Тема: ЗМІСТ І ФОРМИ ЗАГАДОК, ХУДОЖНІ ЗАСОБИ В НИХ.
Мета: навчити школярів сприймати зміст загадок та надавати відповідний йому аналіз, визначати форми творів та художні засоби в них;
розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, грамотно вмотивовувати власні думки, робити висновки;
формувати кругозір, світогляд у школярів;
виховувати допитливість, кмітливість, повагу до народної творчості,її митців, прищеплювати інтерес до загадок.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: малюнки, підручник, дидактичний матеріал (кросворди, картки, таблиці).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Читання напам’ять загадок, вивчених учнями.
Розгадування різних видів загадок.
( за правильні відповіді учні отримують фішки).
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Конкурс «Поспішай розгадати».
Умови заходу: клас поділяється на три команди, по п’ять представників з кожної біля дошки розгадуватимуть кросворд упродовж 6 хвилин. Виграє та група, яка у визначений час упорається із завданням і надасть правильні відповіді.
Кросворд для команди 1
-
По вертикалі:
За горами, за лісами / Золота діжа встає. (Сонце).
По горизонталі:
Як живе, то летить, / Як помре, то біжить. (Сніг).
Ніхто її не лякає, / А вся тремтить. (Осика).
І не дівка, а червоні стрічки носить. (Калина).
Мене шукайте на світанку / У лісі, полі, у садку. (Печериця).
Червоний Макар / По полю скакав, / А в борщ плигнув. (Перець).
Кросворд для команди 2
-
По вертикалі:
Летить орлиця по синьому небу, / Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара).
По горизонталі:
Коло носа в’ється / В руки не дається. (Запах).
У долині тихо ліг / Доїдає сніг. (Туман).
Розфарбоване коромисло / Через річку повисло. (Веселка).
Навкруги вода / А з питвом біда. (Море).
Що росте догори коренем? (Бурулька).
Кросворд для команди 3
-
Дві тополі донизу вершинами ростуть. (Коси).
Десять хлопців на спинах крижинки несуть. (Пальці).
Язика не має, а розповідає. (Письмо).
Зелене теля на прив’язі товстіє. (Кавун).
Куди мені треба, туди й полечу, там і заговорю. (Лист).
Сам ще далеко, а круглі чорні вже добігли. (Очі).
Не розбивши горщечка, не з’їси кашки. (Горіх).
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ.
Я дивився на загадки як на мальовничий опис предмета.
К. Ушинський
Вступне слово вчителя
На минулому уроці ми ознайомились з особливостями загадок, з їх змістом і значенням, тепер розглянемо різні засоби змалювання згадуваного предмета. Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Від цього залежала подальша доля людини.
Теорія літератури.
Учні записують основні поняття в зошит: МЕТАФОРА у перекладі з грецької – це перенесення. В літературі ми називаємо метафорою перенесення властивостей, уподібнення одного предмета чи явища іншому на основі загальних для них ознак.
Приклад: Думка літає. Сонечко усміхається.
Орієнтовний ідейно-художній аналіз загадки. Форми загадок.
ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ЗАГАДОК
опис ознак, властивостей предмета;
побудова на основі порівняння;
побудова у формі питання;
опис дії задуманого предмета.
Яку спостережливість треба було мати, щоб спочатку побачити, а потім скласти таку загадку.
Прийшла дівка з гір,
Несла на собі сім шкір;
Як їх розбирали, -
Всі над нею ридали.
Учитель пропонує школярам пояснити, чому в наведеній загадці цибуля названа дівкою, над якою всі плачуть, а лушпиння – шкірою. Ця загадка виникла в результаті порівняння і зіставлення шкірок цибулі з одягом дівчини. У рядках твору є співзвучні слова гір – шкір, розбирали – ридали. Ця загадка має віршовану форму (ритм і риму).
ФОРМИ ЗАГАДОК
-
-
-
у вигляді простого запитання
|
«Що догори коренем росте?»
|
принцип протиставлення
|
«Голова є, шиї нема; очі є, а брів нема; рот є, а не говорить; без ніг, а далеко ходить».
|
просто називаються ознаки, характеристики
|
«Не їсть, не п’є, а ходить і б’є»
|
ЗАГАДКИ-ЖАРТИ АБО ЗАГАДКИ-ЗАДАЧІ
Яких каменів немає в морі?
Під яким кущем ховається заєць у дощ?
Що стоїть між небом і землею?
У мене у двох кишенях є гроші. Коли з однієї кишені переклав у другу одну гривню, то стало порівну. Коли з другої переклав у першу одну гривню, то в першій стало вдвічі більше, ніж у другій.
Запишіть число 100 п’ятьома одиницями.
Рубрика « Я – особистість творча»
За поданим початком закінчіть складання загадки. Надайте правильну відгадку.
Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає… той сльози проливає. – Цибуля.
Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь… ховатися почнуть. – Дощ.
Не звір, а з ногами, не птиця, а з пір’ям, не людина, а … в одязі. – Ліжко.
Стоїть хлопчик під пеньком, накрив голову… брильком. – Гриб.
Хто на собі ліс… носить? – Олень
Літом одягається, а на зиму одежі… цурається. – Дерево.
Махнула птиця крилом – закрила півсвіту… чорним рядном. – Ніч.
Гра «Ми – чарівники»
Мати знання, володіти вмінням – це означає мати в руках чарівну паличку.
Уявивши себе чарівниками, відгадайте і перетворіть загадки на прислів’я та приказки – і навпаки ( для кожної команди – одна загадка й одне прислів’я).
Ви повинні заповнити таблиці.
Таблиця 1
-
загадки
|
відгадки
|
прислів’я
|
Хто людей годує?
|
Праця
|
Праця людей годує
|
Що старше від розуму?
|
Увага
|
Увага старша від розуму
|
Що у світі найшвидше?
|
Думка
|
Найшвидша у світі думка
|
Таблиця 2
-
прислів’я
|
загадки
|
відгадки
|
Наймиліше у світі - сон
|
Що у світі наймиліше?
|
Сон
|
Правда у вогні не горить, у воді не тоне
|
Що у вогні не горить, у воді не тоне?
|
Правда
|
Сором пече без вогню
|
Що пече без вогню?
|
Сором
|
Гра «Ми – поети»
Картки із записаними початками речень – у вчителя, картка із продовженням речень лежать на столі. Представники груп – поети підходять по черзі, отримують і зачитують першу частину речення, добирають до неї другу, так, щоб вислів став метафоричним.
Можна використовувати підказки членів груп.
-
Початок речення
|
Продовження речення
|
За садом сховалося
|
Сонце
|
Плинув
|
Теплий, тихий вечір
|
Зоря
|
Заграла золотом у яблуневому цвіті
|
Завиває
|
Вітер
|
Обличчя
|
Розцвіли
|
Легенька хмара
|
Закриває сонце своїми полами
|
Зашуміли
|
Струни
|
Прийде
|
Весна
|
-
Робота з підручником.
Читання статті «Загадки», ст.. 110-111.
За поданим малюнком дібрати загадку.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Складання учнями загадок.
Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче.
Місяць – золотий серп або міцна підкова, нічне небо – темний луг, перебуває у неповному місці – загублено.
ПІДСУМОК УРОКУ.
Знайти ілюстрацію до загадки, відгадати її.
Без сокири і дрючків ставить міст через річки.
Золоте решето хатинок повне.
Коло бабусі сидить дід у кожусі,
Проти печі гріється,
Без водички миється.
Живу я на землі.
Щодня рум’яним сонечком
Я сходжу на столі.
Всіх вона нас пестить, тішить,
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте, хто це?..
Порівняти загадки на одну й ту ж тему у фольклорі різних народів.
Українська:
Два брати під одним дахом живуть, один одного не бачить.
Російська:
Два брата через грядку смотрят, да не сойдутся.
Грецька:
Два брати посварилися, одна гора їх розвела.
ЯКА ЗАГАДКА СТВОРИЛАСЯ РАНІШЕ, ЯКА – ПІЗНІШЕ?
Баба Яга, дерев’на нога, весь світ годує, а сама голодна (Соха).
Залізний ніс у землю вріс, риє, копає, проти сонця грає (Плуг).
Кінь сталевий вівса не просить, а оре і косить (Трактор).
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Скласти кілька загадок (про олівець, м’яч, книжку, сніг, мороз, річку).
|