“ЗАТВЕРДЖУЮ”
Начальник ПДПЧ-36
ст. лейтенант служби
цивільного захисту
О.М. Задорожний
“_____” _________ 2008 р
План-конспект
для проведення занять по медичній підготовці з особовим складом
ПДПЧ-36 та Жовтневого ЗМПО.
Тема №4.1.6 “Інфекційні захворювання”.
Навчальна мета: Вдосконалити знання особового складу караулу для надання долікарської допомоги постраждалим, профілактики інфекційних захворювань. Заходи щодо недопущення іфікування під час надання першоі медичної допомоги .
Час: 45 хв.
Місце проведення: навчальний клас
Матеріальне забезпечення: плакати
Література: Невідкладна медична допомога
Порядок проведення занять.
1. Організаційний момент 5 хв.:
- перевірка присутніх;
- оголошення теми і мети занять, питань, які мають вивчатися.
2. Контроль знань 5 хв.:
- перевірка засвоєння раніше пройденного матеріалу.
3. Викладення матеріалу теми 25хв.
Питання які вивчаються:
1. Інфекційні хвороби .
2. Профілактика інфекційних захворювань.
Питання та його короткій зміст
|
Методичні вказівки
|
Термін СНІД розшифровується як синдром придбаного імунодефіциту, але придбаних імунодефіцитів багато, а СНІД - один. Тому сьогодні правильніше сказати так: СНІД - це такий придбаний імунодефіцит, який відрізняється від інших наявністю певного комплексу властивостей і специфічного збудника.
ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ВІЧ.
Взимку 1980-81 року в госпіталь Нью-йоркського університету поступили декількох чоловік з незнайомою для лікарів формою саркоми Капоши - захворювання, відкритого ще в 1872 році Морітцем Капоши. На шкірі нижніх кінцівок з'являються вузлики коричнево-червоного або голубувато-червоного кольору. Іноді вони покрилися виразками і мертвіють, але, звичайно не вражають внутрішні органи, і не вважаються злоякісними пухлинами (у більшості хворих саркома Капоши триває 8-1 років і добре піддається химиотерапевтическому лікуванню).
Весною 1981 років лікарі Лос-Анджелеса знайшли ще одну категорію хворих - із злоякісною формою пневмоцистной пневмонії. Це зустрічається украй рідко у осіб з пригніченою функцією імунної системи - наприклад, що піддалися інтенсивній иммунодепрессивной терапії після трансплантації органів. Влітку 1981 роки в США налічувалося вже 116 подібних випадків.
Хоча клінічна картина указувала на відомий вже на той час синдром імунодефіциту, причина і шляхи захворювання залишалися неясною. Надзвичайно тривалий прихований період і відсутність ефективних засобів лікування - все це викликало шок у лікарів і учених.
Отже, збудник СНІДу був відкритий через два роки після публікації першої статі про нове захворювання, а метод його діагностики розроблений менш ніж через 2.5 роки після перших публікацій.
ПЕРЕДАЧА ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ.
Один з шляхів інфікування населення в широких масштабах — переливання крові і її компонентів. 90% хворих на СНІД захворює у віці між 20 і 45 роками. СНІД - причина смерті чоловіків в проміжку між 25 і 44 роками, що пов'язано з великою сексуальною активністю і наркоманією саме в цей період.
Більш злоякісний перебіг СНІДу у дітей пояснюється незрілістю їх імунної системи.
Повторні інфекції і переливання крові у хворих на гемофілію стимулюють імунну систему, що теж сприяє загостренню чутливості цих осіб до ВІЧ.
Ефективні методи лікування інфекції ВІЧ ще не знайдені. В даний час вдається в кращому разі лише відстрочити фатальну розв'язку. Основу сучасної боротьби з інфекцією ВІЧ повинне складати попередження її розповсюдження. Тут особливу увагу слід направити на санітарну освіту з метою зміни поведінкових і гігієнічних навиків. В санітарно-освітній роботі слід розкрити шляхи передачі захворювання, особливо підкресливши, що основний з них — половою; показати згубність безладного статевого життя і необхідність використовування презервативів, особливо при випадкових контактах. Особам, що входять до груп ризику, рекомендують не брати участь в донорстві, а інфікованим жінкам — утриматися від вагітності; важливо застерегти від користування загальними зубними щітками, бритвами і іншими предметами особистої гігієни, які можуть бути забруднений кров'ю і іншими біологічними рідинами інфікованих.
Разом з тим зараження неможливе повітряно-краплинним шляхом, при побутових контактах і через продукти харчування. Важлива роль в боротьбі з розповсюдженням інфекції ВІЧ належить активному виявленню інфікованих шляхом використовування теста-систем за визначенням противірусних антитіл. Такому визначенню підлягають донори крові, плазми, органів і тканин, хворі на венеричні хвороби. Невідкладною мірою попередження інфекції ВІЧ залишається заміна всіх шприців одноразовими або принаймні строге дотримання правил стерилізації і використовування звичайних шприців.
Осередковий туберкульоз - це така форма захворювання, яка характеризується обмеженою протяжністю запального процесу в легенях з переважанням продуктивного характеру запалення в організмі.
Тільки при флюорографії або рентгенографії у хворого виявляють осередковий туберкульоз легенів. В 50-60 роки у нас осередкового туберкульозу було. З роками, у зв'язку із застосуванням масової флюорографії, своєчасного виявлення туберкульозу, зміною імунного фону питома вага осередкового туберкульозу падає.
Вірусний гепатит А - гостра циклічна хвороба з переважно венозним фекально-оральним механізмом передачі, що характеризується ураженням печінки і що виявляється синдромом інтоксикації, збільшенням печінки і нерідко жовтяницею.
Вірус гепатиту А стійкий в навколишньому середовищі: при кімнатній температурі може зберігатися декілька тижнів або місяців, а при 4 'C - декілька місяців або літ.
Ведучий механізм зараження гепатитом А - фекально-оральна, реалізовувана через водний, харчовий і контактно-побутовий шляхи передачі.
По ступеню тяжкості захворювання: легку, середньої тяжкості, важку.
Результат гепатиту А звичайно сприятливий. Повне одужання наголошується у 90% хворих, в решті випадків наголошуються залишкові явища.
Профілактика. Проводиться комплекс санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів, такий же як при інших кишкових інфекціях. Питна вода і харчові продукти, вільні від вірусу гепатиту А - застава зниження захворюваності. Необхідна перевірка якості водопровідної води на вірусне забруднення. Контактні особи спостерігаються і обстежуються протягом 50 днів. У вогнищах проводиться дезинфекція препаратами, що містять хлор.
Імунопрофілактика гепатиту А специфічного імуноглобуліну по 0,05 мл/кг маси тіла в/м або нормального донорського.
Активна імунопрофілактика гепатиту А не розроблена.
Заходи щодо недопущення інфікування
під час надання першої медичної допомоги.
При поданні медичної допомоги будь-якому пацієнтові працівники повинні дотримуватись такого порядку:
- під час підготовки до проведення маніпуляцій переконатись у наявності й цілісності аптечки для надання першої медичної допомоги.
- усі медичні маніпуляції здійснювати у гумових рукавичках.
- перед одяганням рукавичок обробляти шкіру нігтьових фаланг розчином йоду.
- захисні екрани або окуляри для обличчя повинні обов'язково використовуватись під час виконання процедур, які супроводжуються розбризкуванням крові, інших рідин.
- попереджати можливі травми шкіри ріжучими та колючими предметами, не маніпулювати голками після їх використання.
- використаний медичний інструментарій обов'язково слід піддавати дезінфекції. Чищення і передстерилізаційну обробку використаного медичного інструментарію проводити лише в гумових рукавичках із дотриманням максимальної обережності.
- усі без винятку об'єкти (обладнання, посуд та інші), що забруднені кров'ю або іншими біологічними рідинами, вважаються інфікованими і підлягають обов'язковій дезінфекції.
- забороняється вживати їжу, пити, палити, користуватись косметикою під час надання допомоги. Після виконання вказаної роботи слід замінити спецодяг та вимитись гарячою водою з милом.
- на робочих місцях слід постійно мати аптечку первинної медичної допомоги.
- під час проведення оживлення пацієнта методом "з рота до рота" слід використовувати чисту тканину або носовичок.
- у разі попадання біологічної рідини пацієнта на слизові оболонки їх терміново обробляють 0,05 % розчином марганцевокислого калію, рот та горло полощуть 70 % розчином спирту або 0,05 % розчином марганцевокислого калію чи 1 % розчином борної кислоти.
- очі промивають 1 % розчином борної кислоти, у ніс закапують 1 % розчин протарголу (3 - 4 краплі).
|
Дати під запис, при викладенні матеріалу використовувати плакати
Прочитати
дати під запис
прочитати
дати під запис
|
4. Закріплення вивченного матеріалу 5 хв.
Питання для закріплення:
4.1. Інфекційні хвороби .
4.2. Профілактика інфекційних захворювань.
5. Підбиття підсумків 5 хв.
- вказати на питання, які вимагають підвищенної уваги;
- оголосити оцінки;
- відповісти на запитання.
План-конспект склав:
Начальник караулу ПДПЧ-36
ст. лейтенант служби
цивільного захисту І.В. Медведєв
|