"Sports Competitions"


Скачати 152.78 Kb.
Назва "Sports Competitions"
Дата 12.04.2013
Розмір 152.78 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Спорт > Документи



Крупа Уляна Миронівна–
вчитель іноземної мови,

спеціаліст,

Практичний досвід:

вчитель іноземної з 2008 року.


Резюме

-- прізвище, ім’я , по батькові: Крупа Уляна Миронівна

- рік народження : 6 лютого 1986 рік

- освіта : вища

- фахова спеціалізація: вчитель іноземної мови, перекладач

- місце роботи: Тернопільська загальноосвітня школа

І –ІІІ ступенів №15

- домашня адреса: м. Тернопіль, вул. Чалдаєва 1 , кв .147

Нагороди та почесні звання :

- володіння мовами : англійська, німецька, українська, російська,
Результати олімпіад і конкурсів

Публікації:

Науково-методична проблема, над якою працює вчитель:

„Інтерактивні форми і методи роботи під час навчання читання на уроках англійської мови”

Опис досвіду
План-конспект уроку-змагання на тему: "Sports Competitions"

Мета: проконтролювати ступінь за­своєння знань, сформованості на­вчальних умінь та навичок учнів з теми «Спорт»; узагальнити грама­тичний матеріал (утворення і вжи­вання вищого й найвищого ступенів порівняння прикметників); розви­вати навички розуміння прочитано­го, навички діалогічного та моноло­гічного мовлення, вміння учнів працювати над проектними робота­ми; сприяти розвитку логічного мислення учнів; виховувати пізна­вальний інтерес до вивчення анг­лійської мови, старанність і повагу здин до одного; розширювати кру­гозір учнів.

Тип уроку: урок-змагання.

Обладнання: плакати з прислів'ями га висловами; картинки з видами спорту; дидактичний матеріал; маг­нітофон, аудіокасета; результати проектної діяльності: стіннівки, фото-реферати.
ХІД УРОКУ

І. Підготовка до сприйняття іноземного мовлення

1. Привітання. Повідомлення теми й цілей уроку

Т. Good morning, boys and girls! I am very glad to see you. Sit down, please, tell me, please, what day is it today? And what is the date? Right, today is Friday, the 17th of March. You know hat today we'll have the competitions between two teams. You have just studed the topic "SPORT", and now we ire ready for the game. Let's start.

2. Уведення в іншомовну атмосферу

1) Т. On the walls of our classroom there are some proverbs and say­ings. Can you read and translate : them?

PI. A sound mind in a sound body. — У здоровому тілі — здоровий дух.

Р2. Citius! Altius! Fortius! or Quicker! -Higher! Stronger! — Швидше! Вище! Мильніше!

P3. No pain, no gain! — Хто не ірацює, той не їсть.

P4. Fortune favours the brave. — Де відвага, там і перемога.

Р5. It is above all to take part in, not to win. — Головне — участь, а не перемога.

Р6. If at first you don't succeed, try again. — Вперше не вдалося — спробуй ще раз.

2) Т. Well, we've got two -teams. Tell me, what are the names of your teams? And what are the mottoes of your teams? Who are the leaders of your teams? What is your name?

And yours? Come here shake your hands. I see, you've prepared fine badges. Could you bring them to our referees? Thank you. Take your seats.

II. Основна частина уроку

1. Morning exercises

(проведення зарядки)

Т. Well, the first task is to do morning exercises. The leader must go to the board and do M.E. with the entire group. Who can start? Please, do. The highest mark for this competition is three.

PI

Stand up, stand still.

Hands on your hips!

Hands on your knees!

Clap them behind you.

If you please!

Touch your shoulders!

Touch your nose!

Touch your ears!

Touch your toes!

Hands up! Hands down!

Hands on hips and sit down.

P2

Stand up, stand still!

Make a chain.

Let's play sport!

Let's have fun!

We can jump!

We can run!

We like football!

We can swim! Let's play team games!

Let us win!

2. Reading test (робота з текстом)

Т. Now I need one pupil from each team. Take the cards and listen to me attentively. You must read the text and statements. If you agree with them write "True", if not — "False". Is it clear? Get down to work.

Text. A Letter About Sports in England

37. High Street, London, S. E. 9 June 4th 2002

Dear Lena,

I greatly enjoyed your letter in which you told me about sports in your town. I'll try to tell you now about the games we play in England.

First of all, I must tell you that football is played in England in winter, and not in summer. Football is the most popu­lar game in England, because England. Is the home of football. Schools and towns have football teams, and of course the English team is well known in the world.

We do not play ice hockey much in I England, because the winter is not very і cold. But we play field hockey. There are men's teams and women's, and many schools have teams too.

Other games which we play in England are tennis, basket-ball and volleyball. і We have gymnastics every week in our 1 school gymnasium. We run and jump and play basketball, volleyball and oth­er games. In summer we have gymnas­tics in the playground.

Well, I end my letter for today.

I wish you all the best and hope to re­ceive another letter from you soon.

Your friend, Mary Smith.

True or False

1. This letter is about sports in Ukraine.

2. Football is played in England in winter.

3. England is the home of football.

4. English team is not well known in the world.

5. The winter is very cold in England.

6 English people play field hockey.

7. Mary has gymnastics every week in her school gymnasium.

8. In summer they do not have gym­nastics.

9. Mary lives in London in Low Street.

10. This letter is from England.

3. "Missing letters"

(вставити пропущену літеру)

T. The following task is to write the missing letters. I need two players. Go to the board, take the piece of chalk and get down to work.

№1

№2

1. wi_ _ing

1. h_ckey

2. oxmg

2.ju_ping

3. _hie _ics

3. sk_t _ng

4. _nnis

4. wr_ stl_ ng

5. v_ley-b_ll

5. ba_ ketb_ ll

4. Puzzle-words (побудувати слово)

Т. The other two pupils have to make up the words using the letters. You'll have one point for each right word.

№1 №2

1) ingsk 1) nasgymtics

2) miigru 2) aitrner

3) ngfecn 3) ssech

4) ollbaft 4) ckcriet

5) ypler 5) manorspts

5. "Step by step" (рухлива лексична гра)

Т. While they are working let's do the next task. I need two pupils once more. Come here. Stand still. You must name sports-words and move your steps. One step — one word. Be very attentive. Don't say one word: twice If you say the wrong word you must move one step back. Do you understand me? Then start! The winner will get 3 points.

P1. swimming, boxing... P2. running, skating...

6. Checking

(перевірка завдань3 і 4)

Т. Let's look at the board. Read and translate your words. Now we can sum up the results. You've got... points. («Читання — тест» перевіряють суддді.)

7. Mime Game

(Учні з допомогою жестів намага­ються показати різні види спорту.)

Т. The name of this task is "Mime Game". 1 think everybody knows the rules of this game. I need two players. Come here and take the cards. Look them through. Think and try to show the kinds of sports. Your team must guess the word. The highest mark is 6.

8. Crossword (розгадування кросвордів)

Т. The task is to fill in the crossword and find a key-word in a line. The high­est mark is 7. Referees will check your work.



Crossword 1

Fill in the crossword and find a key­word in a bold line.

1) Хокей.

2) Боротьба.

3) Теніс.

4) Шахи.

5) Катання на ковзанах.

6) Тренер.

7) Обидва.

Crossword 2

Fill in the crossword and find a key-1 word in a bold line.

1) Шашки.

2) Гравець.

3) Фехтування.

4) Атлетика.

5) Плавання.

6) Стрибки.

7) Гімнастичний зал.

9. "Sport Survey" (представлення проектів «Спортивний огляд»)

Т. We've got one more interesting task. I can see you've prepared wonderful posters. The tables on them are the re-j suits of your interviews. Who can intro­duce them?

Example:

P1. Olena, Sashko, Natasha like sport. Tetyana doesn't like it.

P2. Basket-ball is a favourite kind of 1 sport for Natasha and Olena. Sashko likes football.

P3. Sashko's favourite sport star is Andriy Shevchenko.

Т. What about another team? Thank you for information.

10. Question — answer (полілог)

Утвори питання, використовуючи подані слова, запиши їх. Постав питання одному із членів іншої коман­ди. Починає картка № 1.

T. "Question — answer" is the next task. Listen to me attentively! You I must make up the questions using the follow­ing words, write them down and ask the members of the other team. Do it one by one. The card № 1 will start. You have 5 minutes. The highest mark is 6.

1

1) you, Do, in for, go, sport?

2) you, Can, swim?

3) to see, you, competitions, like, do, boxing, on TV?

4) in your school, When, have, did you, basketball match, last?

5) better, What, played, team?

6) like, Did, the game, you?

2

1) kind, do, What, of sport, you, in for, go?

2) play, you, Can, chess?

3) to skate, you, Do, like?

4) took part, What, in the game, teams?

5) won, game, Who, the?

6) in boxing, favourite, Who is, sports­man, your?

11. Fill in the gaps

Учні повинні заповнити пропуски в таблиці «Ступені порівняння».

Т. I need two pupils. Your task is to fill in the gaps in the table. You must recol­lect the degrees of comparison of adjec­tives. The highest mark is twelve. Refe­rees will check your work. The highest mark is 12.

See table.

interesting

more interesting




active

more active







worse

the worst

cold




the coldest




better

the best

hot

hotter




easy




the easiest

difficult




the most difficult




less

the least

narrow

narrower




polite




the politest




more

the most

№2







deep

deeper







bigger

the biggest

famous




the most famous

duty

dirtier







more beautiful

the most beautiful

clever




the cleverest

large

larger







better

the best

long




the longest

many

more







worse

the worst

interesting

more interesting






12. Project (захист проектних робіт)

Т. And now the last task is the task for the leaders. They must go to the board and present their project works. As far as I know they want to tell us about Ukrainian and Foreign sports stars. They also can introduce us the best sportsmen of our school.

(Під час вивчення теми «Спорт» уч­ні готували проектні роботи про ви­датних українських та зарубіжних спортсменів. Також до проектів включені розповіді про найкращих спортсменів школи.)

III. Заключна частина уроку

Т. While referees count your points, let's sing and dance. Stand up, please.

(Журі підраховує кількість балів і визначає переможців. Учні співа­ють і танцюють. Звучить пісня «Clap your hands».)

Т. Children, come to the board. Dear referees, are you ready with the re­sults?

(Журі оголошує результати, вітає переможців і вручає нагороди.)

Т. І congratulate the winners. You won the GOLD medals. As they say, FOR­TUNE FAVOURS THE BRAVE.

The other team won SILVER medals. Don't forget: IT IS ABOVE ALL TO TAKE PART IN, NOT TO WIN. Dear referees, thank you for your help.

Thank you, pupils, for your participa­tion in our competitions. The winners have got the highest mark— 12. Each pupil of the other team has got — 9.

Our lesson is over. Good luck!


Тема «Подорож»

Мета:

— систематизувати навички діалогічного та монологічного мовлення з тем "Подорож", "Вокзал", "Місто";

— розвивати навички колективної роботи, логічне мислення, навички аудіювання, мовленнєву реакцію; при­щеплювати інтерес до вивчення іноземних мов, зокрема англійської;

— розширювати кругозір учнів.
Обладнання: наочність з тем "Подорож", "Вокзал", "Місто", магнітофон.
Хід уроку
Цитата на дошці: Just look at the road, don't worry about where it's going.

1. Фонетична зарядка. "Where do we go ...".

2. Вступ до теми.
T: Look at the quotation. Let's read and translate it. How can you understand

it? Do you like to travel? Shall we continue speaking about trips today? Let's review

vocabulary on this topic.
3. Мовленнєва зарядка.
Подорож, вокзал, за кордоном, їхати кудись, діставатися якомога швидше, літаком, поїздом, на кораблі, пішки, на машині, мати переваги, найшвидший спосіб подорожі, пасажирські поїзди, вагон-ресторан, спізнитися на поїзд, зупинитися за бажанням, у відрядження, заради задоволення, сісти на поїзд.
4. Колективна робота.

T. to P,: Have you ever traveled?
P1: Yes, I have traveled a lot.

1T. Natasha, have you ever traveled by train?

1P2: I traveled by train last year. I went to Kyiv to my aunt.

T: Vita, ... .
5. Рольова гра "Інтерв'ю".
Very nice, thank you. I know that Sergey has traveled a lot, haven't you, Sergey? Let's ask him questions about his traveling. Come here and sit down, please. All of you will be reporters. You should make reports to the newspaper about his journey.
Questions:
— What countries have you been to?

— What cities did you see?

— Did you travel by car, by bus, by plane, or on ship?

— What interesting places did you see?

— Did you buy single or return ticket?

— Whom did you travel with?

— What did you see on your way?

— How long did your journey last?

— Did you enjoy your trip? Etc.
6. Конкурс на крашу статтю про подорож (домашнє завдання).

Now, some of you will summerize the story about Sergey's trip. At home you have to write an article about Sergey's journey.
7. Практика монологічного мовлення.
While they are preparing their article, we shall speak on "How to make a trip". Recollect the topics you have learned (p. 59) and the topic in your vocabularies.

Lena, will you tell us about traveling; Alina will you speak about planes;

Gleb, your task is traveling by trains; Sasha, traveling by car; Alesha, you will tell us how to make a trip.

8. Практика аудіювання.
Listen to the dialogue. Let's act out this dialogue.
Рольова гра.

(Дійові особи.)
1. The traveler at the railway station.

2. The clerk at the booking-office.

3. Two friends who hurry to the railway station.
4. Two strangers in a city.

5. A passer-by.
Картки
The traveler at the railway station

*Ask the clerk at the booking-office for tickets. You need two tickets to Manchester, one single and one return.

The clerk at the booking-office

*Give the traveler two tickets and his change.

Miss B. works in pair with Mr. A

*You feel pity you have missed the train. Ask Mr. A. about the time. You are afraid you'll miss the train again.

Mr. A. works in pair with Miss В

*You don't feel afraid to miss the train. They run every 3 minutes. Your train leaves at 11. It is 5 min to 10. You will be at the station in 10 min.

You are a stranger in the city. You are on business here

*You can't tell the way to the post-office.

You are a stranger in the city. You travel for pleasure
*1) Ask the passerby if there is a bus to the Opera House. Ask him where the nearest bus-stop is.

2) Ask a person (a stranger) in the street if there is a post-office near by. Thank him.

You are a passer-by

*A stranger asks you about the bus to the Opera House. Any bus will take him from here to the Opera House. Tell him the way to the bus-stop.
10. Підсумки уроку.

На сьогоднішньому уроці ми підбили підсумки вивчення теми "Подорож".

T. Can we buy a ticket at the booking office?

Can we ask for directions hi a city?

Can we address people?

We aren't afraid of the road, are we?

Very well, thank you for the lesson.

Good-bye!

Урок-гра:

План-конспект підсумкового уроку з англійської мови у 5-му класі по темі:

Орієнтація на вулиці
Тема: Орієнтація на вулиці.

Підтема: Ситуація: “Як пройти до..?”
Цілі:

Практична: систематизувати вивчений матеріал, перевірити рівень знань

Освітня: сформувати уявлення учнів про сучасне англійське місто.

Розвиваюча: розвивати культуру спілкування в ситуації “Як пройти..?”

Виховна: виховувати почуття поваги до літніх людей, ввічливості при спілкуванні.
Тип уроку: Підсумковий.

Вид уроку: Гра.

Обладнання уроку: Роздавальний матеріал: картки, картки-схеми, аудіо касета.
План уроку.

  1. Організаційний момент.

  2. Мовленнєва і фонетична зарядки.

  3. Вправи на усне мовлення по темі (Task I, VI, VII).

  4. Письмові вправи по темі. (Task II, III).

  5. Діалогічне мовлення по темі (Task IV, V).

  6. Висновки уроку і домашнє завдання.

Хід уроку.



  1. Teacher: Good morning dear children. I am very glad to see you. Let’s begin our English lesson. At the beginning answer the questions.


T →P1, P2… 1. How are you?

  1. Where do you live?

  2. Where are you from?

  3. What street do you live in?




  1. Звучить запис пісні “Do you speak English”. Учні повторюють постановку запитання

Where are you from?

T: А тепер невеличка фонетична розминка. Спочатку ви уважно прослуховуєте слова, які промовляє диктор, а потім повторюєте ці слова за диктором.

Слова: shop, restaurant, tower, door, train, house, street, building, car, bus, bicycle, railway station, office, school, hotel, traffic.


  1. T: Dear children, today we’ll go to the treasure. Our task is to find the treasure. You can see a large box on the chair. We have to do a lot of exercises for finding the treasure. After each exercises the way to the treasure well be shorter. If we’ll do all exercises we’ll find the treasure.


Наш похід за скарбами буде не простий, але якщо ви згадаєте все, що ми з вами вивчили, ми обов’язково знайдемо скарб. Після кожної вірно зробленої вправи, обгортка з великої коробки буде зніматися. Коли ми виконаємо всі завдання, ми побачимо, що знаходиться на дні великої магічної коробки.
Ну що ж, почали.

Let’s start.
Task I.

Make up the words: All words are divided into two parts. Your task is to find the end of the words.

police

ket

mar

libraru

ho

dge

bri

fe

city

urant

resta

station

ca

nk

ba

tel

traffic

light

railway

way

sub

park

car

shop

bus

road

super

station

hos

market

book

ing

toy

ner

cross

pital

cross

shop

cor

station

chur

ch

post

ment

pave

ground

play

ad

ro

office


Task II.

Fill in the proverbs.
На дошці записані прислів’я, в яких відсутні модальні дієслова. Завдання: вставити потрібне модальне дієслово.

Can, could, may, must, should.

  1. Never put of till tomorrow what you … do today.

  2. You … eat your cake and have it.

  3. You never know what you … do till you try.

  4. Between the cup and the lip a morsel … slip.

  5. What … be done at any time is done at no time.

  6. One … be in two places at once.

  7. You … take a horse to the water but you … make him drink.

  8. I would if I … but I….


Task III.
Write the names. Where is the man?

Учні отримують карточки. По інструкції учні повинні написати ім’я кожного чоловічка.
Task IV.

Situations.

Декілька уроків тому учні вивчали діалоги по темі, з допомогою карток вони повинні відтворити ці діалоги. На кожній картці подана конкретна ситуація.

Situation 1: Where is the post office?

Situation 2: Where can I buy stamps?

Situation 3: Could you tell me the way to the toyshop?

Situation 4: Is this the right way to the bookshop?

Situation 5: How to get to the market?

Situation 6: What’s the best way …?

Situation 7: Can you tell me where is the police station?

Situation 8: How can I get to the supermarket from here?

Task V.
Act the drama: “What should we do?”

Учні діляться на групи по три чоловіки і отримують тексти діалогу. Завдання – розіграти один і той же діалог.
Task VI.

To find the place:

Спочатку потрібно повторити наступні словосполучення:

  1. to the left (right)

6. go along

  1. on the left (right)

7. go straight ahead

  1. on the corner

8. turn left (right)

  1. at the corner

9. take the 1st (2nd) turning

  1. at the end of the street





Учні діляться на два варіанти А і В. Кожен варіант отримує свою картку-схему. Є два варіанти роботи з такою карткою-схемою.

Варіант перший: учні варіанту А задають запитання Where is the …? учням варіанту В. Учні варіанту В, дивлячись на свою картку-схему дають інструкцію як знайти потрібне місце. І так по черзі.

Варіант другий: Учитель зачитує інструкції до кожного місця, а учні знаходять це місце у себе на схемі.
Task VII.

Match each notice with a place.

Учні отримують картки, в яких повинні кожному напису знайти відповідне місце у переліку.
Teacher: Are you tired? I think you are very tired because you have done a lit of tasks. You showed, your good knowledge. And now let’s look at our treasure. Wait a minute… We have found our treasure.

TREASURE – SOME MAGIC


RULES FOR CHILDREN.


  1. Teacher: Ось і закінчився наш урок, наша подорож за скарбом. На сьогоднішньому уроці ми підвели підсумки роботи по темі “Asking the way.” Я б хотіла, щоб у потрібний момент ви змогли б використати знання, отримані на наших уроках. А ті правила, які ми прочитали у нашому скарбі допоможуть вам у житті.

Оцінки за дані вправи ви дізнаєтесь сьогодні, а за письмові – на слідуючому уроці.
Good-bye. Thank you for the lesson. See you soon.








Useful Worksheets




















Фотопрезентація досвіду




Схожі:

The National Tempus Office in Ukraine (NTO) in close cooperation...
ЕАСЕА, Brussels responsible for Tempus, Erasmus Mundus and Jean Monnet programs are invited to the events
The National Tempus Office in Ukraine (NTO) in close cooperation...
ЕАСЕА, Brussels responsible for Tempus, Erasmus Mundus and Jean Monnet programs are invited to the events with presentations
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка