Поради вчителям і батькам


Скачати 62.54 Kb.
Назва Поради вчителям і батькам
Дата 14.03.2013
Розмір 62.54 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Інформатика > Документи
Поради вчителям і батькам

До тих пір, доки зустріч учителя та батьків буде для дитини карою, розраховувати на повноцінне співробітництво передчасно...

Поради вчителю


Дякуйте батькам за все підряд. Багато разів за одне й те ж; усім за будь що. Обов'язково при всіх. Дякуйте учням за їхніх чудових батьків.  Обов'язково дякуйте татусям — за чудову увагу до потреб навчального закладу, за будь-який крок назустріч дитині та вчителю.

Звичайно, форми вираження вдячності можуть бути різні. Але обов'язково запам'ятовуються листи вдячності.

Батьки не повинні боятися зборів (згадайте відсутність оптимізму на обличчі батьків, коли ви повідомляєте їм про запрошення на чергові зібрання). Батьки не повинні відчувати себе в училищі гостями, яких запрошують лише у великі свята, або підсобними робітниками, чиї руки потрібні для того, щоб пофарбувати парти або помити вікна, або гаманцями без розміру, щоб витрусити з них потрібні суми за мірою необхідності.

Ніколи не вживайте термін «викликати» батьків в навчальний заклад. Завжди запрошуйте їх поговорити і обов'язково — заздалегідь. Не практикуйте ситуацію: «Щоб завтра батьки були тут!» — адже розмова згарячу завжди приносить тільки зворотній ефект. Поки зустріч учителя з батьками буде для дитини карою, розраховувати на повноцінне співробітництво передчасно...

Вивчайте батьків (та інших членів сім'ї) — їхні інтереси, сферу професійної діяльності, методи виховання — не як маму Тані або тата Володі, а просто як дорослих і досвідчених людей, з якими звела вас доля. Можливо, серед них є дивовижні люди, і вони стануть відомі іншим завдяки вашій щирій зацікавленості.

Учіться у батьків, адже вчитель — це не завжди той, хто знає більше, а той, хто знає щось інше. На жаль, сьогодні батьківські збори — найбільш розповсюджена форма взаємодії вчителя та сім'ї. А де ж лекції, практикуми, семінари, дискусії, тренінги, конференції, психолого-педагогічні консультації? Що це — лінь, недостатність часу чи професійна неспроможність багатьох учителів? Виходить, кілька батьків, присутніх на заборах — єдиний показник їхньої активності, довіри до навчального закладу, готовність взяти участь в житті групи. Але й тут дотримання простих правил може істотно стимулювати процес залучення батьків до училища.

                    Ніколи не дорікайте батькам, які не приходять на збори, це не сприяє їхньому бажанню зустрічатися з вами частіше. Завжди щиро (без сарказму!) радійте їхній появі у класі.

                    Обов'язково називайте батьків по імені, не кажіть «мама Тані Петренко». Інакше може скластися враження, що батьки важливі для вас тільки в такій ролі.

                    На зборах намагайтеся говорити про проблему, а не окрему дитину. А от хваліть — персонально і всіх. Знайдіть кілька теплих слів для кожного учня. Діти змінюються, засвоюють нові області. І часто набагато успішніше, ніж це здається на перший погляд.

                    Особливо ефективно, якщо вам вдасться проаналізувати, чого досягають учні з моменту вашої останньої зустрічі з батьками, а в чому так і не вдалося підняти планку. Виявлення проблеми повинно бути конструктивним: ось є проблема, для її рішення непогано було б зробити такі й такі справи; зі свого боку, а ви зі свого спробуйте...

                    Коли батькам пропонується конкретна й доступна модель застосування їхніх батьківських ресурсів, то віддача збільшується. Тому що цілеспрямовані дії крок за кроком завжди приносять позитивні результати. Підвищують зацікавленість батьків. Вони частіше звертаються до вас за порадою, а ви, у свою чергу, отримуєте прекрасну можливість послідкувати за розвитком дитини в сім'ї.

                    Намагайтеся не критикувати дії колег, дотримуйтесь професійної етики, навіть якщо у вас інша точка зору.

                    За необхідності попросіть батьків про виявлення будь-якої допомоги, детально поясність, чому ви не можете обійтись без них, просіть пропонувати інші варіанти рішення проблеми, зацікавлено обговорюйте їх.

 

Як вести себе вчителю, якщо виникла проблемна ситуація і ви змушені просити батьків про зустріч?

      Запрошуючи батьків у  навчальний заклад, запитайте в себе: що я хочу отримати в результаті? Якщо просто висловитись, засудити дії дитини або методи виховання батьків, то цей шлях неефективний. Спробуйте знайти конструктивне рішення, адже це полегшить, насамперед, вашу роботу.

      Під час обговорення в присутності дитини пам'ятайте: яка б не була її вина, батьки завжди (принаймні при людях повинні бути адвокатами своїх дітей. Двоє на одного — це не чесно!

      Не покладайтеся на чутки. Говоріть тільки про достовірні відомі факти, не заохочуйте нашіптування.

      Говоріть конкретні речі, старайтеся не вживати такі вирази-штампи як: «погано себе поводить», «не хоче вчитися». Висловлюйтеся ясно: «Не зробив два домашні завдання з математики», «Відмовився відповідати на уроці хімії» і т. д., тоді батьками легше буде проконтролювати подальшу навчальну діяльність дитини.

      Пропонуючи можливі спроби вирішення проблеми, не провокуйте дорослих на насилля, цим ви лише налаштовуєте дітей проти себе. Як результат: діти будуть старатися приховувати від батьків дату чергових зборів.

      При наближенні зустрічі, запитайте себе: чи виправдалися мої сподівання? З якими почуттями батьки йдуть додому? Як подивиться на мене учень завтра? Розвиток дитини — складний, неоднозначний процес. І від того, наскільки тернистим і хворобливим буде ваш спільний шлях, залежить, про що буде згадувати людина через десять або двадцять років після закінчення училища. Куди приведе його та дорога, яку він подолав, опираючись на ваші та батьківські руки? Адже коли тебе підтримують з обох сторін, якось надійніше...

Поради батькам


У батьків відносини з навчальним закладом часто бувають складні. За  декілька років багато з них так і не можуть переступити через страх відвідування батьківських зборів, «індивідуальної консультації», на яку періодично запрошують вчителі... Але всі батьки розуміють, що відсутність такого зв’язку тягне за собою непривабливі наслідки для обох сторін, не говорячи про дитину.

Навчальний заклад не завжди може задовольнити всі запити батьків. Зрозуміло також, що умови в ній залишають бажати кращого, а рівень оплати праці, що існує зараз у системі освіти, не дозволяє батькам наполягати на багатьох своїх вимогах. І все ж. Якщо подивитися на ситуацію інакше: що залежить від нас, батьків? Як ми будуємо свої відносини з училищем? Не секрет, що навчальний заклад — це широкий простір для конфліктів, що іноді провокуємо ми, батьки. Змінити устрій  системи ми не спроможні, але, можливо, щось змінити в собі?

      Не вимагайте від навчального закладу більше, ніж він може вам дати.  Потурбуйтеся про те, щоб ваша дитина жила цікавим життям і , тоді можливі невдачі не будуть такі руйнівні для її особистості.

      Вчителі — як і всі люди — різні. Не узагальнюйте і не переносьте свої незадоволення на весь колектив . Напевне серед педагогів є ті, з ким  ви обов'язково знайдете спільну мову.

      Під час виникнення неприємної ситуації, пов'язаної з вашою дитиною, запам'ятайте, будь ласка, що ви єдина людина, яка здатна виявити моральну підтримку. Ваше завдання —  прояснити ситуацію. А ось інші заходи краще вживати вдома, після спільного обговорення з дитиною.

      Приходячи до училища, обов'язково просіть вести діалог на основі конкретних фактів, а не особистих вражень учителів. Враження можуть бути дуже суб'єктивні, не варто покладатися лише на них. Постарайтеся отримати різнобічну інформацію про життя дитини й аналізуйте її самі.

      Спробуйте також зрозуміти не тільки особливості поведінки вашої дитини  в групі, але й загальну атмосферу навчального закладу. Будь - які вчинки дітей обов'язково пов'язані з соціальним контекстом,   у   якому   вона   розвивається.   Не поспішайте робити висновки похапцем,  не зрозумівши причини її поведінки.

      Не приймайте вчительську правоту апріорі. Зрозуміло, не потрібно обговорювати з дитиною тільки негативні якості (вчинки) вчителів, спробуйте в кожному явищі знаходити цю крупинку корисного, яка обов'язково присутня в ньому. Вчіть цьому дитину.

      Намагайтеся регулярно відвідувати батьківські збори. Якщо є можливість, попросіть класного керівника повідомити план зборів і їхню тривалість.

      На самих зборах піднімайте питання загального характеру, важливі для всіх. Усі проблеми, пов'язані з вашою дитиною, найкраще обговорювати підчас індивідуальної бесіди з учителем. Правильно буде вибрати для цієї бесіди спеціальний час, оскільки після зборів повноцінна розмова може не вийти, якісь нюанси залишаться нез'ясованими.

      Подумайте, чим би ви могли допомогти  училищу або конкретному учителеві? Не завжди ця допомога мусить виражатися у матеріальній підтримці. Можливо, ви володієте якоюсь цінною інформацією, чи маєте можливість працевлаштування учнів влітку, чи ви могли б дати консультацію з питань, пов'язаних із вашою професійною діяльністю, а можливо, ви можете допомогти училищу в тиражуванні навчальних матеріалів, забезпеченні комп'ютерними програмами?

      Ваша участь в житті навчального закладу обов'язково буде сприятливою не лише для дитини, але й для того середовища, в якому вона знаходиться.

      І останнє. Для того, щоб навчити дитину необхідним соціальним навичкам, батьки повинні не тільки розповідати про них, але  й демонструвати на практиці. Подумайте, будь ласка, як бачить ваша дитина ваші ділові і особисті стосунки з учителями? Чи погодилися б ви, щоб вона будувала стосунки з іншими людьми, користуючись вашою моделлю? Якщо так — то вас можна тільки привітати. Якщо ні — у вас ще є час, щоб щось змінити.

Схожі:

Поради батькам майбутніх першокласників
Впевнені, поради батькам стосовно того, як підготувати дитину до майбутніх навантажень, зробити так, аби її організм не давав збоїв...
І. А. Пахаленко Поради психолога
Пахаленко І. А. Поради психолога батькам. Навчально-методичний посібник.: Ольшаницька ЗОШ I-III ст. – 2009
Інформація для батьків
Поради психолога  батькам                                                                         
Поради психолога батькам
Якщо ви бажаєте здоров’я своїм дітям, необхідно побудувати весь побут у сім’ї за принципами здорового способу життя
Загальні поради батькам першокласників
Не підганяйте її, розрахувати час це ваш обов'язок, якщо ж ви цю проблему не вирішили, провини дитини у цьому немає
Поради батькам які виховують дитину з особливими потребами
Одним із головних завдань, які стоять перед ними, є навчити дитину бути сильною, стійкою, щоб зуміти подолати життєві негаразди
«Щоденник ua»: 6 порад для молодого адміністратора
Хто, як не техпідтримка, знає все про складнощі, які виникають у «новачків» ресурсу, технічні проблеми й запитання, які не вдається...
Поради батькам майбутніх першокласників
Вони, впізнаючи «матеріал», намагаються підказати оповідачеві, що буде далі, поправляють, якщо він припустився неточності. Це виробляє...
Поради батькам учнів 1-4 класів
Вас і Вашої родини найбільш актуальні. Спробуйте виконувати хоча б їх. Якщо Вам вдасться розумно організувати життя Вашої дитини,...
Поради батькам щодо режиму дня першокласника
Дитина пішла в перший клас. Ця радісна і хвилююча подія спричиняє певні труднощі. Відбувається зміна провідних видів діяльності....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка