Урок -дослідження «Я і Україна. Природознавство.»


Скачати 122.05 Kb.
Назва Урок -дослідження «Я і Україна. Природознавство.»
Дата 18.12.2013
Розмір 122.05 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Туризм > Урок
Міністерство освіти і науки України

Урок –дослідження

«Я і Україна. Природознавство.»

у 3 класі

вчитель І категорії КЗ «Георгіївська ЗОШ І –ІІІ ст. №1»

Васильченко Тетяна Вікторівна

2011р.

Природознавство

3 клас

Тема. Без води немає життя на Землі. Властивості води – рідини.

Мета. Почати формування поняття «вода»; розширити уявлення учнів про

значення води в природі, поширення її на Землі, про три стани води і

властивості води - рідини; продовжити формування дослідницьких

навичок складання і заповнення схем; розвивати логічне та просторове мислення; виховувати бережне відношення до водних ресурсів.

Обладнання: підручник «Я і Україна». 3 клас. Т.М.Байбара, Н.М.Бібік, діаграма, схема «склад повітря», «стан води», ребус, глобус, схема «три стани води», приладдя для дослідів, мікрофон, виставка книжок,герой «Капітошка», малюнки –відгадки, круг з паперу, синій олівець, пучечок ниток, трикутники, прямокутники, мультимедійна дошка.

Тип уроку:комбінований з мультимедійним супроводом

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

До нас сьогодні на урок

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою і миром.

(Вітання дітей посмішкою й кивком голови).

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти.

Руку гарно піднімайте,

На уроці не дрімайте.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку? (Так)

Ситуація успіху: Посміхніться. Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша сумісна робота була успішною , дотримуйтесь законів уроку:

- ведіть себе спокійно;

- не викрикуйте;

- будьте терплячими;

- давайте можливість висказатися своїм товаришам;

- поважайте один одного.

ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень. Мозковий штурм. Мікрофон.

Наш урок починаємо із спостережень.

  • Який зараз місяць?

  • Яка пора року?

  • Що ви можете сказати про тривалість дня і ночі?

  • Що можете сказати про погоду?

  • Від чого залежить зміна у живій і неживій природі?

  • Як змінилися рослини?

  • Що відбулося у житті тварин?

  • Чим займаються люди?

(діти заповнюють календар погоди)

IІI. Актуалізація опорних знань учнів

- Сьогодні у нас урок незвичайний. До нас завітав гість. Хто він ви дізнаєтесь, коли відгадаєте ребус .

1. Розгадування ребуса



2. Бесіда

- З яких менших частиночок складається вода?(3 краплиночок.) - Правильно . Отже,сьогодні до нас завітав крапелька Капітошка. А прийшов він не просто так, а щоб познайомити нас із своїми родичами. За відповіді він буде роздавати краплинки-бонуси котрі перетворяться у бали.

- Для роботи на уроці ми з вами об`єдналися у групи: «Хмаринка»; «Краплинка»; «Сніжинка».

IV. Перевірка домашнього завдання

1. Відгадування загадки

Капітошка хоче переконатись, чи гарно ви засвоїли попередню тему. Яку, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:

(Капітошка ) - Куди ступиш,всюди маєш. Хоч не бачиш,а вживаєш.

Так,це повітря.

2. Робота зі схемами «Склад повітря»

У вас на партах лежать схеми «Склад повітря». Вам зараз швиденько

потрібно їх заповнити. У пустих овалах записати з чого складається повітря.

pubovalcalloutpubovalcallout
cloudpubovalcalloutpubovalcallout

pubovalcallout


pubovalcallout
Капітошці сподобалось,як ви працювали. Ваші роботи будуть оцінені пізніше.

3. Підсумок перевірки домашнього завдання

А зараз давайте підведемо підсумок з теми «Повітря» і послухаємо віршик

Повітря, діти, - цінність надзвичайна.

Для нас-це існування джерело.

У ньому вічна сила життєдайна,

Живих істот без нього б не було.

V. Мотивація навчальної діяльності

Розгадування та обговорення загадок

Послухайте та відгадайте загадки. Капітошка, будь ласка.

(відгадки на аркушах)

Капітошка. Я вода і на воді плаваю. (Лід)

Що росте догори коренем? (Бурулька)

(Техніка безпеки про бурульки.)

Пухнаста хмара летить крилата.

чим вата нижче, тим дощик ближче. (Хмара)

Усі рослини й тварини вживають,

у кожній хаті її мають. (Вода)

Вчитель. - Про що ж усі ці загадки?

- Чому так говорять: «Без води не було б життя на Землі»?

Пропоную вам звертатися до скарбниці народної мудрості «Прислів`я та приказки». У них відбивається життя, звичаї українського народу, його історія.

VІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про те, де на землі знаходиться вода, у яких станах і які властивості має вода – рідина, значення води для рослин, тварин і людини. (Слайд №1 -11)

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

Капітошка: Я переконався, ми з вами можемо відправлятися у мандрівку.

Отже я розповім вам про воду, яке вона має значення на Землі. Вода - найпоширеніша в природі речовина, без якої неможливе життя на Землі.

Вчитель: Ось погляньте на глобус. Тут ви бачите багато синього кольору. Це і є вода.(Показ морів, океанів, річок на глобусі).

Подивіться на дошку.(Слайд №12) Так виглядає наша Земля із космосу.

- Коли космонавти вперше побачили нашу планету, вони були дуже здивовані і зачаровані її красою і назвали Землю «блакитною планетою».

- Якого кольору більше на Землі? (синього). Це колір води.

V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

- Так скільки ж води на нашій планеті?

Вчені підрахували. Уявно кількість води можна позначити так.

Візьміть круг з паперу, складіть його пополам і ще раз пополам. Це буде поверхня нашої Землі. 3 частини замалюйте блакитним кольором – це вода. 1 частина – суша(показ). Подивіться на дошку. (Слайд №14).

- У скільки разів води більше ніж суші?(Води у 3 рази більше ніж суші.)
pubpieslicepubpieslice
(Слайд №15-16). Вода буває різна – питна, або прісна і солона, непридатна для вживання людиною, її ще називають морською. На 100 л води припадає 2 л прісної води.

2. Робота ерудитів.

А що цікавого ви дізналися про воду? Слово надається нашим ерудитам.

-Я дізналася, що організм людини на дві третіх складається з води.(Слайд№17).

- Мене зацікавило, що доросла людина за добу споживає 2 -3 л води і не може прожити без неї більше 8 діб.(Слайд №18).

- А чи знаєте ви, що за все життя людина споживає 50 -60 т води.

- Виявляється, щоб виростити 1 кг овочів або зерна витрачають 2т води.

- А я прочитав, що огірок на 90% складається з води. (Слайд №19).

Капітошка. - А чи знаєте ви, що води, необхідної для всього живого не так вже й багато. І люди всіх країн дуже схвильовані тим, що не скрізь її вдосталь. Від цього страждає багато країн і гине їх населення.

Вчитель. - Хоч ви і маленькі, але й ви можете щось корисне зробити у цій справі. Я пропоную вам вдома намалювати плакат «Бережи воду» і скласти поради по збереженню води в домашніх умовах.

Адже,вода наш друг . Давайте сплетемо павутинку. То де ж потрібна вода?

3. Складання асоціативного куща (павутинка).

- водою поливають городи (слайд № 20);

- без води рослини гинуть (слайд №21);

- вода потрібна всьому живому: (слайд № 22);

- у воді живуть риби (слайд №23);

- вода потрібна китам (слайд №24);

- дельфінам (слайд №25);

- у воді ростуть водорості (слайд №26);

- вода потрібна тваринам (слайд №27)

- по воді пливуть кораблі (слайд № 28);

- водою люди миються, (слайд №29);

- людина пере одяг (слайд №30);

- готують їжу (слайд №31-32);

- водою гасять пожежі (слайд №33)

Вчитель – на воді будують гідроелектростанції(слайд №34);

  • мінеральні води лікують людей (слайд №35 );

  • у нашому селищі на підприємстві «Анжей» очищують та виготовляють питну воду, яку ми потім купуємо у магазинах. (слайд №36).

Дякую. Молодці. Сідайте.

Але інколи вода буває й ворогом.

- коли багато води –можуть загинути люди, тварини, рослини(слайд №37);

- Три роки назад у нашому селищі на річці Вільхова була велика повінь, яка нанесла багато лиха. Вона залила водою городи та будинки.

Отже, з водою теж треба обережно поводитися.

Відпочинемо разом з мешканкою водойм.

Фізкультхвилинка «Ква –ква» (Слайд №38 -56)

- А я дізналася із енциклопедії, що жаба половину свого життя проводить у воді.

4. Властивості води

Щоб краще пізнати властивості води Капітошка пропонує провести досліди з водою .

Проведемо досліди.(Слайд №57) .Пригадайте техніку безпеки при виконанні дослідів.

Дослід 1.

Капітошка. У кожного на парті є склянка з водою. Спробуйте її перелити в пусту склянку. Що ви побачили? (Вона ллється, тому що вода рідина, вона текуча). Подивіться на дошку.( Слайд №58, 59).

Дослід 2.

Вчитель. А зараз дізнаємося, чи має вода форму. Я наллю води на скло. Що з нею сталося? Чи має вода форму?

А тепер візьму різні за формою посудини: склянку, вазу, колбу. І наллю в кожну з них воду. Що ви помітили? Спробуйте зробити висновок. (Вода не має форми, вона набуває форми того предмета, в який вона налита). (Слайд№60)

Дослід 3.

  • У склянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно? Що ви можете сказати? (Вода прозора).(Слайд №61)

Дослід 4.

  • Подивіться, чи має вода колір. Отже, вода …(безбарвна). (Слайд №62)

Дослід 5.

- Визначте, чи має вода запах. (Без запаху)(Слайд №63)

Підсумок дослідів: так які властивості води? (Слайд №64)

5. Робота з підручником на с.92 (Слайд №65)

І – –Проблемне запитання.

- Прочитайте абзац після дослідів та знайдіть речення, де говориться ще про одну властивість води, про яку ви вже дізналися, коли вивчали термометр.

- Назвіть ще одну властивість води.

ІІ –Проблемне запитання. (Слайд №66)

- Прочитайте останній абзац. Що буде з пляшкою, якщо її з водою винести на мороз. (Стискається при охолодженні, а при замерзанні розширюється і пляшка тріскається ).

- Так , що буде з пляшкою, якщо її з водою винести на мороз?

6. Стани води . Фронтальна робота.

Хочу взяти у вас інтерв`ю.

- У яких станах перебуває вода в природі?

- Наведіть приклади води у трьох станах.

- Пригадайте, з чого складаються рідкі, тверді та газоподібні тіла?

- З чого складається будь-яка речовина?

- Як розташовані молекули в рідині, твердій і газоподібній воді?(слайд №67)

7. Робота в групах

- Складіть схему «Три стани води». Назвіть і розмістіть наведені тіла за станами. (тіла в конверті)

1 група «Хмаринка» – вода –рідина;

2група «Краплинка»–вода –тверда;

3 група «Сніжинка» –вода –газоподібна .

РІДКА ТВЕРДА ГАЗОПОДІБНА ВОДА

ДОЩ СНІГ ВОДЯНА ПАРА

ТУМАН ЛІД

РОСА БУРУЛЬКИ

АЙСБЕРГ

ІНІЙ

Перевірка: слухаємо та перевіряємо, чи правильно групи дали відповіді.

Я думаю, що група «Хмаринка» із завданням справилась.

Я впевнена, що група «Краплинка» дала правильну відповідь.

Я вважаю, група «Сніжинка» виконала роботу правильно.

Молодці. Дякую за роботу. Погляньте на схему.(Слайд №68). Вода буває у 3-х станах: рідка, тверда, газоподібна.

7. Турнір Всезнайок

Вода полюбляє казочки.

- Зараз Капітошка вам пропонує відпочити і перевірити свою ерудованість. Дайте відповіді на його питання.

- Ім’я королеви, яка живе в країні снігів … (Снігова)

- Казкова вода, яка все оживлює? (Жива)

- На кого хотів бути схожим Вінні-Пух? (На хмарку)

- Звідкіля нелегко було тягнути бегемота? ( З болота)

- Куди вмерз вовчий хвіст? (В ополонку)

- Яким стане білий заєць, якщо його скупати в Жовтому морі? (Мокрим)

- Які ідуть опади, коли у погоди погіршився настрій

- Може, давайте трішки перепочинемо.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА, психогімнастика«Я–хмаринка»(слайд№70-78)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Інтерактивний метод. Обговорення проблемних ситуацій по системі Сандерса.

Робота в парах. (3 парі)

Дайте оцінку вчинкам людей та поради для них.

І –пара - Водій зупинив автомобіль біля річки, щоб його помити.

ІІ –пара - Мама попросила Дмитрика закрити кран. Хлопчик відповів:

  • З нього тече тільки краплинка.

ІІІ –пара - Дівчинка приїхала до бабусі, яка жила на березі річки. Позамітавши подвір’я, вона висипала сміття у воду.

(Завдання записане на картках)

2.Метод незакінченого речення(паралельно з 1завданням).(Слайд №79)

Давайте пограємо.

Тверда вода – це … .

Газоподібна вода – це … .

Щоб перетворити лід чи сніг у рідку воду, їх потрібно … .

Якщо воду заморозити. Вона стане … .

Якщо воду нагріти, вона стане … .

Водяна пара переходить у рідкий стан, якщо її … .

3. Перевірка роботи в парах.

1пара. – Водій робить неправильно, бо це шкодить рослинам і тваринам, які живуть у річці.

  • Машини треба мити на автомийці.

2 пара -Я вважаю, що відповідь хлопчика неправильна, бо витече багато води.

- Я вдома з татом зробив дослід: за 1 годину із крана накапає 3 літри води . воду треба берегти.(слайд №80)

Нагадую: виходячи із дому та класу перевіряйте кран.

3 пара – Я думаю, що цього робити не можна.

- Треба оберігати, не засмічувати річки, криниці, струмки.

4. Тестування. (Слайд № 81-86)

Капітошка бажає дізнатися, як ви засвоїли урок. На тих схемах, що ви виконували перевірку домашнього завдання, з іншої сторони ви дайте відповіді на мої запитання. Пригадайте, як виконуємо тести. Пишемо на аркуші № питання і вибираємо букву.

1 . Що становить більшу частину поверхні Землі?

а ) суша,

б) вода.

2.Як називають воду в твердому стані ?

а ) дощ,

б ) лід,

в ) водяна пара.

3 .Яку з названих властивостей має вода в рідкому стані?

а ) має власну форму, б )має запах, в )текуча.

4 .За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?

а )при замерзанні, б )при нагріванні.

5 .Для чого вода на Землі?

а )для випаровування,

б )для існування всього живого.

6. В якому стані вода зустрічається в природі?

а)твердому, рідкому та стані пари;

б)м`якому

в) рідкому (б, б, в, а, б, а,)

Молодці. Ваші роботи я перевірю й оціню разом із Капітошкою. Порахуйте краплинки-бонуси, які ви отримали і запишіть кількість краплинок на аркуші.

Покладіть їх на куток парти. Капітошка їх збере. Дякую.

VІІ. Домашнє завдання . (Слайд№87)

Маленька краплинка

1.Опрацювати с,91-92 в підручнику.

2.В зошиті виконати завдання 3 на с. 31

Середня краплинка

1.Опрацювати с,91-92 в підручнику.

2.В зошиті виконати завдання 3 на с. 31

3. Намалювати плакат «Бережи воду»

Велика краплинка

1.Опрацювати с,91-92 в підручнику.

2.В зошиті виконати завдання 3 на с. 31

3.Скласти поради по збереженню води в домашніх умовах.

- Капітошка, роздай, будь ласка, краплинки з домашнім завданням.

VІІІ. Підсумок уроку . (Слайд №88)

Рефлексія

- Що нового дізналися на уроці?

- Які ви знаєте властивості води ?
А зараз я хочу від вашого імені подякувати Капітошці за допомогу на уроці і сказати йому: «До побачення. Чекаємо з дощиком до нас.» А на прощання він звертається до вас від імені води.

- Любий, друже! Не обійди стороною кожну забуту людиною криничку, занедбане джерельце! Дякую за роботу. До побачення.

Схожі:

Урок: Я і Україна (Природознавство) Клас: 3 Тема
Обладнання: мультімедійний проектор, слайди, екран, завдання для тестової перевірки, індивідуальні картки, гербарій рослин
Запорізька загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №75 Запорізької...
Тема: Повітря. Властивості повітря (пружне, розширюється при нагріванні, стискується при охолодженні, погано проводить тепло)
Конспект уроку з курсу «Я і Україна. Природознавство»
Методичний кабінет Запорізького навчально-виховного комплексу І-ІІІ ступенів №109
Урок з елементами дослідження Мета
Тема: «Драма-казка «Микита Кожум’яка» Олександра Олеся» (урок з елементами дослідження)
Урок-подорож, урок-дослідження. 1
«Кримські сонети» Адама Міцкевича – ностальгія за батьківщиною; їх відлуння в українській та російській літературах
Урок у нас сьогодні незвичайний урок-дослідження
ТЕМА. ФІЛОСОФСЬКЕ ОСМИСЛЕННЯ КРАСИ ПРИРОДИ І ЛЮДИНИ В КІНОПОЕМІ О. ДОВЖЕНКА “ЗАЧАРОВАНА ДЕСНА”
Тема Сутність педагогічного дослідження
На практиці, як правило, дослідник використовує як теоретичні, так і емпіричні методи дослідження. Таке дослідження прийнято називати...
Урок (природознавство, математика, трудове навчання)
Робота вчителя повинна бути спрямована на формування вміння учня створювати математичні моделі процесів навколишнього світу, застосовувати...
План Основні шляхи підвищення ефективності уроку природознавства...
Резерви підвищення ефективності уроків курсу «Я і Україна» (природознавство)в 1-4 класах
Урок ( математика, природознавство, трудове навчання)
Мета: узагальнити знання учнів про додавання і віднімання в межах 20, знання про перші весняні квіти, перелітних та зимуючих птахів....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка