НАКАЗ


Скачати 345.02 Kb.
НазваНАКАЗ
Сторінка1/3
Дата21.06.2013
Розмір345.02 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Право > Документи
  1   2   3


Чернівецька обласна державна адміністрація

Департамент освіти і науки, молоді та спорту

прямая соединительная линия 1

НАКАЗ


25.03.2013 м. Чернівці № 281

Про результати моніторингу стану

профілактичної роботи з впровадження

ідей здорового способу життя в закладах освіти

Чернівецької області у 2012/2013 н.р.
На виконання Концепції загальнодержавної цільової соціальної програми «Здорова нація» на 2009-2013 роки, наказу Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації №4 від 05.01.2011 «Про затвердження плану заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки», «Плану заходів щодо виконання Регіональної Концепції виховної діяльності навчальних закладів Чернівецької області на 2011-2015 роки», затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 12.03.2011 143-р та з метою удосконалення системи заходів щодо організації профілактичної роботи, спрямованої на учнівську молодь, науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області провів у січні 2013 року моніторингові дослідження стану профілактичної роботи з впровадження ідей здорового способу життя, вживання учнівською молоддю області наркотичних речовин, алкоголю, паління тютюну.

Дослідження проводилося анонімно серед учнів 8-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Вижницького, Герцаївського, Глибоцького, Заставнівського, Сокирянського, Кіцманського, Путильського, Кельменецького, Сторожинецького, Новоселицького, Хотинського районів, м.Новодністровська та м.Чернівців, системи ПТНЗ. Всього психологічною службою було опитано 12288 осіб.

Учнівська молодь області адекватно оцінює ступінь впливу на власне здоров’я тютюну, алкоголю та наркотичних речовин, а основним є те, що відповіді старшокласників показують, що у порівнянні з 2011/2012н.р., у них спостерігається більш усвідомлене ставлення до наслідків ризикованої поведінки, тобто дії короткочасного або довготривалого вживання тих чи інших психотропних речовин. Спостерігається чітка тенденція щодо збільшення числа старшокласників, які негативно ставляться до вживання алкогольних напоїв та тютюнопаління, але дані результати не є достатніми для констатації стійкої позиції здорового способу життя.

Аналізуючи рівень обізнаності учнів щодо негативного впливу алкоголю, тютюну, наркотиків на організм людини отримано наступні результати:

 • тютюнопаління – середній показник обізнаності становить 75,4% (достатній рівень);

 • вживання алкоголю – 75,2% (достатній рівень);

 • вживання наркотиків – 76,7% (достатній рівень).

Така статистика доводить, що учнівська молодь найменш шкідливим для свого здоров’я вважає алкоголь. Ці показники обізнаності учнів щодо негативного впливу алкоголю, тютюну, наркотиків на організм людини є вищими, ніж у 2010/2011н.р. (75,3%), але не є достатніми, що свідчить про потребу вдосконалення методів просвітницької роботи в навчальних закладах з даного питання. Аналізуючи отримані результати моніторингу стану вживання учнівською молоддю області наркотичних речовин, алкоголю, тютюнопаління, можна зробити висновок про недостатній рівень організації профілактичної роботи педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів щодо запобігання шкідливим звичкам учнівської молоді.

Враховуючи вищезазначене,
НАКАЗУЮ:


 1. Затвердити довідку про результати моніторингу стану вживання учнівською молоддю області наркотичних речовин, алкоголю, тютюнопаління, що додається.

 2. Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області:

  1. Результати аналізу моніторингу та рекомендації розглянути на серпневих інструктивно-методичних нарадах.

  2. Вдосконалити технологію та методику проведення моніторингу стану вживання учнівською молоддю наркотичних речовин, алкоголю, тютюнокуріння.

  3. Провести до 01.03.2013 моніторинг стану вживання учнівською молоддю області наркотичних речовин, алкоголю, тютюнопаління.

 3. Начальникам органів управління освітою, сім’єю, молоддю та спортом райдержадміністрацій, міських рад, директору НМЦПТО:

  1. Результати моніторингу довести до відома керівників навчальних закладів, заступників з виховної та навчально-виховної роботи, практичних психологів і соціальних педагогів до 25.04.2013.

  2. Врахувати результати моніторингу при плануванні виховної роботи освітніх закладів на 2013/2014н.р.

  3. Здійснити вивчення стану впровадження програм практичного психолого-соціального курсу «7 уроків здоров’я: профілактика тютюнової та алкогольної залежності» та «Скажемо курінню – НІ!», «Життя без гачка», «Рівний-рівному», «Діалог» на уроках з основ здоров’я та в позакласній роботі.

  4. Здійснити порівняльний аналіз результатів моніторингу з попередніми роками на рівні району (міста) та розробити план заходів, рекомендації щодо покращення якості просвітницько-профілактичної роботи працівників психологічної служби та класних керівників.

  5. Забезпечити належне надання психолого-педагогічної допомоги та корекції учням загальноосвітніх навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, що мають ризиковану поведінку (40 годин на особу).

 4. Про виконання п. 3 цього наказу поінформувати Департамент освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації та Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області до 01.06.2013 (e-mail: chernivtsi23@ukr.net).

 5. Наказ розмістити на інформаційних сайтах Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації та Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області.

 6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Тарангул Л.М.


Директор Департаменту М.Й.Бауер

освіти і науки, молоді та спорту

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ Департаменту освіти і

науки, молоді та спорту облдержадміністрації

від   25.03.2013 № 281Довідка про результати моніторингу стану вживання учнівською молоддю області наркотичних речовин, алкоголю, тютюнопаління

(2012/2013 н.р.)

З метою здійснення в закладах освіти області профілактичної роботи щодо запобігання вживання учнівською молоддю наркотичних речовин, формування навичок здорового способу життя у дітей та підлітків, надання якісних соціально-психологічних рекомендацій щодо планування і здійснення навчально-виховного процесу в освітніх закладах та на виконання плану роботи науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти на 2013 рік, психологічною службою Чернівецької області у січні 2013 року було здійснено моніторингове дослідження стану вживання учнівською молоддю наркотичних речовин, алкоголю, тютюнопаління.

Дослідження проводилося анонімно серед учнів 8-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Вижницького, Герцаївського, Глибоцького, Заставнівського, Сокирянського, Кіцманського, Путильського, Кельменецького, Сторожинецького, Новоселицького, Хотинського районів, міста Новодністровськ та міста Чернівців, системи ПТНЗ. Всього психологічною службою було опитано 12288 осіб. Найбільше респондентів опитано у ПТНЗ, закладах освіти м.Чернівці, Сторожинецькому, Хотинському та Кіцманському районах (додаток 1).

Аналіз результатів дозволив виявити наступне: відповідаючи на запитання: “Яке ваше ставлення до спиртних напоїв?” переважає негативне ставлення – 71.7%. Окрема частина підлітків (21,6%) вважають, що вживання алкоголю допустиме в окремих випадках, що є ознакою відсутності співпраці між психологічною службою та виховною системою закладів освіти районів. Позитивне ставлення до вживання спиртних напоїв висловили 2,6% опитаних учнів області. Варто відмітити, що найбільший відсоток учнів, які негативно ставляться до вживання спиртних напоїв у Вижницькому – 95,6%, Герцаївському – 96,7% районах, м.Новодністровську – 96,9%.

Не змогли визначитися у своєму ставленні до вживання алкогольних напоїв – 3,9% учнів. Таким чином, даний відсоток респондентів становить групу ризику, оскільки ці учні можуть потрапити під маніпулятивний вплив осіб з асоціальними проявами поведінки, і за відсутності вдалого виховного та психолого-педагогічного супроводу можуть обрати тип поведінки, який несе загрозу власному здоров’ю.

Цікавим є факт, що учнівська молодь має більш чіткі позиції щодо вживання тютюнових виробів. На запитання “Яке ваше ставлення до тютюнопаління?” відповіді наступні: негативне – 84,3%, допустиме в окремих випадках – 7%, позитивне – 4,3%, не визначилися – 4,4% учнів.

Найбільший відсоток негативного ставлення до тютюнопаління спостерігається серед старшокласників Вижницького району – 95,1%, Глибоцького – 97,3%, Новоселицького – 99%, Кельменецького – 94,5%, Хотинського – 89,6% районів.

У ставленні до наркотичних речовин відповіді розподілилися наступним чином: негативне ставлення - у 95,8% опитаних; допускають вживання в окремих випадках - 0,7% учнів; позитивне ставлення – 0,7%, не визначилися – 2,9%. Достатньо виражене негативне ставлення учнівської молоді до вживання наркотичних речовин спостерігається в усіх закладах освіти Чернівецької області. Проте потребують посиленої уваги дані в закладах Кельменецького району, адже 2,7% учнів вважають, що вживання наркотичних речовин допустиме в окремих випадках, а в закладах ПТО - 1,1% підтримують цю ж думку. Достатній показник позитивного ставлення до наркотичних речовин демонструють учні ЗНЗ м.Чернівці – 0,9%. Отже, працівникам психологічної служби та адміністраціям закладів освіти Кельменецького району, м.Чернівці та ПТНЗ потрібно детально вивчити ситуацію та розробити алгоритм спільних дій у контексті профілактичної роботи щодо формування адекватної оцінки впливу наркотичних речовин.

У відповідях на запитання “Чи пробували ви коли-небудь алкоголь, палити чи наркотичні речовини ?” виявлено, що:

 • 0,9% учнів вживали наркотики; 25% - пробували палити; 34,3% - вживали алкогольні напої один раз.

Поряд з цим:

 • періодично палять 6,7% підлітків; періодично вживають алкогольні напої – 17,8%; періодично вживають наркотичні речовини - 0,6%;

 • постійно палять 3,8% підлітків; постійно вживають алкогольні напої – 2,1% опитаних учнів; постійне вживання наркотиків виявлено у 0,1% молодих людей.

Взагалі не бажають мати справу з алкоголем більшість учнів закладів освіти Вижницького району – 83,7% , Глибоцького – 48,1% , Кельменнецького – 64% , Путильського району– 44,1%. Немає жодного учня з опитаних старшокласників навчальних закладів Вижницького, Глибоцького, Новоселицького та Путильського районів, які постійно вживають алкоголь.

Наркотичні речовини ніколи не пробували 42,5% учнів закладів освіти Чернівецької області; 56% взагалі не бажають мати справу з наркотиками, однак 0,1% постійно вживають наркотики.

Варто відмітити, що тільки 60,6% опитаних готові відмовитись від паління на все життя і 3,2% – до закінчення школи; 5,3% – учнів не надають цьому питанню великого значення; 19,2% опитаних учнів не змогли визначитися з термінами. Останні показники заслуговують особливої уваги, адже фактично, це старшокласники, які не розглядають звичку тютюнопаління як шкідливу, тому їм важливо надати можливість переглянути й переоцінити своє ставлення щодо паління сигарет, а класним керівникам та працівникам психологічної служби - працювати над позитивними змінами причин даної поведінкової діяльності.

Під час вивчення проблеми обізнаності учнівської молоді, щодо придбання наркотиків, відповіді розподілилися наступним чином:

 • 79,4% учнів не володіють такою інформацією;

 • 6,3% знають спеціальні місця, де їх можна придбати;

 • 2,4% зазначають як джерело розповсюдження старших за них молодих людей;

 • 0,7% відмічають у цьому плані старшокласників;

 • 1,0 % учнів зазначають, що наркотики можна придбати в середовищі однолітків.

 • 0,2% учнів вказали, що наркотики можна придбати в однокласників.

Отже, останні три категорії опитуваних потребують особливої уваги не тільки працівників психологічної служби та адміністрації закладу, а й представників громадськості, тому що варто врахувати ще й можливість ефекту авторитету в учнівському середовищі через асоціальні прояви поведінки.

Найчастіше правдиву інформацію про шкідливий вплив на здоров’я людини алкоголю, тютюну, наркотиків підлітки отримують з таких джерел (в рейтинговому порядку):

 • від психолога – 17%;

 • від батьків – 13,8%;

 • від вчителя –12,8%

 • з телепередач – 12,1%;

 • на спеціальних заняттях у школі – 10,6%;

 • на спеціальних тренінгах у школі – 10,4%,

 • на спеціальних тренінгах – 6,4%;

 • з газет, журналів – 6,1%;

 • з інших джерел – 5,4%;

 • від друзів – 5,3%.

Учнями відмічена провідна роль у роботі з профілактики шкідливих звичок психологічної служби, особливо в Новоселицькому, Глибоцькому, Сокирянському, Сторожинецькому районах. Найбільше батьків, які приділяють значну увагу питанню здорового способу життя власних дітей у м. Чернівцях, Путильському та Герцаївському районах (додаток 2,3).

З наведених вище результатів видно, що основну роботу з профілактики шкідливих звичок та формування в учнів навичок здорового способу життя в освітніх закладах області виконує психологічна служба. Слід відмітити той факт, що учні відзначили також аспект превентивної роботи, яку в навчальних закладах здійснюють вчителі. Оскільки виховна робота в закладах освіти є одним з основних напрямків здійснення навчально-виховного процесу, то питання профілактики шкідливих звичок покладається на весь педагогічний колектив.

Що стосується цінностей, які є провідними в середовищі учнівської молоді, то мобільні телефони знову посіли перше місце. Таким чином, результати показують, що учні віддають перевагу наступним соціальним атрибутам, які визначені в рейтинговому порядку:

 • 80,9% – мобільні телефони;

 • 77,9% – «крутий» одяг;

 • 70,4% – заняття спортом;

 • 67% – відвідування дискотек, нічних клубів;

 • 23,7% – паління;

 • 21,7% – ролики;

 • 20,6% – вживання алкогольних напоїв;

 • 5,4% – проба будь-якого наркотика;

 • 2,9% – регулярне вживання наркотиків (додаток 4).

Як показують наведені вище результати, мобільний телефон та гарний дорогий одяг є в середовищі учнівської молоді тим основним показником, за яким молода людина може бути прийнята, або не прийнята, в певне коло спілкування. Приємним є той факт, що заняття спортом випередили паління та вживання алкогольних напоїв разом взятих. Разом з тим, відвідування нічних дискотек та різноманітних клубів та паління невід’ємно пов’язані з модою. У свою чергу, проба наркотиків та їх регулярне вживання посіли, відповідно, передостаннє та останнє місця. Наведені показники констатують факт розмежування цінностей у молодіжному середовищі і підвищення потреби підлітків у заняттях спортом.

Важливою є особистісна позиція підлітка у виборі факторів збереження здоров’я. Підлітки вважають, що збереження їхнього здоров’я залежить від них самих – 68,7%; від батьків – 13,6%; від лікарів – 8,1%; від друзів – 4,6%; від вчителів – 3,6%; інше (екологія) – 1,3%.

Під час вивчення рівня обізнаності учнів щодо негативного впливу алкоголю, тютюну, наркотиків на організм людини ми отримали наступні результати:

 • тютюнопаління – середній показник обізнаності становить 75,4% (достатній рівень);

 • вживання алкоголю – 75,2% (достатній рівень);

 • вживання наркотиків – 76,7% (достатній рівень).

Як видно з наведених результатів, молоді люди сьогодні майже одинаково шкідливими для свого здоров’я вважають тютюнопаління, алкоголь і наркотики. Дані показники суттєво не змінилися у порівнянні з минулорічними, що свідчить про потребу вдосконалення методів просвітницької роботи в навчальних закладах з даного питання.

Порівняння результатів моніторингу 2012/2013 н.р. з попередніми роками засвідчує про збільшення на 10,5 % кількості учнів, які негативно ставляться до вживання алкоголю. Водночас зменшилась кількість учнів, які не визначилися у своєму ставленні щодо вживання спиртних напоїв та щодо окремих випадків вживання алкоголю (додаток 5).

У 2012/2013 н.р. на 1,6% збільшився показник негативного ставлення учнів до куріння. Також зменшилась кількість таких учнів, які допускають паління сигарет в окремих випадках, – на 1,3%. Збільшилась кількість дітей, які позитивно ставляться до тютюнопаління на 0,5%. Такі результати вказують на відсутність достовірної інформації, низький рівень обізнаності учнів про шкідливий вплив тютюнопаління на організм молодої людини, легковажне ставлення до власного здоров’я старшокласників. Група ризику щодо тютюнопаління становить 4,4%, що на 0,8% менше, ніж 2011/2012 н.р. (додаток 6).

У порівнянні з 2011/2012 н.р показники числа підлітків, які висловлюють негативне ставлення до вживання наркотичних речовин, зменшилось на 1,3%. Поряд з цим дещо збільшився показник позитивного ставлення до вживання наркотиків - на 0,2%, показник допустимо в окремих випадках залишився незмінним – 0,7% та показник невизначеності – на 1,2%. Таким чином, група ризику щодо вживання наркотичних речовин становить 2,9% (додаток 7). Подібна тенденція свідчить про недостатню проінформованість учнівської молоді щодо негативних наслідків вживання наркотичних речовин, що сприяє поширенню лояльного ставлення до вживання наркотиків.

У 2012/2013 н.р. на 8,1% зменшилася кількість учнів, які періодично вживають алкоголь. Проте дещо збільшилась кількість дітей, які один раз пробували алкоголь – на 5,2% та показник постійного вживання алкогольних напоїв підлітками - на 0,5%. Поряд з цим, на 1,6% збільшилася кількість тих, хто не бажає мати справу з алкогольними напоями. Серед підлітків 15,6% - тих, які взагалі не пробували алкогольні напої, що на 0,7% більше, ніж в минулому році (додаток 8).

Щодо тютюнопаління, то у порівнянні з минулим роком кількість учнів, які палять постійно залишилась незмінною - 3,8%. Але на 1,4% зменшилась кількість учнів, які палять періодично та зросла кількість дітей, які обрали чітку позицію щодо відмови від паління взагалі – на 3,4% (додаток 9).

У 2012/2013 н.р. на 0,4% зменшилась кількість учнів, які вже встигли один раз вжити наркотичні речовини. Збільшилася на 0,3% кількість дітей, які періодично вживають наркотичні речовини. На 3,6% збільшилась кількість учнів, у порівнянні з 2011/2012н.р., які не пробували наркотичні речовини взагалі, проте зменшилася на 3,3% кількість таких учнів, які не бажають мати справу з наркотиками (додаток 10).

У 2012/2013 н.р., у порівнянні з минулим навчальним роком, на 0,5% зменшився показник вживання учнями пива і на 3,5% - вживання слабоалкогольних напоїв. Аналізуючи стан вживання спиртних напоїв по районах та містах області, слід зазначити, що спостерігається збільшення вживання міцних напоїв у Вижницькому, Путильському, Хотинському районах області. Слабоалкогольним напоям найчастіше надають перевагу учні ПТНЗ, Сокирянського, Сторожинецького, Герцаївського і Путильського районів та м. Чернівці. Але, в закладах освіти Заставнівського, Сокирянського, Сторожинецького районів та м.Новодністровська значно зменшилися показники щодо вживання міцних напоїв, що є свідченням більш якісної превентивної роботи у даних районах (додаток 11).

Отже, в цілому, учні досить адекватно оцінюють ступінь впливу на власне здоров’я тютюну, алкоголю та наркотичних речовин, а основним є те, що відповіді дітей показують, що у порівнянні з минулими роками, у них сформоване більш усвідомлене ставлення до результатів ризикованої поведінки, тобто дії короткочасного або довготривалого вживання тих чи інших психотропних речовин. Доказом цього слугують вище заначені показники. Проте, аналізуючи отримані результати моніторингу стану вживання учнівською молоддю області наркотичних речовин, алкоголю, тютюнопаління, можна зробити висновок про недостатній рівень співпраці між психологічною службою та виховною системою закладів освіти області з даної проблеми. Водночас, вимагає суттєвого покращення профілактична робота щодо запобігання шкідливим звичкам учнівської молоді та формування навичок здорового способу життя у дітей та підлітків.
Завідувач НМЦППСР Д.Д. Романовська Методист-психолог НМЦППСР Л.В. Кирилецька

Методист-психолог НМЦППСР О.В. Ілащук
Додаток 1

Статистичні відомості про респондентів по кожному району (місту) області


Район

(місто)

К-ть

опитаних

Вижницький

Глибоцький

Заставнівський

Кіцманський

Кельменецький

Путильський

Сторожинецький

Новоселицький

Герцаївський


Хотинський

Сокирянський

Новодністровськ

Чернівці

ПТНЗ

Всього

Всього

632

973

765

1184

550

247

1107

832

340


1066

701

221

2168


1502

12288
  1   2   3

Схожі:

РОЗКЛАДЗАНЯТ Ь
Наказ ГУ МНС №200 від 14. 06. 06р. „ Про затвердження Положення про мобільну оперативну групу ГУ МНС України в Миколаївській області...
РОЗКЛАДЗАНЯТ Ь
Наказ ГУ МНС №200 від 14. 06. 06р. „ Про затвердження Положення про мобільну оперативну групу ГУ МНС України в Миколаївській області...
С.І. Черніков майор вн служби
ЛІТЕРАТУРА: “БСПО”, “Довідник керівника гасіння пожежі” 1987р. П. П. Клюс, “Пожежна тактика” К. Ф. Кімстач, наказ МВС України №657...
Гасіння пожеж у навчальних закладах
ЛІТЕРАТУРА: “Тимчасовий статут дій у НС”, “Довідник керівника гасіння пожежі” 1987р. П. П. Клюс, “Пожежна тактика” К. Ф. Кімстач,...
Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»
Наказ МОЗ України від 11. 07. 2012 р. №515''Наказ МОЗ України від 28. 02. 2012 р. №134'' '
НАКАЗ

Наказ Міністерства фінансів України

Наказ Міністерства фінансів України

Наказ Міністерства аграрної політики України

ФОРМА №9 мед ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ МНС

Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка