Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури В.І. Висоцький


Скачати 400.72 Kb.
НазваГолова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури В.І. Висоцький
Сторінка1/4
Дата18.03.2013
Розмір400.72 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Право > Документи
  1   2   3   4

ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ АДВОКАТУРИ

Україна, 01601, м.Київ, вул.В.Васильківська, 23-Б, тел. 287-12-49РІШЕННЯ № VІ/4-97
18 березня 2011 року м.Київ

Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України в складі Голови Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури, Висоцького В.І., секретаря Комісії, Ковбасінської Г.В., членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури: Авраменка Г.М., Антипченка В.К., Батченка А.Н., Хоміка С.Г., Большакова Е.В., Ізовітової Л.П., Ісакова М.Г., Коваль К.П., Комарницької О.О., Котелевської К.В., Удовиченка С.В., Свірневської Н.В., Данилюка О.Є., Мультяна В.В., Павлишина Б.Я., Павліченко О.В., Павлової М.А., Полонського Ю.М., Прокопчука В.О., Ромаданової Г.Г., Сергеєвої С.А., Скотаря А.М., Воротінцевої Т.П., Чижмарь К.П., розглянувши у відкритому засіданні питання про необхідність роз’яснення деяких питань, що виникли у діяльності адвокатів у зв’язку з прийняттям Податкового Кодексу України, заслухавши доповідачів - членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Ісакова М.Г., Висоцького В.І., члена Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Ізовітову Л.П., керуючись ст.14 Закону України «Про адвокатуру», п.п.10, 10-1, 20 - 22 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури,
ВИРІШИЛА:


  1. Затвердити Рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури щодо оподаткування адвокатських об’єднань та адвокатів, як самозайнятих осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність (додається).

  2. Затвердити Перелік витрат, пов’язаних з організацією незалежної професійної діяльності адвокатів як самозайнятих осіб (додається).

  3. Доручити секції Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури з питань нормативно-правового регулювання адвокатської діяльності підготувати звернення до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного розпорядження (постанови) щодо затвердження Переліку витрат, пов’язаних з організацією незалежної професійної діяльності адвокатів як самозайнятих осіб.

  4. Секретарю Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити регіональні кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури.

  5. Зобов’язати Голів регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури довести до відома адвокатів регіонів зміст рекомендацій та провести навчання відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури № V/21-421 від 03.09.2010 року.


Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури В.І. Висоцький
З А Т В Е Р Д Ж Е Н О

Рішенням Вищої кваліфікаційної

комісії адвокатури

від «18» березня 2011 року № VІ/4-97
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ АДВОКАТУРИ

щодо оподаткування адвокатських об’єднань та адвокатів, як самозайнятих осіб,що здійснюють незалежну професійну діяльність
Загальні положення.
З 01 січня 2011 року основними нормативними актами, що регулюють питання оподаткування та загальнообов’язкового соціального страхування юридичних та фізичних осіб є Податковий кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-VI (далі – ПКУ) та Закон України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі – Закон про ЄВСС).

Для кращого розуміння питань, що стосуються оподаткування адвокатських об’єднань та адвокатів, як самозайнятих осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, перш за все необхідно правильно встановити їх статус в якості платників податків. При цьому необхідно наголосити, що такий статус платника податку (як адвокатського об’єднання, так і адвоката) у порівнянні з податковим законодавством, що діяло до набрання чинності Податкового кодексу України, не змінився.

Статтею 1 Закону України "Про адвокатуру" від 19.12.1992р. № 2887-ХІІ, визначено, що адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про адвокатуру", адвокат має право займатись адвокатською діяльністю індивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об'єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші адвокатські об'єднання, які діють відповідно до цього Закону та статутів адвокатських об'єднань.

Порядок утворення, діяльності, реорганізації та ліквідації адвокатських об'єднань, структура, штати, функції, порядок витрачання коштів, права та обов'язки керівних органів, порядок їх обрання та інші питання, що належать до їх діяльності, регулюються статутом відповідного об'єднання.

Згідно із ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до ст. 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки в галузях (видах діяльності), в яких відповідно до ст. 12 цього Кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися також іншими суб'єктами господарювання, яким здійснення господарської діяльності у формі підприємництва забороняється законом. Не можуть здійснювати некомерційну господарську діяльність органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи.

Згідно з наданим Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України роз'ясненням від 21.03.2008 р. № V/3-71, адвокатська діяльність не є господарською і, зокрема, підприємницькою, у значенні ст. 3 Господарського кодексу України, а адвокат не є суб'єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність.

Тобто, враховуючи вищевикладене, адвокат та адвокатське об'єднання не займаються підприємницькою діяльністю і, отже, не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Таким чином, адвокатське об’єднання є юридичною особою – професійною організацією адвокатів, яка не займається підприємницькою діяльністю, метою якого є захист прав, свобод та представлення законних інтересів громадян, задоволення потреб в кваліфікованій правовій допомозі, адвокатській діяльності, надання іншої юридичної допомоги і т.ін.

Виходячи з того, що адвокатське об’єднання здійснює некомерційне господарювання, воно повинно бути зареєстровано в органах податкової служби як неприбуткова організація.

Враховуючи те, що адвокат не здійснює підприємницьку діяльність, він повинен зареєструватися в органах податкової служби як самозайнята особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.

З урахуванням визначеного статусу адвоката, як самозайнятої особи, що здійснює незалежну професійну діяльність та адвокатського об’єднання в якості платників податків та зборів, повідомляємо наступне.
1. Оподаткування адвокатських об’єднань.
Виходячи з положень ПКУ, адвокатські об’єднання відносяться до неприбуткових організацій, зазначених в підпункті «г» п.157.1 ст. 157 Податкового кодексу України.

Відповідно до підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосування Розділу III «Податок на прибуток підприємств» починається з 1 квітня 2011 року. Тобто, до 01.04.2011р. неприбуткові організації з метою оподаткування повинні керуватися відповідними нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. № 334/94-ВР з урахуванням змін та доповнень.


Слід зазначити, що в порівнянні з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. № 334/94-ВР, порядок оподаткування неприбуткових організацій наведений в Податковому кодексі України не зазнав значних змін.
1.1. Реєстрація адвокатських об’єднань в якості неприбуткових організацій.
Відповідно до п.157.1 ст. 157 Податкового кодексу України, стаття «Оподаткування неприбуткових установ та організацій», застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Тобто, адвокатське об’єднання для підтвердження статусу неприбутковості, повинно бути зареєстроване в Реєстрі неприбуткових організацій, Положення про який затверджено наказом ДПА України № 37 від 24.01.2011р.
1.2. Оподаткування адвокатських об’єднань, як неприбуткових організацій, відповідно до положень Податкового кодексу України.
Пунктом 157.5 ст. 157 ПКУ визначено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "г" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді:

  • разових або періодичних внесків, відрахувань засновників і членів;

  • коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від провадження їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів;

  • дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевих бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

При цьому також необхідно звернути увагу на те, що відповідно до абзацу першого п.157.11, якщо доходи, отримані адвокатським об’єднанням протягом звітного (податкового) року з вищевказаних джерел на кінець першого кварталу року, що настає за звітним, перевищують 25 відсотків загальних доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок із нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу (з урахуванням п.10 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ), до суми такого перевищення.

Крім того, відповідно до п.157.11 ст. 157 ПКУ, з доходів інших, ніж ті, що наведені у п.157.5 ПКУ, адвокатське об’єднання зобов’язане сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих із таких інших джерел, що зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Необхідно звернути увагу на те, що згідно з п. 157.15 ст. 15 ПКУ, «до основної діяльності також включається продаж неприбутковою організацією товарів, виконання робіт, надання послуг, які пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які є тісно пов'язаними з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг є нижчою від звичайної або якщо така ціна регулюється державою». Але, при цьому, до основної діяльності не включаються операції з надання товарів, виконання робіт, надання послуг неприбутковими організаціями, визначеними в підпунктах "в" - "ґ" пункту 157.1 цієї статті, особам, іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій.

Таким чином, у разі, якщо адвокатське об’єднання отримує доходи, що відрізняються від доходів, вказаних у підпункті "г" пункту 157.1 ст. 157 Податкового кодексу України, такі кошти не можуть бути кваліфіковані, як дохід від провадження основної діяльності адвокатського об’єднання. З вказаних доходів адвокатське об’єднання, відповідно до п.157.11 ст. 157 ПКУ, зобов’язане сплатити податок на прибуток у 2011 році за ставкою:

  • 25% - у разі, якщо такі доходи отримані в періоді з 01.01.2011р. по 01.04.2011р.;

  • 23% - у разі, якщо такі доходи будуть отримані в періоді з 01.04.2011р. п 31.12.2011р.


1.3. Надання звітності адвокатським об’єднанням, як неприбутковою організацією

  1   2   3   4

Схожі:

Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури В.І. Висоцький
Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Міщенка В. В., та члена робочої групи з доопрацювання Порядку Кухнюка Д. В., керуючись ст....
Про порядок обрання Голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії
Голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, представника до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури, голів атестаційної...
22 квітня 2011 року м. Київ
Ю. М., Скукіса В. Ф., Луцюка П. С., Висоцького В.І., Сергеєвої С. А., Міщенка В. В., Ісакова М. Г., Маргулян К. Г., Будько Н. Г.,...
Закону України «Про адвокатуру»
Ри (далі — Положення), затвердженого Указом Президента України від 05 травня 1993 року № 155/93, інформую Вас про роботу у 2009 році...
04 червня 2010 року                                                                                                   м....
Харківської обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та про діяльність Голови Харківської обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної...
З В І Т про відстеження результативності регуляторного акту „Про...
Погрібний А. М., постійні депутатські комісії з питань підприємницької діяльності, побутового та торгівельного обслуговування та...
З В І Т про повторне відстеження результативності дії регуляторного...
Погрібний А. М., постійні депутатські комісії з питань підприємницької діяльності, побутового та торгівельного обслуговування та...
План Історія виникнення адвокатури та поняття “адвокатська таємниця”....
Для того щоб обґрунтувати ті чи інші позиції; як в сфері адвокатури чи адвокатської діяльності й, зокрема, щодо Інституту адвокатської...
СОЦІОЛОГІЯ
Лутак Н. А., голова Дніпропетровського міського методичного об’єднання викладачів суспільних дисциплін, викладач-методист Дніпропетровського...
Склад комісії для визначення рівня знань з професійної підготовки особового складу
Голова комісії: заступник начальника 3-ЗДПО майор служби цивільного захисту Щербина С. В
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка