Тема Лекція №1 „Міграційне право як наука та навчальна дисципліна”(тези)


Скачати 1.1 Mb.
Назва Тема Лекція №1 „Міграційне право як наука та навчальна дисципліна”(тези)
Сторінка 2/7
Дата 21.04.2013
Розмір 1.1 Mb.
Тип Лекція
bibl.com.ua > Право > Лекція
1   2   3   4   5   6   7

Питання:


1. Поняття „джерело міграційного права”.

2. Система джерел національного міграційного права: поняття та особливості.

3. Проблеми систематизації національного міграційного законодавства.
1. Важлива умова ефективної реалізації положень міграційного права України полягає в тому, що його норми повинні мати своє зовнішнє вираження. У національній і зарубіжній юридичній літературі „зовнішнє вираження” в одних ви­падках називають формою чи формами права, в інших – джерела­ми або одночасно і формами, й джерелами. Оскільки не надається принципового значення незначним змістовим відмінностям, понят­тя „форма міграційного права України” розглядатиметься як си­нонім поняття „джерела міграційного права України”.

Джерело міграційного права – це правотворчий акт, який містить декілька чи навіть одне правило поведінки у сфері міграції.

Джерела міграційного права України мають комплексний ха­рактер, оскільки об’єднують і матеріальні, і процесуальні норми. Міграційному праву України не властива, як, наприклад, цивіль­ному чи кримінальному, наявність самостійного процесуального права. Матеріальні і процесуальні норми об’єднуються в одному міграційному акті, що зумовлюється вимогами законодавчої техніки. Так, у Законі України „Про біженців” процесуальні норми зосереджені передусім у розділі III „Надання, втрата і позбавлення статусу біженця”.

Співвідношення матеріальних та процесуальних норм у джерелах міграційного права України є неоднаковим. В одних актах переважа­ють норми матеріального права, які закріплюють, зокрема, право­вий статус біженця. В інших випадках – встановлен­ня процедури, наприклад, надання чи позбавлення статусу біженця.

На формування джерел міграційного права України впливають такі чинники: множинність міграційних відносин; різноманітність їх об’єктів, що обумовлює різні види правових приписів.

Згідно положень статей 85, 91 Конституції України, Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші правові акти, а за ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до статті 106 Конституції України Президент України видає укази та розпорядження. Кабінет Міністрів України видає постанови й розпо­рядження (частина перша статті 117 Конституції України). Міністер­ства та інші центральні органи виконавчої влади приймають нор­мативно-правові акти, які відповідно до частини третьої статті 117 Конституції України підлягають реєстрації в порядку, встановле­ному законом. Згідно зі статтями 124, 150 Основного Закону суди загальної юрис­дикції, Конституційний Суд України ухвалюють рішення. Верхов­на Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автоном­ної Республіки Крим приймають постанови та рішення (стаття 136 Конституції України). Стаття 144 Конституції України надає право органам місцевого самоврядування приймати рішення.

При цьому з перерахованих актів джерелами міграційного права України є лише ті, які містять міграційно-правові норми.

Актом міжнародного визнання України як демократичної держа­ви стало прийняття її 9 листопада 1995 року до країн — членів Ради Європи та ратифікація Верховною Радою України у 1997 році Кон­венції про захист прав людини та основних свобод 1950 року, Пер­шого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції. Відпові­дно до статті 9 Конституції України з моменту ратифікації та на­брання чинності для України зазначені Конвенція та Протоколи до неї стали частиною національного законодавства.

Для гарантування реалізації закріплених Конвенцією та Прото­колами прав і свобод людини передбачено запровадження особли­вого механізму міжнародного захисту – постійно діючий Євро­пейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється і на Українську державу. Рішення цього Суду становлять систему прецедентного права Європейського суду з прав людини.

Таким чином, система правових актів, які є джерелами міграцій­ного права України, охоплює Конституцію України, закони, поста­нови Верховної Ради України, міжнародні договори України, Рішен­ня Конституційного Суду України, акти Президента України, Кабі­нету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Рес­публіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місце­вого самоврядування, судові прецеденти тощо.

В ієрархії правових актів особливе місце належить Конституції України, яка має найвищу юридичну силу. У пункті 10 частини першої статті 92 Конституції України за­кріплено, що виключно законами України, а не будь-яким іншим нормативно-правовим актом визначаються засади регулювання, зокрема, міграційних процесів. Пункт 8 частини другої цієї ж статті відсилає до встановлення лише законами України міграційного ре­жиму, який відмінний від загального. Закон, який приймається на основі Конституції України і по­винен відповідати їй, має найвищу юридичну силу. Всі інші норма­тивно-правові акти мають відповідати Конституції та законам Ук­раїни і видаються на основі й на їх виконання.

Нормативно-правові акти у сфері міграції фізичних осіб можна класифікувати за їх дією в часі та просторі. Дія у часі визначається часом набрання ними чинності та моментом, коли їх дія припиняєть­ся. Відповідно до частини п’ятої статті 94 Конституції України за­кон у сфері міграції фізичних осіб набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено са­мим законом, але не раніше дня його опублікування.

Інші правові акти Верховної Ради України та нормативно-пра­вові акти Президента України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено сами­ми актами, але не раніше дня їх опублікування в офіційному друко­ваному виданні.

Акти Верховної Ради України та Президента України про при­значення на посади й звільнення з посад відповідно до законодав­ства набирають чинності з моменту їх прийняття.

Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набира­ють чинності з моменту їх прийняття, якщо пізніший строк набран­ня ними чинності не передбачено в цих актах. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в установленому за­коном порядку.

Згідно ч. 1 ст. 57 Конституції України закони та інші норма­тивно-правові акти мають бути доведені до відома населення. Якщо цього не буде зроблено або буде порушено порядок такого доведен­ня, то такі нормативно-правові акти не вважаються введеними в дію, є нечинними і не породжують жодних юридичних наслідків.

Офіційними друкованими виданнями відповідно до законодав­ства України є: журнали – „Відомості Верховної Ради України”, „Офіційний вісник України”; газети – „Голос України”, „Урядовий кур’єр”. Акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України можуть бути в окремих випадках офіційно опри­люднені через телебачення і радіо.

Указом Президента України „Про Єдиний державний реєстр нор­мативних актів” від 27 червня 1996 року офіційне оприлюднення нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, норматив­них актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України, здійснюється після внесення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів із зазначенням присвоєного їм реєстраційного коду.

За дією у просторі нормативно-правові акти з питань міграції поділяються на загальнодержавні, місцеві (діють на території Авто­номної Республіки Крим, інших адміністративно-територіальних одиниць), локальні.
2. Аналізуючи джерела міграційного права, не можна не звер­нути увагу на таку їхню характерну особливість, як подвійність. З одного боку, цими джерелами висту­пають міжнародні угоди, звичаї, судові рішення, а з іншого - норми законодавства, звичаї та судова практика окремих дер­жав. Тому в конституціях національного права, інших норма­тивних актах, як правило, закріплюється юридична сила норм Основного Закону держави та актів, прийнятих на їхній основі, а також міжнародних договорів. Ієрархія юридичної сили пра­вових норм зафіксована у конституціях багатьох держав світу.

Деякі держави у своїх конституціях визнають міжнародне пра­во частиною внутрішнього національного права. Такий підхід ґрунтується на концепції сумісності і, відповідно, взаємодії міжна­родного і національного прав. Країни, правові системи яких „відкриті” для безпосереднього застосування норм міжнародно­го права, традиційно називаються монічними. Серед таких країн – США, які вперше у світі в Конституції 1787 року зазначили, що „всі договори, які укладені чи будуть укладені Сполученими Штатами, є вищими законами країни, і судді кожного штату зо­бов’язані їх виконувати”.

Проте чимало країн вважають, що норми міжнародного пра­ва можуть застосовуватися всередині держави лише за умови їхнього трансформування у внутрішнє національне право відповідним внутрішнім нормативним актом. Такий підхід і такі на­ціональні правові системи традиційно називаються дуалістич­ними. Більшість українських правознавців вважають, що Ук­раїна належить до такої групи держав. Це знайшло своє підтвер­дження і у національному міграційному праві. Так Закон України „Про біженців” повністю відповідає духові і букві Кон­венції ООН 1951 року про статус біженців та Протоколу до неї 1967 року.

Проте останнім часом український законодавець допустив пев­ний відхід від концепції дуалізму. Так, у Конституції України вказано, що вона має найвищу юридичну силу, на її основі прий­маються закони та інші нормативно-правові акти, а чинні міжна­родні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства. У Законі України „Про дію міжнародних договорів на території України” від 10 грудня 1991 року вказано, що укладені та належним чи­ном ратифіковані Україною міжнародні договори становлять не­від’ємну частину національного законодавства України.

Міжнародні договори. Безліч прикладів регулювання мігра­ційних процесів у договірній формі зафіксовано історією: договори Київської Русі і Візантії, Вестфальський мир 1648 року, а у наш час Шенгенська угода 1985 року, Маастрихтський договір 1992 року, Амстер­дамський договір 1997 року, які регулюють міграційні право­відносини у рамках Європейського Союзу. Серед міжнародних договорів виділяються універ­сальні чи загальні, наприклад Загальна декларація прав люди­ни; Європейська конвенція з прав людини та специфічні, як Конвенція про статус біженців 1951 року; Конвенція МОП № 97 про трудівників-мігрантів 1949 року.

Звичаї були впливовим чинником у стародавні часи. Інститут притулку, який супроводжує людське суспіль­ство на всіх етапах його розвитку, виникає і розвивається саме у середовищі звичаєвих норм. У правових системах загального права (Британія, США) звичаєві норми діють і понині. У нас і у країнах континентального права звичаєві норми не визнаються джерелом права.

Судова практика. Міжнародна судова практика здійснюєть­ся трьома головними судами міжнародного рівня: Міжнародним Судом у Гаазі, Європейським Судом з прав людини у Страс­бурзі та Європейським Судом у Люксембурзі. Найефективнішою, з точки зору міжнародного міграційного права, є діяльність (нормотворчість) Європейського Суду з прав людини. Він регулярно приймає рішення щодо порушення країнами своїх зобов’язань за міжнародним правом у галузі прав людини, закріпленим Євро­пейською конвенцією з прав людини. Кількісний склад суддів визначається кількістю членів Ради Європи. На відміну від ро­боти Міжнародного Суду, який має право приймати заяви лише від держав, інтенсивність Європейського Суду з прав людини постійно зростає, що пояснюється можливістю доступу приват­них осіб до європейської правозахисної системи. За умови, коли Суд встановлює, що внутрішнє право не відповідає Європейській конвенції з прав людини, то згідно з міжнародним правом дер­жава зобов’язана його змінити. Серед рішень Суду є й такі, що конкретно стосуються міграційної сфери.

Внутрішнє законодавство. Як правило, основні принципові положення про свободу пересування, питання статусу громадян, іноземців зафіксовані у конституціях. Законами ж врегульову­ються суспільні відносини, зміна статусу особи (іноземця, пошукача притулку, трудового мігранта, біженця) та відповідні умови й процедури в міграційних процесах.

Міжнародне міграційне право застосовує для регулювання процесів переміщення людей як загальні, так і регіональні міжнародні документи. Серед загальних міжнародних право­вих актів варто назвати: Загальну декларацію прав людини 1948 року; Міжнародний пакт про громадянські та політичні права 1966 року і Факультативний протокол до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права; Міжнародний пакт про еко­номічні, соціальні та культурні права 1966 року; Конвенцію про біженців 1951 року.

Серед регіональних правових документів:

у Африці - Конвенція Організації Африканської Єдності 1969 року з конкретних аспектів проблем біженців; у Європі - Євро­пейська конвенція з прав людини 1950 року та відповідні Прото­коли; Угода між урядами держав Економічного Союзу Бенілюкс, Федератив­ної Республіки Німеччини і Французької Республіки про посту­пову відміну контролю на спільних кордонах від 14 червня 1985 року (Шенгенська Угода 1985 року); Конвенція, яка визначає державу, відповідальну за розгляд заяв про надання притулку, поданих у одній з держав-членів Європейських співтовариств від 15 червня 1990 року (Дублінська Конвенція 1990 року); Договір про створення Європейського союзу від 7 лютого 1992 року (Ма­астрихтський договір 1992 року); Амстердамський договір про зміну Договору про Європейський союз. договорів, які заснува­ли європейські співтовариства, і низку пов’язаних з ними актів (Амстердамський договір 1997 року). Певні регіональні відмін­ності, що ґрунтуються на власних традиціях, має Латинська Америка - Договір Монтевідео 1889 року з міжнародного кримі­нального права, Каракаські конвенції 1954 року та Централь­на Америка - Картахенська декларація про біженців, 1984 року.

Національне (внутрішньодержавне) міграційне право більшості держав світу регулює міграційні процеси з урахуванням загальновизнаних принципів та норм традиційного міжнародного міграційного права. Проте скрізь є певні регіональні відмінності й особливості, що враховані і врегульовуються відповідними регіональними чи національними правовими системами.

Таким чином систему джерел міграційного права складають: Конституція України, кодекси та закони України, підзаконні нормативно-правові акти та міжнародні правові акти, ратифіковані у встановленому порядку Верховною Радою України.

Ста­новлення України як незалежної держави, її геополітичне стано­вище, нинішні масштаби й тенденції до зростання різноплано­вих міграційних потоків обумовлюють актуальність та необ­хідність розвитку національного міграційного права з урахуван­ням загальновизнаних міжнарод­них стандартів.

Особливого значення набувають питання вдосконалення процедури ратифікації міжнародних актів. Загалом ратифікація це затвердження вищим органом державної влади (монархом, президентом, парламентом; в Україні – Верховною Радою) міжнародного договору. Процес ратифікації складається є таких стадій: попереднє схвалення, сама ратифікація та обмін ратифікаційними грамотами (міжнародно-правовий документ, що підтверджує ратифікацію міжнародного договору уповноваженим органом держави). Процедури перших двох стадій закріплюються в різних країнах неоднаково і регулюються нормами конституційного права.
3. Вирішення проблем систематизації міграційного законодавства України здійснюється за допомогою загальновідомих способів: кодифікації, інкорпорації та консолідації.

Найбільш вживаним і перспективним способом систематизації є кодифікація, що відповідає концептуальним положенням адміністративної реформи, та міжнародній практиці.

Складність систематизації міграційного законодавства України пов’язана з досить непростим, а головне – нестабільним характером формування міграційної правової системи, а також з багаторівневою структурою системи міграційного законодавства Ук­раїни.

Зокрема, до міграційної правової системи крім сукупності юридичних за­собів, інституційних органів, що функціонують в її межах, належать міграційна ідеологія, міграційна правосвідомість, міграційна право­ва культура, міграційно-правова практика тощо. Зазначені та інші чинники за умов знаходження України на перехідному етапі розвитку мають істотні національні особливості, а на їх зміст помітно впливають зміни у загальній правовій політиці нашої держави, у тому числі міжнародної.

У свою чергу, й система міграційного законодавства України як су­купність нормативно-правових актів (законів, міжнародних дого­ворів України, указів Президента України, декретів і постанов Кабі­нету Міністрів України), котрі регулюють суспільні відносини, що виникають у сфері міграції, внаслідок політичної та економічної нестабільності відчуває перманентних змін не лише у кількісному, але й у якісному аспекті.

Виходом із ситуації, що склалася, більшість керівників держави та фахівців вважають прийняття Міграційного кодексу України, а також створення Державної міграційної служби України, що дозволить внести належну упорядкованість у процеси систематизації міграційного законодавства.

Крім того, істотний вплив на вироблення національної міграційної політики, вдосконалення міграційного законодавства, а, відповідно, й поліпшення його систематизації здійснюють науково-дослідницькі організації та установи різного рівня, зокрема регіональні дослідницькі мережі. Завдяки підтримці ЮНЕСКО нині функціонують кілька регіональних мереж дослідників міграції. Азійсько-Тихоокеанська Мережа Дослідників Міграції (АРМКІУ) заснована у 1995 році, об’єднала дослідників і нау­ковців 11 країн регіону: Австралії, Китаю, Фіджі, Індонезії, Японії, Кореї, Малайзії, Нової Зеландії, Сінгапуру і Таїланду.

У 1998 року була створена Мережа Дослідників Міграції в Африці (МОМКА), утво­рено кілька тематичних дослідницьких напрямів і відповідно груп експертів нової Центральної і Східно-Європейської Ме­режі Дослідження Міграції. Учасниками цієї мережі є й дослідники з країн СНД (серед них і з України) та Балтії.

В Україні дослідження міграційної політики та права прово­дять: Благодійний фонд „Міграція”; Відділ громадянства Секретаріату Президента України; Державний комітет у справах національностей та міграції; Інститут держави і права НАН України; Інститут соціології НАН України; Київський національний універси­тет імені Тараса Шевченка; Одеський державний університет; Міжнародна організація з міграції (представництво в Україні); Науково-дослідний Центр проблем зайнятості населення та ринку праці НАН України і Мінпраці України; Національний інститут стратегічних досліджень; Національний інститут українсько-російських відносин; Програма „Центр плюралізму” при Інституті демократії ім. Пилипа Орлика; Український незалежний центр політичних дос­ліджень; Рада по вивченню продуктивних сил НАН України; Український Центр Прав Людини Української Правничої Фун­дації; Центр вивчення проблем народонаселення при Націо­нальному університеті „Києво-Могилянська Академія”; Центр Досліджень Проблем Міграції.
Тема 4.1. Лекція № 4 „Правовий статус окремих суб’єктів міграційних процесів” (тези)
1   2   3   4   5   6   7

Схожі:

Лекція № Конституційне право як галузь права, наука і навчальна дисципліна

Конспекти до курсу «Професійна етика» Тема Професійна етика як навчальна...
Тема Професійна етика як навчальна дисципліна і як засіб регулювання професійної діяльності
Лекція ГЛОБАЛІCТИКА ЯК НАУКА Глобалістика: особливості та предмет дослідження
Отже, це комплексна наукова дисципліна, що вивчає походження, прояви і шляхи вирішення глобальних проблем, а також взаємодію екологічних,...
ЛЕКЦІЯ з дисципліни «Основи римського права» ТЕМА №6. СІМЕЙНЕ ПРАВО
Трофанчук Г.І. Римське приватне право: Навчальний посібник. – Атіка, 2006. – 248с
Лекція №5 Тема : Цитологія наука про будову і функції клітин
Мета: навчальна: розглянути основні методи цитологічних досліджень та загальний план будови клітин, сформувати поняття про основні...
ЗАТВЕРДЖУЮ
Вивчення дисциплін заплановано у 5-ому семестрі на 3-ому курсі. Загальна кіль-кість годин/кредитів ECTS: дисципліна І – 126 5, дисципліна...
ЛЕКЦІЯ з дисципліни «Основи римського права» ТЕМА №7. РЕЧОВЕ ПРАВО
Римское частное право: Учебник под ред. И. Б. Новицкого и И. С. Перетерского. – М. Новый юрист, 1997. – 512с
ЛЕКЦІЯ 1 ТЕМА
Педагогіка — наука, що вивчає процеси виховання, навчання і роз­витку особистості
Документознавство як наукова і навчальна дисципліна. Історіографія...
...
Лекція №1 Тема: Система інтелектуальної власності
Альтшулер Г. С. Найти идею. Введение в теорію решения изобретательских задач. Новосибирск: Наука, 1986, 209с
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка