Жушман В. П., Шуміло І. А., Білоусов Є. М., Жуков І. М., Курман Т. В., Погорецька Н. В


Скачати 0.78 Mb.
Назва Жушман В. П., Шуміло І. А., Білоусов Є. М., Жуков І. М., Курман Т. В., Погорецька Н. В
Сторінка 1/7
Дата 18.03.2013
Розмір 0.78 Mb.
Тип Навчально-методичний посібник
bibl.com.ua > Право > Навчально-методичний посібник
  1   2   3   4   5   6   7
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ

імені ярослава мудрого

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ

ПОСІБНИК

ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

МІЖНАРОДНЕ ПРИВАТНЕ

ПРАВО”
Харків

2010

Навчально-методичний посібник для самостійної роботи та практичних занять з навчальної дисципліни "Міжнародне приватне право" (відповідно до вимог ECTS) для студентів V курсу /Уклад. Жушман В.П., Шуміло І.А., Білоусов Є.М., Жуков І.М., Курман Т.В., Погорецька Н.В..- Х.: Нац. юрид. акад. України, 2010.- 71 с.- 4,65;

ЗМІСТ


1.

Вступ..................................................................................

3

2.

Загальний розрахунок годин лекцій,

практичних занять, самостійної роботи.........................

5

3.

Програма навчальної дисципліни

Міжнародне приватне право”........................................

7

4.

Завдання до практичних занять

та самостійної роботи.......................................................

17

5.

Основні поняття і терміни...............................................

50

6.

Поточний (модульний) та підсумковий

контроль знань студентів.................................................

59

7.

Організація поточного модульного контролю...............

61

8.

Індивідуальна робота студентів......................................

62

9.

Критерії оцінювання успішності студентів

з навчальної дисципліни “Міжнародне

приватне право”................................................................

63

10.

Контрольні питання для підготовки до іспитів.............

65



1. ВСТУП
Курс міжнародного приватного права (далі – МПП) є нормативною навчальною дисципліною і вивчається з метою забезпечення професійної підготовки фахівців за спеціальністю “Правознавство” згідно з сучасними кваліфікаційними вимогами. Цей курс містить теоретичні та практичні питання колізійного та матеріально-правового регулювання приватноправових та процесуальних відносин з іноземним елементом, зокрема предмет і метод МПП, його систему та джерела; особливості правозастосування в даній галузі (поняття та види колізійних норм, підстави та межі застосування іноземного приватного права судовими органами України); правовий статус суб’єктів МПП, особливості правового регулювання відносин власності, зобов’язальних, сімейних, спадкових, трудових та інших відносин, ускладнених іноземним елементом.

Завданням навчальної дисципліни є: опанування студентами необхідних теоретичних положень, що вироблені наукою МПП; освоєння нормативного матеріалу, закріпленого законодавством України; ознайомлення з судовою та арбітражною практикою у цивільних справах з іноземним елементом, з методологією отримання інформації щодо різноманітних аспектів МПП, у тому числі за допомогою бібліографії та сучасних технічних засобів (електронних баз даних та Інтернету).

Основними засобами вирішення цих завдань є навчальні заняття у формі лекцій, семінарів, практичних занять, консультацій викладачів, а також самостійна та індивідуальна робота студентів під керівництвом викладачів. Методично вони забезпечуються програмою навчальної дисципліни “Міжнародне приватне право”, завданнями до практичних, самостійних та індивідуальних занять, тестами.

Одержання глибоких знань з цієї дисципліни можливе за умов активної роботи студентів по вивченню рекомендованої літератури, нормативних актів, періодичних видань, матеріалів судової та арбітражної практики.

Курс МПП не лише допоможе оволодіти навичками в розв’язанні специфічних правових ситуацій, а й буде сприяти формуванню поваги до правових культур інших народів, затвердженню принципу захисту прав, набутих за кордоном, стимулюватиме розвиток міжнародного цивільного обороту й інтеграцію до нього України.

У результаті вивчення навчальної дисципліни “Міжнародне приватне право” студенти повинні:

- знати основні інститути, поняття та категорії МПП; основні положення закону України “Про міжнародне приватне право”; сучасний стан проблем науки МПП; підстави та межі застосування іноземного приватного права; особливості правового статусу іноземних осіб та їх майна в Україні; основи правового регулювання міжнародного обороту товарів, робіт, послуг та результатів інтелектуальної діяльності; особливості розв’язання колізії юрисдикцій та провадження у справах з іноземним елементом;

- вміти правильно тлумачити й застосовувати колізійні та матеріальні норми МПП; здійснювати правовий аналіз фактичних обставин, що склалися у конкретних правовідносинах; самостійно працювати з нормативними джерелами; використовувати здобутки науки МПП.

2. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ, САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ




п/п

Тема

Всього годин

У тому числі

лекції

семінари

самостійна

робота

індивідуальна робота

1

2

3

4

5

6

7


ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. Загальна частина – 28 год


1

Поняття МПП

5

2

1

2




2

Джерела (форми) МПП

5

2

1

2




3

Загальні засади правозасто-
сування в МПП

10

5

2

2

1

4

Суб’єкти МПП

10

5

2

2

1


ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ ІІ. Особлива частина – 23 год


5

Право власності в МПП

3

1




2




6

Інтелектуальна власність в МПП

3

1




2




7

Правочини та зобов’язання
в МПП

14

5

4

4

1

8

Трудові відносини в МПП

4

2




2




Закінчення


ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ ІІІ. Особлива частина (продовження) – 21 год




1

2

3

4

5

6

7




9

Шлюбно-сімейні відносини в МПП

5

2

1

2







10

Спадкові відносини в МПП

5

2

1

2




11

Міжнародний цивільний процес

8

2

1

4

1

12

Міжнародний комерційний
арбітраж

4

1

1

2




Разом

76

30

14

28

4





























ЗАТВЕРДЖЕНО

вченою радою Національної юридичної

академії України ім. Ярослава Мудрого

(протокол № 11 від 19.06.2009 р.)

3. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ “МІЖНАРОДНЕ ПРИВАТНЕ ПРАВО”
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Поняття міжнародного приватного права
Підстави виникнення колізій між національним правом різних країн, що регулює приватні відносини. Проблема вибору належного до застосування права.

Предмет міжнародного приватного права (МПП). Поняття приватноправових відносин міжнародного характеру. Види “іноземного елементу” в приватноправових відносинах.

Методи МПП. Колізійно-правовий метод регулювання. Матеріально-правовий метод регулювання.

Система МПП як галузі права та навчальної дисципліни. Співвідношення МПП з іншими галузями національного права та міжнародним правом. Глобалізація світового господарства та зростання ролі міжнародного приватного права.

Історія науки МПП. Історичні та економічні засади виникнення МПП. Норми МПП у римському праві. Розвиток науки МПП у країнах Європи. Основні концепції МПП у вітчизняній науці.

Джерела (форми) міжнародного

приватного права
Поняття та види джерел МПП. Подвійний характер джерел МПП, їх співвідношення та взаємодія.

Міжнародні договори як джерела МПП. Договір як засіб уніфікації норм МПП. Значення універсальних та регіональних міжнародних договорів у сфері МПП. Багатосторонні та двосторонні договори про надання правової допомоги.

Внутрішнє (національне) законодавство як джерело МПП. Значення кодифікації норм внутрішнього права в галузі МПП, її види. Основні нормативні акти України, що містять норми МПП. Сфера застосування та структура Закону України “Про міжнародне приватне право”.

Поняття правового звичаю, його види. Значення звичаїв у регулюванні відносин міжнародної торгівлі, мореплавства та міжнародних розрахунків. Роль Міжнародної торгової палати в уніфікації звичаїв, правил та термінології. Правила Інкотермс.

Значення судової та арбітражної практики та доктрини у регулюванні відносин МПП.

Концепція lex mercatoria, її вплив на судову та арбітражну практику. Форми lex mercatoria. Сучасні тенденції розвитку джерел МПП.

Поняття та види уніфікації та гармонізації норм МПП. Значення членства України в Гаазькій конференції з МПП. Міжнародний інститут з уніфікації приватного права (УНІДРУА). Міжнародна торгова палата. Комісія ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ).

Загальні засади правозастосування

в міжнародному приватному праві
Поняття та структура колізійної норми. Інтерперсональні, інтертемпоральні та інтерлокальні колізії.

Загальна класифікація колізійних норм (імперативні, диспозитивні, альтернативні, кумулятивні). Класифікація колізійних норм за формою прив’язки (односторонні та двосторонні). Кумуляція та розщеплення колізійних прив’язок.

Основні формули прикріплення. Особистий закон фізичної особи. Особистий закон юридичної особи. Закон місцезнаходження майна. Автономія волі сторін. Закон місця завдання шкоди. Закон країни суду. Закон країни, з якою правовідносини пов’язані найтісніше. Закон продавця. Закон прапора.

Проблема кваліфікації колізійної норми. Основні теорії кваліфікації. Конфлікт кваліфікацій. Вирішення проблеми конфлікту кваліфікацій у національній доктрині МПП.

Застосування колізійних норм. Поняття зворотного відсилання та відсилання до права третьої країни.

Інститут “обходу закону” в колізійному аспекті.

Правила встановлення змісту та застосування іноземного права відповідно до Закону України “Про міжнародне приватне право”.

Інститут публічного порядку в МПП. Надімперативні норми закону суду та закону третьої держави.

Взаємність (матеріальна та формальна) і реторсії.
  1   2   3   4   5   6   7

Схожі:

Ю. В. Білоусов ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ
Білоусов Юрій Валерійович — завідувач Подільської лабораторії НДІ приватного права і підприємництва АПрН України, доцент кафедри...
ПРИВАТНЕ ПРАВО
Білоусов Є. М. – канд юрид наук., доц. – розділ ІІ; §3 розділу ІV, розділ V, VI, §§1-3, 5-8 глави VIІ (у співавторстві з Жуковим...
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК   ДЛЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
Навчально-методичний посібник для практичних занять та самостійної роботи з навчальної дисципліни “Провадження у справі до судового...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка