АКАДЕМІЧНИЙ


Скачати 8.97 Mb.
Назва АКАДЕМІЧНИЙ
Сторінка 1/53
Дата 15.03.2013
Розмір 8.97 Mb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Медицина > Документи
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   53
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ТЕОРІЯ

ДЕРЖАВИ

і ПРАВА

АКАДЕМІЧНИЙ

курс

Підручник

Затверджено Міністерством освіти і науки України

Київ

Юрінком Інтер

2006

ББК 67.0я73 ТЗЗ

Передмова



Затверджено Міністерством освіти і науки України

(лист № 14/18.2-2881 від 15.12.2005 р.)

Рекомендовано Вченою радою Інституту держави і права

ім. В. М. Корецького

Автори підручника:

0. В. Зайчук, доктор юрид. наук, професор, член-кор. АПрН

України — глави 3, 11, 27 (у співавторстві з Оніщенко Н.М.);

А. П. Заєць, доктор юрид. наук, професор, член-кор. АПрН

України — глави 7, 9;

В. С. Журавський, доктор політ, наук, доктор юрид. наук,

професор, академік АПрН України — глава 18;

О. Л. Копиленко, доктор юрид. наук, професор, академік

АПрН України — глави 1, 2;

Н. М. Оніщенко, доктор юрид. наук, професор — глави 8,

13, 20, 22, 27 (у співавторстві з Зайчуком О.В.);

С. В. Бобровник, кандидат юрид. наук, професор — глави 4

(§1-10), 6, 16, 21 (§5), 24, 25;

Н. М. Пархоменко, кандидат юрид. наук — глави 5, 14,

15, 17, 19, 26;

Т. І. Тарахонич, кандидат юрид. наук, доцент — глави 4

(§11), 10, 12, 21 (§1-4), 23

Ю. Л. Власов, кандидат юрид. наук — глави 28, 29;

Рецензенти:

В. М. Селіванов, доктор юрид. наук, член-кор. АПрН України;

В. Ф. Сіренко, доктор юрид. наук, дійсний член АПрН Ук­раїни;

Н. С. Прозорова, доктор юрид. наук, професор; Є. А. Тихонова, доктор юрид. наук, професор

Відповідальний редакторО. В. Зайчук, доктор юрид. наук, професор, член-кор. АПрН України

Науковий редактор — Н. М. Оніщенко, доктор юрид. наук, професор

„„„ »»жл«« © Колектив авторів, 2006

І8ВМ 966-667-212-Х © юрінком інтер, 2006

Юридична наука є категорією багатогалузевою. Кожна галузь цієї науки має свій предмет наукового дослідження і пізнання. У сукупності ці галузі складають єдину систе­му юридичної науки. Базовим системоутворюючим факто­ром і методологічною основою для неї є загальна теорія держави і права — наука наук у сфері теоретичної юрис­пруденції.

Загальна теорія держави і права — це вчення про при­значення та сутність держави і права, їх категоріальний та понятійний апарат. Дане вчення має не тільки світо­глядне, а й безпосереднє практичне значення. Фундамен­тальні теоретичні знання про державу і право є необхід­ною умовою для вивчення інших галузей юридичної на­уки, а також ефективної професійної діяльності юриста у сфері практичної юриспруденції.

Початок формування юридичного світогляду сягає своїм корінням античних часів Греції та Риму. Але як таке воно склалося у XIII ст. в епоху Просвітництва. Далі цей світо­гляд розвивався під впливом класових та інших ідеологем.

Загальна теорія держави і права незалежної України взяла чимало корисного з вітчизняного досвіду минулого. Разом з тим, вона послідовно звільняється від догматично постульованих уявлень про державу і право соціалістич­ного типу. У осмисленні правових явищ розширилася сфе­ра використання досягнень правової думки і юридичної практики зарубіжних країн.

Сучасна українська наука держави і права у тлумаченні державно-правових явищ виходить з інтересів людини та громадянина. Саме під цим кутом зору акцентується ува­га на демократичній, соціальній і правовій державі, гро­мадянському суспільстві, праві як мірі свободи та спра­ведливості, суб'єктивних правах і свободах людини та гро­мадянина тощо.

Останнім часом в Україні видано низку підручників та навчальних посібників з теорії держави і права. Але вони не «встигають» за швидкоплинними суспільно-політични­ми процесами і змінами.

4 ПЕРЕДМОВА

Пропонований підручник є спробою розкрити предмет теорії держави і права з позицій сучасних вчень у даній галузі, новітніх підходів до праворозуміння, еволюції поглядів на державу і пра­во в Україні та за її межами.

Підручник написано колективом висококваліфікованих авторів — науковців і викладачів вищих юридичних навчальних закладів. Серед них — доктори юридичних наук, професори, академіки і члени-кореспонденти Академії правових наук України

Структура підручника визначена навчальною програмою курсу та системою юридичних знань даної галузі. У підручнику відоб­ражена широка палітра думок авторів з дискусійних питань тео­рії держави і права.

Підручник призначений для озброєння студентів вищих на­вчальних закладів системою загальнотеоретичних знань про дер­жаву і право. При цьому увага акцентується не на догмі права, а на його правильному тлумаченні й застосуванні, тобто праві у дії.

Даний підручник стане у пригоді всім, хто бажає отримати надійні знання у галузі теорії держави і права, знання, які є перед­умовою успіху в науковій чи практичній діяльності юриста.

Ю. С. Шемшученко,

Директор Інституту дер­жави і права їм. В. М. Ко-рецького НАН України, академік НАН України
РОЗДІЛ І
Наукознавчі питання теорії держави і права



Теорія держави і права в системі юридичних наук

У житті українського народу, як і народів низ­ки країн Європи, а також держав, що утворили­ся на теренах колишнього Союзу РСР, у кінці XX — на початку XXI ст. сталися і відбувають­ся величезні зміни. Соціалістичний лад, радянсь­ка та подібні їй народно-демократичні системи, що довгі роки панували у країнах соціалістич­ного табору, припинили існування. Народи цих країн відмовилися від тоталітарних соціалістич­них режимів, що запроваджувалися в їх еконо­мічному, політичному, соціальному житті, і по­чали широкі демократичні перетворення. На порядок денний незалежних національних дер­жав постали питання здійснення кардинальних трансформацій у політичній, економічній, со­ціальній сферах, перш за все розбудови цих дер­жав, створення відповідних правових систем, ви­рішення багатьох проблем, пов'язаних з існуван­ням нових країн демократичної орієнтації в європейському і світовому міжнародному співто­вариствах.

Ці історичні перебудовчі процеси та їх пер­спективи вимагають глибоких теоретичних обґрунтувань, що, у свою чергу, накладає величез­ний громадянський обов'язок на вчених—дослід­ників у галузі сощогуманітарних наук щодо вирішен­ня багатьох найскладніших проблем, з якими

ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА В СИСТЕМІ ЮРИДИЧНИХ НАУК 7

зіткнулося українське суспільство на сучасному етапі свого розвитку і зустрінеться у майбутньому. Розв'язання левової частки зазначених проблем покладається на представників юридичної науки, насамперед тих, хто працює у галузі те­орії держави і права. Саме ця наука, спираючись на здобут­ки галузевих юридичних дисциплін та всього суспільство­знавства, акумулює величезний обсяг знань про державу і право, накопичений за весь період їх існування, саме вона озброєна методологічними підходами і прийомами, які до­зволяють досліджувати найскладніші процеси у сфері дер­жавотворення і правотворення, вказувати шлях вирішення нагальних сучасних проблем державно-правового будівниц­тва, прогнозувати об'єктивно-оптимальні тенденції його роз­витку.

Відповідальні й найскладніші завдання в галузі теорії держави і права вирішують сьогодні вчені України. Це на­самперед стосується наукового осмислення та визначення підходів і механізмів розв'язання проблем, послідовного закріплення в свідомості населення незалежної України на­ціональної ідеї державотворення, реалізації справжнього народовладдя, здійснення політичної, парламентської, ад­міністративної реформ, пошуку найбільш демократичних і ефективних форм існування держави, забезпечення їх на­лежного системного та динамічного функціонування в умо­вах дії принципу розподілу влад, формування демократич­ного, правового, громадянського суспільства, визнання пріо­ритетності прав і свобод людини. Все, про що йдеться, може бути по-справжньому зрозуміло і втілено у життя тільки на базі глибоких та всебічних знань про державу і право, про державно-правову політику, існуючі у цих галузях законо­мірності та об'єктивні передумови прогресивного розвитку наявних державно-правових інститутів.

Досліджуючи доленосні для держави та суспільства про­блеми, теорія держави і права як наука й сама повинна роз­виватись, вдосконалюючи свої наукознавчий інструментарій та наукознавчі механізми, що є однією з необхідних умов її Успішного функціонування та виправдання покладених на неї суспільством сподівань.


8

ГЛАВА 1

§ 1. Поняття та класифікація науки

Загальна теорія держави і права посідає особливе місце у науці про суспільство. Це пояснюється насамперед її спе­цифічними об'єктами вивчення — держави та права, які належать до найбільш важливих суспільних інституцій. Підкоряючись загальним об'єктивним законам суспільного розвитку, зазначені інституції мають поряд з цим свої спе­цифічні закономірності функціонування та розвитку, що зу­мовлює необхідність існування окремої особливої науки, якою є саме теорія держави і права. Вона покликана вивча­ти перш за все закономірності державно-правових явищ су­спільного життя, має на меті одержання, оновлення і по­глиблення узагальнених, достовірних знань про державу і право, їх роль та значення у суспільстві. Глобальність і ва­гомість проблем, які вивчаються цією наукою, зумовлюють її належність до числа фундаментальних.

Держава і право як суспільні явища вивчаються багать­ма суспільними науками, які досліджують їх з точки зору свого предмета. Теорія держави і права, будучи юридичною наукою, вивчає не суспільство взагалі, а саме державу і пра­во як суспільні явища1.

Уособлюючи систему знань про основні та загальні зако­номірності існування і розвитку держави і права, ця наука досліджує їх соціальну природу, дає пояснення їх сутності, розкриває значення держави і права у житті суспільства. Закономірність як категорія, що досліджується теорією дер­жави і права, є насамперед об'єктивним, необхідним, за­гальним і сталим зв'язком державно-правових явищ між собою та з іншими суспільними (соціальними) явищами, зв'язком, який втілює якісну визначеність державно-право­вих явищ, їх політико-юридичні властивості2. Сама наука про державу і право в її найширшому розумінні виступає системою знань про загальні політико-юридичні законо­мірності виникнення, розвитку і функціонування держав­но-правових явищ, які досліджуються у цілому3. Наукові

1 Недбайло П. Е. Введение в общую теорию государства и права. —
К.: Вища школа, 1971. — С. 3—4.

2 Комаров С. А., Шалько А. В. Теория государства и права: Учеб.-
метод. пособ. Кратний учеб. для вузов. — М.: НОРМА, 2003. — С. 187.

3 Там само.

ТЕ_°її£ ДЕРЖАВИ І ПРАВА В СИСТЕМІ ЮРИДИЧНИХ НАУК 9

положення, висновки та основні категорії загальної теорії держави і права посідають самостійне місце у системі соціо-гуманітарних наук, а притаманна останній специфіка доз­воляє визнати її самостійною галуззю суспільствознавства. Вказана специфіка полягає, насамперед, у тому, що тільки ця наука має основними об'єктами своїх досліджень право­ву і державну організацію суспільства.

Теорія держави і права відрізняється від таких наук, як природні або технічні, адже вона є суспільно-гуманітарною наукою, предметом дослідження якої є суспільні явища — держава і право. Разом з тим її можна класифікувати як політико-юридичну науку, тому що вона вивчає особливі аспекти суспільного життя, які безпосередньо належать до галузі права, політики, державно-владної діяльності. За­значеним теорія держави і права відрізняється від інших соціогуманітарних наук, що безпосередньо, як це відбуваєть­ся у юриспруденції, не досліджують державно-правові яви­ща. Вона є загальнотеоретичною наукою, яка вивчає основні і загальні закономірності та ознаки функціонування і роз­витку держави і права. І, нарешті, ця наука відрізняється своїм філософським спрямуванням, має методологічний ха­рактер, адже конкретизує положення філософії у галузі дер­жавознавства і правознавства, розробляє методи, способи ви­вчення державно-правових явищ.

Будучи належною до системи соціогуманітарних наук, які вивчають людину в її суспільних відносинах, загальна теорія держави і права взаємодіє з іншими суспільними на­уками, насамперед філософією, історією, політологією, со­ціологією, економічною наукою тощо1.

Важливе значення для загальної теорії держави і права має її взаємозв'язок з філософією, яка є наукою про загальні закони розвитку природи, суспільства та мислення. Варто зауважити, що фундамент теоретичних знань про державу і право становлять саме філософські знання про суспільство. В осмисленні державно-правових явищ вагому роль відіграє філософія права. З нею пов'язані уявлення про право як

Абдулаев М. И. Теория государства и права. — М., СПб., Н.Новго­род и др.: Питер, 2003. — С. 12—13.

Ю _ ГЛАВА 1

сукупність природних прав і свобод людини — невід'ємних умов її вільного й творчого існування та розвитку. Сьогодні ці положення закріплені у багатьох конституціях демокра­тичних держав світу, в тому числі Конституції України.

Слід наголосити про тісний зв'язок загальної теорії дер­жави і права з історичною наукою. Остання вивчає історію розвитку людської цивілізації у всій її різноманітності. Дер­жава і право сьогодні — це результат історичного розвитку суспільства. Спираючись на дані історичної науки, теорія дер­жави і права досліджує найбільш загальні закономірності ви­никнення, функціонування та розвитку державно-правових явищ. У той же час історична наука, звертаючись до питань держави і права, користується відповідними положеннями та поняттями, які напрацьовані теорією держави і права.

Особливо тісно загальна теорія держави і права пов'яза­на з політологією, яка вивчає політику та політичні систе­ми світу. Ґрунтуючись на політологічних даних про по­літичну систему суспільства, теорія держави і права розгля­дає її з точки зору місця та ролі у ній держави, характерних ознак і особливостей, що відрізняють її від партій, громадсь­ких організацій та інших ланок політичної системи, право­вих форм виникнення і діяльності держави. Політологія ж використовує положення й висновки теорії держави і права з питань розуміння політичної влади, функцій та механізму держави, форм державного правління і національно-держав­ного устрою, політичного режиму, законності та правопо­рядку тощо.

Теорія держави і права має тісні та плідні взаємозв'язки з наукою про суспільство — соціологією, яка вивчає струк­турні елементи суспільства у їх взаємодії, умови існування останніх елементів, а також функціонування і розвиток усіх сторін діяльності людей у суспільстві. У межах соціології виник новий науковий напрям — соціологія права, яка роз­глядає правову систему з точки зору її тісного взаємозв'яз­ку з життям, суспільною практикою1.

Конкретні соціологічні дослідження дають можливість вивчати правові та державні явища, які існують у суспільстві,

ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА В СИСТЕМІ ЮРИДИЧНИХ НАУК Ц

і на цій основі вдосконалювати правову систему та державні інституції. Вони сприяють реформі і розвитку законодав­ства, державних структур, реалізації правових приписів у соціальній поведінці особи, соціальних груп, соціальних ас­пектів функціонування різних державних служб тощо. У свою чергу, загальна теорія держави і права слугує методо­логічною основою соціологічних досліджень. А наслідки останніх сприяють розвитку теорії держави і права.

Нерозривний зв'язок існує між теорією держави і права та економічною наукою. Спираючись на положення і вис­новки економічної думки, яка вивчає виробничі відносини та економічні закони, аналізує ринкові відносини і ринкове господарство, теорія держави і права розглядає всі держав­но-правові явища в органічному зв'язку з економічними умовами життя людей, розкриває їх активний зворотний вплив на економіку. В ринкових економічних відносинах втілюються ідеї свободи, рівності, соціального прогресу. Досконала правова система, соціально спрямована політика держави сприяють розвитку сучасних ринкових економіч­них відносин, зростанню добробуту людей.

З усього наведеного можна зробити висновок, що загаль­на теорія держави і права є наукою високого рівня узагаль­нення державно-правової дійсності. До її складу входять не тільки знання, одержані нею самою, а й у синтезованому ви­гляді знання, накопичені багатьма іншими науками, які тією чи іншою мірою досліджують різні аспекти теорії держави і права. Тісно взаємодіючи з іншими галузями наукового знан­ня, загальна теорія держави і права формулює наукові зако­ни, поняття та визначення державних і правових явищ, які дозволяють не тільки пізнати сутність, зміст та форми існу­вання держави і права, вдосконалити їх службову роль у суспільному житті, а й використовувати державно-правові інститути з метою реформування суспільства у напрямі його прогресивного розвитку1.

Будучи єдиною наукою, яка дає узагальнююче теоретико-методологічне уявлення про державно-правову дійсність у її цілісності, загальна теорія держави і права характеризується


1 Абдулаев М. И. Теория государства и права. — М., СПб., Н.Новго­род и др.: Питер, 2003. — С. 15.

1 Общая теория государства и права: Акад. курс в 2 т. — Т. 1. Теория государства. — М.: Зерцало, 1998. — С. 9.

12 гі?АВА *

своєю інтегрованістю і диференційованістю. Внутрішньо вона поділяється на відносно автономні частини. Взяті у єдності та взаємодії, вони характеризують структуру загальної теорії держави і права як науки.

Перш за все, вона поділяється на такі внутрішні під­розділи, як загальна теорія держави та загальна теорія пра­ва. Однак між названими частинами є спільні проблеми: це питання методології, типології тощо.

Разом з тим, кожний з цих основних підрозділів має внут­рішню структуризацію. Так, у межах загальної теорії права є відносно виокремлені групи проблем, що утворюють, на­приклад, такі загальні напрями, як філософія права, соціо­логія права, спеціально-юридична теорія або загальна пози­тивна теорія права, до якої належать класифікація юридич­них норм, юридичних фактів, прийоми тлумачення тощо. Слід підкреслити, що це — тільки напрями, профілі науко­вих досліджень. Загалом, вказані юридичні дослідження у загальній теорії держави і права відрізняються єдністю, по­єднуючи в одне ціле філософську, соціологічну і спеціаль­но-юридичну характеристики права.

Від перелічених загальних напрямків відокремлюються і більш вузькі напрями наукових юридичних досліджень. Це, насамперед, правова інформатика, правова психологія, пра­вова етика, юридична стилістика, теорія юридичної техніки.

Маючи у своїй структурній будові відносно автономні частини, теорія держави і права — єдина наука, яка дає узагальнене уявлення про державно-правову дійсність у її цілісності1. Ця наука зорієнтована не тільки на розв'язання суто теоретичних проблем, а й на забезпечення вирішення складних, життєво необхідних питань практики, пов'яза­них з державною діяльністю, правовим регулюванням, дер­жавною і правовою політикою, з практичним функціону­ванням державних органів, проблемами юридичної практи-

1 Досліджуючи проблему цілісності теорії держави і права, професор М. І. Козюбра зазначає, що є підстава ставити під сумнів доцільність її поділу на дві самостійні науки (і відповідно дві навчальні дисципліни) — загальну теорію держави і загальну теорію права (Козюбра М. І. Науко-вознавчі проблеми загальної теорії держави і права / Методологічні про­блеми правової науки. — Харків: Право, 2003. — С. 92).

ТКПРІЯ^ККАВИ^^ІРАВА В СИСТЕМІ ЮРИДИЧНИХ НАУК 13

ки. Вона покликана теоретично обґрунтовувати необхідність політико-правових реформ у суспільстві, вказувати шляхи їх здійснення та передбачати позитивні і негативні резуль­тати, а також зорієнтувати суспільство на недопущення мож­ливих прорахунків у державному і правовому будівництві, уникнення небажаних наслідків, подолання кризових явищ. Поєднання стратегії і тактики реформ з наукою — шлях сприяння подоланню деструктивних процесів у суспільстві. Можна назвати аксіомою те, що ігнорування науки у про­цесі державно-правового будівництва нерідко призводить до непередбачуваних негативних явищ1.

Вивчаючи та узагальнюючи практику, теорія держави і права формує поняття та визначення державно-правових явищ, виробляє наукові рекомендації і висновки, генерує нові ідеї, які дозволяють не тільки зрозуміти сутність, зміст та форми існування держави і права, а й вміло використову­вати їх з метою прогресивного розвитку суспільства2.

Слід зазначити, що в умовах сучасності теорія держави і права стає демократичнішою, ніж раніше, відкритішою для сприйняття класичної спадщини і новітніх ідей незалежно від того, де вони з'явились. Вона приділяє більшу увагу матеріальним і духовним потребам людини, її гідності, пра­вовому та політичному світогляду, правам і свободам грома­дян. Значно збагатився гуманістичний зміст сучасного вчення про державу і право зі сприйняттям ідей демократичної, соціальної, правової держави, сучасного громадянського суспільства тощо3.

Отже, будучи важливою суспільствознавчою та провідною юридичною наукою, теорія держави і права має на меті одер­жання, оновлення та поглиблення узагальнених, достовір-

1 Доклад, про ці питання див: Зайчук О. В. Деякі аспекти напрямів
наукових досліджень та перспективи розвитку загальної теорії держави
і права на сучасному етапі / Методологічні проблеми правової науки. —
Харків: Право, 2003. — С. 174—177. Автор розглядає дослідження,
результати котрих реалізуються у сучасній юридичній науці, дослід­
ження, які планується здійснити у найближчому майбутньому, та на­
прями досліджень так званого перспективного характеру, що мають про­
водитися у подальшому.

2 Теория государства и права. — М.: НОРМА, 2002. — С. 4.

3 Там само. — С. 2.

14 ГЛАВА 1

них знань про державу і право, прагне пізнати сталі, гли­бинні зв'язки державно-правового життя, які визначають його історичний рух. Спираючись на досягнення інших га­лузей наукового знання, вона формулює наукові закони, поняття і визначення державних та правових явищ, які да­ють можливість не тільки з'ясувати сутність, зміст і форми держави та права, вдосконалити їх службову роль у су­спільному житті, а й використати теорію держави і права для здійснення прогресивних суспільних реформ1.

Поняття теорії держави і права як науки розкривається у деяких монографічних працях, майже кожному підруч­нику із загальної теорії держави і права, а також у акаде­мічному курсі цієї дисципліни. її дефініції містяться у юри­дичних словниках та енциклопедіях. Вони різні за обсягом і глибиною: від коротких дефініційних визначень до широ­ких аналітичних узагальнень. Так, у підручнику з теорії держави і права В. Хропанюк зазначає, що це наука, яка вивчає державно-правові явища суспільного життя. З її до­помогою досліджуються причини виникнення держави і права, їх форми й типологія, основні закономірності побу­дови системи органів держави і системи права, їх функціо­нальний вплив на суспільне життя. Вона є: суспільною на­укою, тому що вивчає такі суспільні явища, як держава і право; юридичною наукою, адже досліджує тільки держав­ний та правовий аспекти суспільного життя; загальнотеоре­тичною наукою, оскільки виявляє і пояснює загальні зако­номірності розвитку держави і права. Як і будь-яка наука, теорія держави і права виконує певні функції, що свідчать про її теоретичне та практичне значення для процесів ре­формування суспільного життя2.

Професор С. Комаров у підручнику з питань загальної теорії держави і права, визначаючи поняття науки про дер­жаву і право, характеризує її як суму та систему знань про загальні політико-юридичні закономірності виникнення, розвитку і функціонування державно-правових явищ3. Ви-

1 Хропанюк В. Н. Теория государства и права. — М.: Интерстиль,
2001. — С. 19—20.

2 Там само.

3 Комаров С. А. Общая теория государства и права. — СПб.: Юрисгь,
2001. — С. 6.

ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА В СИСТЕМІ ЮРИДИЧНИХ НАУК 15

датний український вчений-юрист П. Недбайло вважав, що теорія держави і права є наукою про загальні та об'єктивні закони розвитку держави і права, а не тільки підсумком наукових знань, накопичених окремими юридичними на­уками. Це наука про державу і право у цілому, хоча вона й не вивчає всіх сторін державно-правового життя. Зазначена галузь знань охоплює те єдине спільне, що властиве дер­жаві і праву загалом, а отже, і кожному державно-правово­му явищу в нескінченній їх багатоманітності. Звичайно, воно вивчається не ізольовано, а у діалектичній єдності, нероз­ривному зв'язку з особливостями державних установ та га­лузей права, інших державних і правових інститутів. Зв'я­зок цілого і окремого базується на взаємопроникненні за­гальних та окремих закономірностей, але розглядається з точки зору загальних законів розвитку. З огляду на те, що теорія держави і права вивчає загальні закономірності роз­витку держави і права, вона є загальною теорією держави і права1.

У статті «Загальна теорія держави і права», вміщеній у 2-му томі «Юридичної енциклопедії», проф. П. Рабінович зазначає, що це юридична наука, яка «становить систему знань про найзагальніші закономірності виникнення, струк­тури, функціонування та розвитку держави і права»2.

Всі наведені визначення, суттєво доповнюючи одне одне, у цілому дають більш-менш повне уявлення про те, чим є наука теорії держави і права, формулюють її дефініцію, ви­ходячи з класифікації її як науки.

§ 2. Предмет теорії держави і права, його особливості

Вже з визначення поняття теорії держави і права як на­уки та її класифікаційних ознак можна з'ясувати у загаль­них рисах предмет, який вона вивчає, та деякі його особли-

1 Недбайло П. Е. Введение в общую теорию государства и права. —
С 39—40.

2 Юридична енциклопедія. — К.: Укр. енциклопедія, 1999. —
Т. 2. — С. 457.

16
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   53

Схожі:

Тематичне планування з геометрії для 11 класу Академічний рівень

Календарно-тематичне планування в 11 класі (Академічний рівень) за...

Уроки розвитку мовлення*
Академічний рівень / Укладачі: М. Г. Жулинський, Г. Ф. Семенюк – керівники авторського колективу; Р. В. Мовчан,  Н. В. Левчик, М....
10-11 класи Рівень стандарту, академічний рівень
України, досягнення належного рівня сформованості вміння прилучатися через художню літературу до фундаментальних цінностей, культури,...
КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН з геометрії (академічний рівень) на 201...
Систематизувати та узагальнити матеріал курсу планіметрії за темою «Трикутники і коло»
Міністерством освіти і науки України (лист №1/11-125 від 13 лютого 2005р.)
ЕЗО Екологічне право України. Академічний курс: Підручник / За заг- ред. Ю. С. Шемшученка. — К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка»,...
IV. КОНФЛІКТИ Урок 7
Б59 Усі уроки до курсу «Людина і світ». 11 клас. Стандартний, академічний та профільний рівні. — X. Вид група «Основа», 2011. — 301...
Конкурс проводився у номінаціях «Академічний вокал»
Києві відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс музичного мистецтва «Київський колорит», засновником якого виступила Національна...
III. СТЕРЕОТИПИ ТА УПЕРЕДЖЕННЯ
Б59 Усі уроки до курсу «Людина і світ». 11 клас. Стандартний, академічний та профільний рівні. — X. Вид група «Основа», 2011. — 301...
Фронтальні види контрольних робіт
Суспільно-гуманітарний напрям (історичний, правовий, філософський профілі); філологічний напрям (профіль – іноземна філологія); художньо-естетичний...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка