|
Скачати 35.42 Kb.
|
Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка «Затверджую» Методист з англійської мови _______________Свідер І.А. Вчитель з англійської мови _____________Мадич Ж.В. «___» __________ 2011р. Оцінка «________» Розгорнутий план-конспект уроку з англійської мови на тему «Number six, Hill Street!» проведений у 6 класі в Довжоцькому НВК «ЗОШ I-III ст., колегіум» студентки IV курсу 43-АН групи факультету іноземної філології Артеменко Олесі Олегівни Кам’янець-Подільський 2011 Тема: Number six, Hill Street! Мета: практична: ознайомити учнів з новими лексичними одиницями, активізувати їх вживання у мові, розвивати фонематичний слух освітня: підвищувати мотивацію навчальної діяльності розвиваюча: розвивати увагу, пам'ять і швидку реакцію та здогадку учнів виховна: формувати активність, працьовитість, наполегливість Обладнання: підручник, плакат, картки із завданням, диск (Unit 2. Number six, Hill Street. Lesson 2.). Хід уроку
1. Організаційний момент. T: Good morning pupils! Ps. Good morning. T: How are you? Ps. Good. T. Who is absent today? Ps. All are present.
T. Today we are going to continue the theme and we have to learn new words and read the dialogue.
T. For today you had to learn the previous dialogue and now I would like to check it. Have you learned it? Ps. Yes! T. Who wants to be the first? P1. I am. T. Ok, come to the blackboard and start. P1. – This is for Cindy’s new house. Let’s go there. It’s in Hill Street! – Oh, yes! Where is Hill Street? Let’s look at the map. – Mmm, let me see! Go along New Road. Turn left into Hill Street. – Ok! Cindy’s new house is number six. Let’s go. – Look! There is a record shop on the right. But where is number six? – Number six is on the left, next to the bank! – Oh, dear! Where’s Cindy? Is this number six, Hill Street? – No, this isn’t number six. It’s number nine! T. Ok, I put you 11. Who will be the next?
T. Ok, let’s acquaint with new words. Look at the computer listen and repeat (: cooker ['kʊkə] плита, піч sink [sɪŋk] раковина drawer ['drɔː] шухляда, комода wardrobe ['wɔːdrəub] гардероб, шафа upstairs [ʌp'stɛəz] нагорі, на верхньому поверсі downstairs [daun'stɛəz] внизу, на нижньому поверсі hall [hɔːl] вестибюль wall [wɔːl] стіна dining room ['daɪnɪŋru:m] їдальня T. Now you have to write down these words in your vocabulary. I give you 6 minutes. Ok, let’s repeat it again. Repeat the word: drawer ['drɔː] wardrobe ['wɔːdrəub] довге (ɔː), так само в словах hall [hɔːl] wall [wɔːl] Repeat it please one more. Now repeat the words upstairs [ʌp'stɛəz] downstairs [daun'stɛəz] T. And now we work up the dialogue. Before we start to read it we listen to it in our computer. Listen attentively and try to find the new words. Cindy’s Mum: Put the cooker in the kitchen, between the sink and the fridge! Hello, everyone! Cindy! Cindy: I’m in my bedroom. It’s upstairs, opposite the bathroom! 2 Wendy: OK. Everybody! Come on, let’s help Cindy! Cindy: Put my books on the shelf, please! Don’t put my shoes in the drawer, Oscar! 3 Cindy: Put them wardrobe, please! Lin: What’s the matter, Eddy? Eddy: Oh, no! Help! The wardrobe! Wendy: Masid! Get out of the wardrobe and help us! 4 Masid: Help? In my new clothes? Cindy: Oh, Masid! They are not yours. They are mine! T. Ok, now let’s read it. Who wants to begin? Now we read it and translate the dialogue. We have the following exercises. Let’s do the ex.3. You have to say yes or no. P1. The fridge is in the kitchen. YES P2. Cindy’s in the bathroom. NO P3. Cindy’s bedroom is downstairs. NO P4. Masid is in the wardrobe. YES T. Now we have one more exercise in your book. But before we begin to do it, let’s repeat grammar structure there is/there are. When we use there is? P1. There is we use in the singular form. T. And when we use there are? P2. There are we use in the plural form. T. Ok, let’s do the ex. 4. Look at the picture and say! (додаток) Example: 1. cooker There is a cooker between the sink and the fridge! 2. two baskets 3. table 4. two chairs 5. two pictures. P1. There are two baskets under the table. P2. There is a table opposite the door. P3. There are two chairs next to the door. P4. There is a radio on the fridge. P5. There are two pictures on the wall. T. Now let’s work near the blackboard. Open your copybooks and write down the date. P1 come to the blackboard. T. У будинку 2 їдальні. P1. There are two dining room in the house.. T. На столі 3 олівця і 7 книжок. P2. There are three pencils and seven books on the table. T. Супермаркет навпроти банку. P3. There is a supermarket opposite the bank. T. На Хілл Стріт 2 готеля. P4. There are two hotels on the Hill Street. T. В кімнаті 3 шафи. P5. There are three wardrobe in the room. T. У ванній кімнаті 1 раковина. P6. There is a sink in the bathroom. T. Ok, you’ve managed with the task.
T. Good. Let’s make a conclusion. What words have you learned today? Ps. cooker, sink, hall… T. Ok, close everything on your desks, I will ask you some words: раковина P1. sink T. шухляда P2. drawer T. наверху P3. downstairs T. внизу P4. upstairs T. стіна P5. wall T. їдальня P6. dining room T. піч P7. cocker T. вестибюль P8. hall
T. At home you have to learn the new words and read the dialogue. Homework is clear? Ps. Yes. T. Thank you for the lesson. See you. Ps. Bye |
План-конспект уроку з англійської мови на тему «Number six, Hill Street!» Мета: практична: ознайомити учнів з новими лексичними одиницями, активізувати їх вживання у мові, розвивати навички діалогічного... |
План-конспект уроку з англійської мови на тему «Number six, Hill Street!» Мета: практична: закріпити вже вивчені лексичні одиниці, активізувати їх вживання у мові, вдосконалювати граматичні знання учнів... |
План-конспект уроку з англійської мови на тему «Number six, Hill... Мета: практична: перевірити і оцінити засвоєння активного граматичного та лексичного мінімуму з теми, узагальнити вживання прийменників,... |
План-конспект уроку з англійської мови на тему «Number six, Hill Street!» Мета: практична: перевірити та оцінити активного граматичного та лексичного мінімуму з теми, закріплювати знання з данної теми, тренувати... |
План-конспект уроку з англійської мови на тему «Number six, Hill Street!» Мета: практична: удосконалювати вміння читати англійською мовою, розуміти прочитане, вчити учнів одержувати основну інформацію з... |
Конспект відкритого уроку з англійської мови в 6 класі з теми «Погода. Одяг.» Тип уроку: комбінований (урок засвоєння нових знань та формування вмінь та навичок) |
Конспект уроку англійської мови у 8 класі Тема: Англійські традиції та свята Основна частина уроку Check-up Актуалізація опорних знань учнів з вивченої теми |
Розгорнутий план відкритого інтегрованого уроку фізичної культури... Розгорнутий план відкритого інтегрованого уроку фізичної культури та англійської мови в 4-х класах Мар’їнської загальноосвітньої |
Конспект уроку англійської мови у групі основного рівня першого року навчання ( гурток “ ABC ” ) Конспект уроку англійської мови у групі основного рівня першого року навчання ( гурток “ABC” ) |
Розгорнутий план-конспект уроку англійської мови для Пізнайка, мультимедійний проектор, презентація «My School», ксерокопії сторінок із журналу, плакат “At School” із журналу, картки... |