Тема. Весняний вернісаж. Пейзаж.
Мета.
Розширити знання учнів про жанр – пейзаж.
Вчити учнів передавати на малюнку чарівний світ природи засобами кольору і техніки;
формувати уміння заповнювати зображенням усю площину паперу.
Удосконалювати навички спостережень за сезонними змінами в природі і передавати в малюнках ніжність весняного колориту.
Розвивати спостережливість, уяву, фантазію, увагу, мовлення.
Виховувати самостійність в роботі, естетичне ставлення до навколишнього світу, бажання створити прекрасне навколо себе, любов до рідної природи.
Тип уроку. Інтегрований з використанням комп’ютера.
Обладнання. Відеоряд репродукцій картин художників, репродукції весняних пейзажів , фоторепродукції, дитячі роботи - пейзажі, ілюстрації -творчі роботи вчителя, касета з музичним супроводом,
Художні матеріали: папір, графітовий олівець, гумка, акварельні фарби, пензлики, палітра, серветка, склянка з водою.
Хід уроку
І. Організаційна частина
– Діти, зараз урок образотворчого мистецтва . А мистецтво – це джерело добра і краси. Давайте посміхнемося один одному, подаруємо друзям хороший настрій. Подаруйте хороший настрій і нашим гостям.
Девіз уроку. Ми – художники, митці. Слайд 2
Ми – таланти і творці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Завдання довідковому бюро (знайти значення слова «вернісаж» у словнику)
Вправа «Мозковий штурм».
Назвіть основні кольори. (червоний, жовтий, синій)
Назвіть похідні кольори (зелений, фіолетовий, оранжевий)
Як отримати похідні кольори з основних? (Шляхом змішування фарб)
До теплих кольорів належать: червоний, оранжевий, жовтий;
До холодних кольорів належать: голубий, синій.
Вид образотворчого мистецтва, основним засобом зображення в якому є колір - … живопис;
Жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи, краєвидів міст і сіл: пейзаж;
Де вперше з’явилися пейзажі?
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Інтерактивна вправа« П’ятий зайвий» Слайд 3.
(Проліски, бруньки, струмки, ряст, заєць. Пора року – ВЕСНА).
Дидактична вправа «Шифрограма» Слайд 4.
Ключ : читати за рухом годинника, через одну букву, починаючи з виділеної
В
|
п
|
е
|
р
|
с
|
ь
|
н
|
ж
|
я
|
у
|
н
|
т
|
и
|
в
|
й
|
ц
|
в
|
б
|
е
|
ч
|
р
|
х
|
н
|
і
|
і
|
й
|
с
|
т
|
а
|
ф
|
ж
|
я
|
|
|
|
|
Весняний вернісаж – це і є тема нашого уроку. Слайд 5.
Ми уже малювали пейзаж восени. А сьогодні ми з вами будемо створювати красу весняної природи. І якщо ви вкладете в свою работу душу и сердце, то вона вийде прекрасною!
ІV. Визначення завдань уроку. (На дошці відкрити картки)
Дізнатися значення слова «Вернісаж».
Ознайомитись з новими творами художників.
Вчитися малювати весняний пейзаж.
Розвивати вміння оцінювати роботи товаришів;
уяву, спостережливість, фантазію, пам'ять, мовлення.
Виховувати любов і бережливе ставлення до природи;
бажання створити прекрасне навколо себе.
V. Словникова робота. Слайд 6
Вернісаж – урочисте відкриття художньої виставки.
VІ. Робота над темою уроку
1. Вступна бесіда
За нашим вікном настала довгоочікувана весна. Цю пору року всі чекають з нетерпінням. Весна – це час оновлення землі та всього живого. Все розпускається і розвивається, зеленіє і квітне. Квітне рідна земля, і на душі стає приємно, легко, весело.
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки.
І в сороки новина,
Сповіщає всіх вона:
За вікном уже …(Весна)
- Які зміни відбулися в природі з приходом весни?
2. Асоціативний кущ. Весна. Слайд 7
(Записати слова на слайді)
3. Перегляд фотоілюстрацій «Весна» Слайди 8 - 15
(Прослуховування музики П. Чайковського "Пори року"
Весну часто уявляють в образі юної дівчини. Слайд 16
Весна в художніх творах.
Люди прославляли весну. Скільки поезій присвячено цій порі року!
Ми з вами читали прекрасні вірші українських поетів про природу навесні. Пригадайте авторів і їх твори.
Технологія «Мікрофон» ( хто отримує мікрофон, той може прочитати вірш) Слухання віршів у виконанні дітей.
Тема весни у художників.
Краса весняної природи не залишила байдужими і художників. Скільки прекрасних картин створено ними! Деякі з них ви уже бачили, вчилися їх описувати, визначати настрій и характер. Давайте познайомимося з іншими художниками і картинами.
Споглядання творів мистецтва. Слайди 17 – 19
Ця репродукція картини називається “Весна”. Її написав художник Олексій Саврасов. На ній зображена рання весна. Сніг уже розтанув, річка розлила свої води, відчувається подих тепла, але дерева стоять ще голі. Небо, намальоване художником, ніжно-блакитного кольору. Картина намальована у поєднанні синього, жовтого коричневого і зеленого кольорів.
Ісаак Левітан «Весна – велика вода»
- Що зображено на картині? Так, як і на попередній картині тут зображена повінь. Небо написане холодними барвами. Але, придивившись уважно, складається враження, що ось-ось крізь хмарки проб’ються сонячні промені.
Переважають тонкі відтінки блакитного, жовтого і зеленого.
І.Левітан «Квітучі яблуні»
Розгляньте ще й іншу репродукцію картини І Левітана. Порівняйте їх. Чим схожі, і чим відрізняються вони одна від одної?
— Що на ній зображено?
(Зображено багато квітучих дерев, будинок)
— Які кольори переважають у картині? (Яскраві., теплі, жовті, ніжно-зелені, рожеві.)
— Тут зображено пізніший період весни, коли вже тепло, підсохла земля, з’являються перша зелень і квіти. Яскраво світить сонечко, воно зігріває і землю, і будиночок, і дерева.
В усіх картинах художників – пейзажистів ми відчуваємо красу рідної природи, захоплення нею.
Фізхвилинка (під музику П. Чайковського «Пори року. Травень»)
Слайд 20
6. Створення проблемної ситуації
- Якого кольору весна?
- Чи можна сказати, що весна – різнокольорова пора року?
Отже, які кольори можна використати, малюючи весну?
Весняна палітра складається з м’яких тонів: кремового, рожевого, абрикосового, светло-желтого, кольору молодої зелені.
VІІ. Практична робота учнів.
Показ зразка роботи вчителем.
Аналіз зразка.
Що зображено на малюнку?
Чим зображено?
Що зображено на передньому плані, на задньому плані?
Як зображено предмети на передньому плані, на задньому?
В якій гаммі кольорів виконано малюнок?
Який настрій у малюнка?
Поетапне виконання вчителем Слайд 21
Визначте композицію. Яку ви будете зображувати.
Розмістіть аркуш у певне положення (вертикальне чи горизонтальне)
Спочатку на аркуші паперу намалюємо лінію горизонту, вище цієї лінії – небо, а під нею – земля. Уникайте ситуацій, коли лінія горизонту поділяє лист пополам
Спочатку намічаємо лінійний малюнок олівцем. Визначаємо основні елементи композиції. Уникайте ситуацій, у яких дерево, річка або інші об'єкти ділять малюнок по вертикалі на дві рівні частини.
Об’єкти, які розташовані ближче до нас, зображуємо більшими за розміром. А віддалені малюємо меншими за розміром та більш приглушеними і менш виразними кольорами.
Виконавши малюнок, починайте роботу фарбами. Засобами кольору передаємо стан природи. Залежно від цього використовуємо кольори.
Кольори мають бути не дуже яскравими, теплими, ніжними, мають передавати радість, тепло весняного сонячного дня , коли вся природа пробуджується від зимового сну
Отже, спробуємо передати чарівну красу весни, свій настрій за допомогою художніх засобів. (Інші зразки.)
Виконання роботи учнями.
Під час роботи учнів, учитель здійснює індивідуальний контроль. (Звучить аудіозапис).
Аналіз, оцінювання робіт учнів. Слайд21.
* Аналіз 1 роботи учнем за пам’яткою.
* Робота в парі – аналіз роботи сусіда по парті.
Пам’ятка
Чи не порушена композиція?
(Чи завершений малюнок?)
Чи витримано закони перспективи?
(Зображення предметів на передньому і задньому плані.)
Яким чином передано настрій?
(Гама кольорів, деталі малювання)
Чи є недоліки по роботі з аквареллю?
(Розмазані фарби, густі мазки…)
Виставка робіт.
Давайте разом помилуємося нашими весняними пейзажами.
Запросимо і наших гостей на весняний вернісаж.
VІІ. Підсумок уроку
1. -Чи досягли мети?
- Що дізналися на уроці?
- З картинами яких художників познайомились?
2. Рефлексія.
- Чи сподобався урок?
- Що саме сподобалось?
3. Сенкан.
1) Весна.
2) Квітуча, довгоочікувана
(прекрасна, тепла, усміхнена, юна, різнокольорова. Ніжна, пахуча)
3) Прийшла, розбудила, уквітчала (Настала, зігріла, надихає, чарує, усміхається)
4) Весна прийшла – радість принесла. (Все навколо вкрила цвітом.)
5)Пробудження(оновлення, тепло, радість)
Учись любити Слайд 22
Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик, деревце.
Жучка і пташку, і блакитне небо,
І синьооке чисте джерельце.
Яка земля! Чарівна, пречудова!
Вона нам мати. Ми – її дитя!
Летить на землю весняна обнова,
Бурлить, вирує на землі життя!
|