«Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів»


Скачати 3.58 Mb.
Назва «Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів»
Сторінка 14/25
Дата 19.03.2013
Розмір 3.58 Mb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Право > Документи
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   25
§ 8. Використання природних ресурсів

на умовах оренди

Екологічне законодавство передбачає можливість використан­ня деяких природних ресурсів на умовах оренд.

У сучасних умовах в екологічному законодавстві сформована певна правова основа орендного природокористування. Вона пе­редбачена відповідними статтями кодексів України: Земельного (ст. 93), Лісового (ст. 10), Водного (ст. 51), а також законів України

1Див.: статті 18 та 19 Лісового кодексу України, ст. 24 Кодексу України про надра.

130

Розділ VI. Право природокористування (загальні положення)

«Про мисливське господарство та полювання» від 22 лютого 2001 року і «Про оренду землі» в редакції від 2 жовтня 2003 року та підза-конними нормативними актами.

Договірні орендні відносини виникають тільки з приводу окре­мих природних ресурсів. Так, в оренду надаються: земельні ділян­ки, ділянки лісового фонду, водні об'єкти (їх частини), а також мис­ливські угіддя.

За договором оренди природних ресурсів сторонами виступають орендодавці і орендарі. Орендодавці — громадяни та юридичні осо­би, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповнова­жені ними особи. Орендодавцями природних ресурсів, що перебу­вають у комунальній власності, виступають сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Орендодавцями природних об'єктів, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські дер­жавні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Орендарями можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави. Крім того, законом встановлено, що орендарями природних ре­сурсів можуть виступати Київська і Севастопольська міські дер­жавні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України, а також сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом.

Згідно з договором оренди природних ресурсів орендодавець надає орендарю природні ресурси (їх частини) в тимчасове корис­тування на умовах оренди для задоволення потреб орендаря, а ос­танній зобов'язується використовувати їх за цільовим призначен­ням з додержанням екологічних нормативів, своєчасно вносити орендну плату та виконувати інші умови договору. Мета договору оренди природних ресурсів залежить від конкретного виду природ­ного ресурсу, що орендується, строку договору і визначається відповідними нормами законодавства, а в окремих випадках і до­говором. Для кожного виду природокористування передбачають­ся певні цілі користування. І, як правило, природні ресурси нада­ються в оренду для всіх цілей, характерних для даного виду приро­докористування (землекористування, лісокористування). Але є і винятки, коли природні ресурси надаються в оренду лише для де­яких цілей використання. Так, водні об'єкти (їх частини) надаються

5> 131

Загальна частина

воренду тільки для риборозведення, виробництва сільськогоспо­дарської продукції, промислової продукції, а також для лікуваль­них і оздоровчих цілей.

Права і обов'язки сторін у договорі визначаються передусім його умовами, оскільки природні ресурси за своїми природними ха­рактеристиками різні. Береться до уваги також мета договору. Права та обов'язки сторін за договорами оренди конкретних природних ресурсів різноманітні, але серед них можна виокремити й такі, що притаманні всім видам договорів оренди. До основних прав орен­даря належать: право користуватися орендованими природними ре­сурсами відповідно до умов договору; вимагати від орендодавця своєчасного повернення природного ресурсу; самостійно визнача­ти напрямки своєї господарської діяльності тощо. Орендодавець має право вимагати своєчасного внесення орендної плати; пе­ревіряти додержання орендарем умов договору; вимагати відшко­дування заподіяних йому збитків тощо.

До основних обов'язків орендаря належать цільове раціональ­не використання природного ресурсу; своєчасне внесення оренд­ної плати; здійснення комплексу заходів з відтворення та охорони природних ресурсів; відшкодування заподіяних їм збитків тощо. Основні обов'язки орендодавця: надання природного ресурсу в оренду відповідно до умов договору; утворення необхідних умов для ефективного і раціонального використання природних ресурсів; відшкодування збитків, заподіяних орендарю внаслідок порушен­ня умов договору, тощо.

Визначення конкретного комплексу прав та обов'язків сторін за договором регулюється приписами, які в цілому присвячені пра­вам та обов'язкам користувачів даними природними об'єктами.

У певних випадках укладення договору оренди передбачає про­ведення аукціону (конкурсу), наприклад у Законі України «Про орен­ду землі» (ст. 16), або здійснення інших юридичних фактів. У лісо­вому та водному законодавстві передбачено обов'язкове попереднє узгодження договору оренди. При оренді, наприклад, водних об'єктів (їх частин) воно проводиться з державними органами охорони навко­лишнього природного середовища та водного господарства; при оренді ділянок лісового фонду — з постійними лісокористувачами (спеціалізованими лісогосподарськими підприємствами, іншими підприємствами, в яких створені спеціалізовані підрозділи тощо).

Строки, на які укладаються договори оренди природних ре­сурсів, різні і залежать від виду природного ресурсу, що орендується.

132

Розділ VI. Право природокористування (загальні положення)

У законодавстві встановлені граничні терміни договорів оренди: землі — до 50 років; водних об'єктів — до 25 років; ділянок лісово­го фонду — 25 років.

Мисливські угіддя надаються в оренду на строк не менше 15 років. Оренда природних ресурсів може бути довгостроковою або коротко­строковою. Відповідно до законодавства орендарі (при оренді ділянок землі, лісового фонду, мисливських угідь) мають переважне право на поновлення договору оренди після закінчення строку його дії. Кон­кретні ж строки договору встановлюються самими сторонами.

Оренда передбачає платне користування природним ресурсом у формі орендної плати. її розмір, за загальним правилом, встанов­люється в договорі за згодою сторін. Іноді мінімальні розміри оренд­ної плати передбає законодавство. Так, Лісовий кодекс закріплює, що розмір орендної плати визначається сторонами в договорі, але не нижче від встановлених такс на лісові ресурси (ст. 90). А Закон Ук­раїни «Про оренду землі» (ст. 21) передбачає, що річна орендна пла­та за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, над­ходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може перевищувати 10 відсотків їх норма­тивної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурент­них засадах може бути встановлений більший розмір орендної пла­ти. Розмір такс на лісові ресурси і земельний податок встановлюють­ся відповідними нормативними актами.

У земельному законодавстві (ст. 8 Закону «Про оренду землі») передбачено право орендаря на передачу земельної ділянки в суб­оренду, що оформляється відповідним договором.

Договір оренди може бути припинено у разі: закінчення строку дії, на який було укладено договір; вилучення природного ресурсу у встановленому порядку; розірвання договору тощо.

За невиконання або неналежне виконання договору оренди сто­рони несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Закріплення в чинному екологічному законодавстві викорис­тання природних ресурсів на умовах оренди слід визнати позитив­ним фактором. Таке використання стимулює сторони договору до ефективної та раціональної експлуатації природних ресурсів, сприяє більш стійкому правовому статусу природокористувачів.

§ 9. Захист права природокористування

Конституція України передбачає, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання. Усі суб'єкти рівні перед законом (ч. 4 ст. 13).

133

Загальна частина

Розділ VI. Право природокористування (загальні положення)


Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не перед­бачено законодавством. Органи державної влади та органи місце­вого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та способами, що передбачені Кон­ституцією та законами України (ст. 19). Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, вони гарантуються Консти­туцією і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Екологічне право забезпечує насамперед правове регулювання і захист відносин права користування природними об'єктами в нор­мальних умовах їх використання природокористурачами без пору­шення їх правомочностей. При цьому норми права передбачають порядок здійснення права природокористування, прав і обов'язків природокористувачів, а також визначають гарантії і захист закон­них прав і інтересів природокористувачів.

Захист права природокористування в широкому розумінні здійснюється усіма нормами екологічного законодавства, що забез­печують нормальний розвиток еколого-економічних відносин в умовах ринку з використання природних об'єктів. Поряд з цим дане поняття у вузькому розумінні визначається як сукупність тільки правових засобів або форм, що застосовуються в разі порушень відносин природокористування, тобто суб'єктивних прав та інте­ресів природокористувачів1.

Найпоширенішими видами порушень таких прав та інтересів є: самовільне заняття (захоплення) природного об'єкта, що належить на законних підставах природокористувачеві; його псування або за­бруднення хімічними та радіоактивними речовинами, виробничи­ми відходами і стічними водами; його незаконне зменшення або ви­лучення; перешкоджання в користуванні ним; заподіяння майно­вих збитків у наведених випадках, а також у разі знищення або пошкодження сіножатей, пасовищ, посівів, насаджень; зняття вро­жаю; знищення межових знаків; інші дії, що порушують законні права та інтереси природокористувачів.

З метою їх захисту законодавством передбачається поновлення порушених прав та інтересів законних природокористувачів. По-

1Поняття "захист" визначається в даному разі як здійснення активних дій уповноважених на це суб'єктів (юридичних чи фізичних осіб) по запобіганню посяганням (попередженню посягань) або припиненню посягань на суб'єк­тивні права та інтереси, що охороняються законом.

134

новлення прав природокористувачів здійснюється уповноважени­ми органами відповідно до їх компетенції, а також судом або тре­тейським судом.

Втручання в діяльність природокористувачів, пов'язану з вико­ристанням природних об'єктів, з боку державних, господарських та інших органів і організацій забороняється, за випадком порушен­ня природокористувачами екологічного законодавства, тобто на­лежних їм обов'язків. Припинення права користування природни­ми об'єктами або їх частиною можливе лише у випадках, передба­чених законодавством.

Закон передбачає такі засоби захисту суб'єктивних прав та інте­ресів природокористувачів: визнання спірних прав за законним природокористувачем; поновлення стану, що існував до порушен­ня права і припинення дій, що його порушують; припинення або зміна правовідносин та ін. Самостійним засобом захисту прав при­родокористувачів є стягнення з особи, що порушила законні пра­ва та інтереси природокористувача, заподіяної шкоди в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та неза­лежно від збору за забруднення та погіршення якості природного об'єкта. Природокористувачі, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення свого здоров'я в разі його погіршення, а також відновлення якості природного об'єкта, його відтворення до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.

Особи, що володіють джерелами підвищеної екологічної небез­пеки, зобов'язані компенсувати заподіяну шкоду природокористу-вачам, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок стихійних природних явищ чи навмисних дій потерпілих.

Захист права природокористування відбувається як в адмініс­тративному, так і в судовому порядку. В останньому випадку він здійснюється шляхом подання в судові органи позовів про понов­лення порушених прав і інтересів природокористувачів; про витре­бування об'єкта природокористування з чужого незаконного во­лодіння; про усунення перешкод, що заважають нормальному здійсненню права природокористування; про примушення інших осіб дотримуватися чинного законодавства; про відшкодування збитків (шкоди), заподіяних порушенням суб'єктивних прав і інте­ресів природокористувачів; про повернення безпідставно придба­ного (врожаю тощо).

Більш детально про захист прав конкретних природокористу­вачів йдеться в Особливій частині підручника.

135

Розділ VII

Правове забезпечення екологічної безпеки

= § 1. Поняття екологічної безпеки та правова основа її забезпечення

Екологічна безпека (екобезпека) являє собою соціоприродну та наукову реальність, є об'єктом дослідження різних наук (природ­ничих, соціальних, юридичних та ін.), оскільки охоплює складний комплекс взаємозв'язків людини з навколишнім природним сере­довищем.

Екобезпека — категорія соціальна, притаманна людському суспільству, формується в межах суспільних відносин. Вона має певні правові форми неправового характеру хоча і належить до явищ.

Зазначена категорія характеризується, по-перше, як вічна цінність людського суспільства, що грунтується на певній системі гарантій екологічної безпеки співіснування природи і людини. Йдеться про безпеку людини в процесі: взаємодії з природним се­редовищем, з небезпечними речовинами (радіоактивними, хімічни­ми, токсичними тощо), використання руйнівних або небезпечних технологій і процесів, здійснення різноманітних впливів на дов­кілля тощо. Вона може бути пов'язана і з не контрольованими лю­диною процесами (стихійні сили природи).

По-друге, при забезпеченні екологічної безпеки враховуються закони природи, за якими розвиваються екологічні об'єкти.

По-третє, екобезпека здійснюється під контролем держави, яка утворює цілу систему спеціальних органів.

По-четверте, основою правової форми є екологічне право як са­мостійна правова галузь. Правове забезпечення екобезпеки є одним з основних принципів цього права.

Визначення екологічної безпеки як правової категорії має різне тлумачення в еколого-правовій науці. Вважають, що її сутність по­лягає в захисті людини і навколишнього природного середовища від шкідливого впливу; умовах збереження здоров'я людей і забез­печенні сталого соціально-економічного розвитку; балансі розвит­ку екосистем; діяльності по захисту життєво важливих екологічних інтересів; в тому, що вона є складовою частиною міжнародної еко-

136

Розділ VII. Правове забезпечення екологічної безпеки

логічної безпеки тощо. Право екологічної безпеки розглядають як комплексну галузь екологічного права, систему правових норм та інших засобів, які спрямовані на створення правових умов для ре­алізації суб'єктивного права громадян на безпечне для життя і здо­ров'я довкілля та захист його в разі порушення, а також регулюван­ня відносин щодо здійснення екологічно небезпечної діяльності з метою запобігання погіршенню екологічної обстановки, виникнен­ню екологічної небезпеки для природних систем, населення, інте­ресів держави і юридичних осіб та здійснення системи заходів у разі виникнення екологічної небезпеки щодо ліквідації небезпечних наслідків, визначення режиму використання екологічно небезпеч­них територій і об'єктів, встановлення особливого статусу осіб, що постраждали від негативних наслідків природної стихії чи техноген­ного впливу, досягнення режиму безпечного існування населення і стану довкілля на місцевому, регіональному, національному і транснаціональному рівнях1.

Закон України «Про охорону навколишнього природного сере­довища» (ст. 50) визначає екологічну безпеку як стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здо­ров'я людей, що гарантується здійсненням широкого комплексу взає-мопов 'язаних екологічних, політичних, економічних, технічних, ор­ганізаційних, державно-правових та інших заходів

Екологічна безпека розглядається у двох аспектах. Як суб'єктив­на категорія вона проявляється у процесі реалізації суб'єктивного права громадян на екологічну безпеку шляхом регулятивного та охоронного методів. Це право громадян тісно пов'язане з правом на безпечне навколишнє природне середовище для їх життя і здо­ров'я. З іншого боку — це об'єктивно існуюча система правового за­безпечення екологічної безпеки, за допомогою якої регламен­тується екологічно небезпечна діяльність, режим використання природних ресурсів, охорона довкілля, попередження погіршення екологічного стану та виникнення небезпеки для природних об'єк­тів і населення.

Довкілля вважається безпечним, коли його стан відповідає вста­новленим у законодавстві критеріям, стандартам, лімітам і норма­тивам, які стосуються його чистоти (незабрудненості), ресурсо-місткості (невиснаженості), екологічної стійкості, санітарних вимог, видового різноманіття, здатності задовольняти інтереси громадян.

'Див.: Андрейцев В. І. Право екологічної безпеки: Навчальний та науково-практичний посібник. - К.: Знання-Прес, 2002. - С. 12,22.

137

Загальна частина

Розділ VII. Правове забезпечення екологічної безпеки


Чинне екологічне законодавство України як критерії безпеки навколишнього природного середовища передбачає спеціальні нормативи екологічної безпеки.

За якісними показниками стан довкілля можна представити трьома рівнями, де його якість розглядається як сукупність природ­них та «набутих» властивостей, сформованих під впливом антропо­генної діяльності, які відповідають встановленим екологічним, санітарно-гігієнічним нормативам, що забезпечують умови для роз­витку і відтворення живих організмів, у тому числі життєдіяльності людини. Найвищий якісний рівень природного середовища являє собою чисте природне середовище. У цьому разі забруднення природ­ного середовища є мінімальним, воно не спричиняє змін нормаль­ного екологічного стану в певному регіоні. До другого рівня слід віднести сприятливе природне середовище. Тут забруднення природ­ного середовища можливе в межах, які не впливають на стан здо­ров'я людини і коли відсутні будь-які неприємні фактори, викли­кані специфікою окремих виробництв. До третього рівня можна віднести безпечне природне середовище. На відміну від другого рівня тут допускається можливість наявності в природному середовищі певного регіону незагрозливих для людини негативних факторів.

Як зазначалося, екобезпека природних об'єктів пов'язана з без­пекою громадян у сфері екології. Це є передумовою здійснення природного і невід'ємного права людини на безпечне довкілля.

Об'єктами екологічної безпеки відповідно до ст. З Закону «Про основи національної безпеки України» є: людина і громадянин (їх конституційні права та свободи, перелік яких відповідно до Ос­новного Закону (ст. 22) не є вичерпним); суспільство (його духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні цінності, інформаційне і навколишнє природне середовище і природні ре­сурси); держава (її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність). Таким чином, об'єктами екологічної безпеки є життєво важливі інтереси суб'єктів безпеки: права, ма­теріальні та духовні потреби особи; природні ресурси та навко­лишнє природне середовище як матеріальна основа державного і суспільного розвитку.

Суб'єктами забезпечення екологічної безпеки є: Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада Національної безпеки і оборони України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Національний банк України, суди загальної юрисдикції, прокуратура України, міс-

138

цеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядуван­ня, Збройні Сили України, Служба безпеки України, Державна прикордонна служба України та інші військові формування, утво­рені відповідно до законів України, громадяни України, об'єд­нання громадян (ст. 4 Закону України «Про основи національ­ної безпеки України»).

У термінологічному і змістовому аспектах безпека пов'язана з антонімом «небезпека» і є його зворотною стороною. Безпека — виключення небезпеки або її зменшення до прийнятного ризику для довкілля. У частині 1 ст. 50 Закону України «Про охорону на­вколишнього природного середовища» вказується на поперед­ження погіршення екологічного стану і виникнення небезпеки для здоров'я людей.

Екологічна небезпека — це сукупна небезпека, діяльність тех­ногенних систем, під впливом яких виникли природні екологічні фактори та негативні природні процеси. У зв'язку з тим, що ант­ропогенне і технічне перевантаження на довкілля постійно зростає, закріплено Перелік видів діяльності і об'єктів, що являють собою підвищену екологічну небезпеку1, який зараз містить понад 22 їх види і постійно поновлюється.

Правові, економічні, соціальні, організаційні основи діяльності, пов'язані з об'єктами підвищеної небезпеки і спрямовані на захист довкілля, життя і здоров'я людей від шкідливого впливу аварій на цих об'єктах шляхом запобігання їх виникненню, обмеженню (ло­калізації) розвитку і ліквідації наслідків, визначаються в Законі України від 18 січня 2001 року «Про об'єкти підвищеної небезпе­ки»2. Об'єктами підвищеної небезпеки вважаються такі, на яких ви­користовуються, виготовлюються, переробляються, зберігаються або трансформуються небезпечні речовини чи категорії речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені по­рогові маси, а також інші об'єкти, які є реальною загрозою виник­нення надзвичайних ситуацій техногенного та природного харак­теру. Екологічно небезпечні види діяльності і об'єкти — це важливі чинники, які потребують розробки оптимальних заходів по забез­печенню екологічної безпеки.

Правові вимоги щодо забезпечення екологічної безпеки різно­манітні за своїм змістом, направленістю і містяться не тільки в еко-

1 Постанова Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 554 //
ЗП України. - 1995. - № 10. - Ст. 252.

2 Офіційний вісник України. - 2001. - № 7. - Ст. 268.

139

I

Загальна частина

логічному законодавстві, але й в інших нормативно-правових при­писах держави'.

Категорія «екологічна безпека» з'явилась в українському зако­нодавстві з прийняттям Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року.

У подальшому вона отримує конституційне закріплення, її за­безпечення та захист віднесено до обов'язків і найважливіших функцій держави, а також є справою всього українського народу (статті 16, 17 Конституції України). Поряд з людиною, її життям і здоров'ям, честю й гідністю, недоторканністю безпека проголо­шується і визначається Основним Законом найвищою соціальною цінністю (ст. 3).

Зазначені положення Основного Закону становлять консти­туційну основу екологічної безпеки та охорони навколишнього при­родного середовища. Відповідно до них були розроблені: Основні на­прямки державної політики України в галузі охорони довкілля, ви­користання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки2; Концепція (основи державної політики) національної безпеки Укра­їни3; Закон України «Про основи національної безпеки України» від 19 червня 2003 року4.

Чинне законодавство України не тільки визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від

1 Конституція України // Відомості Верховної Ради України. — 1996. -
№ 30. — Ст. 141; Закон України "Про охорону навколишнього природного се­
редовища" // Відомості Верховної Ради УРСР. - 1991. - № 41. - Ст. 546 зі змі­
нами; Закон України "Про основи національної безпеки України" від 19 червня
2003 року // Офіційний вісник України. - 2003. - № 29. - Ст. 1433; Закон
України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" від 18 січня 2001 року //
Офіційний вісник України. — 2001. — № 7. — Ст. 268; Постанова Верховної Ради
України від 5 березня 1998 року "Про Основні напрямки державної політики
України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та
забезпечення екологічної безпеки" // Відомості Верховної Ради України. —
1998. — № 38—39. — Ст. 248; Закон України "Про забезпечення санітарного і
епідемічного благополуччя населення" від 24 лютого 1994 року // Відомості
Верховної Ради України. —1994. — № 27. — Ст. 218; Основи законодавства про
охорону здоров'я від 19 листопада 1992 року // Відомості Верховної Ради Укра­
їни. - 1993. - № 4. - Ст. 19; тощо.

2 Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 38-39. - Ст. 248.

3 Там само. - 1997. - № 10. -Ст. 85; 2001. - № 9. - Ст. 38. З набранням
чинності Законом України " Про основи національної безпеки України" втрачає
чинність вказана Концепція. Див.: Офіційний вісник України. — 2003. — № 29. —
Ст. 1433.

4 Офіційний вісник України. - 2003. - № 29. - Ст. 1433.

140

Розділ VII. Правове забезпечення екологічної безпеки

зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, але й визнає пріоритетні національні інтереси: забезпечення екологічно та техногенно безпечних умов життєдіяльності громадян і су­спільства; збереження навколишнього природного середовища; раціональне використання природних ресурсів (ст. 6 Закону Укра­їни «Про основи національної безпеки України»).

Загальні положення у сфері екологічної безпеки закріплені За­коном України «Про охорону навколишнього природного середо­вища». Самостійного закріплення в ньому дістав принцип право­вого забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини, який належить до основних принципів екологічного права (ст. 3). Його сутність полягає в тому, що за допомогою правових та інших заходів забезпечується підтримка безпечного стану навколишньо­го природного середовища для життя та здоров'я громадян, дов­кілля в цілому.

У поресурсовому законодавстві окремо вирізняються принци­пи, що забезпечують пріоритет екологічних вимог перед іншими. До них належать: пріоритетність вимог екологічної безпеки; обо­в'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів; гарантування екологічно безпечного середовища для життя та здоров'я людей. Відмінною рисою цих принципів від інших є забезпечення підтримання еко­логічної рівноваги на території України.

Законодавче закріплення отримали заходи щодо забезпечення екологічної безпеки при здійсненні різних видів господарської діяльності, які можуть негативно впливати на навколишнє природ­не середовище, життя і здоров'я людини. У зв'язку з цим в літера­турі іноді слушно зазначається, що еколого-правові норми неод­норідні і регулюють різні види правовідносин. Одні спрямовані на охорону навколишнього природного середовища, закріплюють ви­моги екологічної безпеки і є обов'язковими для виконання, а інші — встановлюють обов'язки щодо дотримання екологічних вимог та здійснення різноманітних видів господарської діяльності1.

Недотримання вимог екологічної безпеки створює екологічно небезпечну ситуацію, яка загрожує стану навколишнього природ­ного середовища та здоров'ю людини, спричиняє різноманітні наслідки. Вимоги екологічної безпеки в законі сформульовані за трьома напрямами: за господарськими суб'єктами, стадіями госпо­дарського процесу, видами господарської діяльності.

1Див.: Андрейцев В. І. Екологічне право: Курс лекцій в схемах. Загальна частина. - К.: Вентурі, 1996. - С. 93.

141


Загальна частина

Закон «Про охорону навколишнього природного середовища» окремо закріплює вимоги екологічної безпеки за видами господар­ської діяльності у: сільському господарстві, промисловості, транс­порті, при розміщенні та розвитку населених пунктів. Згідно зі ст. 58 Закону вимоги екологічної безпеки поширюються повною мірою на військові і оборонні об'єкти, а також на об'єкти органів внутрішніх справ і державної безпеки. Цих вимог повинні також додержувати­ся при дислокації військових частин, проведенні військових навчань, маневрів, переміщень військ і військової техніки.

Забезпечення екологічної безпеки знаходить своє правове закріплення в нормативних актах, які регулюють окремі види гос­подарської діяльності або використання та охорону природних ре­сурсів. Зокрема, Закон України «Про пестициди і агрохімікати» від 2 березня 1995 року1 регулює правові відносини, пов'язані з держав­ною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, реалізацією та безпечним для здоров'я людини і нав­колишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів (статті 3, 6—9, 13, 18—20 та ін.). Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 8 лютого 1995 року2 (статті 3, 8, 13, 17 та ін.) спрямований на попередження настання екологічної небезпеки у процесі поводження з радіоак­тивними матеріалами і відходами, у процесі використання ядерної енергії, на радіаційний захист населення. Закон України «Про пра­вовий режим надзвичайного стану» від 16 березня 2000 року3 (статті 1,3,4), регламентує забезпечення вимог екологічної безпеки у над­звичайних ситуаціях. Закон України «Про правовий режим території, яка зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27 лютого 1991 року зі змінами4 встановлює вимоги щодо екологічної безпеки в межах територій і зон, на яких запрова­джено режим надзвичайних екологічних ситуацій тощо.

Вимоги екологічної безпеки знаходять своє закріплення в обов'яз­кових нормах, правилах, стандартах щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів тощо. Так, у ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачена система екологічних нормативів. Вони встановлюють гранично допустимі викиди та скиди в навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допу-

1 Відомості Верховної Ради України. — 1995. — № 14. — Ст. 91.

2 Там само. - № 12. - Ст. 81.

3 Там само. - 2000. - № 23. - Ст. 176.

4 Відомості Верховної Ради УРСР. - 1991. - № 16. - Ст. 198.

Розділ VII. Правове забезпечення екологічної безпеки

стимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних фак­торів. Законодавством України можуть встановлюватися також нормативи використання природних ресурсів та інші екологічні нормативи.

Це дає змогу стверджувати, що в сучасних умовах забезпечен­ня екологічної безпеки стало розвивається як самостійний напря­мок діяльності держави і суспільства. Тому систему правових при­писів у галузі забезпечення екологічної безпеки можна розглядати як самостійний складний правовий інститут в галузі екологічного права.

Нині триває процес удосконалення зазначеного правового інсти­туту. Так, в Основних напрямках державної політики України в га­лузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забез­печення екологічної безпеки передбачається удосконалення законо­давства в галузі забезпечення екологічної безпеки шляхом прийняття закону «Про екологічну (природно-техногенну) безпеку».

1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   25

Схожі:

М. Тодики доктора юридичних і політичних наук, професора В. С. Журавського...
Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів
М. П. Кочерган Загальне мовознавство
...
Гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України. Підручник...
Підручник підготовлений викладачами кафедри аграрного права Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого
Закони,закономірності
Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів
Малиновський А. С., Рибак М. Ф. Т 19 Метрологія, стандартизація і...
Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів
КОНДОР 2006
Затверджено Міністерством освіти і науки України як підручник для вищих навчальних закладів
БЕХРУЗ ПОРІВНЯЛЬНЕ ПРАВОЗНАВСТВО ПІДРУЧНИК Рекомендовано Міністерством...
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів
ІСТОРІЯ, ЗАВДАННЯ І РОЗВИТОК ПСИХОФІЗІОЛОГІЇ
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів
Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів Рекомендовано...
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
Затверджено Колегією Міністерства освіти і науки України як підручник...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка