До70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія»


Скачати 82.81 Kb.
НазваДо70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія»
Дата10.02.2014
Розмір82.81 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Військова справа > Документи
Вони живуть у пам’яті народу

Вони - нескорені

(до70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія»)

Виховна година
Мета: Висвітлити історичну роль подвигу підпільної молодіжної організації «Молода гвардія» та видатне значення яскравого прикладу боротьби молодогвардійців для патріотичного виховання багатьох поколінь громадян України, сучасної молоді; виховання почуття патріотизму, відданості своїй державі у молодого покоління на прикладах героїчної історії нашої Батьківщини, безсмертного прикладу «Молодої гвардії».


Хід виховної години.

1-й учень

Вони живуть не тільки в броні кутій,
Що відтворила риси їх облич,
їх подвиг звівсь ясним сузір'ям круто
Над натовпом не років, а сторіч.
і хоч життя шумить, як вітер стрічний
Від нас все далі й далі дата страт,
В серця людей вони ввійшли навічно.
Ввійшли у сім'ї ланок і бригад.

Іван Світличний, «Балада про молодогвардійців».

2-й учень

Давно окончилась война,

Но помним их мы имена,

Что много-много лет назад

Хотели жить, творить, любить,

Детей своих, как нас, растить,

Быть гордостью для матерей

Для всей земли родной своей.

 

Но когда грянула война,

Дружно ребята встали в строй,

Прикрыть чтоб Родину собой

Полны отвагой их сердца,

Они стояли до конца.

И потому мы помним их

Бесстрашных, сильных, как живых.

Учитель

28 вересня 2012 року виповнюється 70 років з дня створення «Молодої гвардії»  однієї з найвідоміших молодіжних підпільних організацій антифашистського руху опору, що діяла в шахтарському місті Краснодоні Луганської області в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

У 50–80-ті роки XX століття практично в кожному населеному пункті  були вулиці, названі іменами героїв-молодогвардійців. На призи героїв Краснодона проводили міжнародні спортивні змагання, фестивалі пісень і музики. А краснодонський музей «Молода гвардія» був серед найбільш популярних і відвідуваних у Радянському Союзі. Однак саме в 1990-ті роки, які внесли істотні корективи в економічне й політичне життя країни, було завдано нищівного удару по безцінній духовній спадщині, викреслено з нашої пам'яті те, що за своїми моральними принципами (але не з ідеологічних міркувань), здавалося б, не підлягало забуттю. Це торкнулося й подвигу молодогвардійців. Зі шкільних програм було вилучено роман радянського класика Олександра Фадєєва «Молода гвардія» та інші видатні твори радянської літератури про Велику Вітчизняну війну.

Хто ж вони? Якими були краснодонські хлопці і дівчата з далеких сорокових років? Чому вони маючи вибір: я або Батьківщина, - вибрали – Батьківщину…!?

Спливає час, стираючи спогади, лікуючи рани, душевні потрясіння. І це природно. Але, як паросток крізь асфальт, пробивається сувора, але справедлива істина: те, що відмічено знаком безсмертя, забуттю не підлягає. Воно буде жити вічно, завжди хвилюватиме наступні покоління. Тому, давайте сьогодні пропустимо через себе високу напругу пам’яті, що дозволить доторкнутися до їх подвигу серцем.

Ведучий 1

«Молода гвардія» – молодіжна підпільна організація, яка діяла на окупованій німцями Східній Україні (Краснодон, Луганська область) з середини 1942 року.

Командиром організації став лейтенант Іван Туркенич, комісаром – Віктор Третякевич, а потім – Олег Кошовий. Назву запропонував Сергій Тюлєнін, і інші охоче погодились, тому що всі знали і любили бойову, героїчну пісню «Молодая гвардия».

Прослухайте аудіофрагмент: пісня «Молодая гвардия»

Вступаючи в ряди «Молодої гвардії», хлопці і дівчата давали урочисту клятву.

Прослухайте аудіофрагмент з к/ф «Молодая гвардия» - клятва
Молодогвардійці розповсюджували листівки, спалили біржу праці, а з нею і списки людей, яких мали відправити до Німеччини на роботу, проводили диверсії.  Перед новим 1943 роком молодогвардійці пограбували німецькі вантажівки з новорічними подарунками. Це і стало причиною перших арештів і викриття організації. Розстріляних або й живих молодогвардійців скидували до шурфу шахти в місті Краснодон. Було вбито 71 особу.
3-й учень. Молодій гвардії присвячується

Вони  були  ще  молоді,
Коли  прийшло  на  землю  лихо.
Війна  нещадна  та  біда
Їх  зустрічала  у  домівках,

Але  не  в  силах  зупинити  
Пориви  серця  молодого.
Про  Батьківщину  кожен  з  них
не  забував  ні  де  й  ніколи .

У  німців  шансів  не  було  
Спокійно  лютувати  в  місті,
Бо  юні  гвардії  бійці
Не  в  змозі  всидіти  на  місці.

То  поїзд  піде  під  укіс,
То  стяг  підніметься  над  містом
Життя  людей  у  ту  же  мить  
Наповнювалось  іншим  змістом.

Було  їм  тяжко ,  та  серця
Вогнем  палаючим  горіли,
Але  безжалісне  життя  
Усе  по  своєму  зробило.

Воно  схотіло  залишити  
Їх  молоді  серця  в  покої
І  спробувало  їх  зломити,
Та  падали  у  шурф  герої.

Ми  пам’ятати  будем  вічно
Дітей,  що  не  злякалися  війни!
І  їхній  подвиг  залишиться
В  серцях  у  кожного  завжди...


Ведучий 2

Зрадниками молодогвардійців вважаються Геннадій Почепцов та його вітчим Василь Громов. Вони були розстріляні у вересні 1943 року Червоною Армією за рішенням військового трибуналу. Разом із ними розстріляли і Михайла Кулєшова, який був слідчим у німецькій поліції. До 1959 року до зрадників зараховували також і Віктора Третьякевича, але йому вдалося виправдатися через суд.

В семье землян, увы, не без урода,

Но нашей вечной славы не украсть

В истории великого народа

Пробелом станет нынешняя власть.

И писари еще сломают перья,

А пахари запашут их обман.

Есть время потрясающих империй,

В историю вошедших, как таран.

Леонид Корнилов

Ведучий1

У колишньому Радянському Союзі «Молода гвардія» стала відомою завдяки роману Александра Фадєєва «Молода гвардія», який вперше було опубліковано 1946 року. Газета «Правда» (друкований орган ЦК КПРС) розкритикувала роман за те, що у творі автор не приділив належної уваги ролі комуністичної партії. Тому вже в 1951 році виходить друга редакція роману, де молодогвардійців скеровують досвідчені старші комуністи. Як жартував сам автор, коли працював над другою редакцією роману: «Переробляю, «молоду» гвардію на, стару»». Ще більшої популярності «Молодій гвардії» приніс фільм. Його було знято за першою редакцією роману, але згодом «правки» було внесено і до фільму. Але, очевидно, що подвиг молодогвардійців – безсмертний і без популяризації радянською владою.

4-й учень

БЕССМЕРТИЕ

Враги партизана вели на расстрел.
Безусый, молоденький, шел он и пел,
О том, что ему восемнадцатый год,
Что Родине жизнь он свою отдает...


В березовой роще убили его,
И не было рядом родных никого,
Никто молодые глаза не закрыл,
Никто не оплакал, никто не зарыл.


Горячею кровью березу омыв,
Лежал он, глаза в синеву устремив,
Как будто и мертвый он видеть хотел,
Как птицу, ту песню, которую пел.


А песня взметнулась, быстра и легка,

И вдаль полетела, навстречу векам.

П,Нефедов

Прослухайте аудіофрагмент: пісня «Замучен тяжелой неволей»

Ведучий 2

В Радянському Союзі роман «Молода гвардія» був обов’язковим твором шкільної програми. Ім’я «Молода гвардія» мали і досі носять дитячі табори відпочинку, вулиці, кінотеатри та інші інституції. Після розвалу СРСР історики та дослідники почали переглядати досі відомі твердження про молодіжну підпільну організацію. З’явилися навіть твердження, що молодогвардійці мали відношення до українського націоналістичного руху опору, а не комуністичного.

Учитель

Проте Євген Стахів, який керував Організацією українських націоналістів у Донбасі (Донецька, Луганська, Дніпропетровська області), не підтверджує такої інформації. В одній зі статей Євген Стахів говорить, що дійсно мав зустріч з молодими краснодонцями, але співпраця не була налагоджена. Але й комуністичним краснодонський підпільний рух не був, каже Євген Стахів: «У своїх статтях та інтерв’ю я стверджую з усією відповідальністю – комуністичного підпілля на Донбасі не було. Ми просто не могли б на нього не натрапити в своїй діяльності, як натрапили на хлопців, що збирали відомості про рух німецьких військових частин для радянської військової радистки Любові Шевцової. Але ця група не проводила ніякої ідеологічної роботи і не мала ніякої назви. «Молода гвардія» – це вигадка Фадєєва».

Сьогодні ж в Україні й досі вшановують пам’ять «Молодої гвардії» і робиться це на державному рівні.

5-й учень

Як би там не було, ми маємо шанувати пам’ять молодогвардійців, які навіть попри свій малолітній вік взяли на себе такий важкий обов’язок – наймолодшому учаснику підпілля було 14 років.

„В залі Краснодонського музею
стрілися ми з жінкою цією.
Змучена великою бідою,
тихою старечою ходою
увійшла, не рипнувши дверима,
повела скорботними очима –
і закам'яніла на годину,
пильно розглядаючи картину...
Так вона частенько, нам казали,
ввійде мовчки до цієї зали,
постоїть зажурена, одначе,
З донькою побачившись, не плаче.”

М. Упеник. Краснодонський зошит

6-й учень

Про що думали вони в останні дні свого життя? На звільнення від поліції не розраховував ніхто. Знаючи як довго їх шукали, скільки фашистами було витрачено зусиль, молодогвардійці абсолютно чітко оцінювали ситуацію. Вони знали що живими не вийде ніхто…

Как страшно умирать в шестнадцать,
Как хочется чертовски жить
Не слёзы лить, а улыбаться,
Влюбляться и детей растить.
Но солнце клонится к закату,
Не встретить им уже рассвет.
В бессмертие ушли ребята
В рассвете юношеских лет
(Песня «Мгновения»)


7-й учень

Найбільш відомими серед молодогвардійців є Ульяна Громова, Іван Земнухов, Олег Кошевий, Сергій Тюлєнін, Люба Шевцова, яким 13 вересня 1943 року було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Командиру організації Івану Туркеничу це звання було присвоєне в 1990 році.

Стихи посвящённые Виктору Третьякевичу

(Открытое письмо матери Виктора Третьякевича, первого комиссара"Молодой гвардии" г. Краснодон Анне Иосифовне Третьякевич)
Разрешите вас поздравить, мама,

Нет, не вам от горя падать ниц...

А из сердца, словно из романа,

Нужно вырвать горький ряд страниц.

Стала прахом злая похоронка,

Воссияли добрые дела.

Клевета взяла у Вас Орлёнка,

Правда возвратила ВАМ орла!

Журнал "Октябрь" N2, 1961 год
8-й учень
Коли Краснодон звільнили, то протягом 10 днів з шурфа шахти №5 діставали тіла полеглих молодогвардійців. Їх всіх похоронили в братській могилі. В похоронах приймали участь й ті хто залишився в живих: Іван Туркенич, Валя Борц, Жора Арутюнянц, Оля і Ніна Іванцові, Радік Юркин.

На могилі висічені імена 56 полеглих комсомольців.

Останній з молодогвардійців – Василь Левашов, служив після війни у Військово-морському флоті,- помер 10 липня 2001 року.

Історія ніколи не забуде подвигу цих молодих людей, їхнього вкладу у велику Перемогу!

Ми - ви... Ви вічного народу священні часточки...
Ваш біль нас протинав крізь гори й води
в огні невиданих зусиль...

Над світом ваші силуети
малює зоряна блакить...
Ви в нас, ви в нас, ви в нас живете
і вічно будете ви жить.

Володимир Сосюра.

Схожі:

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо проведення Першого уроку в загальноосвітніх...
Молода гвардія”» Перший урок у загальноосвітніх навчальних закладах Луганської області буде присвячено 70-річчю від дня створення...
ДОДАТОК Інформаційна хвилинка До 70-річчя від дня створення підпільної...
Луганської (Ворошиловградської) області навічно обезсмертив їх імена та показав усьому світу приклад беззавітної любові до своєї...
ІСТОРИЧНІ І ПОЛІТОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, №1 (49), 2012 р. ІСТОРІЯ ТРАГЕДІЇ...
Краснодоні підпільної комсомольсько-молодіжної організації «Молода гвардія». Спростовуються різного роду вигадки про її комісара...
Прошу прийняти мене в члени Всеукраїнської молодіжної громадської...

"Подорож до світу книг" до 200-річчя від Дня народження Є. П. Гребінки
Горить моє серце. Як умру, на світі запалає покинутий вогонь моїх пісень до 141-річчя від Дня народження Лесі Українки
План заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження...
Урок Кобзаря, Шевченківські читання, лекції, бесіди, читання творів Т. Г. Шевченка, вечори вшанування
РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови районної державної адміністрації
Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 21. 04. 2011р №152 „ Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення...
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Р-912/0/3-12 «Про відзначення в області 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка», з метою забезпечення належної організації відзначення...
Тема : Література рідного краю: стежками життя Андрія Малишка (до 100-річчя з дня народження)
Тема: Література рідного краю: стежками життя Андрія Малишка (до 100-річчя з дня народження)
ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ МАСОВИХ ЗАХОДІВ НА 2011 РІК
У долі Олекси Борканюка залишається чимало знаків запитань? до 110-річчя від дня народження політичного діяча
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка