Плюси та мінуси донорства
Мінуси донорства .
• В день дачі крові, а також ще в один день за вибором, ви, скоріш за все, не побачитесь з співробітниками, однокурсниками, з колегами по роботі, оскільки в свій законний вихідний на роботу та/чи навчання ходити не варто.
• Незважаючи на харчові вподобання та апетит, одразу після дачі крові вам видадуть визначену грошову компенсацію за харчування.
• Не можна хворіти інфекційними захворюваннями, вживати наркотики, вести нездоровий спосіб життя.
Плюси донорства
• Ваша разова дача крові спасе два життя, приємно відчувати причетність до долі світу взагалі та до іншої долі зокрема.
• Донорів не так багато, приємно усвідомлювати, що ви - один з небагатьох. Це підвищує самооцінку.
• Бути здоровим нині модно, авторитетно, престижно, а до донорів зараховують тільки здорових людей. Приємно усім показати, що ви з їх числа.
• Після дачі крові відчувається прилив нових сил - це яскраве свідчення оновлення організму.
• Навіть одноразова дача крові оздоровлююче діє на організм. Оживляється клітинний склад, активізуються всі резервні сили організму, стимулюється кровотворення.
При регулярному донорстві організм омолоджується, покращується діяльності імунної системи, печінки, підшлункової залози, інших органів травлення, як наслідок - стабілізується обмін речовин, що є надійною профілактикою захворювань серцево-судинної системи, всіх «хвороб накопичення» - атеросклерозу, подагри, ожиріння та ін.
Найпоширеніші міфи про донорство
1. Донорство заразне: при дачі крові можна запросто „підчепити" яку-небудь інфекцію.
Це неможливо: всі інструменти, голки і системи переливання, що використовуються при взятті крові, одноразові. Відразу після використання вони знищуються. Інфікування донора під час кроводачи - неможливе. Реципієнт (людина, якій переливають донорську кров) теоретично може заразитись від донора ВІЛ чи іншою інфекцією. Побачивши поряд слова „донор" і „ВІЛ", деякі люди стали помилково вважати, що бути донором - небезпечно. Але ж не потрібно плутати причину і наслідок.
2. Донорство шкідливо для мого біополя: прокол голкою порушує мою енергетичну цілісність.
Традиційна медицина не має в своєму розпорядженні фактів, які підтверджують або спростовують це твердження. Що стосується стародавньої філософії і способів лікування - пригадайте голкорефлексотерапію (ін. назва: акупунктура). Слово „акупунктура" в перекладі з латини означає „укол голкою" (acus - "голка", punctura - "укол"). Цей метод з'явився в стародавньому Китаї (де медицина безпосередньо зв'язувалася з духовною філософією) і в даний час широко використовується у всьому світі. Варто також задуматися про те, що шкідливіше для „біополя": прокол голкою або відмова від допомоги ближньому?
3. Від донорства повніють.
Мабуть, цей міф пішов від тих донорів, які любили їсти тістечка і дивитися телевізор. Їм не хотілося дивитися правді в очі і визнавати, що поповніли вони від тістичок, тому вони пояснили це наслідками донорства. Від дачі крові не повніють. Але і схуднути так просто не вдасться :).
4. Від донорства псується колір обличчя.
Це не так. Навпаки, у регулярних донорів - здоровий колір шкіри і красивий рум'янець. Під час кроводачи організм донора самооновлюєтся за рахунок виведення надлишку крові та її компонентів. Людина здала кров, і організму надходить сигнал: час оновлюватися. А це - надійна профілактика хвороб серця і судин, імунної системи, порушень травлення, роботи печінки і підшлункової залози, і відповідно - чиста шкіра і здоровий колір обличчя.
5. Донорство шкідливе для здоров'я: адже я втрачаю свою кров! А для мого організму вона зовсім не зайва.
Наші пращури жили в умовах дикої природи, часто травмувалися і втрачали деяку кількість крові. Життя сучасної людини з цієї точки зору безпечніше: на неї не нападають шаблезубі тигри, їй не доводиться підніматися по скелях і залізати на високі дерева. Але природа „по пам'яті" видає нам кров - із запасом. Іноді цей запас корисно „скинути", а ще краще - поділитися їм з тим, кому не вистачило власного.
6. Донорство протиприродне: адже, якщо людина порізала палець або розбила коліно, вона намагається швидко зупинити кровотечу. А донор добровільно втрачає кров - це не нормально.
Періодична втрата крові для організму - це своєрідне тренування на випадок непередбачуваної крововтрати. У критичній ситуації при великій крововтраті у донора більше шансів вижити, ніж у людини, яка ніколи не здавала кров. Особливо тренування корисне для жінок, які втрачають багато крові під час пологів. Баланс крові після здачі повністю відновлюється протягом місяця, але організм „запам'ятовує", що потрібно робити, і зуміє швидко зорієнтуватися в критичній ситуації.
7. Донорство пов'язане з національною приналежністю: для людей певної національності краще всього підходить кров від донора тієї ж національності.
На рівні клітинного складу кров всіх людей однакова: у кожного з нас в крові присутні лімфоцити, еритроцити, тромбоцити і т.д. Кров всіх людей розділяється на 4 групи - I, II, II, IV. Крім того, кров двох людей з однаковою групою крові може розрізнятися за показником резусу: він позитивний (у 85% людей) або негативний (15%). Для реципієнта підходить кров від донора з тією ж групою і показником резусу. Ніяких інших відмінностей не існує. У крові немає елементів, здатних розповісти про національність. Тому донорство наднаціональне.
8. Кров - це частинка мого „Я": комусь переллють частину мене. А раптом цій людині передадуться мої звички або переконання?
Кров не несе в собі інформації про наші звички, переконання і вірування. Тому реципієнт не зможе „перейняти" від донора його схильності та інтереси. Зате кров містить інформацію про наш спосіб життя - вона може розповісти про вірусні інфекції, що живуть в організмі, про куріння і зловживання алкоголем. Тому донор повинен відповідально відноситися до свого здоров'я - тепер уже не тільки заради себе, але і ради іншої людини, якій буде перелита його кров.
9. Донорство крові суперечить релігійним переконанням: представники церкви негативно відносяться до донорства .
Ще зовсім недавно в ЗМІ йшли жваві дискусії про неоднозначне ставлення церкви до дослідів учених з клонування людини і частково пов'язаного з цією процедурною донорства стовбурових клітин. Донорство крові - як акт милосердя і бажання допомогти в порятунку іншого життя благословляється представниками таких релігій, як християнство, іудаїзм, мусульманство.
Більшість людей можуть здавати кров, якщо вони:
◦Почуваються добре та мають бажання допомогти хворій дитині.
◦Не мають протипоказань до донорств.
◦Віком від 18 до 60 років.
◦Вагою від 50 кг.
◦Мають паспорт громадянина України.
Готуючись до дачі крові, необхідно дотримуватись таких правил:
◦ Напередодні, ввечері, необхідно повечеряти, при цьому не можна вживати жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь.
◦ У день дачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю. Не бажано в цей день управляти транспортними засобами через емоційне збудження, яке буває, як правило, у всіх.
◦ За 2 години до та 2 години після дачі крові палити небезпечно і для Вас, і для того, кому попаде Ваша кров.
Що робити перед здачею крові:
◦ намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, напередодні здачі дотримуйтесь спеціальної дієти;
◦ вживайте побільше рідини;
◦ відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури;
◦ утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури;
◦ по можливості, не паліть за годину до процедури;
◦ обов'язково виспіться, відпочиньте.
Як харчуватися перед здачею крові:
◦ напередодні відмовтесь від жирного, смаженого, гострого, копченого, молочних продуктів, яєць.
◦ рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів).
◦Дотримання цих вимог особливо важливе, якщо ви здаєте тромбоцити або плазму. Не виконання цих порад може зашкодити якісно провести сепарацію Вашої крові (відділення необхідних компонентів) і зробить неможливою здачу.
Під час здавання крові
◦ Дайте знати в будь-якому випадку, якщо Ви почуваєте себе недобре
◦ Обов'язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання
Після здавання крові
◦ Відпочиньте протягом 10 хвилин
◦ З'їжте легку їжу та випийте солодкий чай
◦ Якщо ви недобре почуваєтеся, повідомте персонал
◦ Протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якою брали кров
◦ Краще уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин.
◦ Алкогольні напої краще не приймати раніше ніж через 8 годин.
◦ Прагніть часто та регулярно харчуватися протягом двох діб.
◦ Вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб.
◦ Обмежень по водінню автомобіля в день кроводачи немає.
◦ Приходьте ще раз здати кров через відновний термін.
Якщо Ви здорові, але ще не є донором, не зволікайте ні секунди і зробіть все, щоб усунути це прикре непорозуміння. Хай донорство дає Вам відчуття гордості і радості за врятовані життя. Даруйте здоров'я та будьте здорові
Перелік протипоказань до донорства крові та її компоненів
Абсолютні протипоказання (відхил від донорства незалежно від давності захворювання та результатів лікування)
1. Гемотрансмисивні захворювання:
1.1. Інфекційні:
- СНІД, носійство ВІЛ – інфекції та особи які відносяться до групи ризику (гомосексуалісти, наркомани, проститутки)
- Сифілис, набутий чи вроджений
- Вірусні гепатити
- Туберкульоз, усі форми
- Бруцельоз
- Висипний тиф
- Туляремія
- Лепра
1.2. Паразитарні:
- Ехінококкоз
- Токсоплазмоз
- Трипаносомоз- Філяріатоз
- Ришта
- Лейшманіоз
2. Соматичні захворювання:
2.1. Злоякісні утворення
2.2. Хвороби крові
2.3.Органічні захворювання ЦНС
2.4. Повна відсутність слуху чи мовлення
2.5.Психічні захворювання
2.6.Наркоманія, алкоголізм
2.7.Серцево-судинні захворювання:
- гіпертонічна хвороба ІІ – ІІІ ступеня
- ішемічна хвороба серця
- атеросклероз, атерослеротичний кардіосклероз
- облитеруючий ендоартеріїт, неспецифічний аортоартеріїт, рецидивіруючий тромбофлебіт
- ендокардит, міокардит
- порок серця
2.8.Хвороби органів дихання:
- бронхіальна астма
- бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт, дифузний пневмосклероз у стадії декомпенсації
2.9.Хвороби органів травлення:
- ахілічний гастрит
- виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки
2.10. Захворювання печінки та жовчних шляхів:
- хронічни захворювання печінки, у тому числі токсичної природи та невиявленої етиології
- калькульозний холецистит з нападами та явищами холонгіта
- цироз печінки
2.11. Захворювання нирок та сечовиводящих шляхів у стадії декомпенсації:
- дифузні та очагові ураження нирок
- сечокам’яна хвороба
2.12. Дифузні захворювання сполучної тканини
2.13.Променева хвороба
2.14.Хвороби єндокринної системи у випадку вираженого порушення функцій та обміну речовин
2.15.Хвороби ЛОР-органів:
- озена
- інші важкі хронічні гнійно-запальні захворювання
2.16.Хвороби органів зору:
- залишкові явища увеїта
- висока міопія (6 Д та більше)
- трахома
- повна сліпота
2.17. Шкірні захворювання:
- розповсюдженні хвороби шкіри запального та іншого характеру
- генералізований псоріаз,еритродермія, екземи, червона вовчанка, пузирчатий дерматоз
- грибкові ураження шкіри
- гнойні захворювання шкіри
2.18. Остеомієліт гострий та хронічний
2.19. Оперативні втручання з приводу резекцій органів та трансплантацій органів чи тканин
ІІ. Тимчасові протипоказання
Назви
|
Термін відводу від донорства
|
1 Фактори зараження трансмисивними захворюваннями
1.1. Трансфузії крові, її компонентів (виключення складають опікові реконвалесценти та особи, імунізовані до резус-фактору)
|
6 місяців
|
1.2. Оперативні втручання, в т.ч. аборти (необхідно пред'явлення медичної справки(виписки з історії хвороби про характер та дату операції)
|
6 місяців з дати оперативного втручання
|
1.3 Нанесення татуювання чи лікування голкоуколюванням
|
1рік з дати закінчення процедур
|
1.4. Перебування у закордонному відрядженні терміном більше 2 місяців
|
6 місяців
|
1.5. Перебування у ендимічних за малярією країнах тропічного та субтропічного клімату (Азія, Африка, Центральна та Південна Америка) більше 3 місяців
|
3 роки
|
1.6. Контакт з хворими на гепатит:
гепатит А;
гепатити В та С
|
3 місяці
1 рік
|
2. Перенесенні хвороби:
2.1. Інфекційні захворювання не вказані у розділі „Абсолютні протипоказання"
- малярія в анамнезі при відсутності симптомів та негативних результатах імунологічних тестів
|
3 роки
|
- черевневий тиф після одужання та повного клінічного обстеження при відсутності виражених функціональних розладів
|
1 рік
|
- ангіна, грип, ГРВІ
|
1 місяць після одужання
|
2.2 Інші інфекційні захворювання не вказані в розділі „Абсосолютніти протипоказання" та в п.2.1. цього розділу
|
6 місяців після одужання
|
2.3 Екстракція зуба
|
10 днів
|
2.4. Гострі чи хронічні захворювання в стадії загострення незалежно від локалізації
|
1 місяць після купірування гострого періоду
|
2.5 Вегето- судинна дистонія
|
1 місяць
|
2.6. Алергічні захворювання у стадії загострення-
|
2 місяці після купірування гострого періоду
|
3. Період вагітності та лактації
|
1 рік після пологів та 3 місяці після закінчення лактації
|
4. Період менструації
|
Під час та 5 днів з дня закінчення менструації
|
5. Щеплення
- щеплення вбитими вакцинами (гепатитВ, правець,дифтерія, коклюш, паратиф, холера, грипп), анатоксинами
|
10 днів
|
- щеплення живими вакцинами (бруцельоз, чума, туляремія, вакцина БЦЖ, віспа, краснуха, поліомелит перерально), введення протиправцевої сироватки (при відсутності запалення у місті ін'єкції)
|
1 місяць
|
- введення імуноглобуліна проти гепатиту В
|
1 рік
|
- щеплення проти сказу
|
2 тижні
|
6. Прийом лікувальних препаратів
- антибіотики
|
2 тижні після закінчення прийому
|
- анальгетики, саліцилати
|
3 дні після закінчення прийому
|
7. Прийом алкоголю
|
48 годин
|
8. Зміни біохімічних показників крові
- диспротеїнемія
|
1 місяць
|
Примітка: при наявності у донора захворювання, не вказаного в Переліку, питання щодо донорства вирішується комісійно лікарем – трансфузіологом та відповідним спеціалістом
|