Методичні рекомендації щодо проведення рухливих ігор в таборах літнього відпочинку


НазваМетодичні рекомендації щодо проведення рухливих ігор в таборах літнього відпочинку
Сторінка1/7
Дата08.06.2013
Розмір0.75 Mb.
ТипМетодичні рекомендації
bibl.com.ua > Інформатика > Методичні рекомендації
  1   2   3   4   5   6   7
Методичні рекомендації

щодо проведення рухливих ігор в таборах літнього відпочинку
Гру недарма називають королевою дитинства. Без неї дітям жити невесело, нецікаво. При вмілому використанні гра може стати незмін­ним помічником вихователя.

Гра — засіб багатогранний. Це і самостійна діяльність, що сприяє всебічному розвитку особистості, і засіб формування та згуртування колективу, і метод організації інших видів діяльності, і емоційний стан, і засіб спілкування.

Залежно від змісту та структури ігри поділя­ють на пізнавальні та інтелектуальні; творчі та рольові; рухливі та спортивні.

Характерною особливістю дітей усіх вікових груп є емоційність і допитливість, прагнення перевірити, випробувати свою силу і сприт­ність, бажання фантазувати, відкривати таєм­ниці і прагнути до чогось незвичайного, дале­кого і прекрасного.
В організаційний період основною формою є колективні творчі справи, які сприяють створенню дружного колективу. Використо­вуються різні форми ігрової діяльності: народні ігри; ігри — вікторини; ігри на місцевості; веселий експрес; вечір ігор і сюрпризів, веселі старти.

Що треба пам'ятати, організовуючи гру з дітьми?

Перед початком гри треба зацікавити дітей її змістом, визначити умови проведення гри, озна­йомити з правилами, розподілити завдання,

1. Кожна гра має бути забезпечена необхід­ним для її проведення обладнанням та інвен­тарем.

2. Необхідно привчати дітей контролювати й регулювати свої дії та сили у грі. Тому доціль­ним є аналіз, розгляд гри, успіхів і помилок її учасників.

3. Необхідно широко залучити самих дітей при проведенні різних ігор у ролі суддей, членів журі; слід пам'ятати, що дітей середнього та старшого віку в основному приваблюють ігри з поділом на команди.

4. Треба прагнути вносити у гру елементи романтики, загадковості, використовуючи для цього розвідку справ, пакети із завданням тощо.

5. Кілька хвилин вільного часу, що з'явилися поміж справами, мають бути використані для рухливих ігор, ігор — забав, ігор, тренувань.

6. Самоконтроль, стриманість, впевненість у своїх діях, спокійний і зацікавлений стан — ці риси допоможуть вихователю вчасно вирішити конфліктну ситуацію, що виникла, встановити психологічну рівновагу.

Видатні педагоги, філософи, психологи мину­лого та сучасного високо цінували гру як вид діяльності дитини.

Тому, готуючись до роботи з дітьми, слід пам'ятати, що добра гра — добра робота. У грі дитина не повинна бути пасивною. Завжди згадуй заповіді витівника:

1. Посмішка і хороший настрій — основа успіху.

2. Говори чітко, коротко, голосно.

3. Витівника мають бачити всі.

4. Заздалегідь найди собі помічників.

5. Добираючи ігри, думай про вік учасників, місце проведення, реквізити.

6. Гра не повинна принижувати людської гідності.

7. Будь готовий запропонувати іншу гру, якщо перша не вдалася.

8. Витівник вболіває за всіх.

9. Підбадьорюй і підхвалюй гравців і боліль­ників.

10. Умій подякувати всім за участь у грі.

У мовному загальному розвитку дітей велику роль відіграють народні рухливі ігри, завдяки чому діти не лише фізично загартовуються. У кожній грі ми маємо чудові виховні моменти, вона становить своєрідну школу естетики і етики, завдяки грі формується поетичне мислення, мистецькі смаки, віршовані тексти дають змогу розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас, прилучатися до невичерпної скарбниці української мови.

Пропонуємо ігри, які можна організувати перед початком масової справи у залі, ігротеці, на місцевості, у поході, біля багаття в таборах.

Ігри на повітрі
Блимавки
Всі гравці стають попарно у коло, повернувшись одне до одного обличчям.

Гравець без пари, оглядаючи всіх присутніх у колі, непомітно кліпає кому-небудь, той зривається з місця й займає місце за гравцем, що кліпнув, залишаючи свого колишнього партнера, завданням якого є утримати гравця, не давши йому можливості втекти до іншого.
Світлофор
Проводиться в лісі на обмеженій території з невеликою кількістю гравців будь-якого віку.

В усіх гравців на спині закріплена кольорова стрічечка. У гравців 1-ї команди – червона, 2-ї команди – жовта, 3-ї команди – зелена. Кожен учасник наздоганяє гравців однієї команди й тікає від іншої. «Червоні» наздоганяють «жовтих», але ховаються від «зелених».

«Жовті» наздоганяють «зелених», але тікають від «червоних» і т. ін. Гравець, якого наздогнали, віддає свою стрічку гравцеві, що наздогнав його, й вибуває з гри.

Навчіться безшумно й непомітно пересуватися лісом!

Ця гра є чудовим втіленням вашої творчості й багатої уяви. Зіграйте
в неї хоча б один раз — і вас не зупиниш!

Як я тебе відчуваю
1. «Рука друга»

Один із гравців із зав'язаними очима сідає на стілець. Всі інші проходять по черзі за його спиною й кладуть долоні на його плече. Кожний кладе їх так, як йому заманеться.

Завдання гравця із заплющеними очима — відгадати свого това­риша, що стоїть за його спиною.
2. «Долоні»

Один гравець із зав'язаними очима сидить на стільці. Його руки витягнуті вперед долонями догори. Інші учасники по черзі підходять до нього й кладуть свої долоні на долоні гравця (15—30 с). Гравець із заплющеними очима повинен відгадати, у кого з товаришів на руці його годинник (на голові його шапка, на шиї його шарф і т. ін.).
3. «Запах»

Гравець із зав'язаними очима стоїть. Інші проходять повз нього, зупиняючись поруч на якийсь час. Гравець із зав'язаними очима по­винен відгадати за запахом, хто перед ним.


  1. «Все навпаки»


Гравців — 2 команди по 7—10 чоловік. Вихідне положення: гравці кожної команди лежать у ряд, обличчям униз. За сигналом керівника крайні гравці (№ 1) у кожному ряді починають перекочуватися по спинах учасників своєї команди на вільне місце за останнім гравцем. Перемагає та команда, яка першою закінчить перекочування й гравець № 1 буде лежати в ряду першим.


  1. «Клубочок»


Гравці стоять колом, повернувшись обличчям одне до одного. Один затискає між підборіддям і плечем клубочок (м'яч, круглий предмет і т. ін.) і передає його у такий спосіб сусідові. Той повинен «взяти» у нього клубочок теж за допомогою підборіддя й плеча й передати його іншому. Той, хто упустить «клубочок», виходить з гри.


  1. «Перстень»


Гравці стоять у колі обличчям одне до одного. У кожного в роті паличка (сірник). Один гравець, надягнувши перстень на свою па­личку, передає його своєму сусідові, намагаючись надягти перстень на його паличку без допомоги рук. Якщо гравець упустив перстень, він виходить з гри.


  1. «Четвірка»


Четверо гравців стають спинами одне до одного, перехопивши руки сусідів у ліктьовому згині. За командою ведучого вони повинні сісти, не розтискаючи ліктів, і потім підвестися. Перемагає та команда, що із цим завданням упоралася вправніше.

Льодове побоїще
Гра проводиться в знайомому колективі незалежно від кількості й віку гравців.

Грають дві команди (10 і більше учасників в кожній). Одна коман­да - тевтонські лицарі, інша — руські воїни. Команди стоять одна навпроти одної на відстані 10—20 м із зав'язаними очима, на спині в гравців червоні й білі кільця. Форму шикування, ведення бою, старшого ратника і т. ін. вибирають самі гравці.

За командою керівника гри вони повільно рухаються назустріч одне одному. Завдання — одному війську вклинитися в інше і «знищити» супротивника, зірвавши з його спини кільце. «Убитого» виводить ке­рівник гри.

Складність знищення супротивника полягає не тільки в знятті зі спини кільця, а й в умінні розпізнати свого супротивника. Хто він? Свій чи ні? На дотик, на голос, за допомогою запитання й відповіді.

Легенда

У грі беруть участь два загони. Бажано залучати дітей середнього й старшого підліткового віку. Кожен загін ділиться на дві частини: ті, що тікають, і ті, що доганяють.

По ходу гри ті, що тікають, зобов'язані відзначати маршрут свого проходження, залишаючи в схованках записки. Тому організаторам варто потурбуватися про наявність у команд ручок й аркушів паперу, а також контролювати зміст записок. Вказівка на місце, у якому за­хована чергова записка або схованка, має бути досить очевидною.

Переконайте гравців у тому, що записки й схованки необхідно хо­вати таким чином, щоб їх було досить легко виявити. Інакше гра може затягтися надовго.

Гра може проводитися як до моменту виявлення останньої записки, так і може бути обмеженою чіткими часовими межами. Наприклад, гравці, що тікають, за 20 хв повинні залишити на маршруті свого про­ходження певну кількість записок, гравці, що доганяють, за 40 хв по­винні виявити якнайбільше записок, у результаті — знайти реліквію загону супротивника.

Завдання для гравців, що тікають: за певний час сховати певну кількість записок, загальний зміст яких складає легенду.

У кожній записці повинна міститися інформація про те, де шу­кати наступну записку. Місце, де буде залишена чергова записка, визначається гравцями, що тікають спонтанно по. ходу гри. В остан­ній записці має бути зазначене місце схованки, у якому зберігається реліквія загону.

Інформація може бути зашифрованою. Наприклад, «харчевня трьох піскарів» — це їдальня або «будинок водяника» — душ і т. ін.

Гравці, що доганяють, на старті отримують першу записку. їхнє завдання — знайти по черзі всі записки й виявити схованку.

Виграє той загін, чиї гравці, що тікають, уклалися в термін і зали­шили необхідну кількість записок. У свою чергу ті гравці цього загону, що наздоганяли, повинні розшифрувати всі записки загону супротив­никами виявити схованку швидше, ніж їхні суперники.
Сищик і злодій

Гру краще проводити на повітрі або в спортзалі. У ній можуть брати участь 10—20 гравців, бажано одного віку.

Гра розвиває реакцію й увагу.

Вибираються троє — сищик, злодій і ведучий. Ведучий подає ко­манди («ліворуч», «праворуч»). Злодій тікає від сищика, сищик ловить злодія.

Інші гравці шикуються в декілька ліній, розвівши в сторони руки,
їхнє завдання — чітко виконувати команди ведучого, створюючи своєрідні коридори для сищика й злодія.

Гра повторюється необхідну кількість разів; ведучий, сищик і зло­дій постійно змінюють один одного.

Війна мафій

Гра проводиться за участі великої кількості дітей. Даний варіант розрахований на шість загонів. Кожний загін ділить­ся на дві частини: гравці, що тікають, і гравці, що наздоганяють. Територія повинна бути суворо обмежена. Час: 1—1,5 год.

ХІД ГРИ

Легенда: у місті діють шість мафіозних угруповань, які борються за сфери впливу. У кожної з них свій колір і свій пароль.

Гравці, що тікають, одержують п'ять конвертів різного кольору: 1-й загін — рожевого, 2-й загін — блакитного, 3-й загін — жовтого, 4-й загін — зеленого, 5-й загін — білого, 6-й загін — фіолетового. У конвер­ти кладуть записки з маршрутом. Записки не шифруються, інформація в них має конкретний характер. У записці повідомляється про місце­знаходження наступного конверта й наводиться одна літера зі слова, що є паролем. Отже, учасники повинні придумати слово-пароль, що буде складатися з п'яти літер. Конверти нумеруються, а літери слова-пароля міняються місцями в довільному порядку. У результаті в кожному кон­верті виявляється одна довільно обрана літера пароля, а також відомості про місце розташування наступного за номером конверта.

Завдання гравців, що наздоганяють,— зібрати п'ять конвертів пев­ного кольору, тим самим відгадавши пароль конкурентів:

1-й загін — блакитного кольору;

2-й загін —жовтого кольору;

3-й загін — зеленого кольору;

4-й загін — білого кольору;

5-й загін — фіолетового кольору;

6-й загін — рожевого кольору.

Головнокомандуючий, він же «хрещений батько», на старті збирає в кожної групи гравців, що тікають, перший конверт, а на фініші слухає пароль, який вона йому повідомляє. Гравці, що наздоганяють, одержу­ють від «хрещеного батька» на старті за певну плату конверт — творче завдання (пісня, анекдот і т. ін.) і повідомляють свій варіант пароля на фініші.

Підсумки гри
Виграш може зараховуватися загонам у тому випадку, якщо вони й утекли, і наздогнали, тобто відгадали пароль і зібрали п'ять конвертів. До того ж необхідно зробити це швидше за інших. Ідеальним варіантом є випадок, якщо пароль цього загону не був розгаданий.

Програш зараховується загонам у тому випадку, якщо вони зібрали менше п'яти конвертів, не відгадали пароль, а їхній власний пароль був розгаданий.

Важко виконати всі умови й стати абсолютними переможцями. Тому існує варіант, коли підсумки гри можна підбити за допомогою ба­лів. Бали нараховуються за швидкість та якість виконання завдань.

Так, для гравців, що тікають, ураховується час закладки конвертів, де швидкість визначає позицію в загальному списку загонів.

Критерії для фіксації показників і визначення позицій наведені в таблиці:за-

гону

Час старту

Час фінішу

Кількість зібраних конвертів

Пароль

(відгаданий

чи ні)

Власний пароль

(розшифрований

чи ні)

1
2
3
4
5
6
  1   2   3   4   5   6   7

Схожі:

Методичні рекомендації щодо організації виховної роботи у таборах...
Дитячі заклади оздоровлення і відпочинку створюють умови для педагогічно обґрунтованого, змістовного та цікавого дозвілля дітей,...
Інформація про підготовку та проведення літнього відпочинку і оздоровлення...
«Про організацію оздоровлення учнівської молоді у 2009 році», «Про проведення огляду-конкурсу виховної роботи в таборах відпочинку...
Україна ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
На виконання наказу МОН України від 06. 05. 09 №375 “Про організацію літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2009 році”, з метою...
Про підсумки літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2011 році...

Методичні рекомендації шодо проведення семінарських та практичних...
Методичні рекомендації щодо проведення семінарських і практичних занять з кримінального процесу для студентів інституту фінансово-економічної...
Методичні рекомендації щодо проведення батьківських зборів Варва
Родинна педагогіка. Методичні рекомендації щодо проведення батьківських зборів. – Варва, 2013. – 19 с
Методичні рекомендації до проведення Першого уроку
Незалежності України: шлях до створення гуманного світу для дітей”: Методичні рекомендації щодо проведення Дня Знань і Першого уроку...
Керівництво оглядом Загальне керівництво та проведення огляду здійснює...
Про проведення огляду-конкурсу виховної роботи в таборах відпочинку системи освіти
Методичні рекомендації щодо організації літнього оздоровлення дітей дошкільного віку
Ці природні чинники треба задіювати помірковано, не забуваючи про основні вимоги до загартувальних процедур: системність, послідовність,...
Методичні рекомендації до проведення
У збірнику вміщено методичні рекомендації та розробки уроків на допомогу педагогічним працівникам навчальних закладів для проведення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка