Тема. Микола Гоголь. Життя і літературна діяльність. Романтична умовність оповідання «Вечір проти Івана Купала». Мета уроку


Скачати 55.1 Kb.
Назва Тема. Микола Гоголь. Життя і літературна діяльність. Романтична умовність оповідання «Вечір проти Івана Купала». Мета уроку
Дата 27.12.2013
Розмір 55.1 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Інформатика > Урок
Тема. Микола Гоголь. Життя і літературна діяльність. Романтична умовність оповідання «Вечір проти Івана Купала».

Мета уроку: ознайомити учнів із основними подіями життя та творчістю письменника, змістом оповідання, його композиційними особливостями; формувати розуміння місця митця на порубіжжі двох культур – української та російської, розвивати вміння усного переказування прозового твору, розкриття його моральних мотивів, ідейного змісту; виховувати повагу до українських традицій, чистоту душі і моральність поведінки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу (особистісно зорієнтований).

Обладнання: портрети письменника, виставка творів, фрагменти кінофільму «Вечір проти Івана Купала».

Форми, методи, прийоми роботи: «Психологічний настрій», таблиця «Повинні знати і вміти», прес-конференція, міні-лекція, робота в групах, повідомлення учнів, складання «ланцюжка нахилів», конспектування, створення таблиці-опори, тестування, взаємооцінювання, «Мікрофон».

Гоголь – справжній знавець людського серця! Наймудріший філософ! І найпіднесеніший поет повинен благоволити перед ним, як перед людинолюбцем!

Т.Шевченко
Перебіг уроку
І. Організаційний етап

ІІ. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності

*»Психологічний настрій»

– Посміхніться один одному і побажайте успіхів!

ІІІ. Визначення мети і теми уроку

* Заповнення таблиці "Повинні знати і вміти" (спільно з учнями записуються завдання, які необхідно засвоїти протягом уроку, і вміння, які формуються)

Повинні ЗНАТИ: Повинні ВМІТИ:

біографію М.Гоголя знаходити цікаві факти

його творчість визначати жанри

зміст твору аналізувати текст

композицію знаходити особливості композиції

реальне і фантастичне узагальнювати
ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Прес-конференція (учитель частково розкриває тему, пропонуючи учням завершити її розкриття самостійно, використовуючи підручник)

  • Міні-лекція вчителя


Микола Васильович Гоголь(1809-1852)

  • 20 березня 1809 – народився в містечку Великі Сорочинці (нині Миргородський р-н Полтавської обл.) в родині письменника Василя Опанасовича Гоголя-Яновського

  • зростав у атмосфері української історії та культури, добре володів українською мовою

  • долучався до домашніх вистав у будинку Д.Трощинського, родича матері

  • 1818-1819 – навчався в Полтавському повітовому училищі

  • 1821 – вступ до Ніжинської гімназії вищих наук

  • серйозно ставився до навчання, був дотепним, умів «розгадати людину»

  • у гімназії написав перші твори українською

  • завів «Книгу всякої всячини», вів український словничок із російськими відповідниками

  • 1829 – вручення атестата

  • взимку їде до Петербурга – чужого, «болотяного», жорстокого

  • переписувач паперів у департаменті господарств(п. «Шинель»)

  • покинув службу, пише збірку повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки»

  • 1828 – просить матір надсилати описи українського вбрання

  • 1831 – вихід 1 частини збірки

  • 1832 – 2 частини

  • знайомство з Пушкіним, Дельвігом, Сомовим

  • викладає історію у Петербурзькому ун-ті

  • 1833 – закликає Максимовича їхати до Києва і сам хоче викладати там історію; має намір вивчати українські народні пісні (зібрав понад 1000)

  • 1835 – опубліковано збірки «Миргород», «Арабески»

  • 1835 – комедія «Ревізор»

  • звинувачення у ворожості до Росії, наклепи; хвороба

  • 1836 – виїзд за кордон на лікування

  • 1838 – видає альманах «Український вісник»

  • у Римі продовжує «Мертві душі»

  • 1842 – вихід 1 тому «Мертвих душ»

  • 1839 – поселяється у Відні

  • звертається до релігії; книга «Вибрані місця із листування з друзями»

  • 21 лютого 1852 – помер, похований у Москві


*Робота в групах за підручником

1 – с. 213-214: дитинство – юність

2 – с. 214-215: навчання – вибір професії

3 – с. 215: творчість

4 – с. 216-217: Київ – література

5 – с. 218: закордонне життя

6 – с. 219: релігійність – завершення долі
* Виступи учнів із повідомленнями

  • Індивідуальна робота: складання «ланцюжка нахилів»

фольклорист – мистецтвознавець – історик – письменник – видавець

  1. «Мікрофон»

Як ви розумієте слова Т.Шевченка про М.Гоголя (епіграф)?

  1. Запитання (усний переказ) до тексту (перед вивченням навчального тексту учням пропонується скласти до нього запитання або переказати)

  2. Слово вчителя. Конспектування

1. Джерела оповідання М.Гоголя «Вечір проти Івана Купала»:

  • продовження традицій І.Котляревського, Гулака-Артемовського;

  • легенди, бувальщини, приказки, прислів’я, повір’я, перекази, побут селянського життя;

  • здобутки давньої літератури


2. Тема: зображення історії гріхопадіння Петра, скоєння ним злочину заради збагачення.

Ідея: згубне втручання злих сил у людське життя, висока народна мораль засуджує злочини.

Жанр: оповідання(повість).

3.Композиція

Обрамлення: розповідь про діда-оповідача.

Експозиція: опис характеру оповідача Хоми Григоровича, початок розповіді.

Завязка: поява на хуторі Басаврюка.

Розвиток дії: Корж виганяє наймита Петра, який укладає угоду з дияволом, іде в Купальську ніч за скарбом.

Кульмінація: хлопець, засліплений багатством, убиває Івася.

Розвиток дії: одруження з Пидоркою, їх нещасливе життя.

Розвязка: божевілля Петра, його смерть. Пидорка йде в монастир.

Обрамлення: незвичайні події на хуторі.
V. Засвоєння знань, формування вмінь і навичок

1. Перегляд фрагментів кінофільму
2. Складання таблиці-опори «Реалістичне і фантастичне у творі»


Реалістичне

Фантастичне


  • використання приказок, прислів’їв, повір’їв, сцен побуту;

  • зображення селянського побуту, гумору, дотепності;

  • глибокі страждання двох закоханих;

  • майнова нерівність




  • народна легенда про цвіт папороті;

  • втручання нечистої сили в людське життя;

  • продаж нечистому людської душі;

  • опис Купальської ночі з її дивами;

  • діяння відьми







3. Тестування (с. 228-229)
VІ. Контроль, корекція та оцінювання знань

  1. Взаємоконтроль і взаємоаналіз навчальної діяльності

  2. Коментування таблиці "Повинні знати і вміти" (чи все заплановане вдалося зробити, чи всі завдання уроку виконані)

VІІ. Підсумковий етап

1. «Мікрофон»

  • На якому етапі уроку найцікавіше працювати?

  • Де ми витратили найбільше часу?

  • Що нам заважало працювати злагоджено?

  • Що треба було зробити інакше?


VІІІ. Домашнє завдання

1. Створити рекламу твору за такими критеріями:

— відповідність реклами художньому тексту;

–– максимум інформації за мінімальної кількості слів;

— логічність;

— аргументованість;

— доступність;

  • творчий підхід, оригінальність.

2.Опрацювати питання рубрики «Аналізуємо твір».

Схожі:

Микола Гоголь «Тарас Бульба»
Гоголь увійшов у російську літературу як глибоко самобутній письменник, творчість якого мала значний вплив на розвиток реалістичного...
На Івана, на Купала
Особистість, якій властиве це ставлення, володіє системою елементарних мистецьких знань, адекватно сприймає художні твори, здатна...
Тема уроку: Виникнення Запорізької Січі Мета уроку
Мета уроку: з'ясувати як і чому виникло українське козацтво; розповідати про появу перших січей і діяльність Дмитра Вишневецького;...
Урок засвоєння нових знань. Обладнання уроку: Портрет С. Ф. Черкасенка,...
Тема уроку: Спиридон Черкасенко. Цікава сторінка з життя митця. Образ донецького степу в поезії «Вечір у степу»
Уроку
Тема уроку: Значення періодичного закону. Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва
Уроку української мови в 11 класі на тему: «Л ітературне краєзнавство....
М. Гоголя. Вироблення навичок самостійної роботи з додатковою літературою, виразного читання. Збагачення активного словника учнів...
Ігрова форма роботи «Лови помилку» на уроках узагальнення та повторення...
Термін історична пісня вперше увів в українську фольклористику Микола Костомаров. ( М. Гоголь )
УРОКУ
Просвітництво як літературна епоха. Розмаїття виявів літературного життя: виникнення (сентименталізму) та розвиток (класицизм, реалізм)...
Тема: Михайло Старицький. Життя і творчість. Багатогранність діяльності....
Ти учнів із життям і творчістю письменника, розкрити багатогранність його спадщини, допомогти усвідомити ідейно – художній зміст,...
Уроки 5, 6 Тема: Літературна балада. Особливості жанру літературної...
Навчальна мета: дати визначення поняття «літературна балада», розкрити особливості жанру балади, особливості «німецької системи віршування»;...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка