О. О. Бенесько


НазваО. О. Бенесько
Дата25.03.2013
Розмір54.8 Kb.
ТипСтатья
bibl.com.ua > Інформатика > Статья
УДК 364.048.6 О.О. Бенесько,

вихователь

Волинський обласний центр

реабілітації інвалідів зору

КОМПЛЕКСНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ІНВАЛІДІВ ПО ЗОРУ В УМОВАХ РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ

Анотація. Стаття відображає напрями реабілітаційної роботи з інвалідами зору. Визначаються методи і принципи комплексної реабілітації і наводяться приклади діяльності Волинського обласного центру реабілітації інвалідів зору.

Ключові слова: реабілітаційний центр, реабілітолог, реабілітація, комплексна реабілітація, принципи реабілітації, УТОС.

Аннотация. Статья отображает направления реабилитационной работы с инвалидами зрения. Определяются методы и принципы комплексной реабилитации и наводятся примеры деятельности Волынского областного центра реабилитации инвалидов по зрению.

Ключевые слова: реабилитационный центр, реабилитолог, реабилитация, комплексная реабилитация, принципы реабилитации, УТОС.

Реабілітація – це система «медичних, психологічних, професійних, трудових заходів ,спрямованих на надання особам допомоги у відновленні та компенсації порушених або втрачених функцій організму, усунення обмежень їх життєдіяльності для досягнення і підтримання соціальної і матеріальної незалежності, трудової адаптації та інтеграції в суспільство». [1]

Реабілітолог – визначає порядок навчально-реабілітаційної роботи у масових та спеціалізованих закладах для людей, які мають вади у фізичному або розумовому розвитку. Обирає ефективні форми і проводить за розкладом та графіками навчальні, виховні, соціально-адаптаційні, реабілітаційні, корекційні, компенсуючи заходи та заняття.

Є багато напрямків реабілітації, але якщо вони проводяться окремо один від одного, вони не дають бажаного ефекту. Повноцінна реабілітація повинна бути комплексною, оскільки всі напрямки пов’язані між собою, пришвидшують кінцевий результат.

Комплексна реабілітація – це реабілітація одночасно за багатьма напрямками, бажано, в одній організації. Обов’язковою умовою є визначення і врахування початкової підготовленості реабілітанта.

Принципами комплексної реабілітації є :

 • Виконання реабілітаційних заходів якомога раніше від моменту виникнення вади зору;

 • Безперервність і послідовність проведення реабілітаційних заходів;

 • Індивідуальний підхід;

 • Роз’яснення інваліду кожного напрямку реабілітації;

 • Переважання практичних занять над теоретичними;

 • Виховний і стимулюючий вплив колективу реабілітантів на кожного з його членів;

 • Супровід інвалідів і спостереження їх подальшої долі реабілітаційним центром з надання їм допомоги в разі потреби;

 • Робота з державними структурами щодо створення комфортного і безпечного дозвілля і доступності до всіх сфер життєдіяльності;[5]

Медична реабілітація включає в себе відновлювальну терапію, реконструктивну терапію, профілактичне лікування, загальне оздоровлення організму людини в будинках відпочинку чи санаторіях.[2]

За даними Міністерства охорони здоров’я щороку в Україні вперше отримують інвалідність по зору близько 4 тисяч осіб. В ідеалі при плідній співпраці МСЕК та реабілітаційного центру МСЕК направляє інвалідів до реабілітаційного центру, хоча, на жаль, так буває не завжди.

Реабілітаційний центр проводить загальну, психолого-корекційну, професійну реабілітацію інвалідів по зору, набуття ними навичок просторового орієнтування, навчання читання і письма за Брайлем, прищеплення елементарних навичок і вмінь з домоведення, вивчення тифлотехніки, набуття практичних навичок окремих видів трудової діяльності, естетичний розвиток особистості.

У Волинському обласному центрі реабілітації інвалідів зору здійснюється підготовка методичних матеріалів для розвитку реабілітаційної роботи серед незрячих в системі УТОСу, посібників і монографій з проблем соціальної реабілітації та інтеграції інвалідів по зору в суспільство.

На базі Волинського обласного центру реабілітації інвалідів зору проводиться комплексна реабілітація. Не секрет, що людині з вадою зору важливо максимально самостійно виконувати всю домашню роботу: прибрати, приготувати їжу, помити і т. д. З цією метою в центрі висококваліфікованими реабілітологами проводяться заняття з домоведення.

Уміння орієнтуватись у просторі – життєво важлива навичка інваліда у сучасному суспільстві. Реабілітолог починає заняття з просторової орієнтації з найменшої площі – кімнати, квартири,поступово збільшуючи її до масштабів району, пізніше - по всьому населеному пункті. Цього можна досягти лише за умови щоденних занять і наполегливих тренувань. В заняттях спочатку використовуються макети місцевості, що вивчається, а потім здобуті знання закріплюються на практиці. Окремим важливим пунктом просторової орієнтації є користування транспортом.

Для професійної реабілітації проводяться заняття з масажу, лозоплетіння, флористики. Вони допоможуть інваліду покращити своє матеріальне становище, утвердити віру та впевненість реабілітанта у власних силах.

На базі нашого центру вперше на Волині були створені ліцензовані курси професійно-технічного навчання за робітничою професією 4112 «Оператор комп’ютерного набору», які надаватимуть практичні знання та навички інвалідам на спеціально обладнаних комп’ютерах. Програмною вимогою щодо критеріїв знань з початкового курсу комп’ютерних технологій є вміння володіти клавіатурою і писати під диктовку з використанням ПК.

Заняття спортом є важливими не лише для здорових людей. Вони є важливою частиною комплексної реабілітації. В нашому центрі проводиться плідна співпраця з ДЮСШ м. Луцька та спорткомплексом ЛНТУ. Професійними фізичними реабілітологами проводяться заняття в тренажерному залі, з футболу та плавання, які є вкрай важливими для повноцінної реабілітації. У більшості інвалідів по зору є вади постави: сутулість, сколіози, кіфози різного рівня складності. В цьому напрямку реабілітації використовується лікувально-фізкультурний комплекс, коригуючи фізкультура.[9] Треба індивідуально підбирати навантаження кожному реабілітанту. Щоранку вихователем проводиться ранкова гігієнічна фізична гімнастика.

Інваліди повинні бути обізнані у законодавстві, знати свої права та обов’язки, вміти відстояти свої права. Тому Волинський обласний центр реабілітації інвалідів зору проводить заняття під навою «Школа правових знань» з метою ознайомлення інвалідів з законодавчими документами, що захищають права інвалідів, також з порядком звернення до судових органів, щоб відстояти свої права.

Важливою частиною навчання інвалідів є здобуття інвалідами повної середньої освіти. Цим займається Навчальний консультаційний пункт, в якому працюють високококваліфіковані кадри. Крім того проводяться додаткові заняття з предметів, що цікавлять реабілітантів на даний момент.

Життєвою необхідністю інвалідів по зору є знання шрифта Брайля. Такі заняття теж проводяться у нашому центрі.

Невід’ємною частиною комплексної реабілітації є естетичний розвиток особистості. З цією метою проводяться походи до театру, на різноманітні концерти, виступи, поїздки у місця історичного та релігійного значення. Проводяться заняття з флористики, бісероплетіння, що, безумовно, виховують людину естетично.

На мою думку реабілітаційні центри повністю справляються з завданням по комплексній реабілітації попри фінансові негаразди, що, безумовно, виховує людину з вадою зору різнобічно розвиненою особистістю.

Список літератури

 1. Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» від 6. 10. 2005 р. № 2961-IV // ВВР. – 2006. – № 2-3.-Ст.36.

 2. Ипатов А.В., Сергиени Е.В., Марунич В.В., Науменко Л.Ю., Войтчак Т.Г. Методика составления индивидуальной программы медицинской реабилитации и контроля. – Днепропетровск: Пороги, 2003.

 3. Синьова Є.П. Тифлопсихологія: Підручник.- К.: Знання, 2008.

 4. Федорець П.С. Програма з психолого-практичної та соціально-трудової реабілітації інвалідів по зору. – К.,2005.

 5. Федорець П.С. Організаційно-методичні засади комплексної реабілітації інвалідів по зору в реабілітаційній установі. К., 2011.

Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка