Картинна галерея, смт Муровані Курилівці
В картинній галереї смт. Муровані Курилівці представлений захоплюючий і неповторний світ мистецтва, створений російськими та українськими живописцями.
Відкриваючи для себе їх роботи, Ви зможете побачити красу нашого світу в усьому розмаїтті його кольорів і відтінків, які безсумнівно роблять наше життя цікавішим та яскравішим.
Класики і сучасники розкривають перед Вами нові грані світу живопису, проведуть екскурс в історію світових шедеврів і невідомих картин, а також відкриють нові сторони сучасного мистецтва.
Садиба С. Комара (XVI-XIX ст.): палац, арсенал, флігель, замкові мури, смт Муровані Курилівці
Палац поміщика Комара зведений в 1805 р. на основі фортечних споруд 16 в. Будівництвом керував знаменитий ірландський паркобудівельник Д. Макклер. У архітектурну композицію садиби він включив частини замкових споруд: кам'яний ескарп бастіонного замку з північної, східної та південної сторін (що включає підземні склепінчасті каземати), а з західної, напільного боку - фундаменти і руїни колишньої замкової стіни. Ця частина палацу виглядає дуже велично, тоді як із зворотного боку являє собою звичайне двоповерхова будівля в стилі класицизму. Частково зберігся пейзажний парк, арсенал (стайня), флігель, кам'яний міст. Зараз у садибі розміщена санаторна школа-інтернат для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи.
Дзвіниця Миколаївської церкви (II пол. XIX ст.), с. Котюжани
Церква в селі молода і особливий інтерес не викликає. А ось дзвіниця біля неї датується 19 століттям. Стара дерев'яна церква (1700 р.) згоріла в 1980 роках.
Костел Михаїла Архангела (1802), с. Вербовець
Спочатку був дерев'яний костел, збудований в 1607 р. Зиґмундом ІІІ, з якого у 1717 р. залишились тільки руїни. Відновлений у 1752 р., а в 1798 р. спалений. На кошти парафії та зусиллями о. Стажинського, в 1802 р. знову побудовано мурований костьол. Освячений у 1829 р. єпископом Мацькевичем.
Наступна реставрація відбулася в 1909 р. Після революції костьол було закрито і віддано віруючим лише в половині 60-х років. Отець Вільк відреставрував його, а в 1997р., зусиллями настоятеля о. Ґ. Конколя, було зроблено реставрацію храму всередині. Від 1990 р. тут діє базовий пункт.
Муровано-Куриловецьке лісництво, Немерченський парк (1886)
Багатий Муровано-Куриловецький край на природні заказники місцевого значення, де можна помилуватися чудовими лісовими пейзажами, послухати спів птахів, насолодитися свіжим повітрям, помріяти. Це – «Переладино», де на крутих кам’янистих схилах росте грабова діброва віком до 80 р., з цінним, широко відомим в області мінеральним джерелом «Регіна» та іншими цілющими джерелами, які живлять і дають початок річці Батіг (притоки Дністра), що протікає через урочище; «Значок», з вільхово-дубово-грабовими лісонасадженнями, серед яких в понижених місцях зростає цінна рідкісна в області лікарська рослина валеріана висока.
Вік дерев тут до 90-95 років; «Наддністрянський, де на верхніх схилах переважають дубові ліси. На території 11 заказника росте чимало видів рослин, які занесені до Червоної книги України: лілія лісова, підсніжник звичайний, любка дволиста, гніздівка звичайна, коручка широколиста, півники болотяні, медунка лікарська, конвалія звичайна. Муровано-Куриловецьке лісництво Серед пам’яток садово-паркового мистецтва своєю неповторною красою вирізняється Державний парк в с. Немерче – пам’ятка садово-паркового мистецтва загальноукраїнського значення.
Цей старовинний ландшафтний парк, заснований у 1886 р. на основі природного лісового масиву на схилах балки поблизу річки Лядова. В парку є три ставки, збереглися 200-річні дуби і ясени, є сосна Веймутова, декоративні форми яблуні та глоду. Всього зростає 60 видів дерев і чагарників.
|