Уроку 45 хв.; вік дітей 9-11 класи. Тема: «Профілактика йододефіциту здоров י я нації»


Скачати 61.98 Kb.
Назва Уроку 45 хв.; вік дітей 9-11 класи. Тема: «Профілактика йододефіциту здоров י я нації»
Дата 15.03.2013
Розмір 61.98 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Біологія > Урок






Урок здоровיя
Розробила вчитель біології ЗОШ № 105 Лавриченко М.В.
Тривалість уроку – 45 хв.; вік дітей – 9-11 класи.
Тема: «Профілактика йододефіциту – здоровיя нації»
Ціль: - формування здорової людини;

- зрозуміти проблему йододефіциту на Україні;

- навчити запобігаті захворювань щитовидної залози;

- розвивати соціально-психологічні компітентності учнів.

Обладнання: відеофільм «Профілактика йододефіциту».
План уроку:

  1. Історія відкриття йоду.

  2. Йод в організмі людини.

  3. Геніальна здогадка Наполеона.

  4. Як можна вирішити проблему йододефіциту в Україні.

  5. Обовיязкове йодування солі врятує інтелект нації.

6. Ітог уроку.

Ход уроку:

«Багато століть і тисячоліть люди не могли зрозуміти,

Звідки беруться кретини, тугодуми, глухонімі,

косоокі люди… І нарешті тільки в XX столітті ця

проблема починає вирішуватися…»

1. Доповідає ІСТОРІЯ.

Йод був відкритий французьким хіміком Б.Куртуа у 1811 році при обробці золи морських водоростей сірчаною кислотою. Досконало йод був вивчений англійським хіміком Г.Деві і французьким хіміком Ж.Гей-Люсаком (незалежно одним від одного). Назву «йод» елементу дав Гей-Люсак, що в перекладі з грецької означає фіолетовий (колір випарів йоду).
2. Доповідає ОРГАНІЗМ.

Йод є постійною складовою частиною рослинних і тваринних організмів, в яких його вміст постійно змінюється залежно від концентрації йоду в оточуючому середовищі (воді, грунті, повітрі).

Живі організми можуть накопичувати йод у своїх тканинах до значних концентрацій, наприклад, деякі морські водорості (FUCUS, LAMINARIA,

PHYLLOPHORA). Завдяки великому вмісту йоду в водоростях, останні використовують для видобування його в промислових масштабах.

За теорією В.І.Вернадського – геніального вченого ХХ століття, в кругообігу йоду в природі вирішальна роль належить живим організмам.

Із води і грунту йод поглинається рослинами і тваринами. В результаті їх діяльності і наступним за нею руйнуванням, йод знову потрапляє до грунту, а також до повітря. В повітрі знаходяться як вільний йод, так і всі його розпорошені солі.
У 1 куб. м повітря чорноморського та азовського узбереж України вміст йоду становить від 0,01 до 0,05 мг, в районі Києва – 0,001 мг. В гірських районах – 0,0002 мг і менше.

Йод до організму надходить з їжею, переважно рослинною, а також з водою. Основне джерело йоду на планеті – Світовий океан, з поверхні якого випаровується 4000000 тонн йоду щороку. Людині потрібно приблизно

200-220 тисячних міліграмів йоду на добу – він необхідний для нормального функціонування щитовидної залози, в якій накопичується його найбільша кількість.
3. Доповідає Наполеон.

Про те, що на зоб хворіли давно, стає зрозуміло, коли дивишся на полотна майстрів минулого. Часто на них зображені люди, у яких випуклі блискучі очі (внаслідок розростання щитовидної залози) свідчать про наявність хвороби – ендемічного зобу. Але в ті часи такий тип краси був у моді…

З плином часу мода змінюється.

Імператор Наполеон Бонапарт, який мав аналітичний розум, звернув увагу на цікаве явище. Серед солдатів, котрих призивали в армію з гірських місцевостей французьких Альп, більшість хворіла на зоб. Але не тільки зоб привернув увагу Бонапарта. Майже всі вони не могли опанувати військовою справою. Саме Наполеон закликав лікарів проаналізувати це явище і, особливо, звернути увагу на те, що наявність зобу співпадає з нездатністю цих солдатів до навчання. На превеликий жаль, здогадка Наполеона підтвердилась. Вчені з יясували, що хвороба солдатів викликана дефіцитом йоду в гірських районах.

Науково доведено нині, якщо вагітна жінка не отримує достатньої кількості йоду, то вона має чималі шанси народити кретина. Якщо ж в організм дитини не поступає достатня кількість йоду, то будуть великі проблеми при її вихованні. У дорослих дефіцит йоду може викликати синдром хронічної втоми. Труднощі при виконанні розумової праці.

На думку професора В. Передерія: ДЕФІЦИТ ЙОДУ ЗНИЖУЄ ІНТЕЛЕКТ НАЦІЇ ДО 30 % ! Вважається, що головна причина народження критинів – алкоголізм, але 9 із 10 випадків, - говорить В.Передерій це дефіцит йоду.

4. Як можна вирішити проблему йододефіциту в Україні?
Попередити захворювання, викликані йододефіцитом, дозволяє простий захід – додавати в їжу йод. Простіше й зручніше вводити його із звичайною сіллю. Потреба людини у солі складає мінімум 5 г на добу. Цією кількістю організм насичується йодом, 2/3 якого наступного дня виводиться з сечею.
Йодується (25 грамів йодистого калію на тонну солі), як правило, перший і вищий її сорти. Йодована сіль особливо корисна мешканцям Карпатського регіону України, українського Полісся, долин Дніпра, Північного Дінця, території Донецького кряжу. Дефіцит йоду тут є основною причиною н тільки ендемічного зобу, а й інших захворювань, - біологічного недорозвитку організму і навіть виродження, різноманітних форм

дегенерацій. Спостерігаються також зміни в рості, нестійкість до інфекцій, хронічні хвороби. Крім розумової відсталості можуть бути передчасні пологи

у жінок, мертвонароджені діти, глухонімота. На перше місце лікарі ставлять розумову відсталість, що й сталося з маленьким Славком, мешканцем Львівської області, де відчувається нестача йоду.

Особливо виявляє себе дефіцит йоду в умовах підвищеного радіаційного фону. При відсутності стабільної кількості йоду щитовидна залоза поглинає радіоактивний його надлишок.
Доповідає ЛІКАР-ЕНДОКРИНОЛОГ.
Треба визнати, що якби населення Чорнобильської зони мало вдосталь йодованої солі, шкода здоровיю, нанесена Чорнобильською катастрофою, була б значно меншою.

Буває людина скаржиться на стрімке випадання волосся, зниження фізичної та розумової працездатності. Все це теж говорить про порушення функції щитовидної залози .

Для профілактики захворювань, пов’язаних з дефіцитом йоду, треба користуватися збагаченою йодом кухонною сіллю. Досить щодня вживати в їжу 5-10 г цієї солі, щоб запобігти багатьом захворюванням, пов’язаним з дефіцитом йоду. Оскільки йод з йодованої солі поступово звітрюється, для збереження її встановлений певний термін – 6 місяців.

Вдома таку сіль треба зберігати в сухому місці, краще за все в дерев’яній посудині з щільно прилягаючою кришкою. Цю сіль можна застосовувати і для соління овочевих, рибних, мיясних та інших продуктів, розрахованих на довгий термін зберігання. Існує хибна думка, що йодована сіль змінює смак і колір продуктів і консервацій. Спеціальні дослідження, проведені в Голландії, довели, що це не так. Смак і колір таких продуктів не змінюються. Така перевірка була проведена у Польщі, Чехії, Словакіі. Висновок такий самий.


Якщо строк зберігання йодованої солі вичерпано, нею можна користуватися як звичайною. Але вона вже не може служити засобом запобігання зобу.
Доповідає Міністр харчування


  1. Обов’язкове йодування солі врятує інтелект нації .



  • під таким гаслом в Києві відбулася міжнародна конференція, в якій брало участь понад 100 виробників солі, імпортерів, дилерів,

представників 24 країн світу. Цей форум зібрався з метою розглянути роль сольової промисловості по забезпеченню населення йодованою сіллю. Тільки за останнє десятиріччя – кількість споживачів йодованої солі зросла до 3 млрд. чоловік.

Необхідність йодування всієї солі, що споживається – важливе завдання, яке було поставлено щ 9 років тому на Міжнародному саммиті питань захисту дитинства. Цю ідею підтримали лідере всіх провідних країн світу, оскільки у більшості держав існує серйозна проблема із здоровיям населення, викликана дефіцитом йоду.

Учасники Київської конференції прийняли зобовיязання по взаємодії з проблем подолання йододефіциту.


  1. Ітог уроку.

В Україні розуміють важливість проблеми відновлення випуску йодованої солі Міністерство охорони здоровיя моє відкрити лабораторію з діагностики йододефіциту. Планується виробництво йодованої солі на 4 підприємствах. Перша продукція вже почала поступати у продаж. Ця сіль буде доступною для всього населення України, що дасть великий профілактичний ефект. Роль держави у вирішенні проблемі профілактики захворювань, зв’язаних з дефіцитом йоду – прийняти законодавчу базу. Для цього потрібні спільні зусилля медичної громадськості, уряду, а головне - бажання всіх людей і розуміння важливості цієї проблеми.
Розробила вчитель біології ЗОШ № 105

М.В. Лавриченко

Схожі:

Тема. Здоров’я потрібно цінити
Мета. Виховувати у дітей почуття національної самовідданості, патріотизму, відповідальності за майбутнє нашої нації. Дати розуміння...
Тема Дата
Що вивчає предмет «Основи здоров'я». Здоров'я та його ознаки. Порушення здоров'я (травми, захворю­вання та їх профілактика)
«ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ ЗДОРОВ’Я НАЦІЇ» виступ на обласній учительсько-батьківській конференції
Підтримуючи молодь у її прагненні зберегти своє здоров'я, ми повинні переорієнтуватися з лікування на профілактику з подолання хвороби...
Тренінгове заняття «Хочеш бути здоровим – будь ним» Мета
Мета: формування здорового способу життя підлітків, навіювання правильного уявлення про здоров’я, виховання дбайливого ставлення...
1. Здоров'я, хвороба й профілактика
Мета заняття: Ознайомити студентів з поняттям «здоров'я», компонентами здоров'я, концепціями здоров'я, поняттям хвороба, факторами,...
НАКА З
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2002 р. №14 "Про затвердження Міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я...
Урок №1-2 Тема. Від етносу до нації
ТЕМА І. ФОРМУВАННЯ МОДЕРНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ. ТЕОРІЯ ТА СУСПІЛЬНІ ВИКЛИКИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ
5 -9 класи загальноосвітніх навчальних закладів ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
«Основи здоров’я» передбачає розвиток здоров'язбережувальної компетентності шляхом набуття учнями навичок збереження, зміцнення,...
1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів Пояснювальна записка
Здоров'я — найперша необхідна умова успішного розвитку кожної людини, її навчання, праці, добробуту, створення сім'ї і виховання...
Тема: «Хвороба вбивця: СНІД»
Мета: ознайомити дітей з актуальною проблемою людства у ХХІ ст – ВІЛ і СНІДом; виховувати в дітей почуття відповідальності за своє...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка