ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ


Скачати 7.66 Mb.
Назва ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Сторінка 14/57
Дата 20.03.2013
Розмір 7.66 Mb.
Тип Кодекс
bibl.com.ua > Право > Кодекс
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   57

Глава 11. Землі лісового фонду



Стаття 55. Визначення земель лісового фонду

1. До земель лісового фонду належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою ро­слинністю, нелісові землі, які надані та використо­вуються для потреб лісового господарства.

2. До земель лісового фонду не належать землі, зайняті:

а) зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів;

б) полезахисними лісовими смугами, захисними насадженнями на смугах відводу залізниць, захисни­ми насадженнями на смугах відводу автомобільних доріг, захисними насадженнями на смугах відводу каналів, гідротехнічних споруд та водних об'єктів;

в) окремими деревами і групами дерев, чагарни­ками на сільськогосподарських угіддях присадибних, дачних і садових ділянках.

Землі лісового фонду є однією з категорій земель України (пункт «е» статті 19 Земельного кодексу Укра­їни). Віднесення земель до цієї категорії або зміна їх призначення, встановлення та зміна меж здійснюєть­ся на підставі рішень органів державної влади та ор­ганів місцевого самоврядування відповідно до їх пов­новажень (статті 6-17 та 20 Земельного кодексу Укра­їни; статті 33, 43, 44 Закону України від 21 травня 1997 року «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Визначення меж на місцевості і внутрігосподарсь­ка організація території лісового фонду здійснюється в порядку лісовпорядкування (стаття 93 Лісового ко­дексу України).

Порушення порядку встановлення та зміни цільо­вого призначення цих земель є підставою для визнан­ня недійсними рішень органів державної влади та ор­ганів місцевого самоврядування (стаття 21 Земельно­го кодексу).

Компетенція Верховної Ради України, Верховної Ради Республіки Крим, а також місцевих органів вла­ди в регулюванні лісових та земельних відносин ви­кладена в статтях 11-16 Лісового кодексу України, а також в статтях 6-13, 16, 17 Земельного кодексу.

Стаття 5 Лісового кодексу передбачає види лісових і нелісових земель лісового фонду та їх склад в залеж­ності від їх природного стану та цільового призначен­ня. Віднесення земельних ділянок до складу цих зе­мель, визначення їх меж провадиться в порядку, вста­новленому статтями 6-17 Земельного кодексу та стат­тями 11-16, 93 Лісового кодексу України. *

Переведення лісових земель до інших категорій від­бувається за згодою відповідних державних органів лісового господарства АР Крим, областей, міст Києва і Севастополя (стаття 42 Лісового кодексу).

Викладений в частині 2 статті 55 Лісового кодексу перелік земель, зайнятих земельними насадженнями,

не віднесено до земель лісового фонду тому, ЩО ВОНИ

не відповідають поняттю про ліс згідно статті 3 Лісо­вого кодексу України. Тому на них не розповсюджу­ється правовий режим земель лісового фонду. Згідно частині 4 статті 4 Лісового кодексу питання створен­ня, охорони і використання насаджень, що не належать до лісового фонду, регулюються іншими актами зако­нодавства України1, а землі під ними віднесені до ін­ших категорій земель України: земель сільськогоспо­дарського призначення (стаття 22 Земельного кодексу України), земель природно-заповідного фонду (стаття 44 Земельного кодексу), земель оздоровчого, рекреацій­ного, історико-культурного призначення, населених пунктів водного фонду, транспорту, оборони тощо (статті 48, 51, 53, 58, 60-63, 68, 70, 71, 77,109 Земельного коде­ксу України). Правовий режим земель зайнятих цими земельними насадженнями, регулюються вищевказани­ми нормами Земельного кодексу, бо вони не включені до складу земель лісового фонду.
Стаття 56. Власність на землі лісового фонду

1. Землі лісового фонду можуть перебувати у дер­жавній, комунальній та приватній власності»

2. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів вико­навчої влади можуть безоплатно або за плату пере­даватись у власність замкнені земельні ділянки лі­сового фонду загальною площею до 5 гектарів у скла­ді угідь селявськхх, фермерських та інших госпо­дарств.

1 Див. наприклад: Закон України від 9 квітня 1999 року «Про рослинний світ» («Офіційний вісник України» 1999. № 18. Ст. 7751); постанову Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 8 квітня 1999 року № 559. («Офіційний вісник України» 2002.— № 1.— Ст. 12); Наказ Держжитлокомунгоспу України від 29 червня 1994 року № 70 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України» («Екологія і закон: Екологічне законодавство України. У 2-х кн.» — К.: Юрінком Інтер, 1997.— С. 660-689).

З, Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділян­ки деградованих і малопродуктивних угідь для залі­сення.

Ці форми власності різних суб'єктів на землі лісо­вого фонду передбачені також відповідними статтями Конституції України (статті 13,14, 41), Закону Украї­ни від 21 травня 1997 року «Про місцеве самовряду­вання» (стаття 16). Право власності на землі лісового фонду — це право володіти, користуватися і розпоряд­жатися ними. Указані форми власності набуваються та реалізуються різними суб'єктами на підставі Кон­ституції України, закону «Про місцеве самоврядуван­ня в Україні», Лісового кодексу України (ст. 6) в по­рядку, передбаченому цим Земельним кодексом Укра­їни (статті 78-91,116-129, 131,132).

Від імені держави землями лісового фонду, а також лісами розпоряджається Верховна Рада України, яка делегує свої повноваження щодо розпорядження ними Верховній Раді АР Крим, місцевим органам влади та самоврядування, а також центральному та місцевим органам виконавчої влади в порядку, передбаченому статтями 6-17 Земельного кодексу України, а також статтями 11-16, 29, ЗО Лісового кодексу України.

Передача земельних ділянок лісового фонду держав­ної власності у комунальну власність та земельних ділянок комунальної власності у державну — прова­диться у порядку, встановленому Земельним кодексом для юридичних осіб (ст. 117).

До земель державної та комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну, належать всі зем­лі лісового фонду, крім випадків визначених цим Ко­дексом (ст. 84). До цих випадків належить передбаче­не частиною другою статті 56 Земельного кодексу по­ложення про те, що громадяни і юридичні особи за рішенням органів місцевого самоврядування та орга­нів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату приватизувати виключно «замкнені» земельні ділян­ки лісового фонду загальною площею не більше 5 гек­

тарів, що знаходяться у складі селянських, фермерсь­ких та інших господарств.

«Замкнені» — це такі земельні ділянки лісового фонду, які відокремлені природними розривами та (або) юридично встановленими межами їх обсягів, тобто дещо ізольовані від основного масиву земель лісового фон­ду. Порядок надання їх у приватну власність регулю­ється статтями 116,118, 125,126-132 Земельного ко­дексу. До «Інших господарств» належать такі, що пе­редбачені в ст. 27 Земельного кодексу України.

До деградованих земель (угідь) для подальшого за­лісення відносяться: а) земельні ділянки, поверхня яких порушена внаслідок землетрусу, зсувів, карстоутворен-ня, повеней, добування корисних копалин тощо; в) зе­мельні ділянки з еродованими, перезволоженими, з під­вищеною кислотністю або засоленістю, забрудненими хімічними речовинами грунтами та інші (підпункт «а» пункту 1 статті 171 Земельного кодексу).

До малопродуктивних земель відносяться сільсько­господарські угіддя, грунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою ро­дючості, а їх господарське використання за призначен­ням є економічно неефективними (пункт 2 статті 171 Земельного кодексу).

Порядок надання громадянам і юридичним особам у власність деградованих і малопродуктивних угідь для заселення передбачено як і для набуття у власність інших видів земель. Тобто згідно зі статтями 78-82,116, 118, 119, 125 і 126 Земельного кодексу України. Але стаття 121 цього Кодексу, як і інші, не визначає розмі­рів деградованих та малопродуктивних земель, що можуть передаватися для залісення у власність. Тому це питання повинно вирішуватись з конкретних обста­вин, а також по аналогії з розмірами земель сільсько­господарського призначення, які можна приватизува­ти на період до 1 січня 2010 року, тобто до 100 гекта­рів. Ця площа може бути збільшена у разі успадкуван­ня земельних ділянок за законом (пункт 13 Розділу X. «Перехідні положення» Земельного кодексу України). Для однобічного застосування цього (або іншого) прави-

ла стосовно розмірів цих земель бажано додаткове роз'­яснення Кабінету Міністрів, або інших органів влади.

Стаття 57. Використання земель лісового фонду

1. Земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого са­моврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісо­господарським підприємствам, а на умовах оренди — іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підроз­діли, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мислив­ського господарства, культурно-оздоровчих, рекреа­ційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

2. Порядок використання земель лісового фонду визначається законом.

Користування земельними ділянками лісового фон­ду може бути постійним або тимчасовим (орендним).

Надання земельних ділянок лісового фонду у постій­не користування спеціалізованим державним або кому­нальним лісогосподарським підприємствам для зазна­чених цілей відбувається у порядку, передбаченому стат­тями 116,122,123,125,126 Земельного кодексу та стат­ті 9 Лісового кодексу України. Постійне користування цими землями посвідчується державним актом, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 126 Земельного кодексу України).

Надання земельних ділянок в оренду передбачається Лісовим кодексом України, який в статті 9 визначає більш широке коло орендарів цих земель. Таким чи­ном, орендарями можуть бути підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, релігійні організації, громадяни України, іноземні юридичні особи та грома­дяни для зазначених цілей (частина 5 статті 9 Лісово­го кодексу). До цього переліку слід віднести осіб без громадянства згідно статті 26 Конституції України.

Стаття 116 Земельного кодексу суб'єктами набуття орав на землю в користування передбачає взагалі «гро­мадян», тобто не виключає тих, які не мають українсь­кого громадянства, але перебувають в Україні на закон­них підставах.

Тимчасове користування землями лісового фонду може бути: короткостроковим — до 3 років і довго­строковим — від 3 до 25 років. Право тимчасового користування цими землями оформляється договором. Форма договору на право тимчасового користування земельними ділянками лісового фонду, в тому числі на умовах оренди, і порядок його реєстрації встановлю­ється Кабінетом Міністрів України.

Умови оренди визначаються за згодою сторін у до­говорі. Орендар має переважне право на поновлення до­говору оренди земельних ділянок лісового фонду піс­ля закінчення строку його дії.

Порядок користування земель лісового фонду перед­бачається відповідними нормами Лісового кодексу, по­станов Кабінету Міністрів України та іншими норма­тивними актами.

Порядок ведення лісового господарства, його основні завдання, вимоги та зміст організації лісового господар­ства передбачені статтями 33-35 Лісового кодексу.

Спеціальне використання лісових ресурсів здійсню­ється в межах земельних ділянок лісового фонду, на­даних для цього у користування. Земельна ділянка лісового фонду може надаватися одному або кільком тимчасовим лісокористувачам для спеціального вико­ристання різних видів лісових ресурсів, перелік яких викладено в ст. 50 Лісового кодексу. Спеціальне ви­користання лісових ресурсів на наданій земельній ді­лянці лісового фонду провадиться за спеціальним до­зволом — лісорубним квитком (ордером) або лісовим квитком. На відведених земельних ділянках лісового фонду можуть використовуватися лише ті лісові ресур­си, на які видано спеціальний дозвіл.

Земельні ділянки лісового фонду для потреб мислив­ського господарства (мисливські угіддя) надаються ко­

ристувачам відповідно до Закону України від 13 груд­ня 2001 року «Про тваринний світ»1 (статті 15, 21, 24), Закону України від 22 лютого 2000 року «Про мислив­ське господарство та полювання»2 (стаття 22).

Відносини між власниками або користувачами зе­мельних ділянок і користувачами мисливських угідь ре­гулюються відповідними договорами (ст. 21 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»).

Мисливські угіддя на землях лісового фонду нада­ються у користування на строк не менше 15 років. Переважне право на користування мисливськими угід­дями мають власники та постійні користувачі земель­них ділянок, а також користувачі мисливських угідь, які продовжують строк користування цими угіддями.

Право користування землями, наданими для потреб мисливського господарства, припиняється у випадках, передбачених ст. 23 Закону «Про мисливське господар­ство та полювання». Користування мисливськими угід­дями є платними. Розмір та порядок внесення плати за користування ними визначаються у договорі між користувачем мисливських угідь та власником або постійним користувачем земельних ділянок, на яких знаходяться угіддя. Розмір цієї плати встановлюєть­ся залежно від їх місцезнаходження, природної якості та інших факторів.

Право на тимчасове користування земельними ді­лянками лісового фонду для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та про­ведення науково-дослідних робіт надається юридичним і фізичним особам відповідними місцевими Радами за погодженням з постійними лісокористувачами. Поря­док користування земельними ділянками лісового фонду для зазначених цілей та робіт передбачено стат­тями 75 і 76 Лісового кодексу.

Використання лісових ресурсів і користування зе­мельними ділянками лісового фонду на природно-за­повідних територіях і об'єктах, в населених пунктах, у

1 Офіційний вісник України,— 2002.— № 2.— Ст. 47. 2Офіційний вісник України.— 2000.— № 12.— Ст. 442.

прикордонній смузі та в лісах, що зазнали радіоактив­ного забруднення визначається відповідно до Закону України від 16 червня 1992 року (із змінами 14 груд­ня 1999 року) «Про природно-заповідний фонд Украї­ни»1 та статей 78-80 Лісового кодексу.

Право тимчасового користування земельними ділян­ками лісового фонду припиняється у випадках, перед­бачених статтею 22 Лісового кодексу. Припинення пра­ва тимчасового користування земельною ділянкою лі­сового фонду провадиться Радою, яка її надавала, а у випадках, передбачених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, у разі незгоди тимчасових користувачів, — у судовому порядку. Законодавчими актами можуть бути передбачені й інші випадки припинення права тимчасового користування земельними ділянками лі­сового фонду.

Постійне користування земельними ділянками лі­сового фонду припиняється у випадках і порядку, пе­редбачених статтями 141-144 Земельного кодексу. По­рядок вилучення цих земель для суспільних та інших потреб провадяться згідно статтям 149-151, 156, 157 Земельного кодексу. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 року затверджено «Про розміри і порядок визначення втрат сільськогосподар­ського і лісогосподарського виробництва, що підляга­ють відшкодуванню»2.

Загальне користування землями лісового фонду є безплатними. Спеціальне користування земельними ділянками лісового фонду, які надані у постійне кори­стування спеціалізованим державним або комуналь­ним лісогосподарським підприємствам є платним. її розмір та розподіл платежів (зборів) за користування цими землями передбачені статтями 89-91 Лісового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів Укра­їни від 6 липня 1998 року «Про затвердження поряд­ку справляння збору за спеціальне використання лі­сових ресурсів та користування земельними ділянка­

1 Офіційний вісник України.— 2000.— № 2.

2 Зібрання постанов Уряду України.— 1991.— № 10.— Ст. 98.

ми лісового фонду»1, спеціальною «Інструкцією про механізм справляння збору за спеціальне використан­ня лісових ресурсів та користування земельними ді­лянками лісового фонду», затвердженою Державним Комітетом Лісового господарства 15 жовтня 1999 року2.

При цьому плата за земельні ділянки, надані на зе­млях лісового фонду, за винятком земельних ділянок, зайнятих виробничими, культурно-побутовими, житло­вими будинками та.господарськими будівлями і спо­рудами, справляється у складі плати за використання лісових ресурсів.

Плата за земельні ділянки лісового фонду, зайняті виробничими, культурно-побутовими, житловими будин­ками та господарськими будівлями і спорудами спра­вляється у розмірі 3 відсотків суми земельного подат­ку, обчисленого відповідно до частин першої та другої статті 7 Закону України від 8.02.2001 р. «Про внесен­ня змін і доповнень до закону України «Про плату за землю»3.

1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   57

Схожі:

РОЗ’ЯСНЕННЯ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МДПІ ЩОДО ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ
Основними документами, що регулюють земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України, Податковий кодекс України, Закон України...
ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

ПАСПОРТ міської програми
Підстава для розроблення: Земельний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні"
Підручник з предмету "ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ"
Декларації про держ суверенітет Укр 18. 12. 1990 Земельний кодекс УРСР, де земля, її надра, повітряний простір, ресурси, що знаход...
Кодекс України відносить
Частиною першою статі 1 Сімейного кодексу України встановлено, що Сімейний кодекс України визначає
Земельний аукціон відбудеться в м. Одесі 13 серпня 2010 року
У м. Одесі відбудеться земельний аукціон з продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення під забудову (лотів). До...
Кодекс України  про адміністративні правопорушення
Митний кодекс України                                                               НОВИЙ!!!
КОДЕКС УКРАЇНИ
Тертишніков В. І. Т 35 Цивільний процесуальний кодекс України: Науково-прак­тичний коментар. Харків: Видавець СПД ФО Вапнярчук Н....
Господарський кодекс України
Господарський кодекс України встановлює відповідно до Конституції України правові основи господарської діяльності (господарювання),...
КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Для здійснення цього завдання Кримінальний кодекс України визначає, які суспільно небезпечні діяння є злочинами та які покарання...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка