вимогу посадових осіб державної санітарно-епідеміо- логічної служби надавати безоплатно зразки використо­вуваних сировини і матеріалів, а також продукції, що випускається чи реалізується, для проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи;

  • виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб дер­жавної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними санітарно-епідеміологічного нагляду;

  • усувати за поданням відповідних посадових осіб держав­ної санітарно-епідеміологічної служби від роботи, навчан­ня, відвідування дошкільних закладів осіб, які є носіями збудників інфекційних захворювань, хворих на небез­печні для навколишніх інфекційні хвороби або осіб, які були в контакті з такими хворими, з виплатою у встанов­леному порядку допомоги із соціального страхування, а також осіб, які ухиляються від обов’язкового медичного огляду або щеплення проти інфекцій, перелік яких вста­новлюється Міністерством охорони здоров’я України;

  • негайно інформувати органи, установи та заклади держав­ної санітарно-епідеміологічної служби про надзвичайні події і ситуації, що становлять загрозу здоров’ю населен­ня, санітарному та епідемічному благополуччю; відшкодовувати у встановленому порядку працівникам і громадянам збитки, завдані їхньому здоров’ю внаслідок порушення санітарного законодавства.

Власники підприємств, установ і організацій та уповнова­жені ними органи зобов’язані забезпечувати їх необхідними для розроблення та здійснення санітарних і протиепідемічних за­ходів санітарними нормами.

Стаття 8. Захист прав громадян, підприємств, установ і організацій.

Рішення і дії посадових осіб органів державної виконавчої влади, місцевого та регіонального самоврядування, а також громадян, якими порушено права підприємств, установ, органі­зацій чи громадян з питань забезпечення санітарного та епіде­мічного благополуччя, можуть бути оскаржені в місячний термін відповідному головному державному санітарному ліка­рю або в суд.

Стаття 10. Державна санітарно-гігієнічна експертиза. Полягає у комплексному вивченні документів (проектів, тех­нологічних регламентів, інвестиційних програм тощо), а та­кож діючих об’єктів та пов’язаних з ними небезпечних фак­торів на відповідність вимогам санітарних норм.

Державна санітарно-гігієнічна експертиза передбачає:

  • визначення безпеки господарської та іншої діяльності, умов праці, навчання, виховання, побуту, що прямо чи побічно негативно впливають або можуть вплинути на здоров’я населення;

  • встановлення відповідності об’єктів експертизи до вимог санітарних норм;

  • оцінку повноти та обґрунтованості санітарних та проти­епідемічних заходів;

  • оцінку можливого негативного впливу небезпечних чин­ників, пов’язаних з діяльністю об’єктів експертизи, визна­чення ступеня створюваного ними ризику для здоров’я населення.

Закон України “Про охорону навколишнього середовища”

Завданням законодавства з охорони навколишнього природ­ного середовища є запровадження відносин у сфері охорони, використання та відновлення природних ресурсів, гарантуван­ня екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської діяльності на довкілля.

Закон наголошує на підвищенні екологічної культури насе­лення, а також передбачає підготовку кваліфікованих спеці­алістів через обов’язкову освіту і виховання у сфері охорони навколишнього природного середовища в навчально-виховних закладах.

Кожен громадянин України має право на:

  • безпечне для його життя і здоров’я навколишнє природ­не середовище;

  • отримання екологічної освіти;

  • участь у роботі громадських екологічних формувань.

Державний контроль у сфері охорони довкілля здійснюють Ради депутатів, Міністерство охорони навколишнього природ­ного середовища та ядерної безпеки України. Громадський контроль здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища. Наглядає за дотриман­ням вимог законодавства Генеральний прокурор України.

Закон регулює також використання природних ресурсів. Для фінансування заходів з охорони довкілля створено державний і регіональний фонди охорони навколишнього природного се­редовища за рахунок:

  • штрафів за забруднення довкілля;

  • штрафів за порушення норм і правил охорони навколиш­нього природного середовища;

  • добровільних внесків підприємств та громадян.

У Законі визначено заходи щодо гарантування екологічної безпеки, а також природні території та об’єкти, які підлягають особливій охороні (природно-заповідний фонд, курортні та ліку­вально-оздоровчі зони тощо).

Порушення законодавства України про охорону довкілля тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, кримінальну відповідальність.

Законодавство України з охорони навколишнього природ­ного середовища складається з цього Закону, а також із земель­ного, водного, лісового кодексів, законодавства про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону та використання рослинного і тваринного світу.
1   2   3

Схожі:

План Дія електричного струму на організм людини Поділ величин струму в залежності від його дії
...
Колективних договори. В розділі “Охорона праці” фахівцем з питань...
Програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці виробничого середовища на підприємствах, установах та організаціях міста Вознесенська...
УРОК з предмета " Охорона праці " Тема: " Основні законодавчі акти з охорони праці "
Розвиток усвідомленої активності студентів та глибоке розкриття вузлових питань з охорони праці
УРОК з предмета " Охорона праці " Тема: " Основні законодавчі акти з охорони праці "
Розвиток усвідомленої активності студентів та глибоке розкриття вузлових питань з охорони праці
ЗАКОНУКРА Ї Н И
Стаття Визначення понять і термінів Охорона праці це система правових, соціально-економічних
1. Що означає термін „охорона праці”: D система правових, соціально-економічних,...
На яких з наведених нижче основних принципах базується державна політика України в галузі охорони праці
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ГІРНИЧОГО НАГЛЯДУ ТА З ПРОМИСЛОВОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
«Кращий слоган з охорони праці» для студентів професійно-технічних та вищих навчальних закладів з підбиттям підсумків на конференції...
Охорона праці може відігравати подвійну роль в інтенсифікації виробництва:...
Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості...
1 Соціальне партнерство в сфері охорони праці
...
Зеркалов Д. В. З-57 Охорона праці в галузі: Загальні вимоги. Навчальний посібник
Рецензенти: Лисюк М. О. – заступник директора з наукової роботи Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка