|
Скачати 191.51 Kb.
|
Міністерство охорони здоров’я УкраїниДонецький національний медичний університет імені М. ГорькогоКафедра фтизіатрії і пульмонологіїМетодичні вказівки для лікарів-інтернів та курсантів спеціалізації зі спеціальності «загальна практика-сімейна медицина» із самостійної підготовки до практичних занять Тема 1 Організація виявлення туберкульозу в лікувально-профілактичних закладах загально-лікувальної мережі. Діагностика туберкульозу. Обов'язкові та додаткові методи діагностики туберкульозу. Класифікація туберкульозу. Донецьк 2012 Актуальність теми: Світ знаходиться в умовах пандемії туберкульозу. Зупинити подальший ріст захворюваності, поширеності та смертності від туберкульозу можливо лише добре організованою роботою протитуберкульозної служби та лікарів усіх спеціальностей загально-медичної мережі по попередженню розповсюдження туберкульозної інфекції, зниженню інфікованості населення. Тому організація своєчасного виявлення хворих на туберкульоз може бути віднесена до найбільш важливого розділу роботи у боротьбі з туберкульозом. Діагностика туберкульозу – це поглиблене обстеження осіб з підозрою на туберкульоз із застосуванням комплексу клінічних, мікробіологічних, рентгенологічних та інших лабораторних та інструментальних методів дослідження. Правильне і своєчасне обстеження хворого на туберкульоз має важливе значення для результатів лікування і прогнозу. Тільки маючи повний арсенал клініко-рентгенологічних та лабораторних даних, можна скласти уявлення про клінічну форму і фазу перебігу процесу, поставити діагноз відповідно до класифікації. В сучасних умовах велике практичне значення надається діагностиці туберкульозу, викликаного резистентними до ПТП штамами МБТ. Своєчасно виявлений туберкульоз і якісно пролікований у більшості випадків може бути вилікуваний. Тому знання лікарями усіх спеціальностей методів діагностики туберкульозу дуже важливе. Враховуючи що виявлення туберкульозу відбувається на етапі загальної лікувальної мережі і головна роль у цьому процесі належить саме сімейним лікарям, загальну мету освоєння даного розділу можна сформулювати наступним чином: уміти організувати своєчасне виявлення туберкульозу в лікувально-профілактичних закладах загальної лікувальної мережі, вміти використовувати діагноз в практичній діяльності. Щоб реалізувати загальну мету необхідно вміти: 1.Організувати виявлення туберкульозу у осіб, що звернулися в поліклініку зі скаргами :
2.Організувати виявлення туберкульозу серед дорослого населення методом флюорографії:
3. Організувати виявлення туберкульозу серед дитячого населення:
Для реалізації цілей навчання необхідні вихідні базисні знання – уміння. Вам потрібно вміти:
Щоб Ви могли перевірити, чи відповідає початковий рівень Ваших знань-умінь необхідному, виконайте ряд завдань. Правильність рішень перевірте, зіставивши їх з еталонами відповідей. Задача 1. Хвора скаржиться на тривалий кашель з мокротинням, біль в грудній клітці, задишку при фізичному навантаженні, підвищення температури тіла до 37,3 у вечірній час. Який синдром є провідним в клінічній картині?
Задача 2. Хворий А., 40 років, звернувся до лікаря зі скаргами на підвищення температури до 37,2-37,5 у вечірній час, зниження апетиту, загальну слабкість, втрату 3-4 кг ваги тіла, кашель з виділенням мокротиння протягом місяця, біль у грудній клітці. Яке дослідження слід провести хворому у першу чергу?
Задача 3. У хворого Л., 42 років, вперше діагностований туберкульоз верхньої частки правої легені. Який метод дослідження мокротиння слід призначити хворому з метою встановлення чутливості МБТ до протитуберкульозних препаратів?
Задача 4. У хворого З., 30 років, у другому сегменті лівої легені рентгенографічно виявлено округлий фокус затемнення малої інтенсивності з нечіткими контурами. Яке рентгенологічне обстеження треба призначити для уточнення наявності деструкції?
Якщо Ви відчували утруднення при відповіді на завдання, інформацію, необхідну для формування початкового рівня знань-умінь, можна знайти в наступних джерелах інформації:
Теоретичні питання на основі яких можливе виконання цільових видів діяльності за темою:
Для покращення засвоєння матеріалу та реалізації конкретних цілей необхідно ознайомитися із графами логічної структури теми (додатки 1-5) Джерела учбової інформації:
Для реалізації конкретних цілей навчання необхідно ознайомитися із алгоритмами диференційного пошуку туберкульозу (додатки 6-8). Використовуйте також комп’ютерну програму дистанційного навчання. Якщо ви засвоїли зміст теми, закріпіть його рішенням задач. Правильність рішення перевірте, зіставивши їх з еталонами відповідей. Задача 1 Хворий 33 років, звернувся до сімейного лікаря зі скаргами на загальну слабкість, пітливість по ночах, зниження ваги, кашель протягом 3-х тижнів. Спрямований на дослідження мокротиння на КСБ. Вкажіть симптомокомплекс, який потребує обов’язкового обстеження на туберкульоз
Задача 2 Хворий 42 років звернувся до сімейного лікаря зі скаргами на кашель більше 3-х тижнів, підвищення температури до 37,8˚С. Запідозрено туберкульоз легень. В мокротинні КСБ не виявлені. Рентгенологічно в верхній частці лівої легені відмічається ділянка затінення до 3см в діаметрі неоднорідної структури з ділянками просвітлення. Яке дихання найбільш вірогідніше буде вислуховуватися у хворого над зоною ураження?
Задача 3 Хворий 28 років. Працює наглядачем в слідчому ізоляторі. Хворіє протягом 2 місяців. Скаржиться на кашель з мокротинням, температуру до 37,40С в вечірній час, пітливість, погіршення апетиту, зниження маси тіла на 5-7 кг. Об’єктивно: пониженого харчування, шкіра з блідим відтінком, тургор знижений. Аускультативно: дихання везикулярне, хрипи не вислуховуються. Яке захворювання найбільш вірогідне на підставі отриманих даних? A. Бронхіт. B. Туберкульоз легень. C. Негоспітальна пневмонія. D. ГРВІ. E. Ексудативний плеврит. Задача 4 Хворий 30 років, протягом 1,5 місяців відзначає слабкість, пітливість в нічний час, підвищення температури тіла до 37,2-37,80C, кашель з невеликою кількістю мокротиння. Яке дослідження мокротиння слід провести хворому в першу чергу?
Задача 5 Хворого з підозрою на туберкульоз легень спрямовано до пункту збору мокротиння. Яку форму направлення заповнює медичний персонал для бактеріоскопічного дослідження мокротиння на КСБ?
Задача 6 У хворої 60 років, при зверненні зі скаргами, підозрілими на туберкульоз, в ЗЛМ, в одному з трьох зразків мокротиння виявлені КСБ. На рентгенограмі: ділянка негомогенного затемнення в середній частці правої легені. При якій кількості мікобактерій можливе їх виявлення за методом Ціль- Нільсена.
Задача 7 У хворої 22 років на оглядовій рентгенограмі виявлено ділянку затемнення легеневої тканини 5х6 см у верхній частці правої легені з поодинокими вогнищевими тінями навколо. Яке рентгенологічне дослідження уточнить структуру тіні?
Задача 8 Хворий 45 років, звернувся з скаргами на кашель із невеликою кількістю мокротиння, субфебрильну температуру протягом місяця. На рентгенограмі відзначається неоднорідне затемнення в 2-ому сегменті справа, середньої інтенсивності з чіткими контурами, до 4 см у діаметрі. Який рентгенологічний синдром виявлено у хворого?
Задача 9 Хворому 40 років, з наявністю ділянки затемнення малої інтенсивності з нечіткими контурами в верхній частці лівої легені (в 3 зразках мокротиння КСБ не виявлені), сімейним лікарем призначена терапія антибіотиками широкого спектру дії. Через два тижні проведення антибіотикотерапії рентгенологічно динаміки не відмічено. Який з антибактеріальних препаратів не можна застосовувати у хворих з підозрою на туберкульоз?
Задача 10 Сім'я складається з 5 чоловік. Батько - шахтар, мати - домогосподарка, двоє дітей - 9 і 12 років і бабуся 60 років, яка не працює Кого з членів сім'ї слід віднести до обов'язкових контингентів, що підлягають щорічному флюорографічному обстеженню? A. Батька. B. Дитину 9 років. C. Дитину 12 років. D. Бабусю. E. Мати. Задача 11 На рентгенограмі у хворого з соціальної групи ризику при профілактичному обстеженні методом флюорографії виявлені вогнищеві тіні. В анамнезі контакт з бактеріовиділювачем. Вкажіть категорію осіб, які відносяться до соціальної групи ризику
Задача 12 У працівниці продовольчого магазину при профілактичному огляді виявлені вогнищеві тіні на верхівці правої легені. Скарг не пред’являє. Як часто повинна була проходити флюорографічне обстеження хвора?
Задача 13 У хворого 35 років, під час оформлення на роботу при флюорографічному обстеженні у верхній частці лівої легені на фоні вираженого фіброзу виявлено порожнину з товстими стінками розмірами 4х3см, у нижній частці лівої легені – вогнищеві тіні різних розмірів та інтенсивності. ФЛГ не обстежувався більше 3 років. Яке дослідження необхідно призначити в першу чергу для уточнення діагнозу? A. Діагностичну бронхоскопію. B. Пробу Манту з 2 ТО. C. Комп’ютерну томографію. D. Загальний аналіз крові. E. 3-разове бактеріоскопічне дослідження мокротиння на КСБ. Задача 14 Сім'я складається з 4 чоловік. В сім'ї - дівчинка 13 років. Дитина щорічно обстежена на туберкульоз. Яким методом слід проводити профогляд на туберкульоз дитині 13 років? A. Постановкою проби Манту з 2 ТО. B. Флюорографічним методом. C. Рентгеноскопічним методом. D. Бактеріоскопічним дослідженням мазка мокротиння на КСБ. E. Бактеріологічним методом дослідження мокротиння на МБТ. Задача 15 Дитина 10 років. Батьки дитини відмовляються від проведення дитині туберкулінодіагностики, вказуючи на часті ГРВІ (4 рази на рік) у дитини. Востаннє перенесла ГРВІ 3 місяці тому. Вкажіть протипоказання для проведення туберкулінодіагностики A. ГРВІ 3 місяці тому B. Реконвалесценти(3 місяці після одужання) C. Аллергійний дерматит в анамнезі D. Епілепсія E. Перенесення пневмонії протягом останнього року Задача 16 У дитини 6 років виявлена вперше позитивна проба Манту з 2 ТО - папула 19 мм. У пологовому будинку щеплена вакциною БЦЖ - рубчик 3мм. Скарг не пред'являє. Рентгенологічно - патології в легенях не виявлено. Аналіз крові, сечі - без особливостей. Оцініть реакцію Манту з 2 ТО. A. Гіперергічна. B. Гіпоергічна. C. Нормергічна. D. Анергічна. E. Сумнівна. Задача 17 При проведенні реакції Манту с 2 ТО дитині 7 років, вакцинованій вакциною БЦЖ в пологовому будинку (післявакцинальний знак - рубчик 3мм), виявлено уколочний слід в місці введення туберкуліну. В попередні роки щорічно виявлялися негативні результати р.Манту. Дитина проживає в регіоні з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Якою повинна бути тактика лікаря в даному випадку?
Задача 18 Дитина 6 років, скаржиться на кашель, задишку, фебрильну температуру, рентгенологічно виявлено гомогенне затемнення верхньої частки правої легені. Правий корінь розширений, безструктурний. Проба Манту з 2 ТО вперше позитивна - папула 14 мм. Аналіз крові: ШОЕ - 25 мм /год. Яке дослідження необхідно провести дитині для уточнення діагнозу? A. Флюорографію. B. Спірографію. C. Томографію коренів легенів. D. Плевральну пункцію. E. Торакоскопію. Задача 19 У дитини 2-х років туберкулінова проба Манту з 2ТО – папула 9 мм. Вакцинована у пологовому будинку. Післявакцинний рубчик – 3мм. Туберкулінова проба в 12 місяців – папула 4 мм. В якому з перерахованих випадків необхідна консультація фтизіатра?
Короткі методичні вказівки до роботи на практичному занятті за темою «Організація виявлення туберкульозу в лікувально-профілактичних закладах загально-лікувальної мережі. Діагностика туберкульозу. Обов'язкові та додаткові методи діагностики туберкульозу. Класифікація туберкульозу.». На початку заняття проводиться тестовий контроль вихідного рівня знань-умінь інтернів (курсантів) (надаються тестові завдання). Потім проводиться короткий розбір теоретичних питань згідно з темою заняття, після чого кожний інтерн (курсант) одержує хворого для курації та завдання, що включає ситуаційні задачі, набори рентгенограм, короткі виписки з історій хвороби, описує рентгенологічну картину змін у легенях, оцінює дані лабораторних досліджень. Наприкінці заняття проводиться розгляд результатів роботи інтернів (курсантів). Викладач пояснює типові помилки, відповідає на запитання інтернів (курсантів), оцінює їхню роботу й підводить підсумки заняття. Еталони відповідей. Початковий рівень: 1 –А, 2 – D, 3-D, 4- D. Підсумковий рівень: 1-D, 2-А, 3-B, 4-В, 5-E, 6-B, 7-C, 8-A, 9-C, 10-A, 11-E, 12-C, 13-E, 14-A, 15-D, 16-A, 17-A, 18-C, 19-A. |
Міністерство охорони здоров’я України ... |
Променевої діагностики туберкульозу легень Томографія (пошарове рентгенологічне дослідження) уточнюється структура патологічного процесу |
Цільова програма протидії епідемії туберкульозу в Коломийському районі... Цільової програми протидії епідемії туберкульозу в Коломийському району на 2013-2016 роки |
Україна ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ Про проведення інформаційно-просвітницьких заходів в навчальних закладах області щодо профілактики туберкульозу у 2009 році |
% деструктивних форм туберкульозу органів дихання серед вперше виявлених |
Змістовий модуль 3: «Основи діагностики, лікування та профілактики... Тма поширена в 300 разів більше ніж ішемічна хвороба серця, в 33 рази більше раку легень, в 20 разів більше раку молочних залоз,... |
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НІКОПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ Про затвердження нового складу координаційної ради з питань протидії туберкульозу |
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ Про затвердження форм первинної облікової документації і форм звітності з туберкульозу та інструкцій щодо їх заповнення |
1. На що скаржаться хворі при розгорнутій клінічній картині туберкульозу,... Яке обстеження призначите хворому для встановлення наявності туберкульозного процесу? |
АКАДЕМІЯ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я МОЗ... Начальник Управління профілактики соціально небезпечних хвороб, СНІДу та формування здорового способу життя МОЗ України |