Будова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф. Кліматичні умови. Антарктида – найхолодніший материк Землі. Рослинність і тваринний світ. Природні багатства Антарктиди, проблеми їх використання. Мета. Навчитися розуміти унікальність антарктичної природи та необхідності ощадливого ставлення до неї


Скачати 104.49 Kb.
НазваБудова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф. Кліматичні умови. Антарктида – найхолодніший материк Землі. Рослинність і тваринний світ. Природні багатства Антарктиди, проблеми їх використання. Мета. Навчитися розуміти унікальність антарктичної природи та необхідності ощадливого ставлення до неї
Дата28.12.2013
Розмір104.49 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Географія > Документи
Тема. Будова поверхні. Лід Антарктиди, підлідний рельєф.

Кліматичні умови. Антарктида – найхолодніший

материк Землі. Рослинність і тваринний світ.

Природні багатства Антарктиди, проблеми їх

використання.

Мета. Навчитися розуміти унікальність антарктичної

природи та необхідності ощадливого ставлення до

неї, удосконалювати навички роботи з підручником,

картами атласу, додатковими джерелами

георафічних знань. Розвивати навички моделювання,

узагальнення. Виховувати повагу до думки інших.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу

Обладнання. Підручник, атлас, контурна карта

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Поет сказав:

Вважай, що ти загубив той день,

В який не посміхався…

Відмітьте, будь ласка, за допомогою малюнку, з яким настроєм Ви прийшли сьогодні на урок.

Визначення мети і завдань уроку.

Визначення готовності учнів до уроку.
Діти, усім зичу доброго настрою, творчої праці, взаємопорозуміння, приємного спілкування.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Сьогодні девізом нашого уроку я вибрала китайську мудрість:

«Не бійся, що не знаєш – бійся, що не навчишся».

Давайте подивимось, чому ви навчилися на попередньому уроці.


  1. Прийом «Географічна розминка»

  • Схарактеризуйте географічне положення Антарктиди.

  • Чому Антарктиду було відкрито пізніше за інші материки?

  • Що таке Антарктика?

  • Як саме був відкритий материк?
  1. Прийом «Картографічна лабораторія»

Підписати географічні назви на карті (Хто швидше)
ІІІ.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
На попередньому уроці Ви дізналися про тривалу складну історію відкриття та дослідження Антарктиди. Але мало хто з Вас знає, що колись давно Антарктида не була материком холоду, бо лежала у більш теплих широтах. Про це свідчать знайдені в її надрах залишки організмів, що мешкали в теплому вологому кліматі. «Мандрування» Антарктиди, за теорією літосферних плит, закінчилося за Полярним колом. І природа материка стала зовсім іншою…
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Які причини обумовили своєрідність антарктичного клімату?

Головна з них – вічний холод: замала кількість сонячного тепла, що обумовлена географічною широтою, велика (у середньому завтовшки 2000м) товща льоду, стокові холодні вітри.

Антарктида – це льодова пустеля, що простягалася на тисячі кілометрів. Навіть улітку температура тут не піднімається вище 0°С. Вода в рідкому стані – основа життя – відсутня. Живі істоти – від мікроорганізмів до

тварин – на материку представлені незначно, але на його околицях є так звані оази – ділянки, площа яких інколи сягає кількох сот км2. Тут температура повітря може становити +10 - +15°С, зростають мохи, лишайники. В озерах, що тут є, при бажанні можна купатися. Порівняно з льодовиковим покривом це зовсім інший світ, хоча вони існують поруч наодному материку.

2.Прийом «Картографічна лабораторія»
Охарактеризуйте за допомогою карти та підручника (стор.154 – 155) рельєф Антарктиди.
3. Сучасні дослідження довели, що Антарктида – материк, бо земна кора тут у кілька разів товща, ніж під океаном. Великі ділянки Антарктиди виявилися нижчими за рівень моря внаслідок прогинів під вагою льоду. Вважають, що за умови танення льоду земна кора материка піднялася б і прогини зникли б. Учені довели, що в центрі Антарктиди під льодом розташовані гори завдовжки 1000 км та заввишки 3000м над рівнем моря. Багато гірських хребтів виявлено в західній частині Антарктиди.

Якщо порівняти висоту рельєфу Антарктиди з висотою інших материків, то вмявиться, що Антарктида разом з льодовиками вміща. Середні висоти Євразії, Африки, Америки складають близько 600м над рівнем моря, тоді як Антарктиди – понад 2000м, а Південий полюс лежить на висоті 2675м над рівнем Океану. В Антарктиді продовжується гороутворення, про що свідчить наявність діючого вулкану Еребус.


  1. Прийом «Картографічна лабораторія»Знайдіть на карті півострів Росса та вулкан Еребус, підпишіть їх на контурній карті.
4. Прийом «Дивую всіх»

Надра материка містять багато корисних копалин: вугілля, мідь, хром, нікель, графіт, золото — разом близько 150 видів копалин.

Американські геологи виявили скам'янілі рештки різноманітих хребет­них, що мешкали тут, на думку вчених, близько 200 млн. років тому. Ці знахідки свідчать, що колись в Антарктиді було тепло. Численні решт­ки земноводних, плазунів та риб, які зустрічаються на інших материках, дають можливість припустити, що в минулому Антарктида була з'єднана з іншими материками в складі єдиного материка Гондвани.

За геологічними та рельєфними ознаками на території материка розрізняють дві області — Східну Антарктиду та Західну, межа між якими поєднує південні частини морів Ведделла і Росса. Взагалі геологія будови материка вивчена слабо.

Завдання.

Нанесіть на контурну карту області Антарктиди, позначте межу між ними.

Хвилинка релаксації

А цікаво Вам дізнатись, що з кожним може статись?

Ну, то всядьтеся зручніше і з'ясуємо скоріше.

Пропоную Вам, друзі, хвилинку релаксації. У цей момент кожен з Вас перенесеться до Антаркдиди, до моря Росса. Заплющте очі й уявіть на хвилинку себе мандрівником. Нехай кожен побаче льодову пустелю, виверження вулкану Еребус…
Навчаймося добра,

Щоб потім все життя

Його, святе, творити.
А тепер повертаємось і продовжуємо підкоряти Антарктиду.
Льодовиковий покрив займає 96% території Антарктиди, і тільки 4 припадає на скелі та гірські хребти. Антарктида — це безкраї простори снігу та льоду, що складають її льодовиковий покрив. Форма поверхні льодовикового покриву Антарктиди — з пологими схилами біля моря — майже не змінюється. Така форма материкового льодовикового щита обумовлена розтіканням льоду, який постійно рухається від центру до країв. Швидкість течії, дуже мала в центральних частинах, зростає від країв, сягаючи кількох метрів на рік.

Об'єм льоду в Антарктиді складає 20-30 млн. км3. Танення такої кількості льоду підвищило б рівень Світового Океану на 50-75 м призвело б до затоплення великих територій суходолу.

За сучасними гіпотезами, вік зледеніння Антарктиди становить близько 1млн. років, тобто льодовиковий покрив утворився в четвертинному періоді. Деякі вчені вважають, що площа льодовикового покриву зроста інші доводять, що площа зменшується. На думку учасника чотирьох антарктичних експедицій Андрія Капиці, існуючі факти говорять на користь обох цих точок зору.

Розглянемо кліматичні особливості та умови Антарктиди. Головним особливостями клімату материка є холод і сухість. На більшій частинї Антарктиди температура січня нижча за -48 °С, тут зафіксована найнижча температура у світі: -89,2°С. На більшій частині материка температура найтеплішого місяця не підіймається вище —32°С, тоді як на всіх інших материках цей показник перевищує 0°С. Найтепліший місяць в Антарк­тиді — січень, найвища температура зафіксована на Антарктичному півострові: +1 °С.

Причинами таких кліматичних особливостей є географічне положення материка у високих широтах, полярна ніч, льодовиковий покрив (відбиває 90% сонячного тепла), відсутність хмарності в області постійного висо­кого тиску, найбільша висота над рівнем моря серед материків світу.
6. Прийом «Бліцопитування»

• Чому Антарктида є областю вічного холоду на Землі?

• Чому, навіть за умов отримання більшої кількості сонячної радіації, ніж Африка, льодовиковий покрив Антарктиди не тане?

• Які причини особливостей клімату Антарктиди?

7. Прийом «Конкурс знань»

Розповіді учнів

Органічний світ Антарктиди.

Розповсюджений у прибережних зо­нах — водах і землях. Наземна рослинність на вільних від льоду ді­лянках представлена різними видами рослин, переважно мохами та лишайниками, але зелених рослин немає. Рослинність внутрішніх вод представлена насамперед кількома видами водоростей. Тваринний світ Антарктиди представлений пінгвінами, буревісниками, південно-полярними поморниками.

В антарктичних водах мешкає найбільша тварина планети — синій кит (довжина сягає 33 м, вага — 150 т). Також є морський лев (хижак), котик, морський слон. Трапляється в антарктичних водах і кит горбач (завдовжки 12-14 м), якого ледь не винищили за смачне м'ясо та придатний для господарського використання жир (до 8 т у кожної тварини). Зараз полювання на горбачів заборонено кількома міжнародними угодами.
Екологічні проблеми Антарктики.

Суворі умови материка обумовили виживання дуже невеликої кількості організмів, але їм загрожує більш страшний ворог — людина. Охорона природних багатств Антарктики не є новою проблемою: острів Маккуорі був оголошений заповід­ником ще у 1933 р. Глобальніше питання про охорону Антарктики постало на 3-му засіданні Наукового комітету з вивчення Антарктики (березень 1959 p., Канберра, Австралія). Це питання обговорювалося також на Антарктичному симпозіумі в Буенос-Айресі (Аргентина), де було ухвалено резолюцію — заклик до країн спільно вжити заходів з охорони тваринного і рослинного світу. У наступні роки проблема збереження живої природи Антарктики неодноразово обговорювалося світовим товариством, яке укладало відповідні угоди. Біологічні ре­сурси Антарктики великі, але людина легко може їх знищити. Тому їх вивчення, розробка та впровадження раціональних способів при­родокористування — нагальна потреба всього людства планети.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом «Бліцопитування»

• Які причини вічного холоду в Антарктиді?

• Схарактеризуйте рельєф материка.

• Яка середня висота Антарктиди порівняно з іншими материками?

• Які докази свідчать, що в Антарктиді продовжується горотворення?

• Назвіть корисні копалини материка.

• Який відсоток площі Антарктиди вкритий льодовиками?

• Чому льодовиковий покрив Антарктиди має куполоподібну форму?

• Який вік антарктичного зледеніння?

• Що трапиться, якщо льоди Антарктиди розтануть? Чи це можливо? Чому?

• Що таке «антарктичні оази»? Які рослини є в Антарктиді?

• Які тварини мешкають в Антарктиці?

• Що викликає хвилювання за долю живої природи Антарктики?
2. Прийом «Експрес-тест»

1. Середня температура повітря Антарктичного плато взимку дорівнює близько:

а)-70°С; б)-30-35°С; в)-45°С; г)-10°С.

2. Найнижчою із зафіксованих в Антарктиді температур є:

а)-100°С; б)-98,2°С; в)-89,2°С; г) -71°С.

3. Земну кору Антарктиди формують області:

а) середньої складчастості та давня платформа;

б) нової складчастості та древня платформа;

в) древньої та середньої складчастості;

г) давньої складчастості.

4. З урахуванням льодовикового покриву в Антарктиді переважа висоти:

а) більші, ніж в Африці, але менші, ніж в Австралії;

б) більші, ніж в Африці та в Австралії;

в) менші, ніж в Африці, але більші, ніж в Австралії;

г) менші, ніж в Австралії та Африці.

5. Найбільшу потужність льодовиковий покрив Антарктиди має в:

а) західній частині; б) східній частині;

в) центральній частині; г) всі відповіді вірні.

6. Середня потужність льодового покриву в Антарктиді складає:

а) 500 м; б) 1000 м; в) 4000 м; г) 2000 м.

7. Антарктичні повітряні маси:

а) холодні та сухі; б) теплі та сухі;

в) холодні та вологі; г) теплі та вологі.

8. Мінімальну кількість сонячного тепла територія Антарктиди отримує у:

а) вересні; б) червні; в) січні; г) грудні.

9. Максимальну кількість сонячного тепла територія Антарктиди отримує у:

а) вересні; б) червні; в) січні; г) травні.

10. Головною причиною незначної кількості тепла, що його отримує материк в січні, є:

а) невеликий кут падіння сонячних променів; б) наявність полярної ночі;

її) великий кут падіння сонячних променів; г) високе альбедо.

11. За міжнародними угодами видобуток корисних копалин в Антарктиді:

а) дозволено; в) дозволено лише окремим країнам;

б)заборонено; г) дозволено лише окремим компаніям.

12. В Антарктиді переважають вітри:

а) мусони; б) пасати; в) стокові; г) північно-східні.

13. Атмосферні опади в Антарктиді випадають переважно у вигляді:

а) снігу та дощу; б) дощу; в) снігу; г) граду.

14. Клімат антарктичного узбережжя відрізняється від клімату централь­них частин:

а) більш високими температурами та більшою кількістю опадів;

б) більш низькими температурами та більшою кількістю опадів;

в) більш високими температурами та меншою кількістю опадів;

г) більш низькими температурами та меншою кількістю опадів;

15. На материку та в навколишніх водах немає:

а) тюленів; б) китів; в) альбатросів; г) білих ведмедів.

16. В далекому геологічному минулому Антарктида входила до складу материка Гондвана разом із:

а) Австралією, Південною Америкою, Африкою та Євразією;

б) Північною Америкою, Південною Америкою та Африкою;

в) Північною Америкою, Південною Америкою, Африкою та Австра­лією;

в) Південною Америкою, Африкою та Австралією.

17. В Антарктиді немає:

а) діючих вулканів; б) землетрусів;

в) розломів земної кори; г) озер.

18. Найбільш поширеним видом птахів на материку є:

а) Малий пінгвін; б) Імператорський пінгвін;

в) Пінгвін Аделі; г) Альбатрос.
VI. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

  • Географічне положення Антарктиди обумовило суворість її природних умов: тут панує вічний холод, льодовиковий покрив сягає в середньо­му 2000 м.

  • На материку є гори, гірські хребти, у надрах багато корисних копалин — близько 150 найменувань.

  • Холодний клімат обумовлений малою кількістю тепла і сам у свою чергу обумовлює небагатий видовий склад живої природи. Охорона живої природи Антарктиди є завданням усього людства.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати §37-38 у підручнику, відповісти на питання (усно).

Нанести на контурну карту переважаючі напрямки вітру в липні та січні.

Підготувати додатковий матеріал про історію досліджень та сучасні наукові дослідження в Антарктиді.

Схожі:

Найпівденніший материк Землі Антарктида майже повністю покритий величезним...
З-під крижаного панциру по периферії материка “виглядають” гірські масиви і хребти, висота яких місцями перевищує 4000 м. Це хр....
План урока Слайд
Атлантичного океану; вдосконалити практичні уміння ха­рактеризувати кліматичні умови океану, властивості водних мас, природні багатства,...
Австралія – найменший материк Землі. Загальні відомості, своєрідність...
Австралія – найменший материк Землі. Загальні відомості, своєрідність географічного положення Австралії. Історія відкриття і дослідження....
Океани Землі. Світовий океан. Особливості природи океанів. Їх рослинний...
Продовжувати формувати уявлення про поверхню Землі, її зображенням на глобусі та карті, вміння читати карту і працювати з нею
«Діти Землі» Сценарій виступу екологічної агітбригади. Мета
Мета: спонукати до збереження неповторної краси нашого рідного краю, сприяти відродженню в очах громадськості престижу культурно-природної...
Рослини – загальна характеристика
Землі, неможливе без мінерального живлення. Рослинність істотно впливає на клімат. Вона зв’язує родючі часточки поверхневих шарів...
Урок – проект «Охорона рослин рідного краю» у 1 класі Мета проекту
Мета проекту: виховання бережливого ставлення до природи, бажання охороняти і примножувати її багатства і красу
Тема уроку: Внутрішні води України Мета
Встановити рівень оволодіння учнями основних теоретичних знань; повторити більш глибокі осмислення навчального матеріалу; привести...
Конспект інтегрованого Заняття середня група «Чарівний світ неживої природи»
Розвивати комунікативні навики, тобто вміння гармонійно та ефективно спілкуватися одне з одним, дрібну моторику рук, мовленевий розвиток,...
Тема уроку
Австралія — найменший материк Землі. Загальні відомості, своєрідність ГП материка. Історія відкриття і дослідження. Геологічна будова,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка