Всесвітній День авіації і космонавтики


Скачати 131.93 Kb.
НазваВсесвітній День авіації і космонавтики
Дата12.03.2013
Розмір131.93 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Астрономія > Документи
Тема:Всесвітній День авіації і космонавтики

Мета: познайомити з історією святкування Всесвітнього Дня авіації і космонавтики,ознайомити з поняттям «Україна і космос», розвивати пізнавальні, творчі здібності, мислення, спритність, прививати цікавість до пізнання космічних просторів

Обладнання: виставка газет, малюнки учнів, портрети Ю.Гагаріна, Л.Каденюка,глобус, яблука, обручі

Хід заходу

І Організаційний момент

ІІ Проведення виховної години – оголошення теми

12 квітня все людство відмічає Всесвітній День авіації та космонавтики. Це свято з'явилось на честь першого польоту у космос людини і тим самим воно підкреслює нестримну жагу людського роду до пізнання нових знань. Бажаю і Вам у цей день замислитись над своїм існуванням і від душі захотіти дізнатися про навколишній світ більше!

Ера польотів людини спочатку на літаку, а потім і у космічному кораблі відкрила для людства принципово нові можливості у подоланні відстані та швидкості руху. У цей знаменний день варто пам'ятати, що можливості нашого пізнання не обмежені, і за наявності наполегливої праці та терпіння ми можемо здолати будь-які перешкоди.

До космічних ви висот

Прагнете щодня,

Поважає вас народ

Тішиться рідня,

Бо найближче до зірок

Ви з усіх із нас.

Вас вітаємо тепер

В цей зірковий час.

Історія свята

Всесвітній День авіації та космонавтики 12 квітня

В цей день, 12 квітня, у 1961 році громадянин СССР старший лейтенант Юрій Олексійович Гагарін на космічному кораблі "Восток" вперше в світі здійснив орбітальный політ навколо Землі, відкривши епоху пілотуємих космічних польотів. Він здійснив один виток довкола земної кулі, який тривав 180 хвилин.

Розвиток польотів в колишньому союзі проходило поетапно. Від перших пілотуємих кораблів та орбітальних станцій до багатоцільових космічних, які пілотували орбітальні комплекси.

За рішенням Міжнародної авіаційної федерації (ФАІ) 12 квітня святкується як "Всесвітній день Авіаціїї та Космонавтики".

УКРАЇНА – КОСМІЧНА ДЕРЖАВА” Україна і космос - нероздільні. Зв'язок цей міцно встановився на зорі космонавтики, і витравити його зараз просто неможливо. Українське походження мали такі творці теорії польотів у світовому просторі, як Костянтин Ціолковський (до речі, повне прізвище Циолковський-Наливайко), Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк.

У Київському політехнічному свого часу вчилися Сергій Корольов і Володимир Челомей (конструктор відомої ракети-носія "Протон"). Ракетна техніка взагалі пішла із просторів "неньки": перші у світі бойові ракети (після китайських дослідів) створив нащадок українських козаків генерал-лейтенант Олександр Засядько, він же організував у російській армії першу ракетну роту. А іменами Янгеля і, пізніше, Уткіна (генеральних конструкторів КБ "Південне" у Дніпропетровську, творців серії балістичних ракет, включаючи "Сатану" і "Скальпель") на Заході починаючи з 50-х рр. лякали діточок.

Хоча порох та ракети власне винайшли хитромудрі китайці, але перший поштовх для розвитку ракетної техніки в Європі дав українець - генерал-лейтенант Олександр Засядько, який ще у середині 19 століття розробив цілу серію різних бойових ракет та створив у російській армії ракетну роту.

Першим, хто додумався використати ракети для польоту людини у космос теж був українець - Микола Кибальчич. Народився він на Чернігівщині в сім’ї місцевого священика. Свого часу Кибальчич прославився головним чином тим, що виготовив унікальну бомбу, якою народовольці прикінчили російського імператора Олександра ІІ. Пристрій для реактивних польотів Кибальчич розробив у останні дні свого життя - ескіз космічного корабля було видряпало уламком ?ґудзика на стіні тюремного каземату. Перед самою стратою Кибальчичу вдалося передати папери з розробками реактивного літального апарату адвокатові, але їх вилучила царська “охранка”. Унікальний винахід надовго було поховано в архівах спецслужб...

Лише після революції світ дізнався, що Ціолковський був не першим і що його майже на три десятиріччя випередив страчений 3 квітня 1881 року українець Микола Кибальчич.

Сергій Корольов,той самий, чия ракета 12 квітня 1961 року виведе у космос першу людину планети, теж був українцем.

Мало хто знає, але свій шлях “любимый лунный трактор” СРСР до Місяця розпочав в Україні. Для підготовки команди, що керувала “Луноходом”, та для випробовувань самого апарату в кримських горах під Сімферополем було створено спеціальний “місяцедром”.

На Місяць було запущено усього два “трактори” - “Луноход-1” (1970 р.) та “Луноход-2” (1973 р.). Під час виконання місячної місії “трактористи” теж знаходилися у Криму - у центрі керування в селищі Шкільне. Пізніше зі Шкільного керували роботою космічних кораблів “Союз”, брали участь у здійснення першої міжнародної стиковки “Союз”-”Аполон”, відстежували перший, і єдиний політ радянського “човника” “Буран”...

Космічне сьогодення

За роки незалежності Україна впевнено посіла своє місце серед провідних космічних держав світу. Сьогодні ми випускаємо найрізноманітніші ракетоносії. Від “космічної малолітражки” - типу “Циклон-3” (супутники до 600 кг), до важкої “космічної фури” “Зеніт-2 SLВ”, здатної вивести на орбіту до 14 тонн. На базі балістичної ракети SS-18 “Сатана” створено мирні космічні носії серії “Дніпро”. Усього на трьох закордонних космодромах - Байконур, Плесецьк і “Сі Ленч” - експлуатуються п’ять українських ракетно-космічних комплексів: “Циклон-2”, “Циклон-3”, “Зеніт-2”, “Зеніт-3SL”, “Дніпро”, якими, з 1991 року здійснено майже вісім десятків пусків, та виведено на орбіту понад півтори сотні супутників. На сьогодні Україна контролює 10% ринку космічних послуг.

Чудовим вираженням міжнародного співробітництва в освоєнні Всесвіту, пізнанні його таємниць став політ українського космонавта Леоніда Каденюка на борту американського корабля «Шаттл», я кий стартував 19 листопада 1997 року. Цей політ тривав 16 діб.

Останнім часом з’явилася інформація про те, що НКАУ планує разом з НАСА розпочати нову спільну Місячну програму... Адже сьогодні космічні дослідження - це не лише престиж держави, але й надзвичайно прибутковий та перспективний бізнес. Потенціал поки що є.

Звучить пісня на мотив пісні „Справжній друг”

1. Хочеш все про всесвіт знать -2р

Треба більш читати.

І тоді в небесний світ -2р.

Будеш ти пірнати.

ПРИСПІВ:

Ні дощі, ні вітри, зорепади не страшні,

Якщо до знань усім іти -2р

2. Астрономом станеш ти -2р.

Вивчиш все про космос.

Будеш знати про зірки -2р.

Про сузір”я й Сонце

ПРИСПІВ

Ми живемо на Землі -2р

Завдяки всі Сонцю.

Про це вчені довели -2р.

Космонавти також.

ПРИСПІВ:

В планетарій ходим ми,

З телескопом дружим всі,

Щоб побільше знати.

Мрієм в космос полетіть,

І зірки нові відкрить.

Відомими, щоб стати.

Ведучий: Цього дня у 1961 році Юрій Гагарін на космічному кораблі "Восток" здійснив перший в історії людства політ навколо орбіти Землі. Політ тривав 108 хвилин. Хто з дітей в залі підкаже скільки це годин?

Ведучий: Правильно! І ці нещасні три години перевернули хід науки! Те, що раніше вважалося неймовірним, стало дійсністю. Це все одно що ви, діти, побачили б на власні очі чаклунство Гаррі Поттера! Тепер ми знаємо як виглядає поверхня Місяця і навіть Марса!!! Хтозна, можливо коли ви підростете, то зможете подорожувати космосом так само вільно, як і Україною. І якщо це трапиться, то ви маєте знати, що таке космос і що саме там можна відвідати. Саме тому я і пропоную вам пофантазувати і здійснити уявний тур по сонячній галактиці!!!

Небо зорями рясніє

Небо зорями рясніє,

Таємниче і глибоке,

Всесвіт нам бентежить мрії,

Спонукаючи до дії,

Розум радує і око.
Оксамитова безодня

Так притягує до себе!

Пригадаємо сьогодні

Тих, кому скорилось небо.
Романтичних, геніальних

Винахідників сміливих,

Завдяки яким реально

В кожній хаті маєм диво.
Про супутники космічні

Ми говоримо буденно.

Допомогою їх звично

Користуємось щоденно.
Інтернет, зв'язок мобільний,

Телебачення, прогноз,

Спілкування з світом вільне -

Змінює життя всерйоз!
Пригадаймо відчайдуха,

Хлопця першого з Землі,

Всесвіт мовчазний він слухав,

Всміхнено епоху рухав

На космічнім кораблі.
Щира шана тим землянам,

Що на Місяці колись,

Прапори Землі на славу

Встановити спромоглись!
З космосу - Земля тендітна,

Невелика і блакитна,

І кордони непомітні -

Ніби спільно всі живуть...

Мабуть так колись і буде,

Бо як в космос вийшли люди,

Й на Землі лад наведуть! Наталія Козленко

Довідкове бюро

Коротка інформація про Леоніда Каденюка

Ведучий: Будь-який космонавт довго тренується перед тим, як відправитись у космос. Тому і ми перед своїм польотом маємо перевірити наскільки ви готові до невагомості. Хто з вас знає що це таке?

Ведучий: У невагомості люди літають як пір'я на вітру. Їх крутить у різні боки і дуже важко владнати зі своїм тілом, адже в космосі ви стаєте буквально невагомими, тобто нічого не важите!!! Отже виходьте до мене і ми будемо тренуватися до польоту в космос.

Конкурс 1: Тренування до невагомості

Учні мають виконати завдання. Хто з завданням краще справиться, той стане капітаном космічного корабля.

Завдання –Пройти по рівній лінії , заплющивши очі, піднімаючи руки по команді, виконуючи стройові вправи .

Конкурс2: Завдання для „Швидкодумів”

Учні повинні поміркувати і дати відповіді на запитання вчителя, опираючись на раніше вивчений матеріал та додатковий матеріал по даній темі.

1. Яку форму має Земля?

2.Як називається природний супутник Землі?

3. Хто був першим космонавтом у світі?

4. Назвати першого українського космонавта.

5.Скільки планет рухається навколо Сонця?

6.Що називають орбітою планети?

7. Які космічні тіла , крім планет, рухаються навколо Сонця?

8. Що таке глобус?

9. Скільки і які має полюси Земля?

10. Що таке екватор, на скільки півкуль поділяє він Землю?

11.Океан і континенти,

Гори й ліс, міста й поля

Це, малюк, твоя планета,

Називається .....(Земля)

12..В небі куля вогняна,

Має довгий хвіст вона,

То не зірка, не планета

Здогадались?..(комета)

13.В синім небі світлячки,

Не дістати до них рукою,

А найбільший світлячок,

Вигнувся дугою (Місяць).

14. На небі це сузір 'я першим помічають,

.Діди його прозвали „Великий Віз”.

І справді, сім яскравих зірок з неба сяють.

Мов кухоль, хоч води напийсь. (Велика Ведмедиця)

15.Якого поля не можна зорати, на якому полі не можна каміння полічити? (Небо, зорі)

16.Роздивитися мікроб,

Допоможе мікроскоп.

А вивчати зорі щоб,

Треба мати ...(телескоп)

За правильні відповіді - 1бал

Конкурс3: „Художники”. (намалювати глобус , сонце ( з закритими очима )

Частівки – коломийки про глобус

Здавна формою Землі цікавились люди.

Поки вчені довели, що Земля в нас кругла.

Різні версії були, припущень багато,

То її слони тримали разом з черепахой.

Наш Гагарін, - космонавт, полетів у космос.

І побачив рух Землі він навколо Сонця.

Глобус – це модель Землі зменшеної форми..

Означає слово „куля” –всім тепер відомо.

3.Мудрий астроном Гіппарх вчений був із Греції.

Паралелі, меридіани – це його концепція.

Тепер наш чудовий глобус називають „ апельсин”,

Або „м”ячиком у сітці”- це давно відомо всім.

Ведучий: Уявимо себе на космічному кораблі, звучить космічна музика,ви бачите і малюєте , наприклад сонячні промені,форму землі і т.д. Під час малювання кожної деталі, необхідно повертати учня навколо своєї осі.

Коментар до малюнків ( вони викликають сміх у дітей)

Конкурс4: Планети сонячної системи

Окрім Землі у сонячній системі є ще 9планет - Венера, Марс, Меркурій, Сатурн з кільцями навколо себе, Юпітер, Нептун, Уран та Плутон. Хоча останні досліди вказують на те, що Плутон неможна вважати планетою. Всі ці планети крутяться навколо Сонця. (Це краще демонструвати або на плакаті сонячної системи, або малювати на дошці). Тож зараз я пропоную 16 учням вийти у відкритий космос і спробувати приземлитися на планети.
Конкурс з підвішеними на нитки яблуками, які треба вкусити без допомоги рук.

Уявімо, що яблука - це вісім планет сонячної системи. Хтось кусає Марс, , а хтось Землю. Решта вісім учнів тримають ці "планети" на піднятих вгору руках. То ж виходять вісім команд по дві дитини в кожній. Яка команда встигне першою вкусити яблуко - та перша приземлилась на свою планету і тому виграла.

Ведучий: Молодці! Ви як Нейл Армстронг і Едвін Олдрін!

- Чи ви знаєте, імена яких людей я назвала?

Ведучий: Це перші люди, які висадилися на Місяці! А хто знає, що таке Місяць?

Ведучий: Ні! Місяць - це супутник Землі! Якщо всі планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця, то супутники обертаються навколо своїх планет. Наприклад, у Сатурна існує аж 18 місяців, які обертаються навколо нього! Уявляєте собі, якби у Землі був не один супутник-Місяць, а вісімнадцять? Деякі ми бачили би вночі, а деякі навіть вдень. Поверхня Місяця вкрита круглими ямами, тому деякі люди вважають, що він зроблений з сиру.

- А ви знаєте, що це за ями і як вони називаються?

Вони називаються кратерами. Утворюються вони від комет, які падають на поверхню Місяця. А вам, як вже майже справжнім космонавтам, я пропоную дослідити поверхню Місяця, а саме - кратери.

Конкурс 5: Поверхня місяця

Учні діляться на дві команди. На підлозі у два ряди розкладаються обручі на відстані 1/2 метра один від одного. Це кратери. Дітям необхідно по-черзі стрибати із одного обруча в інший. Дострибавши до кінця, дитина бере яблуко (камінь з Місяця) і стрибає назад, передавати естафету наступному. Виграє та команда, гравці якої першими візьмуть по одному яблуку - відтак, вони стають найкращими дослідниками космосу.

Конкурс 6: «Завдання для „ Рекламодавця”

Прорекламувати : - Чому Місяць змінює свій вигляд?

- „Наче човен в синім морі”.

- Місяць – супутник Землі.

Поети зверталися до Місяця, як до живої особи.

1. Місяць в річку задивився,

Як у дзеркало дівчина.

Місяцеві сон приснився:

Гори, море, верховина. (Богдан Лепкий)

2.Місяць не чув.

Він купавсь в океані,

Грався , як злотний дельфін,

Кидався в хвилі

І знов вилітав,

Бризкав

І струшував срібло із себе.

Падало срібло,

Лилося на землю

І сріблило мрії землі. (Олександр Олесь)

Максимальна кількість – 3 бали

(Наукове обґрунтування : Зміна фаз Місяця. Місяць – ніби кишенькове дзеркальце Сонця. Він сам не світить, бо є холодним небесним тілом, а тільки відбиває сонячне світло – це перша причина. А друга – Місяць обертається навколо Землі і , ми щоразу дивимося на його освітлену сторону ніби з іншого боку.)

Конкурс 7: Кросворд

Клас ділиться на 2 команди «Мудреці» та «Розумашки»

Завдання для „Мудреців” , розв’язати КРОСВОРД.

КРОСВОРД для І команди

1. Планета, яка названа ім'ям бога — покровителя торгівлі та мандрівників. (Меркурій).

2. Українська назва сузір'я Плеяд. (Стожари).

3. Мала планета. (Астероїд).

4. В перекладі грецькою – волохата, хвостата „зірка”. (Комета).

5. Наука, що вивчає Всесвіт. (Астрономія).

6. Найближча до нас зоря.(Сонце).

Яке слово утворилося по горизонталі? ОСМОС)

КРОСВОРД для ІІ команди «Розумашки»

1.Прилад астрономів. (Телескоп).

2.Кулясте розпечене тіло, що випромінює світло. (Зоря).

3.Залишки небесних тіл, що впали на поверхню планет. (Метеорити).

4.Холодне кулясте небесне тіло. (Планета).

5.Явище повного згорання в атмосфері невеликих небесних тіл. (Метеор).

6.Мала планета. (Астероїд).

7.Яке слово утворилося по горизонталі? (КОМЕТА).

Максимальна кількість балів — 7 (6 правильних відповідей і 1 бал за нове слово, що утворилося під час розгадування кросворду)

Конкурс 8 :Зустріч з інопланетянами

Кожний учасник показує свій костюм , розказує з якої він планети прибув на землю і рекламує життя на іншій планеті.

Ведучий: Ви всі просто молодці! Із вас можуть вийти видатні космонавти. Не дивлячись на те, що в цьому році виповнюється 52 роки з того дня, як перша людина полетіла в космос, розвиток цієї галузі ще тільки починається. І можливо саме ви зробите значні відкриття в цій сфері. Можливо хтось відкриє нову планету, хтось стане першою людиною, яка висадиться на Марсі! А можливо в когось навіть буде свій будиночок на Місяці, куди він чи вона зможе літати на вихідні як на дачу! Пам'ятайте, все в ваших руках! Не бійтеся фантазувати! З днем Космонавтики вас!

Частівки про Сонячну систему

1.Астрономія – наука

Про космічнії тіла.

Будем всі її вивчати,

Щоб про космос більше знати.

2. Ми дізналися,

Що Всесвіт – це космічний простір,

Він складається з галактик

Зіркових скупчень.

3. У космічному просторі

Є чудові назви.

Наша як завжди найкраща-

Зветься Шлях Чумацький.

4. Гороскопи, гороскопи.

Люди дуже вірять в них

12 знаків зодіаку,

Поділяють увесь рік.

5.Наша Сонячна система

Мала 9 діточок.

Плутон себе не проявив,

Місце він своє звільнив.

6. Ми вивчаємо планети

І розкажем вам про третю.

Це планета голуба-

Називається Земля.

7. Ми її давно вивчаєм,

Тож уже багато знаєм:

6 на ній материків,

4 океани та низка морів.

8. Місяць – наш природний супутник.

Небеснеє тіло.

Часто змінює свій вигляд,

Хоче, щоб любили.

9. Ще в минулому столітті

Український винахідник

Вчений Юрій Кондратюк

Показав у космос путь.

10. Ми майбутні астронавти,

Мрієм в космос полетіть,

Інопланетян зустріти,

З ними міцно подружити.

Схожі:

1 Міжнародний день музики Всесвітній вегетаріанський день Міжнародний...
Сиявуша Імрана оглу Мамедзаде (1935), азербайджанського письменника, перекладача творів українських письменників
Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно 1 грудня...
Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно 1 грудня з 1988 року. Цей день служить нагадуванням про необхідність зупинити...
Начальник теруправління Ю. Г. Скрипнік
Указом Президента України №685/2006 від 18 серпня 2006 року встановлено День охорони праці, що має відзначатися щорічно 28 квітня...
«Бути здоровим – це модно»
Всесвітній день здоров’я відзначається в день створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, устав якої було прийнято 7 квітня...
Музей історії авіації та космонавтики, смт. Вороновиця Музей розміщено...
ХVІІІ ст. У 1867 р маєток був придбаний М. Можайським, брат якого Олександр Федорович (1825-1890), майбутній винахідник планера,...
Діти, 7 квітня Всесвітній День Здоров’я. А ви задумувались, що ж таке здоров’я?
Діти, 7 квітня – Всесвітній День Здоров’я. А ви задумувались, що ж таке здоров’я?
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІД
Тільки 2% наркоманів виліковуються, інші 98% – гинуть. Не досягши 30-річного віку
К. Е. Ціолковський Мета: познайомити з історією святкування Всесвітнього...
Юрія Гагаріна, першого космонавта України – Леоніда Каденюка, космонавтами-українцями, розвивати творчі здібності, мислення, знання...
Випуску: 24 березня – всесвітній день боротьб
Українське незалежне інформаційне агентство новин (УНІАН). Засновано в березні 1993 року
Святкуймо Всесвітній день туризму у Львові!
Безкоштовні акції для львів'ян та гостей міста з нагоди Всесвітнього дня туризму у м. Львові 27-28 вересня 2013 р
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка