ТЕСТОВІ завдання до МК №1 з «Гігієни та екології» для студентів ІІІ курсу медичного факультету


Скачати 1.1 Mb.
Назва ТЕСТОВІ завдання до МК №1 з «Гігієни та екології» для студентів ІІІ курсу медичного факультету
Сторінка 1/5
Дата 15.03.2013
Розмір 1.1 Mb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Медицина > Документи
  1   2   3   4   5
ТЕСТОВІ завдання до МК №1 з «Гігієни та екології» для студентів ІІІ курсу медичного факультету
1 Кому належить наступне висловлювання: „Не кожен лікар, звичайно, може бути спеціалістом з гігієни, але кожен, окрім відомого запасу знань з цього предмета, може і повинен засвоїти собі гігієнічний спосіб мислення.”

2 Хто автор наступного висловлюваня „А все-таки, все-таки майбутнє належить нам – гігієні.”

3 Засновником експериментальної гігієни вважається:

4 Кому належить вислів: „Я вірю в гігієну. Майбутнє належить медицині запобіжній”.

5 Кафедра гігієни у Львові заснована у:

6 Хто започаткував видання у Львові першого україномовного журналу „Здоровлє”:

7 Ініціатором першого засідання Лікарської комісії НТШ у Львові, пропагандистом гігієнічних знань у Львові був

8 Перша санітарно-епідеміологічна станція в Україні була створена у:

9 Одним з перших професорів медицини – вихідців з західноукраїнських земель, який займався питанням профілактичної медицини, був:

10 Перший український медичний трактат, що містить багато гігієнічних правил, належить перу:

11 У якому році у Львові було побудовано перший водогін?

12 У період розвитку гігієнічних знань в античний період з’явився крилатий вираз “Гігієна – супутниця здоров’я”. Кому із видатних вчених цього періоду належать ці слова?

13 Наприкінці XIX – на початку ХХ ст. на Україні видатними представниками розвитку гігієнічної науки були А.І. Якобій, В.А. Суботін, В.Д. Орлов, І.Г. Скворцов, О.В. Корчак – Чепурківський. Хто із перелічених вчених є автором першого підручника з гігієни?

14 Однією із найстаріших гігієнічних кафедр на Україні була кафедра загальної гігієни у Київському медичному інституті. Кому належала ідея створення кафедри?

15 У населеному пункті М. проводилось визначення характеру впливу чинників довкілля на здоров’я населення. Який метод дослідження було використано з цією метою?

16 На практичному занятті викладач поставив перед студентами завдання вибрати із перелічених методів інструментально-лабораторні методи дослідження: фізичні, хімічні, фізико-хімічні, фізіологічні, біологічні. Які із перелічених методів не повинні бути враховані в цьому випадку?

17 “Хворобі легше запобігти, ніж лікувати”. Кому із видатних вчених античного періоду належить це висловлювання?

18 Видатними діячами України в галузі комунальної гігієни були Ф.Г. Коротков, М.Ф. Галанін, О.М. Марзеєв, Д.М. Калюжний, С.Н. Черкінський. Хто із цих вчених був основоположником створення санітарно-епідеміологічних станцій?

19 Для визначення якісної та кількісної характеристики навколишнього середовища пред молодим науковцем постало питання вибору необхідного методу дослідження. Який метод дослідження найдоцільніше використати йому з цією метою?

20 Навчальний заклад розташований у місті без адміністративного поділу на міські райони. Якою СЕС він обслуговується?

21 Лікар-гігієніст на підставі власних спостережень та за спеціально розробленою картою здійснив санітарний опис і склав висновок про санітарний стан джерела водопостачання. Який метод гігієнічних досліджень використав лікар-гігієніст у своїй роботі

22. Лікар гігієніст з метою санітарного дослідження довкілля використовує метод санітарного обстеження навколишнього середовища. Проводиться санітарний опис чинника та об’єкта, що вивчається, а потім складається висновок про стан об’єкта. Яким нормативним документом завершується це обстеження?

23. Для профілактики рахіту у дітей ясельної групи дитячого дошкільного закладу проводиться ультрафіолетове опромінення довжиною хвилі 297,6 нм.. Яка еритемна доза УФ – випромінювання є пороговою для антирахітичного ефекту (Вт/м2 год)?

24. У перев’язочній хірургічного відділення провели санацію повітря із використанням штучного джерела ультрафіолетового випромінювання. Для оцінки ефективності санації розрахували ступінь ефективності. Яке мінімальне значення розрахованого показника свідчить про ефективність проведеного заходу?

25. У школі-інтернаті для профілактики ультрафіолетового дефіциту у дітей в зимовий період проводиться ультрафіолетове опромінення еритемними лампами. Яка доза УФ – опроміненості від мінімальної еритемної дози необхідна в даному випадку?

26. Для зменшення ступеня бактеріального забруднення повітря в операційній прийнято рішення про необхідність організації УФ-опромінення повітря. Промені з якою довжиною хвилі (нм) найбільш доцільно використовувати з цією метою?

27. На відкритому повітрі на висоті 8-поверхової споруди будівельник виконував роботу в умовах безхмарної сонячної погоди, штилю, підвищеної температури (30˚С) та відносної вологості - 70 %. У кінці робочої зміни відчув головний біль, м’язову слабкість, головокружіння, порушення координації рухів. Об’єктивно: прискорені пульс та частота дихання, температура тіла 37,2˚С. Про яке захворювання найімовірніше може свідчити така клінічна картина?

28. З метою оцінки епідеміологічної безпеки повітряного середовища у виставочному центрі проводиться відбір проб повітря для бактеріологічного аналізу. Який мікроорганізм є санітарно-показовим у даному випадку?

29. В фізіотерапевтичному кабінеті дитячої поліклініки необхідно визначити рівень довгохвильового УФ-випромінювання. За допомогою якого приладу найдоцільніше це зробити?

30. Величина еритемної дози, визначеної фотохімічним методом становить 8 мг/см2год розведеної щавлевої кислоти. Яка величина фізіологічної дози?

31. При опроміненні від лампи ЛЕ-30 упродовж 4 хв на відстані 2 м розрахована профілактична доза становить 2 хв. Якою була величина еритемної дози (хв) у цьому випадку?
32. Під час прямого опромінення ультрафіолетовим опромінювачем у приміщенні вірусологічної лабораторії знаходиться двоє працівників. Які засоби індивідуального захисту потрібно використати за даних обставин?

33. Під час проведення санації повітря у перев’язочній встановлено, що до санації проросло 85 колоній, а після – 17. Яким є коефіцієнт ефективності санації у даному випадку?

34. Після тривалого перебування робітника на сонці з непокритою головою у нього з’явились типові ознаки сонячного удару. Який вид випромінювань обумовив даний патологічний стан?

35. У зимовий період, з метою профілактики негативних наслідків ультрафіолетової недостатності, лікар школи-інтернату планує опромінення дітей УФ-променями від лампи ЛЕ-30. Попередньо визначена еритемна доза забезпечується на рівні 4 хв на відстані 2 м від джерела. При якій тривалості (хв) опромінення діти отримують необхідну дозу?

36. Для визначення фізіологічної дози УФ-опромінення використовувався біодозиметр Горбачова. Еритемна доза за віконцем № 3 через 11 год після опромінення становила 4 хв. яка фізіологічна доза УФ-опромінення, хв, ?

37. Для УФ-опромінення приміщення бактеріологічгної лабораторії використовуються опромінювачі опосередкованої дії, спрямовані у бік стелі. Якою повинна бути поверхнева густина потоку енергії відбитого випромінювання при 8-годинному перебуванні працівників у даному приміщенні?

38. При медичному обстеженні у дітей дитячого дошкільного закладу виявлено ознаки рахіту. Опромінення дітей УФ променями якої довжини сприятиме зменшенню цих явищ?

39. Санацію повітря маніпуляційного кабінету поліклініки проводили за допомогою штучних джерел ультрафіолетового випромінювання. Для оцінки ефективності санації використали показник - коефіцієнт ефективності санації. Вкажіть мінімальне значення даного показника, яке свідчить про ефективну санацію повітря.

40. Для санації повітряного середовища у бактеріологічній лабораторії використовували ртутно-кварцеву лампу, яка генерує хвилі бактерицидної дії. Вкажіть діапазон хвиль, яким властива така дія.

41. З профілактичною метою підлітку , який проживає у Мурманській області, призначено курс УФ-опромінення у фотарії. Для цього необхідно попередньо визначити індивідуальну біологічну дозу УФ випромінювання. За допомогою якого пристрою це можна визначити?

42. У школі-інтернаті взимку проводяться опромінення дітей у фотаріях. Щоб ультрафіолетова радіація забезпечувала максимальний оздоровчий вплив, лікарю необхідно визначити у школярів біологічну дозу. Біодозиметр було закріплено на ділянці нижньої третини живота дитини. Тривалість опромінення у першому віконці складала 1 хвилину, у другому - 2 хвилини, у третьому - 3 хвилини, у четвертому - 4 хвилини, у п’ятому - 5 хвилин, у шостому - 6 хвилин. Через 8 годин після опромінення медична сестра виявила у учня в нижній третині живота дві червоні смужки. Визначте величину біодози в даному випадку.

43. Спортсмен з групи альпіністів, які щойно повернулися після сходження на снігову вершину, звернувся до лікаря зі скаргами на відчуття “піску” в очах, неможливість дивитися на яскраве світло. Об’єктивно спостерігалася гіперемія та набряк кон’юнктиви очей. Захисні окуляри спортсмен загубив на початку сходження. Який фактор спричинив такі прояви у спортсмена?

44. Після 18 годин локального опромінення дитини у фотарії під віконцем біодозиметра М.Ф.Горбачова з’явилось ледь помітне почервоніння шкіри передпліччя, через яке опромінення здійснювали на протязі 6 хв. Назвіть профілактичну дозу опромінення дитини в даному фотарії.

45. З метою профілактики рахіту пацієнту для синтезу холекальциферолу було рекомендовано перебування на сонці до 3-х годин на добу. Опромінення якої площі (см2) забезпечить добову потребу пацієнта у даному вітаміні?

46. При перевірці параметрів мікроклімату у приміщенні, в якому проводиться профілактика захворювань УФ – випромінюванням від штучних джерел було встановлено: температура повітря – 22 ºС, вологість – 60%, швидкість руху повітря – 0,3 м/с, радіаційна температура - 24 ºС, різниця температур по вертикалі – 1 ºС. який із визначених параметрів потребує корекцій?

47. Медсестра працює у фізіотерапевтичному кабінеті, обслуговуючи електроапаратуру, яка випромінює ультрафіолетову, інфрачервону та видиму радіацію. Засобами захисту сестра не користується. Пред’являє скарги на біль та відчуття «піску в очах», неможливість дивитися на яскраве світло. Об’єктивно спостерігається гіперемія та набряк кон’юктиви очей. Вкажіть, який фактор міг викликати зрушення у стані зорового аналізатора.

48. У перев’язочній хірургічного відділення опромінення виконувалось за допомогою бактерицидної лампи ЛБ-50. Дати гігієнічну оцінку ступеня чистоти повітря, якщо до опромінення мікробне число становило 500, а після опромінення – 1800

49 При визначенні окремих параметрів мікроклімату у лекційній аудиторії було встановлено, що температура повітря становить 20оС, різниця між температурою повітря і температурою стін – 2,5оС, перепади температури по горизонталі - 2,5оС, по вертикалі - 2,0оС, відносна вологість – 70 %. За яким із визначених показників мікроклімату порушені гігієнічні вимоги?

50. Стан теплового комфорту працівників стерилізаційних хірургічного інструментарію залежить в основному від вологості та температури повітря у приміщенні. При якому поєднанні цих факторів відбувається порушення тепловіддачі і перегрів організму?

51. При вимірюванні температури повітря у палатах лікувального закладу було встановлено, що у палатах для дорослих температура повітря становить 20 0С, для дітей - 22 0С, для новонароджених - 25 0С, для хворих на гіпотиріоз - 21 0С, післяпологових палатах - 22 0С. У яких палатах температура повітря потребує корекції

52 Мікроклімат у кухні студентського гуртожитку характеризується такими показниками: температура повітря - 25оС, відносна вологість – 70 %. Як оцінити вплив такого мікроклімату на організм перебуваючих у даному приміщенні?

53. Під час виконання важкої фізичної праці у одного з робітників ливарного цеху з’явилися явні ознаки перегрівання організму, які проявлялися підвищенням температури тіла до 40˚С, підвищенням систолічного і зниженням діастолічного тиску, прискоренням серцевих скорочень до 160 ударів за хвилину), посиленням легеневої вентиляції. Спостерігалася гіперемія шкіри та різке потовиділення. Якому ступеню перегрівання відповідає така клініка?

54. Під час контролю за дотриманням температурного режиму у зимовий період в одному із студентських гуртожитків було встановлено, що середня температура у кімнатах і кухнях становить 18˚С, душових – 23˚С, ізоляторі – 20˚С, на сходових клітках – 18˚С. В якому із приміщень порушені вимоги до температурного режиму?

55.Людина перебуває в умовах спеки (35˚С), швидкість руху повітря – 1 м/с, вологість – 35 %. Який шлях тепловіддачі переважає в таких умовах?

56. Людина перебуває в умовах високої температури (35˚С), високої вологості (100 %) і низької швидкості руху повітря (до 1 м/с). Яким шляхом відбуватиметься теплообмін у даному випадку?

57.У промислово розвиненому місті, де переважають північні вітри, південні, східні та західні вітри реєструються значно рідше, обирається ділянка під будівництво нафтоперероб­ного заводу. З якого боку міста найдоцільніше розташувати завод?

58. Робітник, працюючи в умовах високої температури повітря, в кінці робочого дня відчув м’язову слабкість, неприємне відчуття жару, спрагу, головокружіння. При госпіталізації – температура тіла 40˚С, частота пульсу вдвічі перевищує фізіологічну норму. Про яке захворювання найімовірніше свідчить така клінічна картина?

59. Для вивчення впливу мікроклімату приміщення на організм людини організовано безперервну реєстрацію коливань температури повітря впродовж 3-х діб. Який прилад необхідно для цього використати?

60. За дорученням лікаря медична сестра провела вимірювання, які необхідні для оцінки мікрокліматичних умов палати терапевтичного відділення. Результати вимірювань: середня температура повітря становить 20°С, швидкість руху повітря – 0,15 м/с, відносна вологість повітря – 58 %. Як кваліфікувати такий мікроклімат палати.

61. Пацієнт після декількагодинного перебування у сніговому заметі був доставлений до лікарні з діагнозом загальна гіпотермія. Який шлях тепловіддачі переважав у пацієнта за вказаних умов?

62. Мікроклімат приміщення характеризується наступними параметрами: температура повітря – 40˚С; відносна вологість – 100%; швидкість руху повітря – 0,1 м/с; радіаційна температура – 80˚С. Позначте найбільш імовірний патологічний стан організму, за даних умов:

63. При сходженні на вершину у одного з альпіністів на висоті 5000 м над рівнем моря погіршилося самопочуття, з’явилася ейфорія. У якій висотній зоні повітряного середовища у альпініста з’явилися ці ознаки?

64. Тепло, що продукується організмом робітника гарячого цеху в умовах високих температур і зниженої вологості, втрачається переважно випаровуванням, що може призвести до судомної хвороби. Який вид обміну порушується при цьому ?
65. Під час вивчення умов перебування хворих на гіпотиреоз у лікарні встановлено: середня температура повітря 24С, відносна вологість повітря 50%, радіаційна температура 12С. Який мікрокліматичний показник не відповідає гігієнічним вимогам

66. Під час проведення екскурсії група туристів піднялась на оглядовий майданчик місцевої вежі. Температура повітря навколишнього середовища становила 12˚ С, відносна вологість 55%, швидкість руху повітря 3 м/с. За рахунок яких процесів проводиться тепловтрата тіла цієї групи людей?

67. Жінка похилого віку скаржиться на загальне знедужання, слабкість, головний біль і сонливість. Пов’язує свій стан із зміною погоди на вітряну, хмарну і дощову (зміна антициклону на циклон). Такий її стан може бути зумовлений:

68. Протягом доби відмічаються коливання атмосферного тиску, встановлено два мінімуми о 4 ранку і 16 год., і два максимуми о 9 ранку і 21год. За допомогою якого приладу можливо було встановити такі коливання?

69. Ураховуючи сприятливу біологічну і психофізіологічну дію сонячної радіації, на етапі запобіжного санітарного нагляду за проектованим навчальним закладом, постало питання визначення достатності інсоляції навчальних приміщень, орієнтованих на північний захід. Якою повинна бути тривалість інсоляції даних приміщень для забезпечення мінімального інсоляційного режиму?

70. Для оцінки умов навчання учнів загальноосвітньої школи, які навчаються в першу зміну постало питання необхідності дослідження світлового зорового режиму школярів. Який показник природного освітлення найбільш доцільно використати з даною метою?

71. В препараторській хімічної лабораторії було визначено рівень природного освітлення. Для цього за допомогою люксметра виміряли освітлення на робочому місці та за межами приміщення, а потім обчислили відповідний світлотехнічний показник. Як називається визначений показник?

72. Освітленість робочого місця медичної сестри становить 100 лк, а освітленість назовні – 10000 лк. Чому дорівнює величина КПО?

73.При гігієнічній оцінці штучного освітлення, створюваного люмінесцентними лампами було виявлено явище “присмеркового ефекту”. При якому рівні освітленості (лк) спостерігатиметься це явище?

74. Для гігієнічної оцінки умов праці лікаря хірурга виникла потреба визначити рівень освітленості операційного поля. Який прилад потрібен для цього?

75. В операційній загальнохірургічного відділення лікарні швидкої допомоги параметри світлового мікроклімату становлять: кут падіння - 27, кут отвору - 4, коефіцієнт природного освітлення – 2,0%, світловий коефіцієнт 1:6, освітленість робочого поля безтіньовими лампами – 6000 лк. Який з параметрів потребує корекції?

76. Лікарняна палата площею 20 м2 має 2 вікна площею 2 м2. Чому дорівнює величина світлового коефіцієнта?

77. Для визначення мінімального значення КПО у приміщенні з однобічним природним освітленням заміри проводились за допомогою люксметра у ранковий час на умовно робочій поверхні, розташованій на висоті 0,8 м від підлоги у точці найгіршого освітлення на віддалі 2 м від внутрішніх стін. Що може негативно вплинути на результат досліджень?

78. Під час розглядання рухомого предмету при люмінесцентному освітленні спостерігач зауважив появу множинних контурів даного предмету. Як називається таке явище?

79. При визначенні світлового режиму в терапевтичному кабінеті встановлено, що горизонтальна освітленість всередині кабінету становить 200 лк, освітленість назовні 2000 лк. Скільки складає КПО, % ?

80. В палаті соматичного відділення інсольована площа підлоги становить 45%, термін інсоляції 4 год, орієнтація вікон – західна і східна. Який тип інсоляційного режиму даної палати

81. Під час вивчення умов перебування хворих у палаті соматичного відділення встановлено: КПО – 0,1%, СК – 1:6-1:8, кут падіння світлових променів - 27, кут отвору - 5, коефіцієнт заглиблення приміщення – 5. Нормативи, яких показників природного освітлення виявилися порушеними

82. У житловій кімнаті площею 25 м2 об’єм вентиляційного повітря (за витяжкою) становить 50 м3/год. На скільки (м3/год) необхідно збільшити об’єм вентиляційного повітря в даному приміщенні для забезпечення гігієнічних вимог?

Після безвітряної погоди у гірському селищі раптово знявся вітер, швидкість якого становила 8 м/c. Як характеризується сила вітру даної швидкості за шкалою Бофорта?
83. З метою правильного розташування районної лікарні відносно можливих джерел забруднення повітря було враховано розу вітрів. Який показник її характеризує?

84. Кухня студентського гуртожитку обладнана однією 4-х камфорною газовою плитою. Яким повинен бути об’єм вентиляційного повітря (за витяжкою) у даному випадку?

85. В населеному пункті протягом останніх 10 років повторюваність північних вітрів становить 7 %, північно-східних – 11 %, східних – 24 %, південно-східних – 18 %, південних – 10 %. Запропонуйте найбільш доцільне місце для розміщення коксохімічного комбінату.

86. На основі річних спостережень за повторюваністю вітрів у населеному пункті встановлено, що переважають східні вітри. Визначте, на якій околиці населеного пункту найдоцільніше розмістити промислову зону, щоб запобігти забрудненню атмосферного повітря житлової зони пилом і токсичними речовинами.

87. У населеному пункті, в якому переважають північні вітри (70% днів упродовж року), а південні вітри майже відсутні, обирається земельна ділянка під будівництво цементного комбінату. На якій околиці міста найдоцільніше обрати земельну ділянку?

87. . У місті Н. обирається ділянка під забудову машинобудівного заводу. За багаторічними спостереженнями повторюваність вітрів у даній місцевості складає (%): Пн – 14, Пн-Сх – 5, Сх – 2, Пд-Сх – 6, Пд – 19, Зх – 26, Пн-Зх – 18. Вкажіть оптимальний напрямок для розміщення машинобудівного заводу по відношенню до зони для поселення.

88. При плануванні асептичного операційного блоку лікарні, віддали перевагу автономній припливно – витяжній вентиляції з подачею повітря через перфоровану панель (площею 3 Х 3м). З якою метою надали перевагу даному типу вентиляції?

89. При плануванні будівництва диячого садку у смт. Журавно, враховувалась вітряність місцевості. Було встановлено, що протягом року Східні вітри домінували на даній терторії 37%, ПівН Сх – 24%, ПівН – 19%, ПівН Зах – 2%, Захід – 5%, ПівД Зах – 13%, ПівД – 10%. Де найдоцільніше проводити будівництво дитячого садка?

90. Рівень забруднення повітряного середовища лікарняної палати оцінювали за вмістом мікроорганізмів, хімічних забруднювачів, вмістом вуглекислого газу, аероіонів та рівнем окислюваності. Найбільш доступним для визначення з перелічених показників є:

91. При дослідженні вмісту вуглекислого газу у лікарняних палатах для дорослих було встановлено, що у палаті № 1 його концентрація становить 0,20 %, № 2 – 0,15 %, № 3 – 0,09 %, № 4 – 0,3 %, № 5 – 0,25 %. У якій лікарняній палаті вміст вуглекислого газу знаходиться на рівні допустимого ?

92. У дітей, які приїхали відпочивати в піонерський табір, розташований у високогір’ї Карпат – на висоті 2300 м над рівнем моря, вихователі зауважили сонливість та порушення уваги. У якій висотній зоні спостерігаються ці реакції організму на зміну концентрації кисню?

93. При визначенні кратності повітрообміну у лекційному залі за вмістом вуглекислого газу було використано наступні показники: кількість СО2, що видихує доросла людина за 1 годину, кількість студентів у лекційному залі, вміст СО2 у приміщенні, вміст СО2 у атмосферному повітрі, об’єм лекційної аудиторії. Яку кратність повітрообміну визначали в цьому випадку?

94. При визначенні кратності повітрообміну у лекційному залі за вмістом вуглекислого газу було використано наступні показники: кількість СО2, що видихує доросла людина за 1 годину, кількість студентів у лекційному залі, допустимий вміст СО2 у приміщенні, вміст СО2 у атмосферному повітрі, об’єм лекційної аудиторії. Яку кратність повітрообміну визначали у цьому випадку?

95. Визначення вмісту вуглекислого газу в лікарняній палаті передбачається за методом Лунге-Цекендорфа. Які реактиви необхідні для цього?

96. При виконанні робіт на глибині 80 м у водолаза розвинулись явища зміни психіки, провали пам’яті, галюцинації. Що, найімовірніше, могло це спричинити?

97. До родичів, які проживають в гірській місцевості, що знаходиться на висоті 2700 м, вперше на канікули приїхали діти шкільного віку. Через кілька годин після приїзду діти відчули слабкість, сонливість, головний біль. Після триденного перебування діти адаптувалися. З чим були пов’язані дані симптоми у дітей?

98. У невентильованому шахтному забої вміст СО2 складає 3,2 %. Якою буде реакція організму на перебування в такій атмосфері.

99. При обстеженні військовослужбовців під час виконання ними навчального завдання на одному з підводних човнів, вони скаржилися на біль голови, тахікардію, зниження працездатності. При лабораторному обстеженні в них було виявлено ацидоз і збільшення вмісту карбгемоглобіну. Який вміст (%) СО2 у повітрі міг спричинити ці клінічні ознаки?

  1. При роботі в шахтному колодязі по очистці стінок у робочих відмічається легке головокружіння, тахіпное (до 30 разів/хв.), гіперемія периферійних судин, сонливість. Лікарі поставили діагноз: отруєння вуглекислим газом. Яка концентрація (%) СО2 могла призвести до таких клінічних проявів?

  2. При визначенні концентрації вуглекислого газу у приміщенні застосовано метод, який базується на поглинанні діоксиду вуглецю титрованим розчином вуглекислого натрію. Який метод застосований в цій ситуації?

  3. У повітрі робочої зони забою на шахті відмічена концентрація СО2 на рівні 3 %. Яка дія на організм робочих при цій концентрації може спостерігатися?

  4. Над територією області відмічено тенденцію до зниження атмосферного тиску, підвищення температури літом та різкого зниження зимою, висока абсолютна вологість, та зниження кількості кисню в повітрі. Дайте оцінку погоді на даній території за медичною класифікацією.

  5. З метою забезпечення оптимального тепловідчуття в робітниць, що виконують дрібні паяльні роботи сидячи в цеху визначали комбінації, показників температури, вологості, швидкості руху повітря. Який показник при цьому визначається?

  6. Над містом відмічається віддалення холодного циклону з теплою дощовою погодою. Дайте характеристику погоди з медичної точки зору

  7. У місті в зимовий період міждобовий перепад атмосферного тису становив 8 гПа, середньодобової температури повітря – 4˚ С, швидкість руху повітря в момент спостереження – 7 м/с, відносна вологість повітря – 40 %. До якого типу за медичною оцінкою погодних умов (І. І. Нікберг) належить дана погода?

  8. У багатьох регіонах України проводяться заходи профілактики геліомететропних реакцій і, зокрема – інфаркту міокарда. Який сезон не входить до термінів профілактики даної патології у західному регіоні України

  9. Хворим, які перебувають на лікуванні в кардіологічному диспансері на підставі оперативної інформації про несприятливі погодні умови призначено медикаментозну профілактику геліометеотропних реакцій. Як називається вид профілактики запропонований хворим?

  10. Для комплексної оцінки впливу на хворих температури, вологості та швидкості руху повітря у приміщенні лікувального закладу було використано метод, який ґрунтується на зіставленні певних комбінацій цих факторів із суб’єктивними відчуттями людини. Про який метод йдеться в даному випадку?




  1. У середині січня над територією Львівської області відмічено зону високого тиску з горизонтальною циркуляцією повітряних потоків, спрямованих за годинниковою стрілкою, з ясною погодою і низькою температурою. Яке погодне явище в даному випадку можна констатувати?

  2. У листопаді на територію Львівської області прийшла з Середземного моря маса теплого повітря, насичена водяною парою з перисто-шаровими хмарами, низьким атмосферним тиском із зниженням від периферії до центру і вгору від поверхні землі з рухом повітря проти годинникової стрілки. Яке погодне явище в даному випадку можна констатувати?

  3. Пацієнт відмічає зв’язок несприятливої погоди із погіршенням самопочуття, порушенням сну, почуттям тривоги, зниженням працездатності, серцебиттям, підвищенням артеріального тиску. Як можна охарактеризувати таку патологію?

  4. Громадянин м. Львова, 68 років, звернувся до лікаря з проханням надати йому путівку для санаторно-курортного лікування у кардіологічному санаторії. Діагноз: хронічна ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю ІІІ ступеня. Отримує необхідну перманентну хіміо- та фізіотерапію. Яка місцевість найбільш сприятлива для даного громадянина?

  5. Міждобові коливання температури повітря складали 2˚С, барометричного тиску – 7 мб, швидкість руху повітря в момент спостереження – 6 м/с. До якого типу за медичною класифікацією (Федоров Г.) слід віднести таку погоду?

  6. У квітні 2000 року в м. Одесі спостерігалась перемінна хмарність, короткочасні опади, атмосферний тиск - 755 мм рт.ст., швидкість руху повітря - 8,5 м/с, атмосферного тиску - 10 мм рт.ст. До якого типу, за медичною класифікацією І. Григор’єва, слід віднести таку погоду?

  7. Для визначення впливу мікроклімату на функціональний стан організму досліджувались фізіологічні показники напруження функцій органів і систем, які приймають участь в теплообмінних процесах: пульс, АТ, кількість дихань за хвилину, температура шкіри, величина потовиділення за хвилину, швидкість зорової та слухової реакцій. Назвіть найбільш об’єктивний показник при цих дослідженнях:

  8. Після перельоту на навчання у інший часовий пояс у студента спочатку з’явилися орієнтативні рефлекси з переважанням загальної загальмованості ЦНС, потім високої реактивності, екзальтації, переважанням процесів збудження ЦНС. Як можна охарактеризувати дані симптоми?

  9. Мікрокліматичні показники асептичного загальнохірургічного відділення, на момент перевірки районної СЕС становили: КПО – 2,5, площа операційної – 36м², загальна освітленість – 400лк, освітленість операційного поля – 4000лк, вологість – 55%, вміст СО2 – 0,2%, кратність повітрообміну – 40 / год. Який з перелічених показників не відпвідає гігієнічним нормам?

  10. Мешканці гірського населеного пункту для господарських і питних потреб використовують підземне джерело, яке утворилося при розрізі водоносного горизонту внаслідок падіння рельєфу на схилі гори. Як називається утворене джерело водопостачання?

  11. Шукаючи місце водозабору для питних потреб, туристи зупинилися біля джерела, що утворилося у річковій долині внаслідок прориву першого водотривкого шару. Як називається джерело біля якого зупинилися туристи?

  12. При вивченні якості водопостачання населення сільської місцевості було здійснено візуальне, опитувальне та анамнестичне вивчення території та самого місця водозабору. Яке обстеження було проведено у цьому випадку?

  13. Для оцінки якості води з річки, яку передбачається використовувати для забезпечення господарсько – питних потреб району, необхідно провести забір води для лабораторного аналізу. У якому місці необхідно відібрати проби води для дослідження?

  14. Для очищення питної води її пропустили через повільно діючий фільтр. При якій максимальній мутності води (мг/л) використаний спосіб буде ефективним?

  15. При лабораторному дослідженні зразка води відібраного на невеликому водогоні, було виявлено наявність хлорорганічних сполук, зокрема, хлороформу. Що доцільно використати для усунення цих небезпечних речовин?

  16. У населеному пункті “Н” для питних потреб використовувалась вода із шахтного колодязя, яка після весняної повені набула каламутності і забарвлення, що потребувало негайного знезараження. Яка орієнтовна хлорпотреба води (мг/л) такої якості?

  17. У місті із населенням 15 тис чолові проводиться санітарний контроль за якістю водопровідної води. Яка мінімальна кількість проб води із водорозподільної мережі повинна відбиратися щомісяця для дослідження мікробного забруднення?

  18. Для скороченого аналізу води відібрали 3 л води з місця, з якого планується відбір води для потреб водоспоживання. Час транспортування води з місця водозабору до лабораторії становив 1 год., температура води в часі транспортування 4оС. Органолептичні властивості води визначали протягом 3 год після відбору. Які порушення мали місце при відборі проб води?

  19. При проведенні практичного заняття зі студентами медико-профілактичного факультету з розділу “Гігієна води і водопостачання населених місць” на тему: “Лабораторне дослідження питної води” були доставлені проби води з місцевого шахтного колодязя селища П. Яким приладом згідно гігієнічних вимог правильно було відібрати воду з вказаного джерела?

  20. Для скороченого аналізу води відібрали 3 л води з місця, з якого планується відбір води для потреб водоспоживання. Час транспортування води з місця водозабору до лабораторії становив 8 год. Температура води в часі транспортування 16оС. Органолептичні властивості води визначали протягом 30 хв після відбору. Які порушення мали місце при відборі проб води?

  21. Для скороченого аналізу води відібрали 1 л води з місця, з якого планується відбір води для потреб водоспоживання. Час транспортування води з місця водозабору до лабораторії становив 3 год., температура води в часі транспортування 6оС. Органолептичні властивості води визначали протягом 1 год після відбору. Які порушення мали місце при відборі проб води?

  22. Для повного аналізу води відібрали 10 л води нижче місця, з якого планується відбір води для потреб водоспоживання. Час транспортування води з місця водозабору до лабораторії становив 2 год., температура води в часі транспортування 4оС. Органолептичні властивості води визначали протягом 10 хв після відбору. Які порушення мали місце при відборі проб води?

  23. Для повного аналізу води відібрали 10 л води з місця, з якого планується відбір води для потреб водоспоживання. Час транспортування води з місця водозабору до лабораторії становив 2 год. температура води в часі транспортування 10оС. Органолептичні властивості води визначали протягом 3 год після відбору. Які порушення мали місце при відборі проб води?

  24. Проводиться плановий контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог при експлуатації централізованого господарсько-питного водопостачання населення з поверхневого джерела. Паралельно відібрано проби води у контрольному пункті водокористування для визначення азотовмісних сполук з метою попередження можливого надходження забруднювачів. Оскільки в день відбору води не було можливості провести лабораторний аналіз, виникла потреба в консервуванні води. Який консервант слід для цього використати?

  25. Відбір проби води із водопровідної колонки у літній період для повного аналізу з обов’язковим визначенням твердості здійснювався у такій послідовності: відібрано 5 л води, визначено температуру і рН, вода охолоджена до температури +4˚С, упродовж 2-х годин була доставлена до санітарно-хімічної лабораторії районної СЕС. У зв’язку з тим, що дослідження води з об’єктивних причин не було проведено у день відбору проби, лаборант внесла консервант (хлороформ). Що може негативно вплинути на результат дослідження твердості даної проби води?

  26. Для водоспоживання використовують воду із запахом 0 балів, присмаком 1 бал, забарвленістю – 40о, каламутністю – 1,5 мг/дм3. Дайте гігієнічну оцінку органолептичним властивостям води.

136. Для водоспоживання використовують воду загальне мікробне число (ЗМЧ) якої при t 370 С (24 год) становить 250, E. coli – відсутні, число кишкових гельмінтів – 0, число патогенних кишкових найпростіших – 0. За яким із показників епідемічної безпеки вода не відповідає гігієнічним нормативам?

  1. Для водоспоживання використовують воду із запахом 1 бал, забарвленістю – 15о, присмаком 1 бал, каламутністю – 1,8 мг/дм3. Дайте гігієнічну оцінку органолептичним властивостям води.

  2. Для водоспоживання використовують колодязьну воду загальне мікробне число (ЗМЧ) якої при t 370 С (24 год) становить 35, загальні коліформиi – 1 КУО/см3, число кишкових гельмінтів – 3, число патогенних кишкових найпростіших – 0. Дайте гігієнічну оцінку показникам епідемічної безпеки води.

  3. Для водоспоживання використовують воду загальне мікробне число (ЗМЧ) якої якої при t 370 С (24 год) становить 85, E. coli – 3, число кишкових гельмінтів – 0, число патогенних кишкових найпростіших – 0. Дайте гігієнічну оцінку показникам епідемічної безпеки води.

  4. Для водоспоживання використовують воду із запахом 1 бал, забарвленістю – 40о, присмаком 1 бал, каламутністю – 0,2 мг/дм3. Дайте гігієнічну оцінку органолептичним властивостям води.

  5. У пробах води з шахтного колодязя м. П. виявлено наявність солей заліза, хлориди, сульфати. На які властивості води впливають ці сполуки?

  6. Для водоспоживання використовують воду із запахом 2 бали, забарвленістю – 10о, присмаком 3 бали, каламутністю – 1,3 мг/дм3. Дайте гігієнічну оцінку органолептичним властивостям води.

  7. Для водоспоживання використовують воду загальне мікробне число (ЗМЧ) якої при t 370 С (24 год) становить 90, E. coli – відсутні, число кишкових гельмінтів – 0, число патогенних кишкових найпростіших – 5. Дайте гігієнічну оцінку показникам епідемічної безпеки води.

  8. В лабораторію райСЕС відправлені проби з ріки С. для санітарно-гігієнічного аналізу. Виявлено наявність у воді всієї тріади азотмістних сполук у високих концентраціях. Вміст хлоридів та окисніть в межах норми. Про забруднення води якого походження це свідчить?

  9. Для водоспоживання використовують водопровідну воду із запахом 3 бали, присмаком 2 бали, забарвленістю – 20о, каламутністю – 0,4 мг/дм3. Дайте гігієнічну оцінку органолептичним властивостям води.

  10. Для водоспоживання використовують воду загальне мікробне число (ЗМЧ) якої при t 370 С (24 год) становить 50, E. coli – 5, число кишкових гельмінтів – 0, число патогенних кишкових найпростіших – 0. Дайте гігієнічну оцінку показникам епідемічної безпеки води.

  11. При лабораторному дослідженні органолептичних властивостей питної води з шахтного колодязя громадського користування встановлено: запах – 2 бали, присмак – 2 бали, колірність за хромово-кобальтовою шкалою – 30˚, каламутність – 1,5 мг/дм3, залізо – 0,8 мг/дм3. За яким з показників порушені вимоги до якості колодязної води?

  12. При дослідженні питної води встановлено, що вміст заліза, міді та цинку знаходиться на рівні ГДК. За якою ознакою лімітується вміст даних показників у питній воді?

  13. Для виключення фекального забруднення води із місцевого вододжерела постало питання вибору найбільш інформативного показника. Визначення якого показника доцільно використати з даною метою?

  14. У досліджуваному зразку води виявлено вміст заліза на рівні 0,2 мг/дм3, фтору – 1,5 мг/дм3, сухий залишок – 1500 мг/дм3, хлоридів – 500 мг/дм3, жорсткість загальна – 6,0 ммоль/дм3. Який метод кондиціювання слід використати для її покращення?

  15. Для контролю якості води з річки, яку передбачається використати для господарсько-питних потреб лікарні, слід відібрати проби для аналізу. Яким приладом це можна зробити?

  16. Під час весняної повені був затоплений шахтний колодязь громадсь­кого користування. З метою відновлення водокористування виникла не­обхідність виключити фекальне забруднення вододжерела. Який показник найбільш інформативний у вирішенні цього питання?

  17. При відборі проб води для повторного аналізу необхідно провести замір температури. У який проміжок часу це слід зробити, год ?

  18. При дослідженні зразка питної води було виявлено одночасне збільшення вмісту у воді азотвмісних сполук і хлоридів. Про який характер забруднення це свідчить?

  19. При дослідженні зразка питної води виявлено збільшення вмісту лише азотовмісних сполук. Про який характер забруднення води це свідчить?

  20. Під час оцінки аналізу питної води виникла потреба виключити органічний характер забруднення води. За яким показником це слід зробити?

  21. Для скороченого санітарно-гігієнічного аналізу треба відібрати воду. Яка мінімальна кількість води (л) для цього потрібна?

  22. При дослідженні води зі ставка встановлено, що її окисність вдвічі більша від нормативної. Про що це свідчить?

  23. При дослідженні питної води у селищі виявлено, що концентрація нітратів становить 100 мг/дм3. У скільки разів це перевищує ГДК?

  24. При дослідженні питної води запах становить 1 бал, смак 1 бал, забарвленість за хромово-кобальтовою шкалою 10˚, жорсткість загальна – 7,0 ммоль/дм3, залізо 0,7 мг/дм3. Який з вище згаданих показників потребує корекції?

  25. При дослідженні питної води запах становить 1 бал, смак 1 бал, колірність за хромово-кобальтовою шкалою 40˚, жорсткість загальна – 7,0 ммоль/дм3, залізо 0,3 мг/дм3. Який з вище згаданих показників потребує корекції?

  26. При дослідженні питної води запах становить 1 бал, смак 1 бал, колірність за хромово-кобальтовою шкалою 10˚, жорсткість загальна – 12 ммоль/дм3, залізо 0,2 мг/дм3. Який з вище згаданих показників потребує корекції?

  27. При хімічному аналізі питної води отримано наступні дані (мг/дм3): марганець – 0,1; миш’як – 0,01; алюміній – 0,2; селен – 0,01; нітрати – 40. Яка з цих показників нормується за органолептичною ознакою шкідливості?

  28. За результатами хімічного аналізу питної води встановлено: сухий залишок – 100 мг/дм3; жорсткість загальна – 7,0 ммоль/дм3; сульфати – 250,0 мг/дм3; залізо – 0,3 мг/дм3; свинець – 0,01 мг/дм3. Який з цих показників нормується за токсикологічною ознакою шкідливості?

  29. У пробах води з річки, відібраних вище місця водозабору, виявлено 9 забруднювачів на рівні їх індивідуальних ГДК. П’ять з них належать до 1 і 2 класу небезпечності, два – до 3-го і два – до 4-го. Скільки речовин підлягають контролю за формулою сумаційної токсичності?

  30. При лабораторному аналізі проб води, що надходить у розвідну мережу виявлено загальні коліформи на рівні 5 КУО/см3. За яким показником необхідно додатково провести дослідження проб води в даній ситуації?

  31. У пробах води з джерела водопостачання одного з районів міста виявлено E. coli у кількості 2 КУО/100 см3. За яким з наведених показників необхідно передусім провести додаткове дослідження води?

  32. За даними гігієнічного аналізу питної води встановлено: запах – 1 бал, каламутність – 1,0 мг/дм3, E. coli
  1   2   3   4   5

Схожі:

Ситуаційні задачі до Модуля 1 з «Гігієни та екології» для студентів...
Розрахувати кількість білків, жирів і вуглеводів, що міститься у добовому раціоні дітей та дати гігієнічну оцінку
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ до практичних занять і самостійної роботи...
Під загальною редакцією зав кафедри загальної гігієни з екологією, професора В.І. Федоренко
Для студентів – заочників 4 курсу факультету економіки і підприємництва
Розкла д весняної сесії 2011 2012 н р для студентів заочників 4 курсу факультету економіки і підприємництва
Календарно-тематичний план практичних занять модуля «Психіатрія....
Календарно-тематичний план практичних занять модуля «Психіатрія. Наркологія» для студентів міжнародного медичного факультету 4 курса...
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН занять для самоcтійної позааудиторної роботи з мікробіології...
Етапи розвитку мікробіології. Значення медичної мікробіології в прак­тичній діяль­ності стоматолога. Історія вітчизняної мікробіології....
ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ “КОНСТИТУЦІЙНА ЮРИСДИКЦІЯ” для студентів...
Програма навчальної дисципліни “Конституційна юрисдикція” для студентів V курсу денного факультету / Уклад.: Ю. Г. Барабаш, В. П....
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС з курсу "Фінансовий менеджмент у банку"...
Навчально-методичний комплекс з курсу "Фінансовий менеджмент у банку" для студентів V курсу фінансового факультету денної та заочної...
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ до вивчення дисципліни „Фінанси” для студентів...
Методичні рекомендації до вивчення дисципліни „Фінанси” для студентів ІІІ курсу напрямків „Економіка підприємства”, «Облік та аудит»,...
Календарно-тематичний план практичних занять модуля «Медична психологія»...
Календарно-тематичний план практичних занять модуля «Медична психологія» для студентів 2-го медичного факультету 4 курса в осінньому...
Календарно-тематичний план практичних занять модуля «Психіатрія....
Календарно-тематичний план практичних занять модуля «Психіатрія. Наркологія» для студентів 2-го медичного факультету 4 курса в осінньому...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка