XVI Всеукраїнського турніру юних хіміків


Скачати 48.02 Kb.
НазваXVI Всеукраїнського турніру юних хіміків
Дата29.03.2013
Розмір48.02 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Фізика > Документи
Міністерство освіти і науки

Автономної Республіки Крим,

управлінням освіти і науки

обласних, Київської та

Севастопольської міських

державних адміністрацій,

інститути післядипломної

педагогічної освіти


Повідомляємо, що на виконання наказу Міністерства освіти і науки України "Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад та турнірів у 2008/2009 навчальному році" від 09.07.2008 № 628 з 19 по 24 вересня 2008 року у м. Євпаторії планується провести фінальний етап XVI Всеукраїнського турніру юних хіміків. Турнір буде проведено відповідно до вимог "Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності", затвердженого наказом Міністерства освіти України від 18 серпня 1998 р. № 305 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 24 вересня 1998 р. № 598/3038.

Фінальний етап турніру (на умовах самофінансування) передбачається провести на базі Національного центру управління та випробування космічних засобів національної космічної агенції України (директор Малевинський С.В.).

Завдання, що пропонуються для фінального етапу змагань (див. додаток) було надруковано у газеті „Хімія", № 14, 2008 p., видавництво "Шкільний світ" та розміщено на сайті www.chemistry.univer.kharkov.ua/dx/turnir. Отримати інформацію щодо умов участі у фінальному етапі XVI Всеукраїнського турніру юних хіміків 2008 року можна за тел. (044) 417-85-69, відділ організації проведення масових заходів Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (Мальченко Галина Іванівна) або в м. Євпаторії за тел. (06569)3-03-08 (Жеребець Валентина Іванівна), моб.тел. 80633151201 (Станіслав Володимирович).

Команди, які бажають взяти участь у змаганнях повинні до 10 вересня 2008 року надіслати заявки до Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (04070, м.Київ-70, . вул.Сагайдачного,37) або т/факсом (044) 417-85-69.


В.о директора Ю.І.Завалевський

Мальченко Г І.. т. 417-85-69
Додаток

ЗАДАЧІ

XVI Всеукраїнського Турніру Юних Хіміків

(2008/2009 навч. рік)

 1. «Поетом можеш ти не бути...». Серед творів світового образотворчого мистецтва підберіть картини, сюжет яких найбільш повно відповідає фундаментальним поняттям в науці, таким як синтез, каталіз, концентрація, валентність, ентропія тощо. Обґрунтуйте свій вибір.

 2. «Солодощі». Чим з хімічної точки зору пояснюється солодкість речовин? Які речовини здатні спричиня­ти відчуття солодкості, і за рахунок яких структурних особливостей? Які з існуючих речовин мають максимально солодкий смак у розрахунку на 1 моль речовини?

 3. «рН». Шкала рН від 0 до 14 існує тільки для водних розчинів речовин. Обговоріть можливість існування шкали рН більш вузької або більш широкої ніж та, що згадана. Як змінюються кислотно-основні властивості речовин в інших, неводних розчинниках.

 4. «Архімед». З часів Архімеда знання властивостей речовин використовується для підробки коштовностей. Опишіть відомі вам способи імітації коштовних металів і каміння та запропонуйте методи їх виявлення хімічними методами..

 5. «Алкалоїди». Розгляньте залежність біологічної активності алкалоїдів від структури їхніх молекул. Які структурні особливості цих сполук надають їм високої біологічної активності та можливості певним чином впливати на тваринні організми?

 6. «Етери». Етери широко використовуються як розчинники. Однак при тривалому зберіганні в них накопичуються пероксиди, котрі можуть спричинити вибух, що утруднює їх використання. Запропонуйте метод виявлення пероксидів в етерах і спосіб зберігання безводного тетрагідрофурану без використання інертної атмосфери, щоб він був готовим до негайного використання без попередньої очистки.

 7. «Теоретичний вихід». Обговоріть можливість оцінки виходу продукту реакції від теоретично можливого без проведення експерименту. Виходячи із запропонованої вами методики, оцініть теоретичний вихід продуктів нітрування різних ксилолів нітруючою сумішшю і порівняйте свої висновки з експериментальними даними.

 8. «Селективність». Запропонуйте структурну формулу органічної речовини А, яка при дії на неї суміші речовин Б і В реагувала б тільки з речовиною Б, а при дії зовнішнього збудника хімічної або фізичної природи оборотно змінювалась таким чином, щоб реагувала тільки з речовиною В. Запропонуйте області застосування такої речовини А

 9. «Розчинність». Оцініть розчинність представленого ряду сполук в різних розчинниках і при різних значеннях п. Обговоріть зміну конформації сполук цього ряду в різних розчинниках і при різному Значенні кислотності середовища. Яким чином буде впливати на їх розчинність кислотність середовища?

 1. «Харчові чорнила». Часто продукти харчування стають непридатними для їжі унаслідок дії кисню або розвитку гнильних бактерій. Запропонуйте суміш або речовину, якою можна маркувати безпосередньо продукти харчування і за її допомогою визначати герметичність упакування продуктів або їх придатність до вживання.

 2. «Полімер». Для проведення реакції полімеризації часто використовують ініціатори. За високої концентрації ініціатора в реакторі полімерний ланцюг часто обривається, і ступінь полімеризації виходить занад­то низьким. При низькому вмісті ініціатора процес полімеризації зовсім не починається. Запропонуйте теоретичні і практичні способи визначення концентрації ініціатора полімеризації для одержання молекул полімерів або сополімерів з необхідною довжиною ланцюга. Розгляньте ваші пропозиції на прикладі конкретного полімеру.

 3. «Світлофільтр». Запропонуйте принципову схему приладу, що використовує хімічні процеси для визначення спектрального складу випромінювання. Який діапазон електромагнітного випромінювання може охо­пити такий прилад? Запропонуйте, для яких цілей можна його використовувати.

 4. «Суператом». Відомо, що наночастинки - кластери з декількох атомів відомих хімічних елементів - можуть поводитись в хімічних взаємодіях, як один атом зовсім іншого елемента. Наприклад, кластер з 14 атомів Алюмінію виявляє таки самі хімічні властивості, як один атом Магнію, а властивості кластерів"А113 виявились подібними до властивостей атомів галогенів. Запропонуйте обґрунтування цим фактам і спрогнозуйте «суператоми» деяких інших елементів.

 5. «Хімічне джерело світла». Опишіть, яким чином енергія, що виділяється в ході хімічних реакцій, перетворюється у випромінювання у видимій області спектру. Обговоріть питання про можливість перетворення у видиме випромінювання максимальної кількості енергії, що утворюється у результаті будь-якої можливої реакції. Як при цьому можна варіювати довжину хвилі і інтенсивність випромінювання?

 6. «Молекулярний замок». В останні роки в науці поширеною є ідея створення так званих «молекулярних замків», в яких у присутності певної речовини з'являється аналітичний сигнал від іншої речовини у запропонованій системі. Запропонуйте «молекулярні замки», що дозволяють отримати аналітичний сигнал від найбільш поширених молекул-канцерогенів. Обговоріть їх чутливість і можливість застосування.Автори: Воропасв В. О., Григорович О. В., Дзюба Д О , Желівай І.І., Каліберда М. С, Курилишин І. М, Ляпунов О. Ю, Савка Р. Д, Шаламов Р. В.

Схожі:

Умови проведення І обласного турніру юних хіміків та особливості підготовки
Турнір юних хіміків проводиться відповідно до «Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін,...
Питання X Всеукраїнського турніру юних істориків
Флібустьєри: лицарі морів чи типові представники доби Великих географічних відкриттів?
Завдання ХI Всеукраїнського турніру юних біологів
Взаємодіючи з нуклеїновою кислотою, білки можуть приєднуватися з боку як малого, так і великого жолоба. Поясніть, чому транскрипційні...
Запитання Всеукраїнського турніру юних біологів Осінь, 2008 р
Онкогенна трансформація одноклітинних організмів невдома, проте вельми поширена серед багатоклітинних організмів. Чи має онтогенез...
Запитання Всеукраїнського турніру юних біологів Осінь, 2007 р
України жили племена скіфів. З історичних джерел відомо, що в бою вони часто використовували стріли, змащені якоюсь отрутою органічного...
Обласна олімпіада юних хіміків 2009р
Обчисліть, скільки атомів Цинку міститься у сплаві цинку з міддю масою 300 г, якщо масова частка міді у сплаві становить 40%
Завдання турніру юних біологів 2010-2011
Біологічна боротьба. Останнім часом все більшої популярності набувають методи біологічної боротьби зі шкідниками та різноманітними...
Займистий, горючий, в уявленнях хіміків
Флогістон (грец phlogistos займистий, горючий), в уявленнях хіміків XVIII ст гіпотетична основа
Календарний графік заходів виконавчого комітету Синельниківської...
Проведення Всеукраїнського турніру з футболу серед дітей 2001-2002 року народження, присвяченого «Євро-2012»
УКРАЇНА БОГОРОДЧАНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ...
«Про проведення І, ІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад у 2012-2013 н р.», у зв’язку з проведенням у період з 29 жовтня по...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка